Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Куршум с разтапящо се ядро ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Куршум с разтапящо се ядро ?

    Като върл фен на Виктор Суворов, наскоро препрочитах романчето му "Избор", продължение на "Контролът". Може и да сте го чели, за Настя Жар Птицата, другарят Холованов, Приятелят на Народите и други интересни личности. Без да искам да се впускам в коментар по самите книги, искам като неук да питам за един боеприпас описан в "Избор":

    Става въпрос за художествен роман с фантастични нотки разбира се, тъй че описаните калибри и далекобойности сигурно са и те - художествени, но, с две думи: разработват хората тежка снайперска джаджа, с далекобойност два ли три ли колко ли километра (роман е все пак), при която идеята е при поразяването на жертвата да не се разбере какво я е халосало, за всеобща радост и стрес на околните. За целта просто се стреля от огромно разстояние с мек куршум, с попадение в главата, от което последната се пръсва като диня без следи какво я е халосало. Както и да е. Въпросът е:

    Описаният за целта боеприпас представлява куршум с твърда обшивка и мека сърцевина. По време на летенето на куршума сърцевината се топи и става течна, външната обшивка запазва формата си до момента на съприкосновение с целта. При попадението цялата работа се пръсва на елегантна течнометална локвичка с кинетична енергия олеле мале.

    Та. Съществуват ли куршуми с втечняваща се сърцевина ? Ако да - с какво предназначение са ? Нищо не разбирам от оръжия и боеприпаси освен това което са ми вдянали в казармата, а и там много много не наблягаха на това поне в нашето поделение, в час по военно дето се вика научих повече отколкото в казармата.

    Мерси предварително.
    Последно редактирано от Goblin; 21-07-08, 22:15.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    До: Куршум с разтапящо се ядро ?

    Чувал съм за ледени куршуми ,специална течност замразена на високи градуси която при истрел и летене си се запазва след което когато попадне в целта тоест тяло се разтопява или поне не целиа ами само нарезните белези останали по него от цевта.Но все пак само съм чувал за това дали е вярно или не незнам.
    LIVE TO RIDE/RIDE TO LIVE

    Коментар


    • #3
      До: Куршум с разтапящо се ядро ?

      Това мисля си го чул от тия двамата льольовци от Mythbusters, те правеха проверка на такава градска легенда, но я опровергаха, поне що се отнася до огнестрелно оръжие. Там просто ледът ще се стопи при изстрела, според тях.

      Но така или иначе са ми толкова смешни и двамата, че ми иде напук на тях да реша че ледените куршуми съществуват

      Не, това горе си е точно както съм го описал. Просто се чудех дали съществува такъв куршум, или нещо подобно, или е художествена измислица.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        До: Куршум с разтапящо се ядро ?

        Не ми се говори за това публично, понеже купища пубертети ще тръгнат да опитват глупости. Но наистина през разните времена в практически всички държави е имало експерименти с такива неща. Виждал съм в разни музеи и на картинки. Видимо ефективността им е незадоволителна, не се е чувало да стоят на въоръжение никъде. Както ледените, така и трансурановите имат проблеми с температурата във времето между факрикуването и изстрела Да се направи сигурно може, да действа по описания начин сигурно също. Няма как да го използваш.
        Двойнодействащи куршуми с изключително поразяващо действие, има във всеки ловен магазин. Военните не ги използват от морални съображения. Спецслужбите - при нужда, и не им мига окото. Факта на въздействието от огнестрелен проектил не можеш да скриеш по никакъв начин, подписът на оръжието - по несравнимо по-лесни, недемаскиращи начини.
        Не съм историк, не мога да обсъждам твърденията на въпросния автор. Подозирам че единственото ценно в творчеството му, е начинът на задаване на въпросите. Но това е типовото мислене от всеки учебник по разузнаване, така че едва ли си струва да се надценява. Романизирането можеше да го направи популярно, само че излезе от мода. Сега всичко е залято от типа латиноинтриги от сериалите. Което и работи практически навсякъде. Ледените куршуми - не.
        И не е ясно кое е по-лошо.

        Коментар


        • #5
          До: Куршум с разтапящо се ядро ?

          Мерси Стефане
          На въпросният автор харесвам романчетата доста, конкретно двете цитирани по-горе, като стил на писане, но в никакъв случай не ги възприемам като исторически източници.

          А за скриването на конкретния начин на поразяване - въпросният цитат в романа беше за цяла схема на убийството. Жертвата винаги седи до водна площ - езеро, море, и винаги се стреля така че да цопне куршума във водата след това и да не се намери. С цел за присъстващите ужасът да е пълен, понеже виждат как главата на жертвата просто се пръсва, без да чуят изстрел (понеже се стреля отдалеч), и без да се намери куршум.

          И после, някакъв чичко гледа тия доклади, и си казва "Балъци, нека направят просто куршум с ядро което се топи, и с тънки стени, тъй че при попадение просто да се пръсне. Така няма да им трябват езерца да падат куршуми в тях"

          Абе - роман. Просто ми стана интересно, затова питах. Не знам защо се сетих за разпределителните двигателните клапани с натриево охлаждане. Щуротии
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X