Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

    Здравейте,

    Бих искал да попитам дали някой е пробвал вече функциите на моагу и/или мапуел за автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни. Интересувам се коя от двете програми се справя по-добре, има ли други алтернативи и крайния резултат доколко е използваем на GPSmap 60CSx откъм четливост, скалируемост и бързодействие. Има ли желаещи да си разпределим работата по едно подобно начинание?

    Поздрави,
    Ведрин

  • #2
    До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

    Гледам никой не ти е отговорил, и това показва доста неща, които могат да се обобщят с една думичка: 3aйэ6и.
    Вземи си най-тъпото PPC с BT-GPS, може и PNA с орязан WinCE, и не се мъчи на направиш от Garminа нещо, което създателите му не са предполагали даже.

    Иначе, ако ти е много твърда главата, опитвай!
    Има и друга програмка, която май предпочитат руснаците:
    http://www.elcus.ru/files/mil-std/bmap2mp.rar

    Ето ти един тестов пример, за да провериш сам:
    http://w.bookwar.org.ru/ArbaletMO_Garmin_Page50.rar

    Това, което предполагам:
    - Ако заредиш повече карти (т.е. картни листове, направени в IMG), очаквай яко тормозене и бавене.
    - Според/зависи как е направен растера на IMG, все пак внимавай с детайлизацията, да не увисне машинката от бавене.
    - За да не увисва остави включена някой друга проста карта, покриваща същото място, или най-добре световната.

    Иначе предполагам, че ти е ясна идеята, която стои зад тая щуротия: да се направят пикселите от растера на оцветени полигони, така че на Гармина да се виждат по близък начин, приличащ на растерния оригинал. Естествено пикселите се групират по цветове в по-големи области, което облекчава нещата, но пък степените на цветовете намаляват, и просто резултата започва да се отдалечава от оригинала доста.

    Теоретично новите Colorado, Oregon имат теоретично-технологичната възможност да се справят с проблема, но... да не очакваме от Garmin чудеса. Все пак Magellan и DeLorme правят от известно време GPSприемници, работещи с растернти карти, пък може и Гармин да решат да ги догонват. Засега най-евтиния и елегантен начин се нарича PPC,PNA, което работи с операционна система и могат да му се сложат поне 5 вида добри програмки за работа с растерни карти.

    Коментар


    • #3
      До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

      Здравейте,

      След известно количество експерименти установих че конкретно в случая с руските военни топографски карти на България най-добре измежду 3-те известни варианта се справя mapwel. Един лист от растерната карта се трансформира в около 80 MB IMG файл с векторната карта за Garmin и (засега) 81 tiles. Вероятно е възможно да се намали броя tiles още. С mapwel картата се компилира по-бързо в сравнение с bmap2mp и особено с moagu. На уреда изглежда (доста) по-добре от останалите и, което е може би най-важното, изрисуването й при опресняване на екрана става приемливо бързо. Ето два screenshots от GPSmap 60CSx с различни цветови схеми с част от тази карта:

      http://people.acad.bg/~vedrin/misc/g...mapwel-day.png

      http://people.acad.bg/~vedrin/misc/g...pwel-night.png

      Ако някой се интересува, ето и линк към гореспоменатия IMG файл (това е листа от картата, който съдържа района около връх Ботев):

      http://people.acad.bg/~vedrin/misc/g...K-35-038-4.img

      Нека също припомня че според авторите на mapwel, авто-векторизираната карта трябва да е съвместима с моделите Colorado, Nuvi, GPSmap 60CSx, Street Pilot c550. Аз лично съм тествал само с GPSmap, но ще съм благодарен ако някой сподели опит как се държи картата на други модели Garmin устройства.

      Безплатното решение (bmap2mp) се справя съпоставимо добре с mapwel като скорост на компилиране и скорост на опресняване на екрана на апарата, но въпреки множеството ми опити с различни настройки не успях да постигна задоволително представяне на екрана уреда -- убедете се сами:

      http://people.acad.bg/~vedrin/misc/g...ts/bmap2mp.png

      В случай че някой успее да открие подходяща комбинация от настройки на bmap2mp конкретно за руските военни топографски карти на България и региона -- ще се радвам да сподели

      Що се отнася до moagu, при него процеса на компилиране е с порядъци по-дълъг, получава се значително по-голям IMG файл, опресняването на екрана на уреда става досадно бавно (все пак може би е използваемо при много ниска скорост на движение -- пеша или с велосипед в пресечен терен). Визуално картата изглежда доста добре и дори не отстъпва много на тази от mapwel:

      http://people.acad.bg/~vedrin/misc/g...hots/moagu.png

      Много е вероятно moagu да се справя по-добре от mapwel с векторизацията на въздушни или сателитни снимки. Най-съществения недостатък на moagu е че с неговата карта GPSmap 60CSx не работи стабилно и няколко пъти се reboot-na в случайни моменти на опресняване на екрана. Това не ми се е случвало с никоя друга карта на този уред досега.

