Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

    Има ли и някой друг, с идея за това, как да си направим сами ковашко огнище (пещ)? Много ще ми е интересно да видя някои действащи такива пещи. Може би и леарни???
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #32
      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

      Леярната е друга бира!
      Правенето и е елементарно,проблема е после какво ще правиш със стопения метал.Най простия метод е леенето на пръст,следва восъчното леене и вече нататък става сложно и не до там възможно в "домашни" условия.
      Мога да покажа нареждане на лиакова система и приготвяне на пръст,както и правенето на леярски каси.Леенето на восък е доста по-сложно и изисква доста умения и време за да се научи.
      П.П.
      Пример за леарска пещ:
      Взима се един варел,отрязва се от едната страна.В долният краи се пробива отвор,колкото за тръбата на прахосмукачката,от вътре се подреждат огнеупорни тухли.За пота(съдът в който се топи метала),се използва дъното на отрязана бутилка от кислород(ПРЕДИ ДА РЕЖЕТЕ КИСЛОРОДНА БУТИЛКА СЕ УБЕДЕТЕ,ЧЕ Е ПРАЗНА!!!),поставя се върху една тухла и около нея се реди кокс.Когато металът е стопен и искате да добавите още,задължително го подгрейте от страни на огъня,преди да го пуснете в топилката.И много важно е да се знае,че попадането на вода в топилката е НЕДОПУСТИМО,дори и малка капка вода,може да предизвика взрив,който ще извади голяма част от стопения метал на вън!!!
      Важно е да си приготвите и черпак(идеално става от стара войнишка каска),както и бъркалка за метала и гребка за боклуците излизащи върху топилката.
      Ако на някой му се струва сложно,а иска да пробва с по-малко количество метал, нека пробва да стопи кило месинг в здрав чушкопек,става идеално!
      Поздрави!
      Последно редактирано от Ясен; 11-08-08, 11:48.
      Ferrum dum ignis candet cudendum est.

      Коментар


      • #33
        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

        Наковалнята и менгемето са ми в повече и за това ги продавам,ако някой има интерес,да пише на ЛС
        Пускам снимки на клещите необходими при работа.
        Прикачени файлове
        Ferrum dum ignis candet cudendum est.

        Коментар


        • #34
          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

          Първоначално публикуван от redair Преглед на мнение
          Гульо, недей да скромничиш а покажи цветята и мебелите...
          Че него подписът му "Ковач" го разобличава

          Коментар


          • #35
            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

            Скоро правих мераклийска скара от неръждавейка и прибори за камина на един готин клиент.Не знам до колко ще се види на снимката,но и неръждавейката се кове,просто трябва да се внимава,да не се прегрее.
            П.П.
            Горд собственик на наковалнята и менгемето е BatGeorgeone,да са му честити и дълго да ги ползва!
            Прикачени файлове
            Ferrum dum ignis candet cudendum est.

            Коментар


            • #36
              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

              Честито да са му
              Както виждам бая неща си търси още.
              Явно се е "запалил" яко

              Ще направим една ковашка джипарска сбирка наесен като гледам.
              Пък и ковач ако не може да завърти едно чеверме... , язък му за огина.
              Да речем края на септември? какво ще кажете?
              Последно редактирано от Ясен; 11-08-08, 11:49.
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #37
                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                Въпрос на организация, септември е чудесен месец за коване и скара!
                Скарата и чевермето са си чиста наука,ако раздаваха титли,щях да съм академик(колко не скромно а!)
                П.П.
                Коването на открито не е много правилно(не, че не става),за да можеш да видиш цвета на желязото трябва да е тъмничко, инак лесно можеш да го стопиш.
                Поздрави!
                Последно редактирано от Ясен; 11-08-08, 11:49.
                Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                Коментар


                • #38
                  До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                  Е, аз за скарата съм прост професор доктор на мръвкарските науки, но що се отнася до коването на открито ... аз съм я преизмислил тая наука, че даже съм я въвел и като религия по тая част на галактиката (скромността ми е най-силната черта)

                  ПП : Малии, темата стана като ловджийска
                  Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                  0888 315 794
                  LZ1UPI
                  A1 (Rh+)

                  Коментар


                  • #39
                    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                    Ако за закаляване почерпите острието(както е нажежено) със Прясна сурова пържолка от скарата получава ли се азотиране - каляване - има ли някой от вас практически опит в закаляване по този начин - и какви са резултатите?
                    Всъщност, черен дроб мисля, че беше най-подходяш- но пресен(съвсем) - свински. А навремето Японците за закаляване на самурайските мечове са ползвали живи хора - но това е друга култура ....
                    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                      Доста често правя опити за азотиране на скарата,нагрявам я до червено и мятам мръвките.....никога не се получава....НО! Опитите продължават,пробвам по всякакъв начин и с наденици и с пържоли и мариновани и не мариновани мръвки.....

