Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

    Малко да посъживя темата
    В последните няколко седмици излязоха доста ъптейди на Mapwel и явно най накрая са оправили бъга при обединяването на различни карти с различна цветова палитра като при много голям брой карти те почват да не се виждат в GPS а, освен това приятно ме изненада доста подобрената поддръжка за карти от Oziexplorer като даже в последните два ъптейда са сложили поддръжка на две нови проекции Transverse Mercator и Mercator в които са повечето от сателитните карти от Гугъл и руските топо карти като преди това се налагаше задължително прекаблиране на изображенията спрямо тези две проекции така че програмката определено става все по-добра. Освено това в последната версия ми направи огромно впечатление много доброто представяне на автовекторизатора при векторизиране на сателитните снимки, много добре се справя като разликите с оригинала са минимални.
    Иначе това са основните промени по нея:
    Mapwel 2009 Build 5.8 - Upgrade is free of charge
    for registered users
    • Fix to calibration issues
    • Enhancement of large images handling
    • Support of Transverse Mercator projection with user parameters in OziExplorer *.MAP files

    Mapwel 2009 Build 5.7 - Upgrade is free of charge
    for registered users

    • Fix to calibration issues
    • Fix to import of OziExplorer calibrated images
    • Support of Mercator projection

    Mapwel 2009 Build 5.6 - Upgrade is free of charge
    for registered users

    • Support of OpenStreetMap (*.osm) files. These maps can be downloaded from http://www.openstreetmap.org
    • Support of more OziExplorer calibrated maps (up to 9 points, several projections including UTM, British, Irish and
      Swiss grid, and almost all datums).
    • Coordinates now can have different grid codes, i.e. map can span several grid cells.
    • Support of 4-9 points calibration in Mapwel.
    • Support of larger images (up to 30000 x 30000 pixels)
    • Added datums GANDAJIKA, HARTEBEESTHOEK, ASTRO B4 (SOROL ATOLL), SOUTHEAST BASE, SOUTHWEST BASE, PROVISIONAL SOUTH
      CHILEAN, OBSERVATORIO 1966, NEW ISRAELI DATUM, EGYPT. MARCO ASTRO
    • Added double stereographic projection (NAD 1983 CSRS98 New Brunswick, NAD 1983 CSRS98 Prince Edward_Island, RD Old, RD
      New, Deir ez Zor Levant, Stereo 33) and oblique mercator projection (swiss grid and few others).
    • Fix to not visible ot distorted autovectorized map.
    • Enhancement to autovectorization - use of embeded image palette to prevent colors shift when combining several images
    • Fix to color reduction
    • Faster autovectorization
    • Fix to large maps compilation.
    • When using trace tool with "Add Similar" option, adjanced selected pixels are treated as one object (not as a separate
      objects).
    • Faster opening of large mpw files.
    • Faster work area operations for maps with large number of objects
    • MapUpload: file upload gauge now works for more unit types (Nuvi, Zumo, Oregon, Colorado ...).
    • Fix to assignment of numerical values to object's name and comment when importing shapefiles
    • Options like 'upper case' and 'lower case' for import of strings from shapefiles
    • Fix to single point shape import
    • Fix to displaying of special characters (Russian characters, for example)

    Коментар


    • #92
      До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

      BGtopoVJ-v2.00, 11 август 2009 г. http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/index.html
      • въведена нова цветна палитра (16 цвята);
      • приложен despeckle филтър върху входните растерни изображения;
      • намален с около 8% обем на картата;
      • повишена скорост на опресняване вследствие на намалената сложност на картата;
      • подобрено калибриране;
      • отстранени проблеми с визуализацията в близост до ръбовете на някои картни листове;
      • добавена поддръжка за нощна цветова схема;
      • въведено подобрено номериране на частите от един картен лист;
      • добавена възможност за подробен преглед на отделни картни листове в Web сайта на картата;
      • обновено описание на последователността от стъпки в разработването на BGtopoVJ;
      • шеста публична версия, компилирана с Mapwel 2009 Advanced (v. 2009, Build 5., GMapTool (v044) и cGPSmapper (v0098g).

      BGtopoVJ-v2.00, August 11, 2009 http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/index_en.html
      • introduced new colour palette (16 colours);
      • applied despeckle filter to input raster images;
      • reduced map size by about 8%;
      • increased refresh speed as a result of the reduced map complexity;
      • improved calibration;
      • resolved visualization issues near the borders of some map sheets;
      • added night time colours support;
      • introduced better map sheet tiles numbering;
      • added map sheet detailed preview functionality to the Web site;
      • updated BGtopoVJ development workflow description;
      • 6th public version, compiled with Mapwel 2009 Advanced (v. 2009, Build 5., GMapTool (v044) and cGPSmapper (v0098g).
      Последно редактирано от vedrin; 11-08-09, 17:25.

