Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Доста отдавана се питах, дали някой няма да се осмели да пише за бойните изкуства които се практикуват у нас и по другите географски ширини.
    е, няма!
    нека да направим опит да систематизираме информацията, която имаме в услуга на опитите ни да оцеляваме в джунглата наречена Родина.
    Последно редактирано от Венцислав Петров; 12-08-08, 10:28.
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

  • #2
    До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Аз като ученик тренирах години наред Киокушинкай карате.Според мен не е най
    доброто изкуство за самоотбрана, защото при спаринг са забранени ударите с ръце в
    главата и съответно не се научаваш да се пазиш от такива удари.Все пак Киокушин си
    е твърд спорт и няма нищо общо с повечето разновидновидности на карате където
    някакви хора викат,подскачат и до там.Ако не се ограничаваме само с бойните
    изкуства, мисля че в България най добрите школи са по бокс.Доколкото знам
    боксьорите доста добре се справят в конфликтни ситуации извън ринга-най вече из
    дискотеките
    Ето и един нов боен спорт, който много се доближава до уличния бой-Кудо.Доколкото
    разбрах създателят му е бил ученик на легендарният Масотацу Ояма.
    http://www.vbox7.com/play:44c217fe
    http://www.vbox7.com/play:8c237312
    http://www.vbox7.com/play:2e7201ea

    Коментар


    • #3
      До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Кудото ме впечатли! За първи път виждам боен спорт с ясно изразени трите фази на боя(далечна, близка, на земята)!

      А иначе за мен градацията е следната:
      1 Вин Чун
      2 Самбо(бойното)
      3 Борба(свободна, както и старата американска свободна борба от времето на Дан Колов(в нея е имало и удари))
      4 Бразилско Джу-Джуцу
      Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

      Коментар


      • #4
        До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Аз като ученик тренирах Джудо,но това не може да се нарече бойно изкуство,защото не се прилагат удари а само хватки.Най важното на което те учат байните изкуства е дисциплината,самоконтрола и уважението на противника.
        Където Бирата, Там и Аз...

        Коментар


        • #5
          До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Тренирал съм 4 години карате Шито-Рю. Не ходихме по състезания, защото учихме всичко, което можеше да се научи и при кумите нямаше забранени удари или забранени зони. В общи линии нямаше пострадали, защото се пазихме един-друг. Това са едни от най-смислено прекараните часове в живота ми. Групата се разпадна, затова и спрях.

          Коментар


          • #6
            До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            По принцип се делят ма контактен спорт и не контактен,от там започват и различията между тях.
            При едни спортове се заляга само на тренировки и кой е по-по-най при другите се възпитава духа,самосъзнанието,създават се навици повече философия.
            Друго е вече кой за какво тренира.Рано или късно на всеки се налага да защитава своето достойнство или на близките си,за уличен бой правила няма,голяма доза късмет и по възможност да се размине ситуацията,ако опре шило в дупило всеки се оправя както може,нито стойки,нито хватки ще помогнат.
            Пример:сборичкване-противника напипа камък,паве за единият мача приключва.
            Затова тренирайте каквото искате,кой на каквото му е до сърцето,на едни хора не и харесва именно контактният на други много.
            За мен лично:
            Бокс-много опасен и приложен спорт извън ринга,свиква се с дистанцията м/у противници,с всяко едно движение боксьора предугажда удъра,недостатък липсата на краката в цялата ситация,разчита се на комбинация или един силен удър с цел поваляне от удъра.
            кик-бокс-комбинация от бокс и кик бокс,контактен спорт,същото като бокса само че в комбинация с краката,става много опасно влезне ли комбинацията-недостатъци идват от комбинацийте,не винаги могат да се използват карака,надценяване на противника,фактора улуца.
            Муай тай-най добрият контактен спорт,най опасните удъри са с лакти и колена,поради къста дистанция и въртенето на тялото удърите са много тежки и фатални,удърите с карака имат за цел да минават буквално през противника,при добра тренираност стават по силни от удър с бухалка.

            За мен това са спортовете които ме интересуват и влечат за другите не мога да говоря не съм се занимавал с тях.
            Последователността на горните не е класация.Лошото е че за първите две има кой да те научи в България,за последното за съжаление все още не.
            За другите спортове гледъл съм тренировки,но нещо не ме привличат,с влизането в залата и след наблюдаване на тренировката.
            От мен толкова.


