Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPSMapEdit - въпроси и проблеми

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: GpsMapEdit

    Сега дойде и 2-рия въпрос... След като компилирам img файла и искам с gmaptool да го направя във вид за мапсорс (gmaptool -S gmapsupp.img) ми дава "Family ID missing, creating TDB aborted". Някаква идея какво съм пропуснал? ...сложил съм ИД 12345678 в мапедит-а
    Светът на Владо

    Коментар


    • #17
      До: GpsMapEdit

      За целта бих ти препоръчал да ползваш програмата mapsettoolkit. С нея интегрирането на картата в Mapsource става по-лесно, и се работи по-бързо с нея. Можеш да си я изтеглиш оттук, а описание за работа с нея ето тук
      Между другото за да можеш безпроблемно да отвориш img файла в mapsettoolkit е необходимо неговото име да бъде някякво осемцифрено число, можеш да ползваш и същия номер като на ID-то на картата за да не се бъркаш.
      Последно редактирано от icpart; 24-03-09, 16:41.

      Коментар


      • #18
        До: GpsMapEdit

        Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
        Здрасти vladonki днес реших да направя едно малко упътване да ти покажа нагледно основно как се превръща един gpx трак в img карта.
        Можеш да изтеглиш това упътване в по-долу прикачения от мен файл. За целта като отвориш папката mapedit tutorial стартирай от там файла mapedit_tutorial.html и се наслаждавай . Ако имаш допълнителни въпроси и нещо не ти е ясно съм насреща
        А ако си на ТИ с руския също може да посетиш и тази страничка в която има подробно обяснение за работата с Gpsmapedit.
        Благодаря за ръководството, СУПЕР е!!! Даже и аз го разбрах ...Нека и аз попитам няколко въпроса :
        1. От къде се нагласява курсора да започва линия от там, от където си посочил? Първоначално по подразбиране беше така, но след промяната на тези настройки:



        престана и в момента курсора произволно избира мястото, от където да започне
        2. Какво означават горните настройки

