Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

    Намират се около 100-150лв. ако вземаш от вторични оглеждай хубаво,един познат си купи от там и отдолу основата беше накупана ,незнам как е станало това. На първо време може да се задоволиш с купешка за 2-30лв. или една релса.

    Коментар


    • #92
      От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

      Отиваш на женския пазар и питаш - ще ти намерят за около 100-тина лева. Ако не те устройва цената, а искаш да започнеш с нещо, парче от релса или зъб от багер би ти свършило работа, за да видиш как се смачква нагорещеното желязо и после пак идваш в положение да си търсиш истинска наковалня.
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #93
        От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

        благодаря на колегите

        Коментар


        • #94
          От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

          Здравейте майстори! Прочетох цялата тема и ми стана интересно. Сетих се че преди 2-3 месеца намерих един клапан изпаднал от гондолите превозващи старо желязо и реших че ще си правя нож. Мислех си - една газова горелка, едно чукле и джаста праста и готовоооооо. Добре че прочетох тук какво е истинското майсторене на ножове, та не съсипах материала.
          Въпросът ми е: Този клапан дали става за нож - диаметъра е 13 мм и е дълъг 225 мм. И тъй като вече сте разбрали че съм пълен лаик в тази област може ли да ми посочите някой в близост до Плевен, който евентуално би се наел да свърши тази работа. Естествено не даром!

          Коментар


          • #95
            От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

            Става за нож, ама от нож до нож ... пътища много. Темата не е за това, кой може да ти го направи, а как сам да си го направиш. Не се шашкай за материала - взимай чука, нагрявай и действай. Материал ще си намериш винаги, има ли го крайния резултат в главата.
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #96
              От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

              Интересна тема, но защо е замряла.
              Ще ми се наложи да изкова някои неща, та и аз поемам по тази пътека.
              Моят опит за огнище е с джанта.
              Заварих крака на джантата. Вътре поставих 2 половинки от тухла от акумулираща печка, тези с полуотвора, така че по средата да се получи отвор за въздуха. Отгоре му, перфорирана ламарина.
              В централния отвор на джантата заварих У-образна тръбна с-ма за подаване на въздух и за отделяне на падналата пепел.
              Празните пространства около огнеопорната тухла залях с циментов разтвор. Отгоре повърхността е леко вдлъбната към отвора.

              Миналата неделя направих първото палене.
              Използвам Донбаски(уж) въглища. Разпалиха се без проблем с малко дървени парчетийки.
              За духалка използвам двигател от пракосмукачка. Оказа се че дебита му е прекалено голям. Имах димер под ръка, та му ограничих оборотите.
              Огнището е работоспособно, макр и за по малки детайли. Доста дими, но въглищата изгоряха почти безотпадно.
              Съжалявам, но не снимах. Не знаех за тази тема.
              Благодарности на хората давали съвети в темата!
              Искам да питам, някой работил ли е с газово огнище? Има ли смисъл да се мисли в тази насока?
              Струва ми се, че с газ процесите ще са по-контролируеми, а и ще е по-чисто и бързо.

              Коментар


              • #97
                От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                Ако трябва да закаляваш после железата-карай с въглища.

                С газ част от въглерода в стоманата изгаря, а той е ключов при закаляването. Колкото е повече-толкова по-твърда е стоманата. Казано съвсем грубо, има един куп други елементи които придават различни качества на сплавта.
                А когато топлиш с въглища)почти само въглерод)-не само, че въглерода не намалява, а даже сплавта се обогатява малко.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #98
                  От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                  Мдаа. Това че газът ще изгаря част от въглерода в стоманата, не се бях замислил.
                  А уж знам, че с кокс или дървени въглища, може да се обогатява стоманата откъм въглерод. А до колко на дълбоко и за колко време, Божа работа.
                  Иначе замисълът ми е да правя обков. За сега не ме избива на мечове и ножове.
                  И като гледам как ми пушляви, не ми харесва. Те не случайно, доста ковачи имат аспирация на комините. Но до там, не ми се стига. За това мислех за пропана. Той погледнат като цена-калоричност май излиза по-скъп. Но ако се оптимизира процеса и се получи по-високо КПД, нещата може и да се обърнат.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                    За обков една газокислородна горелка(може и обикновен резак) е идеално средство.
                    Що железа съм нагрял до червено с резак... Та чак и до потичане на стопения материал. Има си достатъчно мощност за зачервяване на по-тънки железа с цел декоративно изковаване.

                    Иначе-само с горелка на газ, и като окислител-въздух-не става. Става, ама е умряла работа. Трябва си кислород при газта, за да вдигне добра температура.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                      Погледни в интернета има доста решения за нагряване с пропан бутан.Преди време правих пещт точно с газ ,по удачна е от тази която си направил.За това което си решил е по добро решение.

                      Коментар


                      • От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                        Аз от нета ги видях, но ми е искаше човек който е пробвал да каже.
                        По филмчетата вадят зачервено желязо, но за колко време се нагрява, колко газ отива, не казват. Има и с принудително подаване на въздух.
                        То в Кремиковци горещото вацоване май на газ работеше, така че загряване се получава.

                        Коментар


                        • От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                          За вдъхновение - това беше без прахосмукачка , само педал долу, вероятно някаква клапа която тъпче въздух в огнището?? Младежът много енергично я помпаше докато желязото беше върху въглищата.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3 (1) (700x542).jpg
Прегледи:1
Размер:334.5 КБ
ID:5755046

                          Този мях по-ми прилича на класика:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3 (2) (667x700).jpg
Прегледи:1
Размер:321.2 КБ
ID:5755047

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3 (3) (700x689).jpg
Прегледи:1
Размер:343.9 КБ
ID:5755048

                          Коментар


                          • От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                            Да, по света хората си организират събори, състезания, обучения и пазят старите занаяти от забравяне. Може пък и тука някой ден да се случи.
                            Колкото до огнищата. Ако тръгна да правя газова пещ, най-лесната импровизация е с редене на огнеупорни тухлички.
                            Но ми харесват и отлетите пещи.Интерсува ме от какви материали се леят? Знам че има топлоустойчив цимент, но къде?
                            В едно от филмчетата ми се струва че сместа беше гипс и перлит. Това сериозно ли е?
                            Общо взето, няма да гоня някаква вековна трайност, но пък и да не се разпадне още на първото палене.
                            Или направо да ходя във фирмите за огнеупорни материали, около Елин Пелин?
                            За горелките, горе-долу вече съм се ориентирал какво се прави.
                            Последно редактирано от ctef; 25-05-17, 16:50.

                            Коментар


                            • От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                              Колкото и неугледно да е, срам-не срам, да покажа огнището.
                              Все пак да се вземе под внимание, че е за без пари, от отпадъчни материали.
                              Може да грее около 10тина см. участък

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090058.JPG
Прегледи:1
Размер:576.6 КБ
ID:5755548

                              Коментар


                              • От: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                                Много добра тема се е заформила, и чета колеги с добра теоретична подготовка! Та към тях един въпрос:
                                Налага се да разтворя ушите на ресор и мисля да го нагрея с газова горелка до не много червено и след това да му придам необходимата форма и го оставям да изстива без да го топя във вода или масло! Как мислите колеги дали така обработен ресора ще промени качеството си и здравината в нагряваната зона?
                                HYUNDAI TERRACAN 2.9 CRDI ,05 163hp
                                VW PASSAT 1.9 TDI AFN ,98 110hp
                                Няма да е все така!
                                Нула две осмици 724 пет едно пет 1

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X