Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Боен нож, неговата форма и ефективност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Боен нож, неговата форма и ефективност

    Преди малко в една от темите стана на въпрос за тази смешка т.н. "нож Рамбо" - страшилка невероятна... Разбира се пълна простотия напълно отговаряща на нивото на едноименният филм... Но като се абстрахираме от холивуд този нож ме накара да отворя дискусия за общото между функцията "боен нож" и това каква е формата му както и неговата ефективност...

    Ножове има от почти 100 000 години... За толкова време много хора са мислили как да оптимизират и подобрят свойствата му чрез избор между неговите пропорции и форма... И колкото и да изглежда невероятно дори и в днешни дни е възможно да се откриват нови решения... Та ето една разработка на известен руски специалист по бойни изскуства в това число с нож... След много години анализи и проби според него най-оптималната форма за боен нож е това:


    Странно нали... Четох и тестове правени с този нож както и сравнението му с поредица други... Уникално добро представяне особено когато имаме дебели зимни дрехи на "обекта"...
    VPetrov.photography

  • #2
    До: Боен нож и неговата форма

    Наистина нестандартна форма по отношение на общо приетото,правя асоциация с шивашки нож,подобни използват при обработка на кожи.

    Коментар


    • #3
      До: Боен нож и неговата форма

      Много специфична форма,сигурно е вложена ного мисъл при създаването му.Прилича ми на сатър,може би е идеален за боини действия,но надали ще върши друга работа,освен да се цепят съчки.
      Нещо не ме грабва,не е моя нож!
      Ferrum dum ignis candet cudendum est.

      Коментар


      • #4
        До: Боен нож и неговата форма

        Според мен това може да е най-оптималната форма за боен нож, но не виждам какво приложение може да има в съвременния живот. Това желязо може би щеше да върши идеална работа на някое индианско или африканско племе преди 150 години например...
        Only after the last tree has been cut down,
        Only after the last river has been poisoned,
        Only after the last fish has been caught,
        Only then will you find that money cannot be eaten.

        Коментар


        • #5
          До: Боен нож и неговата форма

          Все пак отчитайте че това е силно специализиран боен нож... А колкото и да изглежда архаично искам да ви кажа че според специалистите и до момента в ограничено пространство най-доброто средство за поразяване на жива сила си остава ножа... както и при някои други случаи... Няма специалната част която да е изхвърлила ножа от употреба... А статистиката направена в няколко магазина за военно имущество в щатите... (вътрешни магазини за служещи) сочи че колкото е по-специализирана частта толкова по-скъпи и добри ножове си купуват служещите...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            До: Боен нож и неговата форма

            Предполагам, че съществуват различни техники при бой с нож според това дали ще се нанасят прободни или прорезни рани(или направо ще се сече).Мисля, че за всяка отделна техника трябва и отделен нож.
            П.С.
            Другата седмица ще ходя в един военен магазин където има различни бойни"армейски" ножове.Ако има нещо интересно ще снимам.

            Коментар


            • #7
              До: Боен нож и неговата форма

              Едва ли... Аз имам известна колекция от "армейски бойни" ножове. Общото което може да се каже и което е валидно за почти всеки "боен" нож приеман на въоръжение някъде по света че това е посредствен нож който е призван да отразява толкова изисквания на такава цена че почти нищо не става от него... С други думи хубав "боен" нож... няма... Всъщност елитните спец части и в Русия и в САЩ винаги са с ножове които те си намират по частни канали... Нито един боец там не ходи със зачисленият му "боен" нож... За останалата войска е ясно ама там ножа се използва за други работи...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Боен нож и неговата форма

                най-оптимално няма по принцип

                с други думи, "оптимално" няма сравнителна степен
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар


                • #9
                  До: Боен нож и неговата форма

                  Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                  най-оптимално няма по принцип

                  с други думи, "оптимално" няма сравнителна степен
                  Точно така! "Оптимално" си е вече най-доброто.Аз излизам в отпуска спокоен

                  А ножът на Венци може и да е титулован, но не е ясно реже ли, пробожда ли (слабовероятно!), удря ли?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Боен нож и неговата форма

                    Абсолютно съм съгласен, че няма специалната част която да е изхвърлила ножа от употреба, но едва ли се купуват толкова "специализирани" остриета. Формата и материалите са много по-различни и по-функционални. Аз лично освен за колекция за друго не бих си купил ножа от първия пост...
                    Only after the last tree has been cut down,
                    Only after the last river has been poisoned,
                    Only after the last fish has been caught,
                    Only then will you find that money cannot be eaten.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Боен нож и неговата форма

                      Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                      Точно така! "Оптимално" си е вече най-доброто.Аз излизам в отпуска спокоен

                      А ножът на Венци може и да е титулован, но не е ясно реже ли, пробожда ли (слабовероятно!), удря ли?
                      Не е ножа на Венци... може би след време... че още не съм успял да намеря начин да го купя... Иначе и в пробождането и в сеченето се справя перфектно... според тестовете... аз не съм го виждал на живо...

                      Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                      Абсолютно съм съгласен, че няма специалната част която да е изхвърлила ножа от употреба, но едва ли се купуват толкова "специализирани" остриета. Формата и материалите са много по-различни и по-функционални. Аз лично освен за колекция за друго не бих си купил ножа от първия пост...
                      Пак подчертавам че това е специализиран нож... не универсален...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        До: Боен нож и неговата форма

                        Ето един тест на доста ножове който според мен е много интересен и може да се направят определени изводи:

                        http://www.spas-combat.ru/content/ru...-16-27-38.html
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          До: Боен нож и неговата форма

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение


                          Пак подчертавам че това е специализиран нож... не универсален...
                          На мен повече ми прилича на нож за колекция... Какъв ли човек трябва да бъдеш за да ползваш такова нещо за специалните си работи...
                          Only after the last tree has been cut down,
                          Only after the last river has been poisoned,
                          Only after the last fish has been caught,
                          Only then will you find that money cannot be eaten.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Боен нож и неговата форма

                            Уважаеми колега, ясно е че това не е нож за всеки... (имам в предвид извън колекциите)... Ето неговият създател:


                            За същият имам филмче как си разрязва крака и после си го шие с губерка за да покаже на курсистите си как би следвало да се държат... и съм гледал демонстрации с измисления от него нож... на него му върши работа определено... и то добре...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              До: Боен нож и неговата форма

                              Между впрочем другият нож който получава отлична оценка е този:

                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X