        Поздрави,

        Коментар


        • #19
          До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

          1. Това с бягането на курсора не се влияе от тези настройки тъй като те оказват влияние само върху компилатора. Но предполагам че курсора ти бяга в малки граници ако наблизо има друга линия и се опитва да се върже към нея. Ако положението е такова защото не ми стана много ясно от това което си споменал, то можеш да го оправиш като от Tools/ Options/таба Edit махнеш чавката на Snap to Grid.
          2. Относно втория въпрос то отговора е много добре описан от руския колега в v-dorogu.narod.ru, най горещо препоръчвам на всеки да прочете поместените там статии има много полезни неща, а ето и самия отговор на въпроса
          Максимально допустимый размер объекта (TRE size). Тут можно сказать, что компилятор cGPSMapper работает отнюдь не по простым алгоритмам. Если объект больше какого-то размера (площади), то она режет его на несколько частей. Как показала практика и замечания других пользователей, чем меньше значение в этом поле, тем более быстро обновляется карта в навигаторе и тем больше получается объём самой карты. Однако, особенно мельчить тут тоже не советую. Ниже привожу объяснение этого параметра Константином Галичским (автором программы GPSMapEdit).
          "Карты в формате IMG состоят из прямоугольных "блоков". Блоки могут перекрываться или быть смежными - это зависит от генерирующей программы. Каждый объект карты принадлежит одному из блоков и обязан полностью в него вписываться. При рендеринге фрагмента карты, попадающего в экран, прибор сразу "отметает" все объекты, которые принадлежат блокам, не пересекающимся с прямоугольником экрана, и не тратит на них время. А все остальные объекты считаются потенциально видимыми - соответственно прибор пытается их отрисовывать (даже если они попадают в экран только на один пиксел). Соответственно от качества распределения блоков и объектов по блокам зависит скорость отрисовки карты.
          TRESize определяет максимальный размер блоков. Чем он меньше, тем мельче блоки (скорость рендеринга улучшается за счет более точной фильтрации "лишних объектов"), но соответственно и тем больше самих блоков и кусков объектов, на которые приходится их резать (размер карты увеличивается).
          " Для тех, кто не понял, объясню всё это на простом примере. Допустим у нас есть огромный объект со множеством узлов, описывающих его форму. Если на дисплее навигатора будет виден хоть один узел этого объекта, то ему придётся рассчитывать положение для всех остальных, невидимых в данный момент, узлов. А вот если нарезать один большой объект на несколько маленьких, то в этой же ситуации нужно будет рассчитать положение только для того куска, которому принадлежат видимые в настоящее время узлы.
          Сам Константин рекомендует значение TRE size ставить равным 511 единицам. Думаю стоит прислушаться к этой рекомендации.
          Зазор краёв карты (TRE margin). Суть здесь такая. Если мы в исходном файле не задаём объект типа "0x4a" (граница карты), то cGPSMapper сам создаст эту границу, как минимальный прямоугольник со сторонами, параллельными параллелям и меридианам, описывающих все объекты, указанные в исходном файле. Так вот, значение "TRE margin" это зазор (в градусах), который он сделает между крайними объектами и этим прямоугольником. То есть, прямоугольник будет не минимальный, а все его грани будут отстоять на указанное в параметре "TRE margin" количество градусов от граней минимального. Это может иметь смысл, если крайние объекты у нас точечные, и дальше следующей карты нет, дальше только базовая карта, поскольку в этом случае в режиме панорамирования, когда мы будем пытаться подвести курсор к своему точечному объекту, он будет перескакивать на базовую карту. Обычное значение этого параметра варьируется от 0,000 до 0,050.
          Максимальное количество элементов в объекте (Max elements per object). Этот параметр также как и TRE size влияет на скорость отображения карты на дисплее навигатора. Общая суть идентична TRE size - если количество элементов в созданном нами объекте будет больше, чем задано в данном поле, то объект будет порезан на несколько частей с количеством элементов не превышающим заданного. Опять же, автор программы рекомендует значение 127.

          Коментар


          • #20
            До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

            Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
            1. Това с бягането на курсора не се влияе от тези настройки тъй като те оказват влияние само върху компилатора. Но предполагам че курсора ти бяга в малки граници ако наблизо има друга линия и се опитва да се върже към нея. Ако положението е такова защото не ми стана много ясно от това което си споменал, то можеш да го оправиш като от Tools/ Options/таба Edit махнеш чавката на Snap to Grid.
            2. Относно втория въпрос то отговора е много добре описан от руския колега в v-dorogu.narod.ru, най горещо препоръчвам на всеки да прочете поместените там статии има много полезни неща, а ето и самия отговор на въпроса
            1. Дааааа, точно така!!!
            2. Относно вторият отговор...Оффф, нещата става все по сложни , но наистина много полезна информация, започва да ми става все по-интересно и по-интересно ...
            3. Любопитно ми е да разбера защо при прекомпилиране на някой лист на Ведрин се получава размазване на листа и дали някоя от тези настройки не оказва влияние? Изобщо възможно ли е това по-някакъв начин да се оправи...



            Ако е възможно да се реши този проблем, няма ли да бъде възможно съчетаването на даден лист с рутиращ път, както са новите карти на Garmin GB Discoverer

            Поздрави,
            Последно редактирано от asterix85; 08-04-09, 21:18.

            Коментар


            • #21
              До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

              Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
              2. Относно вторият отговор...Оффф, нещата става все по сложни , но наистина много полезна информация, започва да ми става все по-интересно и по-интересно ...

