Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предай Опита си на "младите"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Предай Опита си на "младите"

    Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
    ... виждам че, за да мога да карам се налага първо да се науча
    ...
    В момента също ми е приятно, но колко страх и притеснения ми идват и на най-малките препятствия само аз си знам
    Ученето става с каране. Едва ли има някой от нас да се е учил да кара офроуд на специално организирано обучение (или ако има такива, то те са голяма рядкост).

    "Лошата" новина е, че страха и притесненията няма как да ги избегнеш. А и те са си част от изживяването.
    Като понатрупаш опит просто шубето ще започне да те хваща по-късно и на доста по-интересни местенца ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #17
      До: Предай Опита си на "младите"

      Та така, давайте идеи за маршрути

      Аз се сещам за 1-2 маршрута в лозенска планина които дават възможност хем да паднеш в колувоз, хем да катериш баир хем барбекю да направим

      Някой друг да предложи нещо?

      Относно програмата за обучение предлагам следните неща:

      1. Как се излиза от голям коловоз
      2. Как да дигнем джипката със HiJack
      3. Каране назад
      4. Каране докато друг колега ни насочва
      5. Дърпане с/без лебетка
      One Planet, One Internet!
      We Are All Connected!

      Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

      Коментар


      • #18
        До: Предай Опита си на "младите"

        Идеята да се предава опита на младите водачи е добра, но както няколко пъти Чавдар каза най-добрия учител е опита. И ако един неопитен за оффроуд каране водач иска да стане опитен такъв то няма по-ефективен начин от това да се хвърли "в бОя". И колкото повече и по бързо иска да научи, толкова по високо трябва да е нивото на трудност на терена. Иначе казано "хард". Можеш да караш хиляди километри софт и да си безкрайно неподготвен за нещо съвсем елементарно. Има безброй ситуации, които няма как да се методизират и преподават и които на практика често се решават както дойде.
        LZ1GYY
        0898 436 956

        Коментар


        • #19
          До: Предай Опита си на "младите"

          Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
          След последната разходка из Родопите и след постовете на hackman и особено светналият му поглед (зарадвах се искрено от ентусиазма му). Та се сетих какво чудо бе всяко излизане в началото, що страх и вълнение пред всяка неравност. И си помислих не ще ли е добре да организираме на доброволни начала нещо като тренировъчен ден - какво има в предвид - един двама Добри Карачи повеждат група от "по-малди" ентусиасти на разходка - хем ще се разходят и нагледат на красоти, хем за по-неопитните ще е безкрайно полезно да видят как се подхожда към различните препиатствия, ще натрупат опит. И защото знам че от веднъж не става, трябва да стане традиционна, например Ежемесечна, като "лекторите" ще се сменят - кой когато може и му се занимава.
          Целта е не да има се показва колко не могат, а да се направи хубава разходка (защо не и с барбекю) която и да е полезна.
          Ако има мераклии, нека пишат в тази тема и да започне Организацията!
          Че както знаете обяваяването на разходки във форума е ниско, поради факта че хората предпочитат да си карат в Хомогенни компании (всички карат еднакво, никой не е в тежест на останалите!!!). С тази инициатива може да се даде шанс на новите попълнения да почерпят реален опит от по старите карачи, а по-напредналите, да го ударят на алтруизъм и вместо да летят и да се копат да намялет темпото за един ден и да помогнат на Колеги.
          Какво ще кажете?
          Абсолютно подкрепям. Идеята е много добра. Хубаво е ако се правят подобни неща и за провинциалните центрове.


          Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
          Та така, давайте идеи за маршрути

          Аз се сещам за 1-2 маршрута в лозенска планина които дават възможност хем да паднеш в колувоз, хем да катериш баир хем барбекю да направим

          Някой друг да предложи нещо?

