Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

    За които не знаят какво е Беглиг Таш, това е местност край Приморско близо до устието на река Ропотамо, там се намира уникален монумент за който вече писах тук

    От Археологическия музей потърсиха помощ от нашия клуб за довършване работата по разкопките на Беглиг Таш и естествено ние се съгласихме без да подозираме в какво приключение се впускаме.
    Предварително знаех че ще вдигаме и местим големи каменни късове като за целта взех много колани и 7 плолиспаса . Потеглихме 3 джипа Аз Стефан и Пламен а в Приморско към нас се присъедини и Дамян.

    На мястото весели археолози вече копаеха най-големия каменен блок който трябва да вдигнем за да възстановим часовника







    А ние се покатерихме на масивната скала за да се позиционираме




    и се почна едно осигуряване на джипове




    А аз все още вярвах,че три коли ще са достатъчни




    колегите с кирките доста се позабавиха с подкопаването на камъка и ние си намерихме друга работа, ето този камък върху който съм стъпил всъщност е кресло и ние трябва да го завъртим на 120 градуса за да се върне на мястото си



    с една лебедка го повдигахме от едната страна а с друга го въртяхме



    и накрая си дойде на мястото след 7-8 опита



    Изградихме система от колани и полиспаси на някой места и тройни








    ей там го вържете








    Готови за действие !!!!!!!



    Аха да мръдне



    да ама НЕ



    Денят си замина и не успяхме да повдигнем и сантиметър големия камък. Тук вече ми се въртят едни системи с по 5 полистпаса на лебедка и просека в гората за да можем да застанем на по удобна позиция.



    Утре продължаваме с работата и дано да имаме успех, ако не, ще трябва да се съберем повече джипки с лебедки.

    Ще дам отчет какво сме направили

  • #2
    До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

    Яворе, ЕВАЛА за инициативата и браво на китайската техника, от по-нагледно и реалистично "доказване в бой" здраве му кажи!

    Моите адмирации.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #3
      До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

      И защо да е просто като може да е сложно. Един кран щеше да свърши работата за 15 минути.

      Коментар


      • #4
        До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

        Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
        И защо да е просто като може да е сложно. Един кран щеше да свърши работата за 15 минути.
        Кран до там трудно ще вкараш, а и да влезе до поляната няма как да стигне до слънчевия часовник. Ела днес да помагаш вместо да сипеш проблясъци тук .

        Коментар


        • #5
          До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

          Добре, че сте свършили работа и сте помогнали - Браво!

          Обаче, това ли заслужаваше това прекрасно място Беглик Таш? Кирката на провинциалния археолог и слънчевите часовници, които явно ги има само в неговата глава?

          То е без това не му остана много на оня край, по-добре е май наистина да се зачеркне до нула....

          Коментар


          • #6
            До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

            Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
            Кран до там трудно ще вкараш, а и да влезе до поляната няма как да стигне до слънчевия часовник. Ела днес да помагаш вместо да сипеш проблясъци тук .
            Яворе, да беше пуснал тема за изправянето на камъка предварително, не само Джамбазов, а още доста хора щяхме да се отзовем...
            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

            Коментар


            • #7
              До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

              Първоначално публикуван от jimmy Преглед на мнение
              Добре, че сте свършили работа и сте помогнали - Браво!

              Обаче, това ли заслужаваше това прекрасно място Беглик Таш? Кирката на провинциалния археолог и слънчевите часовници, които явно ги има само в неговата глава?

              То е без това не му остана много на оня край, по-добре е май наистина да се зачеркне до нула....
              Ами докарай кирките на СТОЛИЧНИТЕ Археолози сигурно са с по пълни глави от нашите провинциални тикви.

              Който не може или не иска да помага да не се меси там където не му е работа, постове като тоя са безсмислени и ги смятам за чисто заяждане.

              Коментар


              • #8
                До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

                Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                Яворе, да беше пуснал тема за изправянето на камъка предварително, не само Джамбазов, а още доста хора щяхме да се отзовем...
                Върнах се късно вчера от 6 дневката на Луда работа в Стара Загора и нямах много време да споделя с вас. А и не е само един камък има доста камъни за подреждане, ще има работа за всички само желание да имате.