      Коментар


      • #93
        До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

        Както вече бях споменавал някъде и по-рано, имаме намерение да се захванем с изгoтвянето на такъв software когато (ако) понамалеят задачите, с които си изкарваме насъщния. Ако има заинтересовани програмисти, които биха искали да участват в разработката на подобен open source software, нека се свържат с мен.
        Здравейте,
        Има ли развитие по проекта и необходими ли са ви още програмисти за разработката на софтуера? Аз имам желание да се включа.

        Коментар


        • #94
          До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

          Първоначално публикуван от SuperUser Преглед на мнение
          Здравейте,
          Има ли развитие по проекта и необходими ли са ви още програмисти за разработката на софтуера? Аз имам желание да се включа.
          Здравейте,

          Благодаря за проявения интерес. Все още не сме започнали работа по реализацията на идеята за автоматично разпознаване на обекти в растерни карти, главно поради липсата на достатъчно свободно време. В случай че се хванем на това хоро в обозримо бъдеще, ще имаме предвид предложението ви.

          Сърдечни поздрави,
          Ведрин

          Коментар


          • #95
            До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

            Здрасти Ведрин.
            Отскоро и аз съм притежател на Мапвел и искам да те попитам там в ръководството което беше написал за обработката на растерните карти има една цветова палитра която се използва в imageshack като png файл е дадено в описанието в пдф файла. Искам да те попитам можеш ли да качиш някъде така направения от теб png файл с избраната от теб цветова палитра, защото другия вариант е да я смъкна директно от pdf файла но не знам дали няма така да се получи някакво разминаване в цветовете при по нататъшна обработка.

            Коментар


            • #96
              До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

              Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
              Здрасти Ведрин.
              Отскоро и аз съм притежател на Мапвел и искам да те попитам там в ръководството което беше написал за обработката на растерните карти има една цветова палитра която се използва в imageshack като png файл е дадено в описанието в пдф файла. Искам да те попитам можеш ли да качиш някъде така направения от теб png файл с избраната от теб цветова палитра, защото другия вариант е да я смъкна директно от pdf файла но не знам дали няма така да се получи някакво разминаване в цветовете при по нататъшна обработка.
              Здрасти icpart,

              Честито за придобивката :-)

              В ръководството са посочени точните RGB стойности на използваните цветове. За улеснение все пак прилагам и въпросния файл:

              http://people.acad.bg/~vedrin/misc/g...-544-16-uc.png

              Бих искал също да уточня че:

              1) споменатата палитра е подходяща само за конкретното множество от 544 картни листа, включени в BGtopoVJ (за всяка друга група от растерни изображения, дори и подмножество на горната, вероятно съществува и може да се намери по-добра палитра);

              2) това imageshack което го споменаваш не знам какво е (в ръководството съм цитирал и препоръчвам ImageMagick);

              3) последните версии на Mapwel съдържат нови функционалности, някои от които вероятно биха позволили да се избегне прилагането на обща цветна палитра за дадено множество от IMG-и, запазвайки в по-голяма степен индивидуалните особености на всеки от тях:

              http://tech.groups.yahoo.com/group/mapwel/message/1245
              http://tech.groups.yahoo.com/group/mapwel/message/1246

              Поздрави,
              Ведрин

              Коментар


              • #97
                До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                Благодаря много Ведрин за файла. Извинявай объркал съм името на програмата просто карах по памет и съм сгрешил. Целта ми беше да ползвам такава подобна палитра която ти си направил върху обработено изображение от 25000 карти с цел да се уаеднаквят като визия там в темата за начини за обработка на растерни карти 100yanov спомена тази идея.
                П.С.
                Искам да те попитам тази палитра в png файла как си я създал и дали има някакви особени изисквания imagemagic относно големината на този файл като размер в случая е (16x1).

                Коментар


                • #98
                  До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                  Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                  Благодаря много Ведрин за файла. Извинявай объркал съм името на програмата просто карах по памет и съм сгрешил. Целта ми беше да ползвам такава подобна палитра която ти си направил върху обработено изображение от 25000 карти с цел да се уаеднаквят като визия там в темата за начини за обработка на растерни карти 100yanov спомена тази идея.
                  П.С.
                  Искам да те попитам тази палитра в png файла как си я създал и дали има някакви особени изисквания imagemagic относно големината на този файл като размер в случая е (16x1).
                  Ако става дума за картите в М 1:25К (система 1970), моите впечатления от тях са че те са по-малко подробни, в сравнение с М 1:50К (Пулково), а освен това им отстъпват и по други параметри (точност на информацията, качество на изработване, отпечатване, сканиране, разделителна способност и т.н...). Преди време направих някои експерименти с тях, които не доведоха до удоволетворителни за мен резултати.

                  Палитрата е изведена и записана с последователност от ImageMagick команди. В случая тя се състои от 16 цвята и затова са достатъчни 16 точки за да бъде напълно дефинирана. По принцип е допустимо да се използва като палитра в ImageMagick всяко изображение, което съдържа само избраните цветове от палитрата. Всеки от тях може да се среща веднъж или повече пъти, на произволно място. Например ако вместо по един пиксел за всеки цвят се дефинират 24x24 квадратчета със съответните цветове, крайния резултат от прилагането на подобна палитра в ImageMagick би бил идентичен с този от 16x1 палитрата.