          Относно програмата за обучение предлагам следните неща:

          1. Как се излиза от голям коловоз
          2. Как да дигнем джипката със HiJack
          3. Каране назад
          4. Каране докато друг колега ни насочва
          5. Дърпане с/без лебетка
          Програмата, която е предложил Хакман е добре да се разработи и теоретично. Не е необходимо да се установява всичко по трудният метод на опита и грешките.
          Ще ви дам един пример - аз накъсах едни гуми при първото ми качване на х.Добрила по простата причина, че карах с много газ по камъните, за да не остана някъде по баира. Покъсно разбрах, че е достатъчно да карам на втора бавна и джипката си подскача, като козле нагоре и върви безпроблемно. Ама нямаше кой да ми го каже навреме. Та, така... Може би трябва да се направят теми със заглавия 5-те предложени от Хакман, а и други за които се сетите и да се систематизират след това от модераторите.
          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

          Коментар


          • #20
            До: Предай Опита си на "младите"

            Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
            Та така, давайте идеи за маршрути

            Аз се сещам за 1-2 маршрута в лозенска планина които дават възможност хем да паднеш в колувоз, хем да катериш баир хем барбекю да направим

            Някой друг да предложи нещо?

            Относно програмата за обучение предлагам следните неща:

            1. Как се излиза от голям коловоз
            2. Как да дигнем джипката със HiJack
            3. Каране назад
            4. Каране докато друг колега ни насочва
            5. Дърпане с/без лебетка

            Теоретични курсове вече имаше и пак могат да се направят, но залата си замина. Идеята беше за повече практика, съчетана с разходка, не трябва да става сложно защото - просто НЯМА да се случи. Хората които ще "предават опита си" не са на работа, а ще го направят от добро сърце, та не трябва да ги претоварваме.
            Нещо обаче нито един "Карач" до сега не си е предложил услугите. Ще изчакаме още.
            А идеята не е нова, аз съм се учил от Вушев и от Фулда-та, не че съм се научил, ама все пак съм гледал и много са ми помогнали, както и много други хора с който съм карал.
            Тези събота и неделя съм на работа, а и колата още не е ясно до къде ще е, но за следващият - по-следващият уикенд се наемам и аз да дойда (не че някой може да научи нещо от мен, но поне да се разходим).

            Коментар


            • #21
              До: Предай Опита си на "младите"

              Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
              ...Нещо обаче нито един "Карач" до сега не си е предложил услугите...
              Нямат избор, назначени са за инструктори по подразбиране.

              Коментар


              • #22
                До: Предай Опита си на "младите"

                Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                ...Нещо обаче нито един "Карач" до сега не си е предложил услугите. Ще изчакаме още...
                Идеята ти Алекс е много добра, но аз съм скептичен към реализацията във всичко извън "хомогенните" разходки. Не, че в портала липсват карачи, но призива към тях е като в темата-анкета на Чавдар за вида/ типа офроудаджия. И най-малкото веднага ще тръгнат едни коментари - кой е и кой не е карач според разбиранията на друг 'карач'.

                Нагърбваш се с нелека задача, успех!

                Коментар


                • #23
                  До: Предай Опита си на "младите"

                  Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                  Идеята ти Алекс е много добра, но аз съм скептичен към реализацията във всичко извън "хомогенните" разходки. Не, че в портала липсват карачи, но призива към тях е като в темата-анкета на Чавдар за вида/ типа офроудаджия. И най-малкото веднага ще тръгнат едни коментари - кой е и кой не е карач според разбиранията на друг 'карач'.
                  Тук не мерим кой е по-по-най, а кой има време и желание да помогне на другите, забавлявайки се. За Най-най-най си има състезания където хората доказват възможностите си - не е това идеята

                  Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                  Нагърбваш се с нелека задача, успех!
                  И ти приятелю и ти

                  Коментар


                  • #24
                    До: Предай Опита си на "младите"

                    Е хайде де, дайте някои интересен маршрут и да се почваме
                    One Planet, One Internet!
                    We Are All Connected!

