Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • А какво ще кажете за водната тава,в смисъл да е без вентилация? Аз бях си направил водна вана но след ползване около половин година може би взе всичко отрязано да ръждясва много бързо.Още като нарежа детайлите и не ги ли измия ставаха ужас.Чудя се сега да правя ли вана или не.Проблемът е че няма канализация и водата не става да я хвърлям в градината...Та се чудя с или без вана да е?

    Коментар


    • Sasho74
      Sasho74 коментира
      Редактиране на коментар
      Аз съм с вана от три години. Определено е по добре ако нямаш вентилация

  • Здравейте,

    Имам един проблем, който много взе да ме дразни и търся съдействие с идеи за решаването му.

    Плазмата ми яде предпазители от 13 Ампера като слънчогледови семки на футболен мач, за два дни рязане отидоха една шепа.

    На 30 амперов предпазител на ел таблото съм вързал троен(3 х 4мм) многожилен меден кабел около 2-3 метра той свършва с 32 амперов индустриален куплунг към който връзвам посредством друг 32амперов куплунг 20-25 метра същия (като дебелина кабел), който свършва с разклонител 13 или 16 ампера. В разклонителя свързвам плазмата, която си е с дебел кабел с нормален куплунг на 13ампера, в куплунга на плазмата има предпазител 13 ампера, който грее и гори често.

    Мисля си като следваща стъпка да премахна разклонителя, на негово място да сложа 16Ампера индустриален куплунг(нямам повече 32Амперови), плазмата да и махна обикновенния и да сложа и там 16А индустриален куплунг, тоест като елиминирам връзката битов разклонител 13А и битов щепсел плазма 13А и ги заменя с индустриални шепсел/кутия по 16А да опитам да си реша проблема. Тревожи ме, дали 16А щепсел/кутия имат предпазител, мисля нямат.

    Второ терзание, ако 16А индустриални щепсел/кутия нямат бушон, ако сложа автомобилен предпазител за 12В, имам такива единични с кабел гнездо и там сложа примерно 15А предпазител, тия 15А за атомобил на 12В дали реално НЕ са много по-различни от 13A na 220V?

    Бях си поръчал 16А и 20А връзки/конектори но продавача ме ебава и отказах поръчката и за това трябва да си довърша рязането с каквито елементи имам, БЕЗ да си рискувам живота и БЕЗ да си изпържа плазмата.

    Помагайте с идеи как да си реша проблема, как да вържа плазмата(модел 50 или 60 Ампа, аз режа с между 34 и 43Ампа), на по-високи ампери гори по-често бушона?
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Измислих един трик (ТНТМ) за 13 амперов бушон от тия керамичните на 25мм, ако не ме домързи довечера може и да почна работа по темата с поставяне на 16А индустриални куплунзи вместо битови разклонители и щепсели. Това с автоматичен предпазител на 16А ми хареса като идея ама не се сещам къде да го сложа на "сигурно и удобно" място, че тук винаги е влажно и дъждовен сезон.

  • Не слагай автомобилен - на 32V са. Изолацията им е неподходяща за 230V.
    Автоматичните бушони /битов клас/ "изгарят " при 3 пъти превишаване на номиналния ток. Вътре има конструкция за искрогасене при разединяване.
    Стандартно индустриалните нямат предпазител в куплунга.
    С 16А индустриален би трябвало да си решиш проблема. Ако захващането на кабелите в куплунга е с винтчета - сложи гилзи на моногожилния кабел. Cord end terminal.
    Остава да разчиташ на 30А предпазител в таблото.

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Мерси много, значи мисля в правилната посока.

      Гилзи ли се нарича това медното нещо, което се кримпва при многожилните ако връзката ще е с винтчета, ако ДА, значи аз винаги слагам такива?

      Ще сложа индустриални куплунзи и ще потърся в амазон дали няма как да сложа 13А 2.5мм кръгъл предпазител, трябва ми легло за бушончето, което ще опитам да сложа на лесно за да е бърза смяната когато се наложи, не ми се рискува плазмата, защото имам още работа по камиона.

    • stefsab
      stefsab коментира
      Редактиране на коментар
      Стандартно са 5х20 стъклени/керамични или 6.3х32 мм. Можеш с гнездо и бушон 6.3х32 , но бих пробвал с "битов" автоматичен за 16А , закачен висящо и "скрит" против пипане и влага.

      На тези тръбички, Cord end terminal, им викат гилзи или терминални накрайници...

  • На плазмата сложих мъжки индустриален куплунг 110Волта до 16 Ампера, без предпазител.

    Кабела ми на удължителя се оказа не 3 х 4мм а 3 х 2.5мм меден многожилен.

    На удължителя сложих женски индустриален куплунг 110В на 16А като вътре "внедрих" 13А предпазител, битов, керамичен, използвах за донори два 13А щепсъла за 230В, смяната на предпазител ще отнема сигурно по 2-3 мин вместо 1на минутка, но дано държи повече, и дано не съм объркал нещо утре ще се разбере.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • Ако плазмата ти е 110в този 13а предпазител е направо смешен и е чудно как въобще си отрязал нещо с нея . Аз бих разкарал всички бушони по разклонителите .
      Имай предвид, че плазмата иска много ток за да реже и не търпи тънки разклонители и слаби предпазители.
      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

      Коментар


      • Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
        Ако плазмата ти е 110в този 13а предпазител е направо смешен и е чудно как въобще си отрязал нещо с нея . Аз бих разкарал всички бушони по разклонителите .
        Имай предвид, че плазмата иска много ток за да реже и не търпи тънки разклонители и слаби предпазители.
        В Англия сме на 230В просто кабелите, които ползвам са индустриални за 110В и хубавото за тях е, че са по-дебели от тези за 230В.
        Бушона на таблото си е мисля 30 ампера, само бушона в щепсъла на плазмата е 13А и то китайски 13А ако има значение.

