Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За стоп ефекта на патроните

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: За стоп ефекта на патроните

    Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
    Колега,мога да напиша за куршум 9х19 с кух връх,въпреки че пак ще кажеш че са лакардии.9х19 с кух връх нанася на ламаринена мишена от 25м.по-голяма дупка с около 1мм.,отколкото 45кал.FMJ,и от 40 смит и уест,макар че тези двата гърмят като топ.На дистанции по-гилеми от 30-40м.групираемоста на патроните с кух връх,рязко пада.Същото не важи за патроните с птесечен конус но и при тях нещата са по-зле отFMJ.Лично на мен най-ми харесва 40 калибър.На хартиените мишени разлика няма.Пробивани при домашни условия куршуми веднага много рязко променят своята балистика към по-лошо.При стелба по мишена под ъгъл /ламарина/някой от куршумите9х19 с кух връх приплесват и не могат да я пробият,като оставят голяма следа.Куршумите на 45и 357 поради по-голямата си маса правят с около3-4ммпо-голяма дупка заоравайки следствие на ъгъла.Най-интересно е че 45 полуоблечен също 3-4 пъти не премина през мишената а прокарва голяма бразда.За 40 и357 проблеми не съществуватнезависимо от ъгъла .9х19 и 40 и 357 правят когато са FMJ почти еднакви дупки независимо че 357 е полуоблечен.За сравнение намери 5-6 приятели с различни калибри и изгърмете по3-4 куттии и ще видите че нещата са по-скоро по еднакви отколкото различни.Но рекламата в търговията е за това.Успех.
    Няма да кажа че са лакардии, защото този пост ми дава повече информация от предишния ти ! Трябва да призная че част от описаното от тебе ме изненадва! Мислех че по-големия калибър има по-малка пробивна сила и от там по-голям шоков ефект! За съжаление нямам възможност да стрелям с друго освен 9х19 и затова питам и разпитвам, иначе просто щях да експериментирам !
    "Do not correct a fool, for he will hate you;
    Correct a wise man, for he will appreciate you."

    Коментар


    • #17
      До: За стоп ефекта на патроните

      Експерименти, които не са направени при някакво подобие на лабораторни условия и с ясна методика не водят до правилните изводи.

      Специалистите използват балистичен гел, когато тестват боеприпаси за самозащита и дори тогава резултатите са условни.

      Човешкото тяло е доста сложна система от елементи с различна плътност, а освен това има индивидуални различия при всеки човек.

      Облеклото също оказва влияние.

      Накратко казано - наука.

      Коментар


      • #18
        До: За стоп ефекта на патроните

        Т.нар. "временна кухина" е само част от процеса и това е елестичната деформация. Някои школи отдават по-голямо значение на постоянната кухина. Изобщо, няма единно становище кой фактор е решаващият и се търси баланс на различни въздействия.

        При движение през меки тъкани се набляга на скок на налягането във вискозна среда и се цели предаване на ударно налягане през големите кръвоносни съдове към мозъка. Експериментално е установено (не само в желатинови блокове), че ударният фронт се движи със скоростта на звука в средата и затихва експоненциално на разстоянието и на плътността на средата. С други думи, ако онази хубост премине до черния дроб, може и да му пукне обвивката, може и да не, според много фактори, вкл. и балистични. Обаче там средата е плътна и пораженията са локални, но хидравличният носител се явява кръвта и скокът на налягането към мозъка може да се окаже огромен, като се достигат порядъци от 20 MPa, което си е моментен скок от 200 атмосфери. Въздействието е много кратко и локално, иначе главата ще гръмне, но е достатъчно за комоцио или за по-масиран мозъчен кръвоизлив.