      Използвания в случая с moagu и bmap2mp компилатор беше безплатната версия на cgpsmapper (Free cGPSmapper land version 0096 for Windows), а mapwel изглежда използва друг компилатор (някой знае ли точно какъв?).

      Преди да завърша, нека също споделя че за съжаление mapwel не се справя добре с import-ването на калибрираните tif изображения с Ozi map файлове. Съобщението за грешка е: "Unable to perform operation. Datum, projection or number of calibration points not supported". Проблема може да се заобиколи чрез re-projection от Пулково 1942 във WGS84, намаляване на броя на точките за калибриране на две и преобразуване на tiff изображението в png формат. Някой може ли да предложи удобен начин за автоматизиране на описания процес за всчки листове от картата?

      Поздрави,
      Ведрин

      Коментар


      • #4
        До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

        Ти си голям ентусиаст!

        Иначе пробвай GlobalMapper - много хубава програма (версия 9.03 се намира по торентите "работеща"). Тя прави проекции на растери, чете тракове и т.н. На практика почти всичко.

        Mapwel "разбит" ли имаш?

        Коментар


        • #5
          До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

          Първоначално публикуван от ynopum Преглед на мнение
          Ти си голям ентусиаст!

          Иначе пробвай GlobalMapper - много хубава програма (версия 9.03 се намира по торентите "работеща"). Тя прави проекции на растери, чете тракове и т.н. На практика почти всичко.

          Mapwel "разбит" ли имаш?
          GlobalMapper наистина върши добра работа -- често я използвам
          Имам официално закупен Mapwel Advanced 2008 Build 4.8 -- ако някой се интересува да му компилирам нещо нека ми прати Ozi map (WGS84, две калибриращи точки) + png файл с растерната карта.

          Коментар


          • #6
            До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

            Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
            ...Имам официално закупен Mapwel ...
            Е пък не е честно! Тате ми каза да не играя с такива като теб!

            Между другото - чисто философско-академично - по-добре инвестирай в хардуер, който решава проблемите, а не в софтуер, който оправя хардуерните проблеми.

            Аз лично нямам Garmin с екранче, така че.. съм само някакъв навлек без проблеми.

            Ще чакам да видя докато излезе новия Oregon дали ще подкарат GarminXT върху Magellan Triton.

            _________________________
            Пробва ли руският файл, за който пуснах линк, да видиш как изглежда? Защото в MapSource изглежда добре, явно TYP-настройките оправят нещата. Или просто е необходима малко обработка на растера преди да се конвертира (намаляне на броя на цветовете, махане на единични пиксели и т.н.).

            Коментар


            • #7
              До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

              Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
              Имам официално закупен Mapwel Advanced 2008 Build 4.8 -- ако някой се интересува да му компилирам нещо нека ми прати Ozi map (WGS84, две калибриращи точки) + png файл с растерната карта.

              Не знам как по-точно да се изразя, за да не се разбере погрешно!!
              Някак си се интересувам повече от НЕзакупен Mapwel Advanced 2008 Build 4.8, а не толкова от възможността да те натоварвам с компилация!
              Ще те помоля да не го разбираш погрешно
              Наистина оценявам показаното желание за съдействие!!!
              За което благодаря!
              Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

              Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

              Коментар


              • #8
                До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                Здрасти Ведрин, на мен лично най много ми хареса как се е справил Mapwela с компилацията на изображението. Аз съм заинтересуван да ти пратя едни от топографските карти около Варна ако можеш да ми ги откомпилираш ще ти бъда много благодарен , но нямам права във форума за да ти видя евентуално e-mail а, иначе моя за връзка е dundy_varna@abv.bg . Иначе както пишат колегите най добрата комбинация си остава PDA с някоя програмка за работа с растерни карти като Ози или някоя друга. Може би по добра идея е да си направим БГ вариант подобен на Руския проект "Нарисуй карту" за векторизиране на топографските карти, но надали ще има много желаещи.

