Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

    Успехи!
    Чакаме снимки!
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #77
      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

      Оджака е готов,това е първото му запалване,не е нещо особенно но определено върши работа(по-добре от на баба печката),запчнах едно ножче като го свърша ще го кача и него за оценка.
      Прикачени файлове

      Коментар


      • #78
        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

        Браво приятелче, важното е да върши работа ... и по-добре от на баба печката . Между другото би ли споделил каква е марката на "духалото" и на колко години е?
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #79
          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

          Чайка и е на над 40 години,а огнището трябва да го подобря защото е опасно,трябва да му направя аспирация че последния пъд една искра ми изгори окото и сега съм много зле.Прахосмукачката е стояла поне 20 години на тавана само и смених кабела и проработи е бати техниката.

          Коментар


          • #80
            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

            Винаги работи с очи и ръкавици, дълги ръкави и ако имаш кожена престилка. Дори и да не ти пръсне отново нищо в очите, можеш да си направиш сериозни изгаряния на ръцете от нажежени хвърчащи неща или пък да си изпуснеш горещо светещо острие върху краката ... което идва да те наведе и на мисълта за подходящи обувки. На снимките по-горе просто съм припалил инсталацията за да покажа, че действа, но никога не работя без предпазни средства и дори в най-дорещите дни съм с дълги ръкави, качулка и маска (очила, ако съм забравил цялата маска). Важно е също така да не пускаш необезопасени "зрители" по-близо от метър и половина от огнището, когато ковеш нещо. Знам, че старите майтори не са ползвали маски и очила и т.н., но дори те са с престилки и ръкавици, така че действай по-внимателно. Куминът може и да дърпа искрите от огъня, но няма да те спаси при коването, нито при изпускане ...
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #81
              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

              Нека да кажа и аз нещо!
              Първо: НИКОГА НЕ РАБОТЕТЕ С РЪКАВИЦА НА ДЯСНАТА РЪКА! Обяснявам защо: почти на сто процента е сигурно, че чука ще се изплъзне от ръката ви и ако не уцелите човека с когото работите заедно(при коване на големи детайли, работят двама, а и понякога трима ковачи едновременно), ще направи поразии из работилницата.
              Второ: не ви препоръчвам да се увивате прекалено много, защото около огнището е много топличко и можете да прегреете и да сте само за кратко работоспособни. Достатъчно е да сте с риза.
              Трето: за да не ви пръска шлака при коването, първо трябва да изтъркате нагорещеният детайл с телена четка, или да го чукнете няколко пъти по-леко.
              Успех ковачи!
              Ferrum dum ignis candet cudendum est.

              Коментар


              • #82
                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                Първоначално публикуван от ekzekutor Преглед на мнение
                Оджака е готов,това е първото му запалване,не е нещо особенно но определено върши работа(по-добре от на баба печката),запчнах едно ножче като го свърша ще го кача и него за оценка.
                Привет колега, като за първи опит е супер!
                Ако не възразяваш, ще ти дам няколко съвета.
                Направи си регулатор за въздуха, не е нужно да издухваш въглените от огнището, след няколко опита ще разбееш колко въздух да подаваш. Така ще намалиш и разхода на въглища!
                Натроши почти на прах едно определено количество въглища и го намокри обилно, след това покрий горящите въглени с детайла вътре за да се образува нещо като шапка, не позволявай на огъня да "пробие", мокри постоянно. Така ще направиш нещо подобно на пещ, температурата ще се повиши значително и ще се наложи да следиш желязото да не изгори.
                Успех!
                Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                Коментар


                • #83
                  До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                  Първоначално публикуван от Ковача Преглед на мнение
                  Привет колега, като за първи опит е супер!
                  Ако не възразяваш, ще ти дам няколко съвета.
                  Направи си регулатор за въздуха, не е нужно да издухваш въглените от огнището, след няколко опита ще разбееш колко въздух да подаваш. Така ще намалиш и разхода на въглища!
                  Натроши почти на прах едно определено количество въглища и го намокри обилно, след това покрий горящите въглени с детайла вътре за да се образува нещо като шапка, не позволявай на огъня да "пробие", мокри постоянно. Така ще направиш нещо подобно на пещ, температурата ще се повиши значително и ще се наложи да следиш желязото да не изгори.
                  Успех!
                  Според мен му е малко рано. Когато не си свикнал да познаваш, дали е време да извадиш желязото, понякога извашдаш само неразтеклото се парче от края, а другото ти изтича в огнището. Да не говорим, че ако става дума за желязо под 1-2 мм. нещата с усета и времето за реакция стават драматични.
                  За регулатора на въздух подкрепям на 100% колегата .
                  Между другото виж, от къде си взимаш въглищата и какви въглища ползваш?
                  Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                  0888 315 794
                  LZ1UPI
                  A1 (Rh+)

