Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Верига или ремък? Кое е по добре?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Верига или ремък? Кое е по добре?

    Извинявам се за невежеството но искам да питам за двг с натоварване за офроуд удачен ли е избора на двг с ангренажен ремък и има ли изобщо предимства пред двг с верига.
    Визирам предимно разликата между двг на мицубиши 2.5 който е с ремък и 2.8 който е с верига.
    Логично ми се струва избора на затворен тип като всичките руски реколта преди 2004 - все пак ми се струва по удачно и надеждно решение.

  • #2
    Ами аз съм с 2.5 двигателя и според тукашната практика трябва да започна да ти превъзнасям тези с ремък щото моя е такъв Но смятам, че веригата е по дуракоустойчива. Защото ремъка НИКОГА не се къса от натоварване, понеже то е константно, а от лоша поддръжка. Това включва не само смяна навреме, а и следене на натягането му и донатягане при нужда. Иначе и за двата двигателя, които споменаваш има данни за над 500 000км. пробег преди ремонт. Все пак 4М40 е по-новия вариант. И по-скъпия. При него веригата върти само разпределителния вал, а ГНП и балансиращите валове се въртят от зъбни колела, докато при 4Д56 има два ремъка

    Коментар


    • #3
      Идеята на ремъка е само обезшумяване. ГРМ и смукателния тракт до скоро бяха в конкуренция кое да е най-шумното нещо в колата, и ето значи ...
      Пажеровода го каза - ремъка умира от старост, не от зор. Веригата също, но тя и разтеглена няма да се скъса, така че в някакъв смисъл може да се изкара и по-надежден елемент. С нея всичко ще работи отвратително, но ще работи.
      Веригата се смята за морално остаряла концепция. Ама все тая ...

      Коментар


      • #4
        Много благодаря за мненията.
        Не ми се смейте, но си мисля следното - никога не съм чувал за скъсана ангренажна верига, но скъса ли се, доколкото знам, е фатално за двигателя.
        Нещо не ми се връзва - нали ангренажния ремък или верига осигурява задвижване и синхрон между колянов вал и вала на повдигачите. При веригата не е възможно да има ефект на приплъзване и евентуалната центровка е дуракоустойчива. Демек може да се направи и в полеви условия.
        С ремък не се ли налага по-често сервизиране на двг или си има друга система за синхрон?
        Другият рисков момент не е ли сегментите около изхода на валовете от двигателя, няма ли риск от загуба на налягане на маслото ако семеринги са сдали багажа вече.
        Още веднъж извинявам се за дилетантските върпоси, ама прост народ ей

        Коментар


        • #5
          Те семерингите и така и така си умират, обаче постепенно. И идеята на конструкцията им е такава, че няма как да се пръснат или да изскочат и внезапно да се загуби много масло. А като капе по малко се вижда навреме.
          Ангренажният ремък е назъбен, той не може да прескочи и да обърка синхронизацията ако всичко е наред. Значи ако не е разтеглен, обтегачите работят, и дизела не е блъскан да запали на буксир до прескачане на ремъка. Същото прочее важи и за веригата.
          Да, когато все пак се скъса, дали буталата ще халосат отворените в този момент клапани е въпрос на конкретна конструкция. Има двигатели в които това се случва неизбежно, други в които не може по принцип, защото ходовете на буталата и клапаните не се пресичат никъде и в никой момент.

          Коментар


          • #6
            Да добавя, понеже в началото питаше за моторите на Паджерото. При скъсване на ремък при двигателя 4Д56 контакта бутало - клапан е неизбежен. Но японеца е предвидил спасителен изход, който спасява в повечето случаи: отслабил е умишлено оста на кобилиците на няколко места и нейното трошене спасява клапаните и други поразий.

            Коментар


            • #7
              Против ремъците съм. Ако искаш надежност си вземи двг с верига. Освен за обезшумяване ремъка е и за поевтиняване особенно на производствената цена на двг. Тва за еднаквата надежност на ремъка с веригата е в идеалния случай особенно ако не ти се е случвало да патиш. Имам приятел който караше нова кола и трябваше да смени ремъка на 70000/ горе долу на толкова км трябва да се сменят ремъците, въпреки че трябва да издържат 140000/, та кара си човека по магистралата с около 100 км/ч и при навъртени 69600 км изведнъж се чува трясък .... и познай? Това е от опит, а избора и парите са си е твои.
              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

              Коментар


              • #8
                Готов съм да се хвана на бас, че за това време обикновения ремък на генератора го е донатегнал поне веднъж, а ангренажния - не - нали е казано 70000! На нова кола ремъка не можеш да го обвиниш, че е менте, значи остава този, който го поддържа

                Коментар


                • #9
                  докато при 4Д56 има два ремъка
                  от които единият ти върти балансиращия вал.
                  никога не съм чувал за скъсана ангренажна верига
                  но за съжаление се късат. с много малки изключения последствията са неприятни.
                  При веригата не е възможно да има ефект на приплъзване и евентуалната центровка е дуракоустойчива
                  не съвсем, веригите имат склонност към разтягане, оттам изменение в центровката. справка - шеви кавалиер, 200 хил. км., разлика м/у нова и стара верига - точно 1 звено

                  и неизбежния отговор на твоя въпрос - зъбни колела
                  Stop fawkin email me! I'm trying to drink....
                  http://www.danasoft.com/sig/mitak.jpg
                  http://www.youtube.com/watch?v=A53Mx...eature=related

                  Коментар


                  • #10
                    Сега разбирам.
                    Когато ремъка се скъса - бам! Един мъртъв двигател.
                    Явно практиката е неинтерферентни двигатели да са с ремък, а такива при които срещите са конструктивно неизбежни да са с верига.