                Коментар


                • #9
                  До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                  Първоначално публикуван от ynopum Преглед на мнение
                  Е пък не е честно! Тате ми каза да не играя с такива като теб!

                  Между другото - чисто философско-академично - по-добре инвестирай в хардуер, който решава проблемите, а не в софтуер, който оправя хардуерните проблеми.

                  Аз лично нямам Garmin с екранче, така че.. съм само някакъв навлек без проблеми.

                  Ще чакам да видя докато излезе новия Oregon дали ще подкарат GarminXT върху Magellan Triton.

                  _________________________
                  Пробва ли руският файл, за който пуснах линк, да видиш как изглежда? Защото в MapSource изглежда добре, явно TYP-настройките оправят нещата. Или просто е необходима малко обработка на растера преди да се конвертира (намаляне на броя на цветовете, махане на единични пиксели и т.н.).
                  Общо взето всеки търси/намира най-изгодния компромис. Конкретно за мен GPSmap 60CSx има удобства, с които не бих се разделил, но поради липсата на достатъчно подробна топографска векторна карта на България си потърсих начин временно (до нейната поява) да ползвам добро (за моите нужди) приближение въз основа на руската растерна карта. Ако някой съумее да предложи на пазара ръчно изработена топографска карта на България със съпоставимо ниво на детайлност, би било чудесно и веднага бих се заинтересувал от цената й

                  По отношение на TYP файла и уцелването на подходящи настройки за руското програмче -- прецених че ако ще се влагат толкова много усилия е по-добре да се започне работа върху ръчното прехвърляне на релевантните детайли (например в картата на K2).

                  Коментар


                  • #10
                    До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                    Първоначално публикуван от kihi Преглед на мнение

                    Не знам как по-точно да се изразя, за да не се разбере погрешно!!
                    Някак си се интересувам повече от НЕзакупен Mapwel Advanced 2008 Build 4.8, а не толкова от възможността да те натоварвам с компилация!
                    Ще те помоля да не го разбираш погрешно
                    Наистина оценявам показаното желание за съдействие!!!
                    За което благодаря!
                    Засега (при наличие на свободно време) ще компилирам някои от листовете на руската карта и ще качвам резултатите тук:

                    http://people.acad.bg/~vedrin/misc/g...eriments/data/

                    Вече са готови:
                    • Пловдив и околностите;
                    • София и околностите;
                    • Витоша;
                    • района около вр. Ботев в Стара Планина;
                    Предстоят Рила, Пирин и Родопите. Целта ми е основно да тествам по-обстойно постановката, но ще се радвам да чуя отзиви и от други ентусиасти.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                      Здравейте,
                      Току що издърпах и заредих "K-35-062-3.img" на Garmin Rino 530HCx. Всичко изглежда нормално, с изключение на бавенето при зареждане за мащаби 500м, 300м и 200м. Ето ви няколко screenshots от устройството:
                      http://web.uni-plovdiv.bg/ksx/privat...ts/screenshots
                      Искренни поздравления и благодарности за усилията,
                      Атанас

                      Коментар


                      • #12
                        До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                        Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                        Здрасти Ведрин, на мен лично най много ми хареса как се е справил Mapwela с компилацията на изображението. Аз съм заинтересуван да ти пратя едни от топографските карти около Варна ако можеш да ми ги откомпилираш ще ти бъда много благодарен , но нямам права във форума за да ти видя евентуално e-mail а, иначе моя за връзка е dundy_varna@abv.bg . Иначе както пишат колегите най добрата комбинация си остава PDA с някоя програмка за работа с растерни карти като Ози или някоя друга. Може би по добра идея е да си направим БГ вариант подобен на Руския проект "Нарисуй карту" за векторизиране на топографските карти, но надали ще има много желаещи.
                        Кажи номерата на листовете, които те интересуват -- имам ги всичките в наличност и ще ти компилирам/пратя векторния вариант при първа възможност.

                        PDA е удобно решение в по-градски условия заради по-кратката продължителност на живота на батериите му и незащитеността му срещу лоши атмосферни условия, особено в планината (дъжд, виелица и т.н.). Евентуални падания също биха му се отразили по-фатално

                        Аз бих подкрепил едно евентуално начинание от типа на "Нарисуй карту", но предварително е ясно че ще са нужни повече ентусиасти и време. Междувременно, mapwel предлага един доста интересен компромис, който все още продължавам да тествам в различни условия.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                          Ами, питах нещо, но после реших да проверя на сайта на Марwel, така че ми стана вече ясно.