            Поздрави

            Коментар


            • #7
              До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Много съм съгласен. Необходимо е да се знае целта, какво иска практикуващия. Дали усвояване на "дискотечни" умения или търсенето на път към собственото усъвършенстване. Стилове има безброй и смятам, че няма добри и лоши такива, а има добри и лоши майстори.
              Нали е по-добре, не да се научиш как като влезеш в тъмната и страшна уличка и да изпотрепеш де каквото има там, а просто да потърсиш друг път за да стигнеш на където си тръгнал.
              Сигурен съм, че придобитите умения в резултат от практикуването на източни бойни изкуства, дават необходимото самочувствие за контрол на житейските ситуации, в които ежедневно попадаме.
              ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

              Коментар


              • #8
                До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Първоначално публикуван от kograman Преглед на мнение
                По принцип се делят ма контактен спорт и не контактен,от там започват и различията между тях.
                При едни спортове се заляга само на тренировки и кой е по-по-най при другите се възпитава духа,самосъзнанието,създават се навици повече философия.
                Друго е вече кой за какво тренира.Рано или късно на всеки се налага да защитава своето достойнство или на близките си,за уличен бой правила няма,голяма доза късмет и по възможност да се размине ситуацията,ако опре шило в дупило всеки се оправя както може,нито стойки,нито хватки ще помогнат.
                Пример:сборичкване-противника напипа камък,паве за единият мача приключва.
                Затова тренирайте каквото искате,кой на каквото му е до сърцето,на едни хора не и харесва именно контактният на други много.
                ....................................
                Както е формулирана темата, по-скоро иде реч за боя като "изкуство". Ако правилно разбирам - бойните спортове.
                Имаше една книга, мисля че заглавието беше "Японско кемпо" или нещо подобно, където бяха детайлно разгледани въпросите за възникването, разликите и приемуществата на различните стилове.

                Никъде не срещнах айкидото в темата, а това е един доста контактен и интересен стил.

                Ако обаче решим да разсъждаваме за необходимостта от самозащита в нашите условия, нещата драстично се променят.
                Тук решаващите фактори са мотивацията и готовността да "се прежалиш". Да преминеш чертата. Да освободиш животното в себе си. То знае как.
                Това са изненадата, решителността, опитът и самочувствието. И късмета, разбира се.
                Едно е да тренираш в залата, друго е да чуеш как хрущят кокали. Едно е да биеш чучело, друго е да си переш кървавите дрехи.
                Абе, животни сме си. Хищници. Хореографията не върши работа срещу кубинка 47-ми номер. Номерът е да удариш пръв и по възможност с нещо по-здраво.
                Духът и самосъзнанието срещу надишали се цигани с павета е утопия.
                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                Коментар


                • #9
                  До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Наистина е важно какво умение искаме да придобием - как да се млатим по-успешно или как по-успешно да избягваме боя. Като изключим крими-контингента, обикновените простосмъртни по правило не ги заплашва нападение. Едно от последствията да изучаваш бойно изкуство е постигането на здравословно самочувствие и спокойна увереност. Според изследвания на психолози най-често биват нападани хора, излъчващи неувереност, които крачат припряно и се озъртат и най-рядко тези, които имат стегната и уверена походка и излъчват добро самочувствие.
                  В този ред на мисли ако някой изучава бойно изкуство с цел да постигне самодисциплина, увереност и добро психо-физическо състояние, то няма значение какво точно изкуство е избрал. Всичко останало е зловредно его.

                  Преди много години гледах един страхотен стар чернобял японски филм за зараждането на бойните изкуства - "Прераждане от света на мрака". Дали някой знае откъде може да се намери? От години ровя в интернет и не мога да го открия, а не знам името нито на японски, нито на английски.
                  НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                  Omnia vincit amor !

                  Коментар


                  • #10
                    До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Навремето тренирах бокс при Коцето и Палми в залата на ВИАЗ. Тренировките посещаваха профита, застараяващи/бивши/настоящи мутри, каратисти, кикбоксиори, борци и т.н файтери. На края на почти всяка тренировка ставаше зле....смисъл един от спарингите преминаваше в фулл контакт. Като отчитам разнообразието на хората, които посещаваха тренировките мога да ви кажа само едно, че борците не са хора. Като нещата опрат до бой немат равни.....
                    ....иначе за тонус горещо препоръчвам бокса вместо бодибилдинг,аеробики или тае бо-та...търчане в парка и т.н....прекрасен спорт, много добре натоварващ всички мускули...

                    П.С Тогава бях тинейджър и некой неприятно/забавни случки ме отказаха, като:
                    Коко Семерджиев ме посочи:
                    - Келеш, дай...всмисъл нарочи ме за спаринг партьор.
                    При първото влизане ми легна ниско и десен с крос и той седна....следват три обиколки на залата плюс седене с ръкавиците в парка до Капитолия, чакайки да се разотидат всички за ди взема дрехите от съблекалнята...плюс некои случки с сегашната Дейзи Ланг - тогава единственото момиче в залата за които нема да разправям...........общо взето съжалявам много че прекъснах тренировките и така и никога не ги поднових.

