Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

    Браво колега,супер си го замислил!
    Мога само един два съвета да ти дам и те са относно "приготвянето" на огъня,цвета на метала при коване и необходимите ти чукове и клещи.
    Аако имаш желание ще ти покажа.
    Поздрави!
    Ferrum dum ignis candet cudendum est.

    Коментар


    • #17
      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

      Първоначално публикуван от Blacksmith Преглед на мнение
      Браво колега,супер си го замислил!
      Мога само един два съвета да ти дам и те са относно "приготвянето" на огъня,цвета на метала при коване и необходимите ти чукове и клещи.
      Аако имаш желание ще ти покажа.
      Поздрави!

      Аз имам желание да понауча някой неща, кога мога да те навестя с едни пържоли и бири докато ми показваш ???
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #18
        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

        Първоначално публикуван от Blacksmith Преглед на мнение
        Браво колега,супер си го замислил!
        Мога само един два съвета да ти дам и те са относно "приготвянето" на огъня,цвета на метала при коване и необходимите ти чукове и клещи.
        Аако имаш желание ще ти покажа.
        Поздрави!
        Благодаря за предложението - Ще се възползвам
        Обмяната на опит никога не е излишна.
        На снимките съм без каквото и да е оборудване, защото си нося нещата от София, да не ги окрадат местните джигити, а този ден не си бях взел нишо. Малко позйорска история, но все така става - или си нося ковашките неща, или фотоапарата ... все не мога да се сетя да си взема всичко. Иначе за цвета на метала ... зависи и от вида желязо и от това какво искаш да направиш и ... теоретичната подготовка я имам, практиката също не е като съвсем без хич, но ще ми е удоволствие "да поблъскаме заедно".
        Къде ти е ковачницата? кога имаш време?
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #19
          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          Аз имам желание да понауча някой неща, кога мога да те навестя с едни пържоли и бири докато ми показваш ???
          Ако въпроса е към мен, то ще е с малко офроудче, рекичка ..., пържолките и салатата са ясни, но на 8-ми заминавам на съзуки събор в Бъргас, а на 2-ри синът ми има рожден ден, така че ще е по-натам.
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #20
            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

            Мерси за отовора

            Няма значение кой, аз ще върят пържоли вие чуковете, аз ще снимам и т.н.

            Важното е да видя за какво иде реч и да обменим информация и опит...
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #21
              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

              Колеги,
              Такива ентусиасти като вас не бях виждал.
              Ръчно коване в полеви условия е достойно за уважение дело!!!

              Пещта направо ме разтресе!!! Идеята е просто уникална!!!

              Имам много "матриали" по въпроса, но не са дигитализирани.

              Процесите и методите за закаляване и постигане на определни качества на метала подробно се разглеждат в предмета "Материалознание" във втори курс в повечето инженерни специалности в ТУ. Учебните материали включват разяснения по желязо-въглеродна диаграма, слициево-алуминиеви слпави, други сплави, начини на обработка, схеми на пещи, формовачни смеси, леене, леякови системи, закаляване, успокояване,механично уякчаване - наклеп - коване, якостни изпитания и т.н. Цената на четивото е приемлива за всички ентусиасти и студенти решили да се образоват по въпроса, около 20 кинта. Стила е високо-академичен и помощ от познавач не е излишна.
              Имам книжката(щото изкарах 5 на тоя изпит преди години), но времето ми е кът и едва ли ще ми се отдаде да я сканирам, а и трудно ще я открия в мазето. Обаче ВУЗ-а си е таковал капаците да знаете! Принципно съм компютърен чвек, ама щом още ги помня тия работи... правете си сметка...

              Само да споделя че на режещи елементи (ножове и мечове) закаляването не е в една стъпка и е различно за режещата повърхност и основата. Предполагам не желаете, като ударите в друг меч, вашия да се натроши като порцеланова чиния, защото е презакален и е изгубил еластичност.

              Надявам се да съм бил полезен с инфото и обещавам като намеря време, поне корицата на учебника да снимам за ваше улеснение.

              +1 за колегата с пържолите, от мен е студената бира!!!

              Коментар


              • #22
                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                Здравейте ентусиасти,

                Два дни вече цъкля очи и не мога да спра...