                  Най-общо процедурата е следната:

                  1) анализ на множеството от растерни изображения и определяне на уникалните цветове в тях, отчитайки честотата с която се среща всеки отделен цвят;

                  2) свеждане на множеството от уникални цветове до предварително зададен брой най-представителни цветове (например 16);

                  В зависимост от изходните данни може да е уместно да се приложи и някакво филтриране (например despeckle), както и да се експериментира с конкретната последователност от стъпки, която дава най-добри резултати. Полезни биха могли да бъдат ImageMagick командите convert и mogrify, както и техните опции page, mosaic, fill, draw, unique-colors, colors, dither, map, ...

                  Разбира се, всяко друго средство, което позволява обработване на растерни изображения в batch режим също би могло да свърши работа :-)

                  Поздрави,
                  Ведрин

                  PS: Учебника на ImageMagick съдържа чудесни напътствия:

                  http://www.imagemagick.org/script/co...line-tools.php

                  Коментар


                  • #99
                    До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                    Дръпнах си военНата топо карта на Бг за Garmin nuvi 250, която разархивирана е 18 гигабайта и немога да я отворя чрез мапсорса. Бихте ли ми помогнали?
                    Последно редактирано от Pacific; 02-03-10, 21:45.

                    Коментар


                    • До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                      Първоначално публикуван от g_radev Преглед на мнение
                      Дръпнах си военНата топо карта на Бг за Garmin nuvi 250, която разархивирана е 18 гигабайта и немога да я отворя чрез мапсорса. Бихте ли ми помогнали?
                      Изпълнете скрипта install.bat (намира се в директорията, където сте разархивирали версията на карата за MapSource) от името на user с административни права.

                      Коментар


                      • До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                        Здравейте,
                        Може ли някой работил с руските топографски карти да ми каже координатите на картен лист К35-037-3 в WGS 84. Ако може и да ми обясни по какъв начин извежда координатите по принцип на руските карти ще съм му много благодарен .

                        Коментар


                        • До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                          Първоначално публикуван от guspaka Преглед на мнение
                          Здравейте,
                          Може ли някой работил с руските топографски карти да ми каже координатите на картен лист К35-037-3 в WGS 84. Ако може и да ми обясни по какъв начин извежда координатите по принцип на руските карти ще съм му много благодарен .
                          N42°49.9739’ E023°59.9045’
                          N42°39.9739’ E024°14.9049’
                          Трансформирането на координатите е най-удобно да се прави със софтуер, който поддържа едновременно интересуващите ни системи.

                          Коментар


                          • До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                            Първоначално публикуван от guspaka Преглед на мнение
                            Здравейте,
                            ... Ако може и да ми обясни по какъв начин извежда координатите по принцип на руските карти ще съм му много благодарен .
                            Картите са в мрежа със специална номерация, която има ясен алгоритъм. Съгласно него, по номера на картата можеш да намериш коя е съседната (т.е. как е номерът й) и съответно и координатите й. В зависимост от мащаба на картата тези координати може и да ги пише съвсем явно.
                            Координатите точно на тези карти са в съветска координатна система, често наричана Пулково-82, и са "точни" в ръбовете. Тези координати после се конвертират (най-лесно със софтуер, екселски формули) във WGS84.

                            Точно за руските карти е писано доста по руските форуми. Ако те интересува от любопитство или занимавка - търси там - има и теория и "инструменти".

                            Аз бях правил програмка за РРС, но се оказа напълно ненужна, но конвертираше между Пулково и WGS, или обратно.

                            Коментар


                            • До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                              Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
                              N42°49.9739’ E023°59.9045’
                              N42°39.9739’ E024°14.9049’
                              Трансформирането на координатите е най-удобно да се прави със софтуер, който поддържа едновременно интересуващите ни системи.
                              Явно се получава някакво разминаване защото неможе да са това координатите. Имам площ с координати 26 по Х и 47 по Y които трябва да попадат вурху картен лист К35-037-3. Пак да уточня трябват ми в WGS 84 UTM 35N.

                              Коментар


                              • До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                                Първоначално публикуван от guspaka Преглед на мнение
                                Явно се получава някакво разминаване защото неможе да са това координатите. Имам площ с координати 26 по Х и 47 по Y които трябва да попадат вурху картен лист К35-037-3. Пак да уточня трябват ми в WGS 84 UTM 35N.
                                Разминаване всъщност няма -- съответните UTM (WGS84) координати са:

                                254674.403, 4746624.770
                                274507.749, 4727418.102

                                От въпроса ви по-горе не ставаше ясно, че се интересувате от UTM координати, затова бяха посочени ширина и дължина (също във WGS84).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X