        Та, как става този т.нар. хидро шок. Куршумите имат доста нисък балистичен коефициент, за да си запазват по-дълго скоростта и да имат по-стабилна траектория. Колкото е по-висок коефициентът, толкова по-малко налягане прави куршумът пред себе си, защото именно разликата между наляганията пред и зад куршума (следата е доста разредена) дават аеродинамичното съпротивление. При попадение се гони колкото се може по-висок балистичен коефициент, а най-висок има цилиндърът, поради което идеята е куршумът да се разплеска и да стане на „бутало” отпред. Целта не е толкова нарастването на диаметъра, щото и без това вече е създадена временната кухина, ами форма, даваща най-голямо налягане.

        Тук естествено говорим за къси пистолетни куршуми с малко съотношение калибър/дължина. Хубавото става при дългите – пушечни и автоматни. При тях съпротивлението в преградата е доста голямо и жироскопичният момент вече не успява да ги стабилизира и се завъртат. В тази връзка – т.нар. „дебалансирани” куршуми са някаква глупост, която си тиражира поради неразбиране. Та, пушечният като се завърти и тръгне напряко вътре прави каша. Затова и изходните рани от такова неща са отврат.

        Отдадената кинетична енергия има значение за пресмятане на какво налягане може да се разчита в осреднен вариант и се пресмята елементарно – разликата между скоростите преди и след преградата по формулата Ек=mV2/2. Колегата Вимпел се е объркал по-горе и е набутал и Айнщайн в нютоновата механика.

        Дотук говорим за физически величини, които имат отношение към механичното увреждане на централната нервна система и това експериментално е установено, както вече казах. Интересното е, че максималният скок на налягането идва при попадение върху мускул, обграждащ голям кръвоносен съд, а това в най-чист вид представлява бедрото. Попаденията там се оказват доста гадни механически. Обаче не разглеждаме и психическия момент – стрес, болка и т.н. Дългосрочно най-болят рани в коремната кухина, но моменталното въздействие идва от костите. Поради това, удар в масивна кост е много подходящ за целта, още повече, че парчатиите й образуват добра група от вторични куршуми. Тази болка не уврежда механично мозъка, но го „блокира” с най-мощния сигнал и сработват инстинктите за самосъхранение, а не за нападение.

        Това е теорията, подкрепена с експерименти. Обаче какви неща идват от практиката... Например – приблизително 5 минутна въоръжена съпротива, след попадение с 12 кал. Бренеке в десния бял дроб. После полицаите като са видяли „дупката” са се панирали, че на оръжието изобщо не може да се разчита, ако се търси мигновен ефект.

        Лично аз смятам, че оптимално пробивно действие, без да се отиде към свръхпробиване дават масивните (не просто едрокалибрените) и бавни (подзвукови) куршуми, напр. 9х39 за Винтореза, който обаче е много дълъг и не влиза в пълнител за ръкохватка. Затова, следващият възможен избор са .40 и .45

        Само загатнах за какво става дума и, че не може да се разчита на мигновен стопиращ ефект. Може да стане, но може и да не стане. Единствените, за които гарантирам са пушечните патрони в съответните оръжия, че в еднозарядните състезателни пистолети пак не развиват необходимите скорости.

        В заключение - опитмалната област за стрелба е масовият център на тялото. Ако изстрелът попадне там, следва добър хидрошоков ефект и попадение я в таза, я в гръбнака, пък ако има разсейване, квото тресне, пак е кяр, особено в основата на бедрото. Разбира се, попадение в главата винаги е желателно, защото дори и да не е смъртоносно, от комоциото нападателят ще загуби съзнание и после щу му ровят в тиквата хирурзите. Проблемът е, че главата е малка цел и попаденията в нея предимно са по случайност при стрелба около слънчевия сплит.
        Последно редактирано от Obersturmbahnfuehrer; 22-08-08, 12:30.

        Коментар


        • #19
          До: За стоп ефекта на патроните

          Т.Е. в заключение (надявам се, че не опростявам прекалено много тази иначе доста сложна материя) - обърнал съм причинно следствената връзка - по-високото налягане дава, като резултат по-добър "стоп" ефект и по-голяма временна кухина.