                Всеки е добре дошъл пък дори и без лебедка ще копа с кирката или ще обръща кебапчетата .

                Коментар


                • #9
                  До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

                  Вярно Яворе. Може ли да не пуснеш тема, за намеренията си? Преполагам, какъв е бил резона, за това, че ще се съберем повече хора и ще има по голяма опасност от нещастни случаи.

                  По темата, според мен първо трябва да отлепите камъка с крикове, защото повърхностното слепване е много голямо в този случай.

                  Даже най добре, първо пробвайте да го завъртите. Аз сега тръгвам натам, белким сваря да заснема нещо.

                  Приветствам идеята, браво на вас !
                  Последно редактирано от Nik Nikolov; 13-07-08, 09:14.
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #10
                    До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

                    Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                    Ами докарай кирките на СТОЛИЧНИТЕ Археолози сигурно са с по пълни глави от нашите провинциални тикви.

                    Който не може или не иска да помага да не се меси там където не му е работа, постове като тоя са безсмислени и ги смятам за чисто заяждане.
                    Първо не съм от София....

                    И за какво е тоя форум, за да си покажеш джипа, въжетата, мускулите и ние да ти викаме ЕВАЛА? За това ли сме всички тука?

                    И при положение, че тази местност е национално историческо богатство не можеш да ми кажеш, че не ми е работа...не ти е в двора....

                    П.С. Едни приятел снощи ми надува главата цяла вечер с Беглик таш, как чакал да привършите облагородяването, да водел туристи с рейсове и да им правел някакви представления и кабарета.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

                      Хайде ако обичате да не профанизираме хубавата тема на Явор. Не виждам каква е разликата между "провинциалните" и "столичните" археолози още пък по-малко считам едните за "по-умни" от другите... Малко смешно изглежда като почнем да даваме съвети на хора дето това им е работата... Щом археолозите са решили че там е имало слънчев часовник единственото което можем да правим е да им помогнем което Явор е и направил... Всичко друго е смешна профанизация която не подхожда за тук... А това дали някой ще води там туристи и ще прави кебачийници няма нищо общо и е предмет на регулация от други органи.

                      Браво Яворе! Далеч сте ми и в момента съм много ангажиран, иначе можете да разчитате на още няколко лебедки... Но ви подкрепям изцяло!
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

                        jimmy, това не е дори само национално, а световно наследство... да поканим световните археолози ли?
                        Проблемът е друг, но по-скоро го търси сред приятелите си, които гледат на това място като на бизнес...
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

                          Нямам си идея от археологическата стойност на проекта, но като гледам каква заигравка сте си спретнали с въжета, колани и макари благородно ви завиждам. Жалко, че съм толкова далеч и не мога да "прескоча" за два часа, иначе много си падам по такива работи, еле пък като не са ми на работа
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • #14
                            До: Беглиг Таш, да върнем камъните на местата им и да възстановим слънчевия часовник

                            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                            ...Жалко, че съм толкова далеч и не мога да "прескоча" за два часа, иначе много си падам по такива работи...
                            Колега, не се коси. Сега си грабвам фотоапарата и отивам там, ако не мога да съм полезен с друго, поне да ви направя съпричастни с малко снимки...
                            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                            Коментар


                            • #15
                              Беглик Таш

                              Вчера,( 12.07.220 в Приморско се проведе едно нестандартно мероприятие инициирано от Бургаския Археологически Музей и с помоща на Клуб Вромос и Офф Роуд Клуб Приморско. Идеята беше в тракийското светилище Беглик Таш да се възстанови предполагаемото разположение на една група каменни блокове които са оформяли гигантски пясъчен часовник. За целта бяха мобилизирани няколко добре подготвени машини . Поради лични ангажименти не останах до края на деня, но докато бях там успяха да преместят един камък известен като ТРОНА. Пускам и малко снимки.
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X