                    Що се отнася до приплъзването точно сега мога да измисля 1001 ситуации в които е възможно нещо да попадне между ремъка и ролките. Особено при офроуд. Особено ако хвърля масло от някъде. Особено ако често го подпираш на решетката и какво ли още не.
                    Ако правилно съм ви разбрал за ремъчните -

                    Плюсовете са - по-евтин двг, по тих, по-ремонтопригодни ако конструктивно е избегнат момента на контакт между клапан и бутало, нямат нужда от смазване и сложна смазочна система, настройката на положението на гърбичестия вал е по-лесна и става много по-бързо от верижния, по-малка загуба на енергия от триене и плицикане във масла

                    Минусите - още две критични зони на теч на масло - семеринги на валовете, възможно тотално пре*баване на двг при скъсване на ремъка, нужда от по-често обслужване на самия ремък, липса на предупреждение преди скъсване, двигателите на които ремъка задвижва и водната помпа рискуват при замръзване на помпата да скъсат ремъка.

                    Посочения довод, че се спестява от разходи по производство на двг има и друга страна - печели се от сервизиране и то не малко
                    Веригите също се сменят, да разтягат се, в зависимост от направата, експлоатацията и дължината. Но това става около 200,000 км. Смяната на верига не е чак пък толкова трудна за да е довод това.

                    Май по-важното е дали двг ти е интерферентен а не толкова дали си с верига или ремък.
                    Засега като интерферентни намирам само на мицубиши паджеро 2.5 (за 2.8 не знам), сузуки витара (но не и самурай). За останалите не знам, вие кажете как е. По-специално за УАЗ някой да спомене, няма да е зле.

                    Иначе по-популярното решение за офроуд машини май си остава веригата като почнеш от УАЗ и стигнеш до Додж рам. Изключенията са май само 2.5 на Мицубиши, един V6 на Тойота. Е има и други изключения - нито с верига нито с ремък, ами направо с трансмисия, ма хайде, тва ми е вече твърде хай тек.

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от Паджеровод
                      Готов съм да се хвана на бас, че за това време обикновения ремък на генератора го е донатегнал поне веднъж, а ангренажния - не - нали е казано 70000! На нова кола ремъка не можеш да го обвиниш, че е менте, значи остава този, който го поддържа
                      На 70000 автомобила все още е гаранционен и се обслужва от фирмения сервиз. Кво са натягали или разтягали не е работа на собственика, а на човек извършващ експлоатацията в сервиза на всеки 10000. А ремъка при скъсване/беше скъсан а не преплъзнал/ едва ли проблема е бил поради недонатягане. Може и да греша. Все пак колата не е моя. Поздрави
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • #12
                        Иначе по-популярното решение за офроуд машини май си остава веригата като почнеш от УАЗ и стигнеш до Додж рам.
                        За Додж Рам не знам как е, но за повечето уази от по старо поколение (не с инжекционните двигатели) няма нито ремък нито верига - и двете са по-ненадежни от директната зъбна предавка с каквато са тези двигатели...и разпределителни вал там е долу...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          Иначе по-популярното решение за офроуд машини май си остава веригата като почнеш от УАЗ и стигнеш до Додж рам.
                          ...повечето уази от по старо поколение (не с инжекционните двигатели) няма нито ремък нито верига - и двете са по-ненадежни от директната зъбна предавка с каквато са тези двигатели...и разпределителни вал там е долу...
                          Oпа, извинявам се... пак подцених руската машина.

                          Коментар


                          • #14

                            ......Минусите - още две критични зони на теч на масло - семеринги на валовете, възможно тотално пре*баване на двг при скъсване на ремъка, нужда от по-често обслужване на самия ремък, липса на предупреждение преди скъсване, двигателите на които ремъка задвижва и водната помпа рискуват при замръзване на помпата да скъсат ремъка. ............
                            Ако разпределителният вал е един, допълнителната точка за уплътняване е само една (освен ако няма агрегат и на задния край на вала).

                            Първоначално публикуван от DemonS
                            ...........Е има и други изключения - нито с верига нито с ремък, ами направо с трансмисия, ма хайде, тва ми е вече твърде хай тек.
                            Това съвсем не е висока технология – през 1954 г., Порше пускат в производство новият си двигател при който разпределителните валове (2 във всеки ред цилиндри) се задвижват от коляновият вал с конусни зъбни предавки и паразитни валове, като връзката между разпр. валове във всяка глава е също посредством такъв механизъм.

                            Коментар


                            • #15
                              Да. А в УАЗовите мотори и едното колело е текстолитово или разцепено. Това обезшумява, гаси вибрациите и в часът Папагал сработва безотказно като предпазител. Струва стотинки и два часа псувни, а двигателят си остава здрав Така че за мене пак си е висока технология, нищо че е от времето когато високи технологии са били и банята с плочки до тавана и телефонът за частни лица ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X