          По въпроса за подходящите цели имам и свое мнение - дали е вярно и разумно не знам - бих се целил в бедро по ред причини - хуманоидите губят до 60% от способността си да водят бой при невъзможност да стоят прави или клекнали, повечето начинаещи не обръщат достатъчно внимание на долната част на торса си, като се изсилват да защитят главата и горната част и не на последно място - по-малко проблеми с закона...

          За по-бавните патрони - забравих как точно се наричаха (подзвукови) и за това не го уточних.

          P.S. - пропуснах една причина за изстрел в бедрото - костта е една и резултата е по-лесно предвидим, но както каза колегата в долния пост - при нападение е трудно да се целиш...
          Последно редактирано от господин никой; 22-08-08, 15:35. Причина: Добавка P.S.

          Коментар


          • #20
            До: За стоп ефекта на патроните

            Правилото е да се целиш в средата на най-голямата площ. Обаче ако се целиш, в смисъл насочиш, че ако успееш да се прицелиш значи нападението е преувеличено. Не се заблуждавай за закона - стреляй смъртоносно, ако се стигне дотам, именно поради горното съображение, пък като нищо може и да оживее. Принципът от практиката е, че ако гръмнеш някого случайно, от първото попадение ще умре на място, а ако стреляш целенасочено, нападателят ще устиска и след няколко попадения. Затова и казвам, че всичко е на късмет, а там е една друга материя.

            Коментар


            • #21
              До: За стоп ефекта на патроните

              Е, Obersturmbahnfuehrer,

              Мненията ти са удоволствия за четене.



              Оръжията ми са хоби и винаги се радвам да науча нещо ново.

              В други специализирани оръжейни форуми засегнатите тук въпроси се дискутират непрекъснато, но изводите са същите - бърза стрелба в централната маса, за предпочитане дублет.

              Калибърът не е чак толкова важен, ако е над 9X17 примерно.

              И дано да не се налага, че после няма лесен изход от ситуацията.

              Коментар


              • #22
                До: За стоп ефекта на патроните

                Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                ...................За темата ме правокира една среща с един младеж на съботния лов.Юнака беше дошъл с тактическа жилетка и револвер 357магнум Ругер,в което няма нищо лошо.При направения му от мен комплимент че носи много хубав пистолет,младежа гордо каза че носи само истински неща,който спират всичко което се движи,а не някакви ПВЦ-плюкала...............
                Офтопик:....
                На мен пък продължава да ми е интересно за чий са му били на юнака тактическа жилетка и 357 магнум Рюгер, а също и колко пъдпъдъка успя да свали с револвера... Може пък да са били за самозащита... навъдили са се едни страшни гургулици...
                Интересно ми е и какво е било отношението на останалите ловци към този юнак.
                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                Коментар


                • #23
                  До: За стоп ефекта на патроните

                  Еее, е това е ! Vimpel благодаря, благодарности и на Обера!
                  Ще трябва явно да си търся истински стоп патрони за работата 9х19 (откъде, не ми е ясно засега), пък докато намеря ще карам със змийските (да не мрънкат началниците)!
                  "Do not correct a fool, for he will hate you;
                  Correct a wise man, for he will appreciate you."

                  Коментар


                  • #24
                    До: За стоп ефекта на патроните

                    Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                    Офтопик:....
                    На мен пък продължава да ми е интересно за чий са му били на юнака тактическа жилетка и 357 магнум Рюгер, а също и колко пъдпъдъка успя да свали с револвера... Може пък да са били за самозащита... навъдили са се едни страшни гургулици...
                    Интересно ми е и какво е било отношението на останалите ловци към този юнак.
                    Виж сега, тактическата жилетка, доколкото знам не е бронирана жилетка (да не се бъркат двете)! Това си е просто жилетка от здрав плат, с много на брой и обикновенно удобни джобове! Аз например, с подобна ходя на риба и държа всичките си такъми из джобовете вместо като някои познати, в торба!
                    А за револвера, ми издали са му разрешително за носене, носи си го човека! Не виждам нищо лошо или нелепо в това някой да носи КНО в гората, пък дори и на лов! А виж това че се пробва да ловува с КНО си е нелепо!
                    "Do not correct a fool, for he will hate you;
                    Correct a wise man, for he will appreciate you."