                          Така че "нов въпрос" - какви предимства има тоя Марwel пред GРSМарЕdit-а според теб? (Освен връзката с Garmin, записа в IMG формат).

                          (ако не ти се отговаря, не се занимавай, просто трябваше да питам нещо).

                          _______________

                          Иначе за картите... ами сега GSM-четата имат вече WinMobile и вграден GPS. Споменах преди, че Магелан и ДеЛорме вече показват растерни карти (вкл. сателитни и аеро-снимки), така че сигурно и Garmin ще добавят тази опция. Просто искам да кажа, че съм песимист. Все пак е очиведно - растер 5 МВ става с тоя МарWel на 100 МВ !? Единственият кяр, е продължаване на службата на закупената играчка - Garmin. Имайте предвид, че има и 25-хилядни карти и 5-хилядни карти - какво правим с тях - пак на IMG по 50~100 МВ парчето?
                          Последно редактирано от ynopum; 14-07-08, 14:16.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                            За рутирането не съм се интересувал -- то не е и най-важната функция из горите и по чукарите, особено като се има предвид че обикновено не следвам пътеките От друга страна, точно там руските растерни карти са най-ненадминати от съществуващите в момента на пазара у нас решения.

                            Относно другите екстри -- има всичко необходимо за наместване на картата за коригиране на случайни изкривявания преди калибрацията. Поддържа също 3 различни варианта datum Pulkovo (Estonia, Germany, Russia) и се справя чудесно с преобразуването на координатите към WGS84. Налице са и доста добри средства за векторно редактиране, ако впоследствие се насъбере достатъчно критична маса и желание за развитие в тази по-обещаваща, но и далеч по-трудоемка посока. Все пак, не може да става сравнение с професионалните GIS системи, но пък и няма много логика в трепането на мухи с балистични ракети

                            Коментар


                            • #15
                              До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                              Първоначално публикуван от ynopum Преглед на мнение

                              Така че "нов въпрос" - какви предимства има тоя Марwel пред GРSМарЕdit-а според теб? (Освен връзката с Garmin, записа в IMG формат).

                              (ако не ти се отговаря, не се занимавай, просто трябваше да питам нещо).

                              _______________

                              Иначе за картите... ами сега GSM-четата имат вече WinMobile и вграден GPS. Споменах преди, че Магелан и ДеЛорме вече показват растерни карти (вкл. сателитни и аеро-снимки), така че сигурно и Garmin ще добавят тази опция. Просто искам да кажа, че съм песимист. Все пак е очиведно - растер 5 МВ става с тоя МарWel на 100 МВ !? Единственият кяр, е продължаване на службата на закупената играчка - Garmin. Имайте предвид, че има и 25-хилядни карти и 5-хилядни карти - какво правим с тях - пак на IMG по 50~100 МВ парчето?
                              Нямам достатъчно натрупан опит за да напиша смислено сравнение между Mapwel и GPSMapEdit. Някои от функциите им се припокриват, други са различни. Едва ли щях да похарча пари за Mapwel ако не беше комбинацията от тези условия:
                              • държа да използвам GPSmap 60CSx заради удобства, които не намирам в други марки/видове уреди;
                              • няма на пазара достатъчно качествена и подробна векторна топографска карта на България за GPSmap 60CSx;
                              • растерната руска карта е много добра (направо отлична!) и се конвертира сравнително добре при разумни условия (цена, време, усилия) във вид удобен за GPSmap 60CSx;
                              С една дума -- за мен това е разумния компромис в момента. За други хора/нужди той със сигурност би бил по-различен

                              Относно размерите нека уточня че BMP с изрязан бордюр е към 45-50 MB, компресиран в PNG вариант е към 10 MB, а типичния размер на IMG e между 50 и 70 MB (пак е много, но не е чак така, както пишеш по-горе). Интересно files в PDA за Ozi колко са големи и с какво са компресирани? Колко листа от картата можеш да заредиш едновременно в Ozi на PDA? За мен не е проблем да имам 20-ина активни листа едновременно с останалите векторни карти, които ползвам (K2, Sabin, Europe CN и части от World Map v4) при това насложени една върху друга при необходимост. Това е предостатъчно за моя тип общуване с природата и техниката

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X