Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За какво служат тези неща на УАЗ-а?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

    Изобщо не се сещам за дупки на предната броня. Макар че вече ми се привиждат((
    Да, в Русия масовия твърд теглич е А. Просто парче тръба като нас не използват изобщо. Голям, тежък и отвратно желязо. Обаче па не трябва нито втори шофьор, нито нищо. Така гонят по 5 000 километра за три дни с двама души и примерно +20% гориво към нормалния разход на едното камионче. Заради това не катастрофират.

    Коментар


    • #47
      До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

      На ресьорния вранглер задната броня е същата като на уаза.

      Коментар


      • #48
        До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

        Тъкмо се чудех, това със съчленяването на автомобили, защо да е руски патент? Явно го правят навсякъде по света със всякаква техника.

        Навремето, Мототехника така придвижваше Ладите. Две по две. Не съм убеден, че не е имало шофьор отзад, но гориво определено се пести.

        Коментар


        • #49
          До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

          А, там има и друг гяволък. Хем имаш правилен теглич, хем не виси - стърчи надолу и назад като рало, да ти прави бели на изхода от ямата.
          Ако си конструктора, вече е по-лесно. Все едно са те накарали да разрежеш бронята по средата. Остава да направиш двете и половинки полезни. С такава конструкция като ширпотреба стават и евтини, въпреки че вече са от маркова пружинна стомана.
          Макар че е много лесно, след като някой го е измислил, пък ти си го видял. Като закона на Ом))

          Коментар


          • #50
            До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

            Пустия му Ом не беше ли нещо за токовете гадост
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #51
              До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

              Понеже някъде прочетох, че буферите били слаби, захващането било слабо и т.н., та да кажа от опит...

              Аз буферите ги използвам за джека. Когато го набия в калта и тя го "засмука" и няма вадене с нищо нормално напред и назад(два УАЗа, вързани един за друг за моя, ме дърпаха по склон надолу и неможаха да ме извадят, изпокъсахме всички въжета от това, че започнахме да го дърпаме на зверски удари) на помощ ми се притече червения джек(още веднъж благодарности към Чуров за доставката). Верно че го извадихме от 8мото повдигане и подлагане, ама го извадихме и всичко това го отнесоха задните буфери - само и единствено за тях, даже тогава бяха с оригиналните руски ръждясали 28 годишни 10мм болтчета(сега вече е с нови 10мм болтове с якост 10.9) даже бяха и по три на буфер, а не по 4 болта, колкото са им дупките. Калта така го беше засмукала за колелата и мостовете, че шасито направо пръщеше докато го напъвах с джека, а ресьорите така яко се разпъваха от захвата на калта, че си виках край - тоя китайски джек беше до тука... Да ама не - и джека устиска и буферите устискаха за наша радост. После го отпразнувахме по подобаващ начин(цяла нощ) на х. Пейова бука и така

              Коментар


              • #52
                До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

                Двата буфера заснети от автора на темата имат още едно предназначение.Те се ползват като стъпала за прехвърляне през задния капак при снет или разкопчан отзад бризент.Те са много стара разработка.Има ги и на ГАЗ 69.Даже там са по удобни защото резервната гума е отстрани и не пречи.Да не забравяме,че това е преимуществено военен автомобил ,а войника няма къде да стъпи за да се качи или слезе бързо от отзад на УАЗКАТА.Не забравяйте,че УАЗКИТЕ имат две странични седалки отзад/ т.н.кучешки/ и двамата човека оттам най удобно могат да слязат, ообено лятно време или при откопчан брезент както се кара в топлото.Не са прави някой колеги които твърдят,че това е нескопосана разработка.Например в УАЗ фургон са конструирани две сгъваеми стъпала отзад с две малки задни брони отляво и дясно.При него обаче отзад се влиза през врата.В показаната УАЗКА буферите нарочно са изнесени по назад защото най вече войникът трябва да преодолее задния капак.Самия аз лятно време се прехвърлям отзад в колата по този начин и е много удобно. Смятам,че идеята на конструктора е била да направи изключително просто и ,евтино броня и стъпало. За тегленето по двойки бях заинтригуван но доколкото знам в нашата армия не се изучава такова "връзване" на два автомобила.По хубав път с малки завои може да се прави,но не виждам как това може да стане по лош път. Към автора на темата имам една забележка.Сферичния болт,който се вижда на снимката е технически неиздържан с това дълго рамо.Макар и да е издържал досега той винаги може да направи беля при силно претоварване и да се изкриви или скъса.Трябва да му се поставят две рамена които да се свържат със шасито.Преди повече от 20 години УАЗКА на ОСО Варна скъса същия болт теглейки ремарке със спортни лодки до В.Търново и загинаха двама човека.Професионално се занимавах със случая и го познавам добре.Същия болт и рамо приблизително толкова дълго не издържа странично натоварване огъна гредата на шасито откъсна се и стана белята.Съветвам те да усилиш теглича.

                Коментар


                • #53
                  До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

                  Като здравина са перфектни обаче не защитават калниците и стоповете от удар затова им добавих малко желязо в стил направи си сам и за мое щастие навреме, защото при теглене на един голфаджия онзи ме удари отзад и щетите са само одраскана боя ,а не сплескан калник и т.н..Ще се опитам да кача и снимка .
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #54
                    До: За какво служат тези неща на УАЗ-а?

                    Порових се малко из разни архивни материали.Тези буфери ги има още от началото на петдесетте години в ГАЗКИТЕ.Специално при текезесарките,които бяха най използвани в армията екипажите от радисти,а и други специалности слизат и се качват през задната страна.И във военната литература до която се докопах не намерих нещо подробно, но съм израснал само сред военни в малък гарнизон и имам много наблюдения.Буферите са с двойно предназначение, а може би и с тройно ако се приеме версията за теглене по двойки.Елементарно,евтино но удачно решение.Красотата в армията е последна грижа. Между другото обръщали ли сте внимание колко удачни решения има в различните видове ГАЗКИ И УАЗКИ.В много руски сайтове ще намерите вкл.и снимки как например в текезесарката за две три минути се монтират две носилки.Моята буханка е товарна ,а става линейка за няколко минути.Същото е и при пътническите УАЗКИ.Само истинските уазкаджии знаят какъв автомобил карат.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X