Обява

Свий
Няма добавени обяви.

76,5гр. термостат за RD28T

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 76,5гр. термостат за RD28T

    Джипа е Патрул 260 2.8ТД. Ремонта се състоеше в нова глава, радиатор, вискосъединител, термостат. За виското и термостата не бях сигурен, но реших да не рискувам и да ги сменя. Оказа се че с новия темостат джипа загрява и монтирах стария 82 гр.
    Карах така известно време и установих че при продължителни изкачвания на 5 ск. стрелката на температурата минава средата, след което включвах на 4 ск. и стрелката заставаше на средата. На равно с 2500 об., около 100км./ч. стрелката стоеше малко под средата. Опипвайки радиатора и маркуча към термостата установих че термостата отваря напълно когато стрелката е на средата. Това сигурно е нормално състояние, но наплашен от спуканите глави на една голяма част от Патрулите, изнервящото постоянно следене на температурата и принудителното превключване на по ниска предавка за да се преминат продължителни и стръмни изкачвания, реших да търся термостат отварящ на по ниска температура, а ако не намеря да свалям термостата през лятото.
    Обиколих няколко магазина за Японски авточасти и никъде не намерих. Попитах дали имат 76 гр. със същия размер за друг някакъв автомобил и ми показаха това което виждате по долу.
    Разгледах го, сравних го и забелязах разликата във вътрешния клапан, който обаче можеше да се демонтира. Взех го без да съм сигурен дали ще стане.
    Свалих стария и след гледане и мерене за което се наложи да разглобя с разрязване единия от старите термостати реших да махна вътрешния клапан, да монтирам без него, и да тествам.
    Резултата за сега е мн. добър. Теста беше до Тихия кът на 3 ск. с около 2000 об. На първите три снимки виждате стрелката къде стои веднага след изкачването. Слезнах и опипах радиатора и маркуча - напълно отворен термостат.
    На последните две снимки виждате стрелката след спускането от Витоша - затворен термостат.
    При нормално каране стрелката стои малко отгоре от положението на последните две снимки.
    В момента съм с вода в охладителната система.
    В събота ще тествам и на магистрала.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Аndro 160; 02-07-08, 15:18.

  • #2
    До: 76,5гр. термостат за RD28T

    аз друго да попитам, манометър за масло работи ли, колко се вижда от снимките, на празан ход показва " 0 " кое по мени не е добре, при мен е малко под " 3 " , дано да греша
    Three witches watch three Swatch watches.
    Which witch watch which Swatch watch?

    Коментар


    • #3
      До: 76,5гр. термостат за RD28T

      Първоначално публикуван от sergej Преглед на мнение
      аз друго да попитам, манометър за масло работи ли, колко се вижда от снимките, на празан ход показва " 0 " кое по мени не е добре, при мен е малко под " 3 " , дано да греша
      Не ме шашкай сега че тъкмо съм се успокоил.
      Като е студена и на 2000 об. дига до към 1/4, а зимата и малко повече. Като загрее хубаво на празен ход пада почти до нула. Имах ГР, и той се държеше по същия начин.
      Не знам, нека който разбира повече да каже?

      Коментар


      • #4
        До: 76,5гр. термостат за RD28T

        Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
        реших да махна вътрешния клапан,
        Не мисля, че това е добра идея! Вътрешният, малкият клапан затваря байпасна връзка паралелно с отварянето на големия. Байпасът е за уеднаквяване на температурата в двигателя при затворен голям кръг и парно. Ако остане обаче отворен заедно с големия кръг ще му намалява дебита. Така е при някои двигатели, не съм сигурен за Патрулския, но нещата са аналогични.

        Коментар


        • #5
          До: 76,5гр. термостат за RD28T

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          Не мисля, че това е добра идея! Вътрешният, малкият клапан затваря байпасна връзка паралелно с отварянето на големия. Байпасът е за уеднаквяване на температурата в двигателя при затворен голям кръг и парно. Ако остане обаче отворен заедно с големия кръг ще му намалява дебита. Така е при някои двигатели, не съм сигурен за Патрулския, но нещата са аналогични.
          Доста мислих и аз по този въпрос. Разглобих и вътрешния клапан на оригиналния термостат и го набутах в отвора на тази връзка, замерих че дори при напълно отворен термостат плътната част на този малък клапан стои отвън на камерата, в отвора влиза само решетъчната част. Отделно от това има луфт между стената и клапана общо в диаметъра 3 - 4мм.
          В същото време малкия клапан на новия термостат има по голям ход и по голям диаметър, и при отворено положение би затворил плътно тази връзка.
          Би ли споделил какви негативи може да се очакват.

          Коментар


          • #6
            До: 76,5гр. термостат за RD28T

            за маслото не се шашкай всички патроли като загреят стоят на нула в литературата е писано за проверка на налягането на маслото двигателя на 3000об. и стрелката на 4ат. или каквито там единици бяха така се проверява дали е зле. без значение дали е студен или топъл на 3000об. стрелката трябва да е на 4 поздрави

            Коментар


            • #7
              До: 76,5гр. термостат за RD28T

              Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
              Доста мислих и аз по този въпрос. Разглобих и вътрешния клапан на оригиналния термостат и го набутах в отвора на тази връзка, замерих че дори при напълно отворен термостат плътната част на този малък клапан стои отвън на камерата, в отвора влиза само решетъчната част. Отделно от това има луфт между стената и клапана общо в диаметъра 3 - 4мм.
              В същото време малкия клапан на новия термостат има по голям ход и по голям диаметър, и при отворено положение би затворил плътно тази връзка.
              Би ли споделил какви негативи може да се очакват.
              Трябва при напълно отворил голям клапан, малкият да е напълно затворил. Ако не е, част от водата продължава да се върти само в двигателя и не минава през радиатора. Получава се шунтиране, тъй като водата си търси път с най-малко съпротивление и трябват високи обороти на помпата, за да смогне.
              "Оригиналният" ти термостат дали е оригинален?