              Поздрави,
              Еххххх защо не научих тоя руски , като не го знам вече незнам коя подред програма уча по принципа на "случайното съвпадение"... Ама пък за сега става

              Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
              3. Любопитно ми е да разбера защо при прекомпилиране на някой лист на Ведрин се получава размазване на листа и дали някоя от тези настройки не оказва влияние? Изобщо възможно ли е това по-някакъв начин да се оправи...
              Ако е възможно да се реши този проблем, няма ли да бъде възможно съчетаването на даден лист с рутиращ път, както са новите карти на Garmin GB Discoverer
              За съжаление прикачената снимка неможе да се отвори на по голям екран (поне при мен) и не съм сигурен какво точно имаш впредвид под "разместване на ЛИСТОВЕТЕ" (листата са на дърветата, или поне скоро ги чакама да бъдат ), но по принцип разместване се получава при някои програми (MapInfo например) тъй, като при геореферирането на растерното изображение на дребномащабна карта, каквато е 50к координатите се влияят от кривината на земята (все пак тя има формата на ГЕОИД или още по забавното което съм чувал - на КАРТОФ), а самата програма държи горния край на "растера" хоризонтален, независимо от кординатите. Това понякога дава отражение и на визуализацията и на векторните изображения, но координатите са им точни.
              Колкото до съчетаването на картата на Ведрин с рутираща тествано е и работи, но това беше със старата версия, която беше чувствително по-тежка и горката машинка изнемогваше при движение с кола. А и за съжаление военните от миналия век са се справили на места по-добре...
              Всъчност говоря за отваряне на 2 отделни карти, можеби тук става въпрос за обедияване, обаче през MapEditа невиждам как ще стане, поне на мен самите площни обекти от 50к карта ми ги регистрира, като паркове, паркинги и всякакви такива и понякога рутира през тях.

              Ако някой измисли начин как да накараме MapEditа да приема картата на Ведрин само като фон и аз съм силно заинтригуван да се опитам да постигна въпросното Garmin GB Discoverer

              Коментар


              • #22
                До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                Според мен обединяването на две карти с това подобно на Garmin GB Discoverer с основа на растерна карта няма как да стане поне за сега. Малко пояснения защо смятам така. На първо място този новия формат който ползват от Гармин ако сте забелязали тези карти важат само за Орегона и Колорадото което както се знае могат да четат jpg файлове и явно от Гармин са се светнали накрая да го имплементират и в техните нови карти под някакъв формат, който явно засега е неизвестен. Остава да чакаме подобно решение както е при новите модели на Магелан които също могат да зареждат растерни изображение някой да измисли някоя програма от рода на cgpsmapper (при която между другото разчитането на img формата е постигнато с реверс инженеринг и тук явно трябва да се подходи по същия начин) която да може да записва в същия този формат (при Магелан е постигнато вече това).
                Относно това което се мъчиш да прекомпилираш карта на Ведрин особено и то с Gpsmapedit няма много смисъл тъй като при него растерното изображение е представено като една голяма съвкупност от малки полигони и линийки които са запълнени с определен цвят който е описан в typ файла на всеки един файл (с gmaptool можеш да видиш точното съдържание на img файла който компилира Mapwel) и тези полигони отговарят точно на отделните пиксели от растерното изображение и именно за това the_sandman правилно е забелязал че уреда открива разни елементи като паркове, паркинги и т.н. тъй като тези типове елементи се използват от Mapwel. Най-лесно си представи картата като един голям пъзел представен от много малки елементи които като се гледат отдалеч образуват едно цяло изображение. Иначе като отвориш някоя карта от тези на Ведрин с Gpasmapedit ако не намери някой елемент който не разпознава то той дава грешка и по принцип игнорира такива елементи които не разпознава и съответно се губи информация и при следващо прекомпилиране нещата се омазват. Това какви грешки дава GpsMapedit и какво игнорира можеш да видиш от File/ Message Log.
                Единственото решение е ако имаш оригиналните mp файлове които използва Mapwel за самото конвертиране но доколкото помня и бях го тествал то тези файлове май програмата ги прави само като временни и ги затрива след завършване на конвертирането но даже и тяй да отвориш с Мапедита пак ги игнорира повечето непознати полигони по простата причина че не ги разпознава макар и компилатора да ги поддържа. Всичките типове елементи са подробно описани в ръководството на cgpsmapper. Разгледай и него има много полезна информация там относно формата на Гармин.
                Относно въпроса дали рутирането работи с включена карта от тези на Ведрин не съм го тествал но щом колегата го е тествал значи става работата. Но като цяло рендирането на картата и особено ако те рутира от движение на автомобил според мен уреда ще се затрудни много при бързата смяна на изображението и няма да се вижда нищо като цяло, но ако си пеша надали ще има проблем тъй като там скоростта на движение е малка и машинката ще може да опресни картинката по бързо.