                  Коментар


                  • #84
                    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                    Благодаря за съветите ,това с регулирането на въздуха вече го усетих,сега добавих една тръба която минава от край до край по дъното на огнището,направил съм и отвори по цялата дължина,с това подобрение загрявам равномерно но определено ще монтирам и един кран на входа че тая 40 годишна прахосмукачка духа здраво.Сега ползван най-обикновенни дървени въглища от бензиностанция хахахаххаахахаххаха но ще ги сменям ,много са скъпи и бързо горят.За ножчетата сето правя използвам листове от ресьор дебел е 8мм правя го на 3-4мм пластина и след това с ъглошлайф го оформям,за сега не успявам от раз със закаляването но и на това ще му хвана цаката то като се запали човек,каля ги в отработено масло и проверявам с пила,от втория опит обикновенно се получава.Искам да пробвам да изкова нож от неръждаема стомана 4х13 примерно като изходната ми заготовка ще е Ф,Един преподавател по термична обработка ми каза че за нож е най-добре да се изкове от Ф,според вас това така ли е?А ето днешните ми творения който не са завършени все още
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • #85
                      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                      Първоначално публикуван от ekzekutor Преглед на мнение
                      Благодаря за съветите ,това с регулирането на въздуха вече го усетих,сега добавих една тръба която минава от край до край по дъното на огнището,направил съм и отвори по цялата дължина,с това подобрение загрявам равномерно но определено ще монтирам и един кран на входа че тая 40 годишна прахосмукачка духа здраво.Сега ползван най-обикновенни дървени въглища от бензиностанция хахахаххаахахаххаха но ще ги сменям ,много са скъпи и бързо горят.За ножчетата сето правя използвам листове от ресьор дебел е 8мм правя го на 3-4мм пластина и след това с ъглошлайф го оформям,за сега не успявам от раз със закаляването но и на това ще му хвана цаката то като се запали човек,каля ги в отработено масло и проверявам с пила,от втория опит обикновенно се получава.Искам да пробвам да изкова нож от неръждаема стомана 4х13 примерно като изходната ми заготовка ще е Ф,Един преподавател по термична обработка ми каза че за нож е най-добре да се изкове от Ф,според вас това така ли е?А ето днешните ми творения който не са завършени все още
                      Дървените въглища са класика, първо се научи да работиш с тях, а после опитвай друго Пак повтарям, мокри въглищата, ефекта е поразителен! Направи си прост механизъм за регулиране на въздуха. Примерно, направи няколко отвора преди огнището и ги затваряй според нуждата. Не слагай кран, прахосмуча ще прегрее!
                      Бе опит му е мамата, ама с квото може ще помагаме!
                      Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                      Коментар


                      • #86
                        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                        Много ми хареса темата и я прочетох на един дъх. Винаги се радвам на хора, които си обясняват нещата и постигат резултат с елементарни средства. Като се рових из нета по моите си занимания се натъкнах на този сайт за оборудване за коване. Ще съм доволен ако ви помогне с някоя идея.

                        http://www.anvils.co.uk/forges.htm

                        Успехи!
                        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                        Коментар


                        • #87
                          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                          Честит ден на ковача на всички, които се занимават с този прекрасен занаят. Дълги години да въртите чука и да правите все по-красиви неща.
                          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                          0888 315 794
                          LZ1UPI
                          A1 (Rh+)

                          Коментар


                          • #88
                            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                            Проетох цялата тема за да разбера кога ще се събирате и на края - нищо

                            Коментар


                            • #89
                              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                              Първоначално публикуван от soton Преглед на мнение
                              Проетох цялата тема за да разбера кога ще се събирате и на края - нищо
                              Днеска или утре
                              Като се стопли малко времето ще има искри, не сме рекли-не сме се разбрали!
                              Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                              Коментар


                              • #90
                                От: До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                                а как да си намерим наковалня

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X