                Много интересни, полезни и красиви неща родно производство!

                Аз отдавна съм си "ножар" но само ползувател, но май се запалих по стария занаят, имам обаче една тегоба...

                Търся си наковалня, стара истинска, не тези дето се продават сега, те или ще да меки или ще са от чугун дето ще се спраска от удрянето... поне доста експерти ме посъветваха да ги забравя като вариант...аз и настолна бормашина и шмиргел търся но тва е по-лесно за намиране...

                Та ако някой зърне неюо интересно на вторични или където и да е из България - 0888 999 51 61 Георги Стоянов...

                Хайде ако искате да се съберем от София и региона, в работилницата на някой и да полафим, а на жарта все ще остане местенце за едни пържоли ))

                Много поздрави,
                Последно редактирано от Венцислав Петров; 31-07-08, 21:29.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #23
                  До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                  Колеги,
                  Намерих дигитализирани материали по темата, ако все още ви интересува:
                  http://search.pomagalo.com/?keywords...=&type=&type=0

                  Сега няма да търся из мазето и да сканирам!
                  Даяно да съм бил полезен.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                    Привет ентосиасти!
                    Темата става все по-интересна, приятно е да видиш на едно място практици и теоретици.Винаги можеш да научиш нещо ново, това е и идеята.Това, което мога да направя, е да помогна от към практическата част.
                    Който има желание,да пише на ЛС.
                    П.П
                    BatGeorgeone,наковалните си се правят от чугун и са "меки"(само наковалничките за клепане са твърди),за да не се нараняват,трябва да се работи само с нагрято желязо.и да се удря правилно,това се постига с опит.Наистина новите Китайски наковални са некачествени и най добре да си потърсиш стара.Ковашките клещи си ги правиш сам, както и огнището.
                    Поздрави!
                    Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                      Първоначално публикуван от Blacksmith Преглед на мнение
                      Привет ентосиасти!
                      Темата става все по-интересна, приятно е да видиш на едно място практици и теоретици.Винаги можеш да научиш нещо ново, това е и идеята.Това, което мога да направя, е да помогна от към практическата част.
                      Който има желание,да пише на ЛС.
                      П.П
                      BatGeorgeone,наковалните си се правят от чугун и са "меки"(само наковалничките за клепане са твърди),за да не се нараняват,трябва да се работи само с нагрято желязо.и да се удря правилно,това се постига с опит.Наистина новите Китайски наковални са некачествени и най добре да си потърсиш стара.Ковашките клещи си ги правиш сам, както и огнището.
                      Поздрави!
                      Колеги,
                      Аз практически на огън мога да докарам температура за мръвки, а теоретически кова капачки за бира, да подпомагам заводите че през лятото не смогват .

                      Приемам обмяна на опит, теоретически и практически , пещта ми не е много добра, не събира достатъчно материал за много ковачи.
                      Последно редактирано от Ясен; 11-08-08, 11:47.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                        Ето едно половинчасово произведение от арматурно желязо - змия стойка, правено за поставка на крис. За съжаленив ножа съм го дал за инкрустиране с камъни и сребро, та затова сложих заготовка (нищо общо с криса) за размери.
                        Прикачени файлове
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #27
                          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                          А ето и тия ножки, които са останали при нем - чакат си дръжки, кании и довършителни работи.
                          Сега забелязах, че снимките са от далечното бъдеще - надявам се да съм ги завършил до тогава, а сега ще си настроя фотоапарата
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от upi; 02-08-08, 21:43.
                          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                          0888 315 794
                          LZ1UPI
                          A1 (Rh+)

                          Коментар


                          • #28
                            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                            Все по-рядко ми остава време за тези неща!
                            Прикачени файлове
                            Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                              Първоначално публикуван от Blacksmith Преглед на мнение
                              Все по-рядко ми остава време за тези неща!
                              Гульо, недей да скромничиш а покажи цветята и мебелите...
                              LZ1RED

                              Коментар


                              • #30
                                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                                Чудесни са - дай да видим още.
                                Пусни ако може и снимки на клещи и инструменти, които използваш - ще допълни темата
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X