                      Пробождането на добитък или човек,за закаляване на острието,са по-скоро холивудски приоми отколкото истина.Може и да са го правили,но не се е наложило като технология
                      Поздрави!
                      Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                        Здравейте,

                        Преди време съм виждал по вторични сумати прахосмукачки....

                        Някой ако види или има от старите, нека бъде така добър да ме има в предвид

                        Много поздрави,
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #42
                          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                          Ходих по едно време при един маистор на ковано желязо,еи така да се понауча нещтичко-хоби.Та тои ползваше това,доста елементарно,но функционално.затова и го снимах тогава.
                          Прикачени файлове
                          Емил-00356 99872043-Малта
                          Defender-90

                          Коментар


                          • #43
                            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                            Първоначално публикуван от Blacksmith Преглед на мнение
                            Доста често правя опити за азотиране на скарата,нагрявам я до червено и мятам мръвките.....никога не се получава....НО! Опитите продължават,пробвам по всякакъв начин и с наденици и с пържоли и мариновани и не мариновани мръвки.....

                            Пробождането на добитък или човек,за закаляване на острието,са по-скоро холивудски приоми отколкото истина.Може и да са го правили,но не се е наложило като технология
                            Поздрави!
                            Това за азотирането и черният дроб, както и за слой амоняк получен от друга една био субстанция, и в последствие нагряване и бавно охлаждане на заготовката, не са гледани кадри от холивудските филми. По стечение на обстоятелствата, избрах да уча художественият занаят в Търново, а не Машиностроителни Техники и Технологии- редовно и Инженерен Дизайн задочно - както ме бяха приели във Варна .
                            За което останалите членове на инжинерното ми семейство, което по настоящем се занимава с обработка на метали, все още ме критикуват отвреме на време.
                            Ако има мераклии сред вас - не е голям проблем да се опита, пък, било и да се жертва, една пръчка от вече азотираната скара, да се заточи тя и да се види става ли или не здраво ЖелЕзото.
                            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                              По "история на искуството" и "технология на металите" в приложното училище(СХУ за ПИ), изучавахме доста интересни начини за обогатяване на сплавите,които са и не са се доказали и наложили във времето.Повечето примери за пробождане с нагорещено острие на живо животно(агне, теле и др), са били по-скоро ритуали на жертвоприношение и омилостивяване на боговете, от колкото технология за закаляване.Друг е моментът със закаляването в "цветни води"(Урина, смес от тор и вода, различни видове кал и др).Пример за тайна рецепта, е древен Японски приом за обогатяване на метала с кисненето на пръчки стомана с десетилетия в блата. От там идва и забиването на нажеженият меч в жив човек, до колкото имам спомен, мечът е взимал името на жертвата, така го е обесмъртявал(Но, това са непонятни за мен култура и мироглед!).
                              Много от технологийте,които се използват и до днес в занаятите, не могат да се научат в училище или да се прочетат в книгите, те се научават от опита на старите майстори.За съжаление новите технологий и комерсиализацията на обществото, отмиват старите методи за ръчна обработка,занаятите умирот бавно но сигурно!
                              Затова се радвам искрено на ентосиастите, който имат желанието да се научат да коват,резбоват,плетът и прочие, макар и само като хоби.Готов съм да покжа някой тънкости и хватки от занаята "ковано желязо" и от леенето на цветни метали, макар и опитът ми да е скромен и не достатъчен.Винаги съм презирал "майсори", които крият занаята си, за жалост познавам такива.
                              Поздрави!
                              Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                                Опита за закаляване на острие в живо тяло винаги ще завършва плачевно... Нали се сещате че каквото и да е живо същество ще мърда и свива мускулите си колкото може... А точно в този момент меча може да се изкриви елементарно лесно... да не говорим за покритието от глина което не е особено здраво... и т.н. Та с други думи не става...
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X