                Коментар


                • #23
                  До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                  Става идеално !!







                  Основата e снимка от GE векторизирана с bmap2mp. За съжаление не много сполучливо . Не съм много наясно как се настройва тази програма...Възможността за рутиране се постигна с любезното съдействие на колегата icpart

                  Поздрави,
                  Последно редактирано от asterix85; 15-04-09, 09:13.

                  Коментар


                  • #24
                    До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                    Здрасти Астерикс85 работата с bmap2mp сме я обсъждали малко вече във форума в тази в страницата за Автоматично векторизиране на растернтите карти: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...t=36836&page=4 .Там даже като погледнеш по надолу в темата един руснак беше помогнал с едни настройки за постигане на по-добро качество и наистина като тествах тези настройки се получава известно подобрение на резултата. Но ако се използват твърде агресивни настройки както аз направих с цел да подобря доколкото мога изходния резултат то bmap2mp има свойството да гълта много системни ресурси и като цяло гълта много РАМ и увеличава неимуверно page file на хардиска и процесора се товари на максимум и в общи линии и не се знае колко дълго отнема процеса на конвертиране бих казал и почти невъзможно.
                    А иначе относно тези странни надписи мисля че се получаваха ако използваш GUI който предоставя Moagu за работа с нея или другия вариант ще е вече от самия компилатор, но в случая не знам коя версия си използвал.
                    Като заключение по принцип така векторизираната карта от bmap2mp е по-лека от тази която прави например Mapwel и по-бързо съответно се рендира изображението в GPS приемника.

                    Коментар


                    • #25
                      До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                      Аз да продължа да дълбая в темата ...Както може да се види от прикачените снимките в горния коментар успяхме да постигнем съчетаване 2 в 1 - векторизирана снимка с bmap2mp и рутиращи пътища в една карта, заедно с колегата icpart
                      Относно това което се мъчиш да прекомпилираш карта на Ведрин особено и то с Gpsmapedit няма много смисъл тъй като при него растерното изображение е представено като една голяма съвкупност от малки полигони и линийки които са запълнени с определен цвят който е описан в typ файла на всеки един файл (с gmaptool можеш да видиш точното съдържание на img файла който компилира Mapwel) и тези полигони отговарят точно на отделните пиксели от растерното изображение и именно за това the_sandman правилно е забелязал че уреда открива разни елементи като паркове, паркинги и т.н. тъй като тези типове елементи се използват от Mapwel. Най-лесно си представи картата като един голям пъзел представен от много малки елементи които като се гледат отдалеч образуват едно цяло изображение. Иначе като отвориш някоя карта от тези на Ведрин с Gpasmapedit ако не намери някой елемент който не разпознава то той дава грешка и по принцип игнорира такива елементи които не разпознава и съответно се губи информация и при следващо прекомпилиране нещата се омазват. Това какви грешки дава GpsMapedit и какво игнорира можеш да видиш от File/ Message Log.
                      Единственото решение е ако имаш оригиналните mp файлове които използва Mapwel за самото конвертиране но доколкото помня и бях го тествал то тези файлове май програмата ги прави само като временни и ги затрива след завършване на конвертирането но даже и тяй да отвориш с Мапедита пак ги игнорира повечето непознати полигони по простата причина че не ги разпознава макар и компилатора да ги поддържа. Всичките типове елементи са подробно описани в ръководството на cgpsmapper. Разгледай и него има много полезна информация там относно формата на Гармин.
                      Много точен анализ на проблема, браво Ако съм те разбрал правилно фактически проблема идва от това, че МапЕдит не може да определи всички полигони, поне тези версии на МапЕдит които ние имаме, и при самото отваряне на *.img лист на Ведрин програмата разпознава само определени и съответно обръща в полския формат само тези, които е разпознала, нали така? И логично при самото компилиране на mp файла със cgpsmapper се получава размазване ... Тогава да попитам за кои програми се сещате да могат да конвертират img в mp, освен МапЕдит ...Идеята ми ,ако има някакъв начин, да конвертираме лист на Ведрин в mp без загуба на информация и ръчно да дабавим в него рутиращи пътища, след това директно със cgpsmapper...