        След 5-6 бушончета доотрязъх камиона и дори вчера предадох скрапа на вторични а ето как реших проблема с кабелите, ала балкано ТНТМ )

        От два битови 230В 13А щепсъла извадих по едно краче за да сглобя куплунг за бушона, сложих го в индустриалния щепсъл и готово, свършихме работа, но ако пак ми се наложи толкова рязане ще сложа автоматичен предпазител.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2021-01-15 13.14.574.jpg
Прегледи:576
Размер:221.2 КБ
ID:6698169

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2021-01-15 13.14.053.jpg
Прегледи:552
Размер:268.7 КБ
ID:6698170
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • Roninn
          Roninn коментира
          Редактиране на коментар
          Изхвърли тоя предпазител,сложи гилзи и забрави за всичко.От утре имам да сложа 12 такива евроконтакти и щепсели със ШКПЛ 5Х6 кв.мм

          Неразбрах тея 32 контакти как ги връзваш на монофазно и защо?

      • Тези бушони ги има в няколко разновидности. На теб ти трябва тип Т13 (Time lag) . По-често съм срещал F13 (Fast acting) ! Виж с какъв си?

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          За керамичния ли говориш или за автоматичен като за битово ел табло? Не разбирам от тия неща много.

        • stefsab
          stefsab коментира
          Редактиране на коментар
          За малкия в удължителя.

        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Имам да те черпя

          Взех това, дори не знаех, че съществуват такива в този размер => 5 x T 13A H 240V FUSE - T13AH240V - SLOW BLOW Time Delay 25 x 6mm

      • 13 a е много малко за плазма, аз бих го махнал.
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Плазмата идва с толкова с 13А, аз винаги мога да ги удвоя или дублирам но после кое ще гори ако не бушона, ще ми гори плазмата.

        • travelling
          travelling коментира
          Редактиране на коментар
          Това е смешно, при 40А плазмата трябва да дръпне около 4квт от контакта, ако контакта не ги пусне познай колко ще режеш . Сложи и поне 20А предпазител, ако изгори плазмата значи е пълен боклук .

      • Тук случая е все едно: Купих си джип и продавача каза, че върви с 200 и харчи 5 , ама като го карам върви със 100 и харчи 10 ! Къде греша ?
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • travelling
          travelling коментира
          Редактиране на коментар
          Всичко заваръчно надхвъля 2.5 kW , а как си представяш да резнеш 10мм ламарина с волтова дъга само с 13А от контакта ....
          Етикета на китайчето е, като лепенката на касетофона от битака . Ето ти параметрите на нещо реално работещо:
          HYPERTHERM Powermax 45 XP
          Технически характеристики
          Захранване, V 230
          Мощност, kW 8
          Дължина на кабела, m 3
          Налягане, bar 4,1
          Номинален ток, A 10 - 45
          Защита IP 23
          Дебелина на рязане, mm препоръчителна - до 22, максимална - 29
          Консумация на въздух, l/min препоръчителен за рязане - 188,8, препоръчителен за дълбаене - 165,2
          Честота, Hz 50 - 60
          Размери Д/Ш/В, cm 44,3x17,3x35,7
          Гаранционен срок 24 месеца
          Окомплектовка бренер Duramax L 6 m
          Тегло, kg 15

        • stefsab
          stefsab коментира
          Редактиране на коментар
          За тази плазма това са данните. Но на BatGeorgeone заводски е с 13А бушон. Отделно е с тънички кабелчета, а не се NEMA 6-50P щепсел и 10кв.мм удължител, както си пише в "дебелите книги".

        • travelling
          travelling коментира
          Редактиране на коментар
          Така е, но тази е правена в друга завод и работи със заводските си кабели.

      • Относно водната вана, искам да направя една забележка - това дали ще ръждясват отрязаните детайли, зависи от РН на разтвора във ваната.Казвам разтвор, защото при рязане,газовете разтварят във водата различни елементи, които обикновено правят водата киселинна,тоест намаляват РН.В някои случаи обаче, може да е обратното,така че това трябва да се следи и отстранява.Е точно 7 може да не е, но ако е много повече или по малко ръждата е неминуема.

        Колега phantom ,я покажи докъде стигна с машината.Моторите които слагаш 6Nm ли са ? Въртящата ос какво ще реже ?


        Между другото, имам за продаване машина за плазмено рязане на тръби до ф120мм с офлайн управление на борда. Като за форума ,цена 5000лв.
        Последно редактирано от stivemaster; 28-02-21, 10:17.
        Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

        Коментар


        • Препоръчайте ми човек за ремонт на една плазма-китайски боклук,от хасковските,Р80.Един път им я пращах че уж има гаранция и ми я върнаха така както съм я пратил след 2 месеца.Нямам нерви да се занимавам повече с тях.Ако знаете някой който би се наел да я отвори и диагностицира,моля кажете.Реално не е работила,нова е,но ако не ми върши работа заминава в контейнера-скраб в гаража не търпя.Благодаря!
          Yamaha Yz450F
          Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
          Всичко с ''рошави''гуми!

          Коментар


          • Това Р80 дето си написал е модела на горелката,напиши модела на плазмата или сложи снимка.
            Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X