Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

    Здравейте. Реших да напиша това разказче, защото от наколко души във форума имаше интерес. И така, как започнах?!
    Преди 5-6 години по незнайна причина реших, че ще ми е интересно да си направя меч и нож, каквито аз си ги харесвам (не да си купя, а да си направя САМ). Започнах да чета форуми, сайтове и т.н. Тогава нямаше толкова инфо, но все пак се запознах с основните изисквания и видове ковашки огнища и пещи.
    Цената на едно огнище, което да си купиш или да ти направят се връзваше тогава от 3000 лв. до 15 000 паунда, така че реших да помисля малко .... и измислих.
    Когато започнах градежа на "съоръжението", имах един електрожен, няколко стари железа и около 100 лева в джоба.
    Селото, където решихме с жена ми да направим първото ковашко огнище - село Габрешевци се намира близо до Кюстендил. Най-близката железария също беше Кюстендилска, така че отидохме до там и купихме едно чугунено клекало за кенеф (като тези в едновремските провинциални очилища по селата). Клекалото струваше 56 лв., електродите 4 лв. около 5 лева беше тройник 1цол с тапа и 5 килограмов чук - 12лв. Останалите парички отидоха за салати и газ.
    Върнахме се насело, намерих "подходящия материал" в старата къща и започнах "градежа" .... бой с чука, заварки тук таме, после малко рязане и ... до края на деня бях готов, похапнал и ... качихме се на колата и си тръгнахме...
    Прикачени файлове
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

  • #2
    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

    Снимай го . вече съм намерил подходящо нещо.от един стар к...т

    Коментар


    • #3
      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

      Следващата седмица, след като съседите бяха набиколили вилаета, доста бяха разглеждали и доста се бяха повъзмущавали в кръчмето, решиха, че е време да ни научат на разум.
      Идва първо вуйчото на тъща ми и ми вика:
      - Не така бре момче, кенеф у средата на двора не е убаво, па и на най-високото ...
      Следва съседката отсреща :
      - Сине, то за тоалетна на долу се копае, не се вдига клекалото на високо...
      От горе съседката:
      - Ми то много не е добре така дето си го закачил туй клекало на тея железа - нема да те издържи и че цопнеш некой ден... Па и едни стени че му турите поне ... нали?
      Голям смях падна - ето и снимките (тогава беше без комина и подпората отдясно, клекалото чисто нови - без никакви въглища)
      Както се вижда, материала за стойката е "специално подбран" от блиския склад за метали
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от upi; 27-07-08, 22:55.
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #4
        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

        Кажи за прахосмукачката.

        Коментар


        • #5
          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

          Идва ред и на използването ... Какво аджеба да ползвам за духало?
          Бях си купил въглища и готов за подвизи се забих в старата къща на прадядото на жена ми за да търся материал, от който да си правя духало. Намерих готово , самоче електрическо
          Малко проблем с първото запалване, но за половин час се справих. После се оказа, че най-трудната част е наковалнята ... чак след година намерих истинска, а дотогава със самоделка ... та ето и малко екшън ...
          Прикачени файлове
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #6
            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

            Прахосмукачката е Юпитер - СССР-ско производство ... духа отзад, дърпа отпред - ползвам я за духал - мнооооооооооооого часове работа през живота си като прахосмукачка, тройно повече като духало, после смяна на ладери и после мннннноооо...го часове пак като духало - по цели дни нонстоп. На тия снимки се вижда най-добре - тука връткам едно ножче дамаскинче
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от upi; 27-07-08, 23:11.
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #7
              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

              Коко, сори за закъснението, ама не бях го снимал досега
              питай ако те интересува нещо по същество
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #8
                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                Как да каля дълга ос метър поне.

                Коментар


                • #9
                  До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                  Зависи от какво е. Има малко приспособление, което се слага отгоре и жегата се разстила в него - изглежда като сплескана фуния, но не съм го снимал .
                  Най-добре като се загрее цялата ос да се пъхне в цилиндър с горещо машинно масло - отгоре надолу , а не настрани, за да не се огъне.
                  Има и някакви варианти с цилиндри със соли, който остават течни до 1300 градуса, но трябва да си ги търсиш тия соли.
                  Иначе стандартния вариант за мечовете е да нагрееш острието и после в кацата с водата ... ама трябва много опит при каляването и при нагряването
                  Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                  0888 315 794
                  LZ1UPI
                  A1 (Rh+)

                  Коментар


                  • #10
                    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                    Ами оста на едното атв.Няква скапана стомана е.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                      Най-добре да се калява в машинно масло - каквато и да е стоманата няма да я прецакаш поне. Прожинната стомана например се цепи и троши и разпада ако я каляваш във вода.
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • #12
                        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                        в любителски условия оста се нагрява в баня от разтопен цинк при 700-800 градуса, по този начин се гарантира напълно равномерното нагряване на материала по цялото му сечение. Държиш е в единия край с клещи или с някаква сглобена дръжка. След като я темперираш, изваждаш я бързо и я топиш в газ за горене (или горещо минерално масло - може и отработено). Почистваш цинковите люспи и си я заглаждаш отвънка с пила или шкурка ... квото ти падне. Намазваш я после с лои или масло и я награваш докъто се запали мазнината. Внимаваш да вятъра да не загаси огъня. като изгори цялото масло я оставяш да изстине постепено в горещ пасък. От тук вече трябва да си имаш едно наум, че колкото температурата на първото нагряване е по-висока, толкова по здрава, но и по-крехка става оста (пружината) - така попринцип се правят и пружини.
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #13
                          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                          Мерси.Ще го пробвам пък квото стане все ще е по добре от сега.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                            Първи трябва да я изправиш това става с нагряване и ... аз засега я карам "на око"
                            Между другото, тук на снимките плюмча някакви малки неща, щото съм си забравил ръкавици, престилка, шлем ... абе въобще, държа горещо желязо с гола ръка - к'во повече да ти река
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • #15
                              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                              Браво,много хитро решение,не съм предполагал че ковашкото огнище е такава ценност.На дядо огнището кротко стои на двора...ще трабва да го съживя май..
                              Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X