                    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

                    Коментар


                    • #25
                      До: Предай Опита си на "младите"

                      Както гледам, явно родопският поход не е останал без последствия

                      След тази разходка и аз се чувствам сега доста по-спокойно в гората - а) заради перфектния маршрут с "леки заигравки" за емоция, б) заради насочването по радиото и на живо в трудни отсечки, и в) просто като гледаш как някой пред теб прегазва привидно гадно препятствие, ти е много по-леко да го последваш, без да мислиш много. А и подръпването от колега отнема 5 минути вместо 2 часа ровене и подлагане насаме

                      За теорията - мисля, че малко ровене из нета може да снабди всеки ентузиаст с повечето основни правила: качване/спускане на наклони, минаване през вода, работа със съединител и т.н.. Оттам нататък, само минаването на трасе на живо те дръпва напред - а ако си в смислена група, ще има и кой да те спре, ако тръгнеш да правиш глупости.

                      Цял учебен курс явно няма и няма скоро да има (а ако се появи, сигурно ще прилича на "джип-сафари"-тата за туристи, само дето туристите ще си идват с Кайените и Туарезите) така че взаимоучителната метода си остава единственият начин да разбереш какво можеш и какво не можеш да правиш с возилото си. В моята си област съм даскалувал доста пъти, и никога досега не съм печелил от това - "хонорарът" обикновено покрива точно толкова, колкото трябват за път, спане и храна през времето, прекарано в съответната държава. За сметка на това, винаги съм научавал и аз по нещо ново...

                      Така че - ако има по-препатили карачи, навити да прекарат някоя събота-неделя с не толкова препатилите, може да стане и доста приятна забава
                      Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                      TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                      Коментар


                      • #26
                        До: Предай Опита си на "младите"

                        За сега - нито един Карач - мераклия да сподели опита си с "Младежта", Жалко, но очаквано - бях "преупреждаван"/Съветван, че идеята няма да се получи. Но какво да се прави - "казана дума - хвърлен камък".
                        Та тази неделя, 10 часа (15.06.2008) аз (без никакви претенции за някакви умения) ще бъда на картинг пистата над село Бухово (минавате през цялото село по реката и на 200м след него по асфалта е картинг пистата), идеята е за лека разходка из Стара планина, без екстреми (макар и това понятие да е разтегливо, ще караме по черни пътища, като е възможно на места те да са изровени, с коловози, стръмни или пък да преминават през рекички). Който иска да каже дали ще идва, че да не си ходя сам
                        Желателно е "джипа" да е в добро техническо състояние и водача да разполага с ПМР станция и ГПС.
                        Аз като карам - не ям, но ако има желаещи за пикник и барбекю, места по-пътя ще има много и ако времето е по-добро и това може да стане

                        Последно редактирано от alex_markov; 14-06-08, 06:59.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Предай Опита си на "младите"

                          Все още нито един желаещ???

                          Коментар


                          • #28
                            До: Предай Опита си на "младите"

                            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                            Все още нито един желаещ???
                            може би защото не си написал часа на срещата


                            аз ще се включа след месец, ако още е жива инициативата, дотогава нямам свободен уикенд
                            ________________________________________________
                            Subaru OUTBACK 2,5
                            Hyundai TUCSON 2.0

                            Коментар


                            • #29
                              До: Предай Опита си на "младите"

                              Това е страхотна инициатива, мисля че на мен ще ми е много от полза. За съжаление съм в бокса за тази седмица, но на следващата ще присъствам.

                              +1

                              Коментар


                              • #30
                                До: Предай Опита си на "младите"

                                Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                                може би защото не си написал часа на срещата


                                аз ще се включа след месец, ако още е жива инициативата, дотогава нямам свободен уикенд
                                Вярно, но поне беше удебелена неделята
                                в 10:30 НАЙ-Късно Потегляме от мястото!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X