              Коментар


              • #8
                До: 76,5гр. термостат за RD28T

                Първоначално публикуван от Patrol fen Преглед на мнение
                за маслото не се шашкай всички патроли като загреят стоят на нула в литературата е писано за проверка на налягането на маслото двигателя на 3000об. и стрелката на 4ат. или каквито там единици бяха така се проверява дали е зле. без значение дали е студен или топъл на 3000об. стрелката трябва да е на 4 поздрави
                при мен кога карам /нямам обротомер/ стрелката ми е на 6

                тази снимка не е моя, обаче при мен е горе-долу също
                Three witches watch three Swatch watches.
                Which witch watch which Swatch watch?

                Коментар


                • #9
                  До: 76,5гр. термостат за RD28T

                  Първоначално публикуван от Patrol fen Преглед на мнение
                  за маслото не се шашкай всички патроли като загреят стоят на нула в литературата е писано за проверка на налягането на маслото двигателя на 3000об. и стрелката на 4ат. или каквито там единици бяха така се проверява дали е зле. без значение дали е студен или топъл на 3000об. стрелката трябва да е на 4 поздрави
                  Колега не всички са така,и аз карам патрол,при нормално загрял двигател е 3,при студен е 5.на обороти.
                  0898532785-КИКО

                  Коментар


                  • #10
                    До: 76,5гр. термостат за RD28T

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Трябва при напълно отворил голям клапан, малкият да е напълно затворил. Ако не е, част от водата продължава да се върти само в двигателя и не минава през радиатора. Получава се шунтиране, тъй като водата си търси път с най-малко съпротивление и трябват високи обороти на помпата, за да смогне.
                    "Оригиналният" ти термостат дали е оригинален?
                    Абсолютно сигурно.
                    Мисля си обаче че не е конструиран така че да затваря плътно тази връзка. На новия обаче конструкцията е точно такава.
                    Добре, да предположим че трябва плътно да затваря тази връзка, махаме малкия клапан, двигателя загрява и отваря термостата, не е ли все едно като да няма термостат.
                    Не би ли трябвало и без термостат да се затрудни циркулацията?

                    Коментар


                    • #11
                      До: 76,5гр. термостат за RD28T

                      Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                      Не би ли трябвало и без термостат да се затрудни циркулацията?
                      Така излиза. Не се затруднява, просто не всичката вода минава през радиатора.

                      Коментар


                      • #12
                        До: 76,5гр. термостат за RD28T

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        Така излиза. Не се затруднява, просто не всичката вода минава през радиатора.
                        Благодаря. То ми е ясно че рискувам, исках да разбера в какви граници.
                        За сега определено работи на по ниска температура и диапазона на движение на температурата е по малък.
                        Както казах предстои да го тествам на магистралата и тогава ще мога да кажа нещо по сигурно.

                        Коментар


                        • #13
                          До: 76,5гр. термостат за RD28T

                          Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                          предстои да го тествам на магистралата и тогава ще мога да кажа нещо по сигурно.
                          Теста се състоя по маршрут София, Панчарево, Щъркелово гнездо, Мечката и обиколка около Искъра до Бункера.
                          Нисана беше доста натоварен с колесар и лодка.
                          Температурата повече от снимките с изкачването до Тихия кът не се е вдигнала и варира в много малки граници.
                          За сега е добре.

                          Коментар


                          • #14
                            До: 76,5гр. термостат за RD28T

                            Първоначално публикуван от Patrol fen Преглед на мнение
                            за маслото не се шашкай всички патроли като загреят стоят на нула в литературата е писано за проверка на налягането на маслото двигателя на 3000об. и стрелката на 4ат. или каквито там единици бяха така се проверява дали е зле. без значение дали е студен или топъл на 3000об. стрелката трябва да е на 4 поздрави
                            Колега не знам от коя литература четеш,но нещо не се връзват нещата
                            1.Моя Патрол като загрее/дори и в летните жеги/,стои на около 1-1.5атм.
                            2.Не е логично и при загрял и при студен мотор на 3000об. да показва едно и също,защото при загряването на маслото вискозитета му се променя и то става по-рядко.
                            3.Според мен има значение и с какво масло/имам предвид типа на маслото/,се кара автомобила.Например когато карах с 15w40 на тихи обороти при загрял мотор под 2атм. не е падало налягането никога,а сега след като го смених с 10w40/което е по-рядко/ на празен ход пада повече и стои на около1-1.5атм.
                            Така че.........нещо не се връзват нещата......
                            Поздрави.
                            NISSAN FOREVER
                            -----------------------------------------------------------------------------
                            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                            Коментар


                            • #15
                              До: 76,5гр. термостат за RD28T

                              Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                              Колега не знам от коя литература четеш,но нещо не се връзват нещата
                              1.Моя Патрол като загрее/дори и в летните жеги/,стои на около 1-1.5атм.
                              2.Не е логично и при загрял и при студен мотор на 3000об. да показва едно и също,защото при загряването на маслото вискозитета му се променя и то става по-рядко.
                              3.Според мен има значение и с какво масло/имам предвид типа на маслото/,се кара автомобила.Например когато карах с 15w40 на тихи обороти при загрял мотор под 2атм. не е падало налягането никога,а сега след като го смених с 10w40/което е по-рядко/ на празен ход пада повече и стои на около1-1.5атм.
                              Така че.........нещо не се връзват нещата......
                              Поздрави.
                              Изглежда че е нормално, и при мен е същото, максимум до 2 атм.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X