                    Коментар


                    • #25
                      До: За стоп ефекта на патроните

                      Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                      ...
                      А за револвера, ми издали са му разрешително за носене, носи си го човека! Не виждам нищо лошо или нелепо в това някой да носи КНО в гората, пък дори и на лов! А виж това че се пробва да ловува с КНО си е нелепо!
                      Ако се приближа незабелязан на такава дистанция по-скоро бих се пробвал с лък или арбалет... това абсоютно сериозно го казвам!

                      Коментар


                      • #26
                        До: За стоп ефекта на патроните

                        Първоначално публикуван от господин никой Преглед на мнение
                        Ако се приближа незабелязан на такава дистанция по-скоро бих се пробвал с лък или арбалет... това абсоютно сериозно го казвам!
                        Не е проблема в дистанцията, те най-вероятно са чакали на пусия животните да притичат край тях! Проблема е че с КНО вероятността да убиеш животното е твърде малка сравнено с вероятността само да го нараниш и да стане по-късно храна за чакалите и подивелите кучета! Още по-големия проблем е че с КНО е също толкова забранено (незаконно) да се ловува, колкото с лък и арбалет!
                        "Do not correct a fool, for he will hate you;
                        Correct a wise man, for he will appreciate you."

                        Коментар


                        • #27
                          До: За стоп ефекта на патроните

                          Колега,в този форум има един колега казва се Пепино 2829,в поделението където служеше ,дълги години гледаха един сръндак.Когато разформироваха поделението и сдадоха техниката,бяха решили да застрелят сръндака.Не помня да съм писал че някой ходи на лов сКНО.Просто дадох пример колко рани може да понесе животно ако не е уцелено в жизненоважен орган.

                          Коментар


                          • #28
                            До: За стоп ефекта на патроните

                            Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                            Колега,в този форум има един колега казва се Пепино 2829,в поделението където служеше ,дълги години гледаха един сръндак.Когато разформироваха поделението и сдадоха техниката,бяха решили да застрелят сръндака.Не помня да съм писал че някой ходи на лов сКНО.Просто дадох пример колко рани може да понесе животно ако не е уцелено в жизненоважен орган.
                            Приказката тръгна от човека с револвера... Аз също нямах предвид лова конкретно с лък или арбалет - просто по логиката по-ниска скорост плюс повече тежест е равно на повече налягане стигам до заключението че стрелите са с по-добри възможности като шоково оръжие срещу опонент без броня.
                            Последно редактирано от господин никой; 24-08-08, 20:15. Причина: typo...

                            Коментар


                            • #29
                              До: За стоп ефекта на патроните

                              Първоначално публикуван от господин никой Преглед на мнение
                              Приказката тръгна от човека с револвера... Аз също нямах предвид лова конкретно с лък или арбалет - просто по логиката по-ниска скорост плюс повече тежест е равно на повече налягане стигам до заключението че стрелите са с по-добри възможности като шоково оръжие срещу опонент без броня.
                              Мисля,че си абсолютно прав ,по въпроса за стрелите.Но за да станеш добър с лъка сигурно е в пъти по-трудно отколкото с огнестрелно.

                              Коментар


                              • #30
                                До: За стоп ефекта на патроните

                                Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                                Мисля,че си абсолютно прав ,по въпроса за стрелите.Но за да станеш добър с лъка сигурно е в пъти по-трудно отколкото с огнестрелно.
                                Трудно е, но пък е интересно... Ако дойда на събора, ще си нося лъка, да пробвате... сигурен съм, че ще ви хареса...
                                Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                                Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X