                    Коментар


                    • #11
                      До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Самочувствие и увереност се придобиват по различни причини.Някои хора имат самочуствие защото владеят много добре айкидо, други защото са кварталните биячи, трети защото имат пълен портфейл в джоба, четвърти защото имат 50см обиколка на бицепса и ...т.н.
                      Основната цел при създаването на БОЙНИТЕ изкуства е била самоотбраната.Естествено тези изкуства възпитават и в принципи и източна философия, само че преди това някой трябва да възпита и повечето сенсеи от Западния свят в тези принципи.Бойните изкуства се практикуват и вместо фитнес, те са динамични и натоварват много мускулни групи, ама за да се ползват за самоотбрана при някои трябват повече години тренировки отколкото при други.Лично аз предпочитам контактните стилове(не че някога пак ще се хвана да тренирам), а иначе лоши бойни изкуства няма.
                      Последно редактирано от traktorist; 13-08-08, 22:49.

                      Коментар


                      • #12
                        До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Лично мое мнение е , че е достатъчно да си изтестван психопат.Смятам, че побоищата са като пеенето-или го имаш в себе си или не. Да има доста неща дето са приложими от бойните изкуства,но и други които само ще пречат.Например лол кика , ескиважа,гарда, мавашито и някои ключове да, но примерно оширу мавашито-еми кой жив човек ще те чака да се извъртиш и да го удариш?? Многото ключове са ефективни , но изхождайки от максимата за да има ключ трябва лост....сами разбирате колко е трудно да се забоде даден ключ.Според мен успехът в боя е или да удариш противника в брадата,или да го удушиш,или да му засегнеш гръбнака. Като най красив определям удара в чербия дроб от изпълнимите. Удряш,дърпаш се и чакаш 5 секунди кризата.И всичко се крепи на това да удариш първи. Да се върнем на психопатщината. Лично аз не мога да скоча с два крака на главата на някой човечец,но има доста хора,които няма и да се замислт.

                        Коментар


                        • #13
                          До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          любимия ми спорт - бокс,приятен ми е и смятам че е приложим на улицата

                          Коментар


                          • #14
                            До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Бойните изкуства тук у нас ..са всичко друго, но не и истинското изкуство. Днес живеем в 21 век. и огнестрелните оръжия обесмислят тази тема ..само донякъде.
                            За Древните Източни изкуства информацията стигнала до хората е една минятурна частица от същността на нещата.
                            Нали не мислите, че може да опознаете нещо , създавано със стотици години, от съвсем друг тип хора, в съвсем друга култура и възпитание..
                            За да разбереш , дори частица от истината, трябва да се потопиш в естествената среда.Само там, където десетки поколения са посветили живота си на такова изкуство, може да имаш късмет да срещнеш истината..Само там, можеш да усетиш истинският СМИСЪЛ.
                            Другото ..е обикновенна тренировка на мускули..без дух и енергия.
                            Преди да тренираш тялото, трябва да разбереш, кой си.., защо и как живееш!?- трябва да работиш вътре в себе си много повече...
                            Всички тези изкуства са дадени на човека от природата..Те приобщават, а не разделят...
                            Тялото е преходно, а духът се преражда..духът е онази сила, която различава хора..от хора, животните..от животните.

                            Има неща, които не се обясняват...и не се научават за един човешки живот.Величието на Изтока...не е нищо друго , освен резултат от Изучаването, Осъзнаването и прилагането на философията и духа на тези изкуства.

                            Респект и уважение!!
                            СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                            Коментар


                            • #15
                              До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Трябва да се отбележи в темата и кои изкуства се тренират легитимно в България. Имал съм случаи да посетя приятели или деца на приятели на "екзотични" тренировки по Кунг Фу, Тай Чи, Айкидо и какво ли още не. За съжаление обстановката у нас позволява на много самозванци да отварят школи и да осакатяват (психически и физически) деца на неграмотни родители по простата причина че са психопатични самозванци.

                              В общи линии за "легитимни" могат да се смятат ДжуДо, Такеуондо, бокс, борба и, може би, самбо по простата причина, че са олимпийски спортове и федерациите им са работещи и признати. Това малко или повече предполага контрол над клубовете, треньорите, а и адекватните състезания.

                              Горещо препоръчвам на родителите във форума внимателно да проучват къде и на кого поверяват децата си.

                              ПП Гореспоменатото Кудо не ми изглежда нищо повече от смесица между ТайБокс и ДжуДо, но мисля, че бразилчетата отдавна са го измислили
                              Зима иде

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X