                      П.П.: Малко поизчистих няколко коментара, надявам се да не ми се сърдите

                      Поздрави,
                      Последно редактирано от asterix85; 15-04-09, 10:18.

                      Коментар


                      • #26
                        До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                        Здравейте,

                        Можете ли да помогнете както напишете дали има някаква настройка в МапЕдит указваща на програмата да чертае по подразбиране правилни правоъгълни полигони? Мъча се, но наръка много трудно може да се постигне това, особено що се отнася до малки обекти като къщи и съответно като резултат се получава следното :

                        Последно редактирано от asterix85; 16-05-09, 13:39.

                        Коментар


                        • #27
                          До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                          Привет,
                          ако правилно съм разбрал въпроса, т.е. как ръчно да се изчертае квадрат примерно отва става от TOOLS => CREATE OBJECT=>POLYGON:RECTANGLE, за по начупени сгради ...POLYGON:STRIP.

                          Коментар


                          • #28
                            До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                            Привет,
                            ако правилно съм разбрал въпроса, т.е. как ръчно да се изчертае квадрат примерно отва става от TOOLS => CREATE OBJECT=>POLYGON:RECTANGLE, за по начупени сгради ...POLYGON:STRIP.
                            Мамка му! А сега как да оправя вече начертаните?! Благодаря за отговора ...

                            Коментар


                            • #29
                              До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                              А сега и от мен един въпрос, пък дано някой да успее да помогне
                              Става дума за следното, имам геоложка карта във формат за ArcMAP, която ми се иска да си кача в GPSa. Картата я импортвам в MapEditа, всичко си е точно, даже най-учудващото и лебълите си излизат, но нямам почти никакви разновидности на растери ( по-точно има 7 растера и не почече от 16 различни цвята за запълване), а на мен (както и на всеки четящ геоложка карта) имнно това ми е важно. Искам да питам има ли някакъв начин и какъв е той да си вкарам направени от мен растери в програмата. И не по малко важното ако го направя ще има ли проблеми при визуализация на 60CSx или Oregon.
                              Благодаря
                              Последно редактирано от the_sandman; 16-05-09, 15:46.

                              Коментар


                              • #30
                                До: GpsMapEdit - въпроси и проблеми

                                Здрасти the sandman,
                                Не мога да разбера какво имаш впредвид под "растери" на геоложката карта. Предполагам че имаш впредвид различните полигони които се вмъкват в Мапедит в shp формат и искаш да изглеждат по подобен начин и в GPS-а ти ако правилно съм те разбрал или ако не е тако то ме поправи.
                                Ако е така то няма никакъв проблем да си направиш свой typ файл с който да определяш с какъв цвят и по какъв начин да изглеждат полигоните в GPS а. За целта можеш да ползваш тази програмка представена от Астерикс85 в тази тема:
                                http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=57010
                                С нея се работи сравнително лесно като е добре да погледнеш и хелпа, ако има нещо неясно съм насреща.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X