Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

    Знам че е разисквано, но много се колебая между няколко модела български телоподаващи на Струна, и ще ви помоля за съвет.

    Ето сайта им: http://struna.dir.bg/MIG-BG.htm

    Триумя се между Compact 170, Partner 190 и Leader 200.

    Ходих да ги гледам. Обясниха ми какво-що. Leader-а е вече по-горен клас от другите. Съответно по-голям и по-тежък (52 кила). Има и режим на точково заваряване, а другите нямат. Шланга му е на нещо като букса на предния панел, и се сменя/маха лесно. Не знам дали има някакъв стандарт за тия букси. На другите 2 е без.

    Няма да си изкарвам хляба с това, обаче ми писна когато ми потрабва заварка, все да търся някой. Трябва ми теоретично такъв, с който да мога спокойно например да си сложа лебедката, или да си оправям/преправям неща по шасито. Такива неща. Разликата в цената на трите не е главоломна, пък и ще го взема на фирма, така че ДДС-то отпада.

    Compact 170 - цена с ДДС 1044лв.
    Partner 190 - цена с ДДС 1140лв
    Leader 200 - цена с ДДС 1302лв. (монофазната версия)

    Имат и инверторни, ама там цената е 2280. А не са кой-знае колко по-леки, нито кой-знае колко по-малки. Иначе ако бяха чувствително по-малки и леки, бих си взех инверторен. Цената не е водеща, обаче все пак не бива да се прекалява.

    Та... дайте съвет. С такова много отдавна не съм работил (за последно в техникума, може би преди 15-ина години) и съм позабравил кое-как и колко.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

    Спарки разгледай и тези Редко също Български. С брат ми си купихме модела практик 150 подходящ за любителски нужди. За сега сме доволни, но го имаме отскоро. Препоръка за тях ни даде един приятел който няколко години работи инензивно с него и няма никакви оплаквания. Цената му е 74лв на месец на изплащане за година без бутилка (не помня каква му беше кешовата). Бутилка си имахме от битен апарат. Фъв форума също срещнах добри отзиви за Редко.
    О899 2б2 1З2

    Коментар


    • #3
      До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

      Гледах. И REDKO, и HARKO. Тия трите са общо взето по-известните български производители.

      Разлика между Струна и Редко няма голяма. Цената на 200 амперовите им е практически една и съща. Размерите и теглото - също. Вероятно и параметрите им са близки.

      Звънях им на Редко- с триста зора ми дадоха цена, след триста разпити за какво ми трябва. Цени на другите им модели така и не получих. Малко съм им ядосан. Но това е събективно все пак.

      А и Струна са ми в квартала на 5 минути от вкъщи. Вкараха ме в цеха. Един от сглабящите ги ми показа и обясни, без да бърза и без да се прави на велик. Показа ми ги всичките. Изобщо, като отношение съм доста по-доволен.

      Обаче колебанието остава. Струна имат и 155А модел на цена с ДДС 822лв. Обаче съм се ориентирал към малко по-мощно. Е, освен ако твърде много хора не ме разубедят.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        .....Звънях им на Редко- с триста зора ми дадоха цена, след триста разпити за какво ми трябва. Цени на другите им модели така и не получих. Малко съм им ядосан. Но това е събективно все пак.

        А и Струна са ми в квартала на 5 минути от вкъщи. Вкараха ме в цеха. Един от сглабящите ги ми показа и обясни, без да бърза и без да се прави на велик. Показа ми ги всичките. Изобщо, като отношение съм доста по-доволен........
        Да по телефона, не се получава. Но на място и в Редко бяха много любезни (всъщност брат ми ходи да го купува). Даже му направиха кратък практически курс по заваряване. Но за теб са ти на другия край на София. Мисля, че момчетата от Струма биха ти дали най-добър съвет кое да вземеш, като им обясниш в общи линии за какво ще го използваш.
        О899 2б2 1З2

        Коментар


        • #5
          До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

          Най добре си вземи Leader 200.Все някога ще се появи някое по дебело желязи и ще си иска повече ток.

          Пък и по силното работи и на малък ток така,че ... 2 в 1 както се вика
          Луд умора нема,само се поти!!!

          Коментар


          • #6
            До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

            Те ми казаха - 250 амперовия Leader. Или инверторния. Казах им че ми трябва за заваряване на детайли до 5мм.

            Ама по мои впечатления почти никой май не работи с толкова голям за любителски цели като мойте. За това и питам. Ако имах сервиз например, бих взел нещо още по-сериозно, ама случая не е такъв.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

              Под 200 ампера нищо не става.

              Коментар


              • #8
                До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                И аз имам тази дилема, искам да си изкърпя ламарините сам и съм се наточил за телоподаващо. Имаше голямо разискване по темата преди време, по спомени за Струна се казаха добри неща. И аз си мисля, че под 200 ще е малко слабо. И все пак ще трябва ли да се прави отделна инсталация, как ще се натоварва мрежата от 200 ампера /за монофазно става дума/? И това цени пълен комплект без бутилка ли са или само за телоподаващото/със или без тел/?

                Коментар


                • #9
                  До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                  Само за телоподаващо.

                  Вентили с манометри има отделно няколко вариянта. Мисля на цена около 30-40 лева.

                  Телта - каквато си купиш.

                  Бутилка - също каквато си купиш. Пича откровенно ми каза че бутилките, които продават те, са малко скъпички - около 180лв. Обаче бутилки може да се намерят от куп други места. Може и от пожарогасител, но трябва да се избушат някои неща отвътре. Все още не знам откъде ще си взимам бутилка. Ще го мисля като взема телоподаващото. Все пак е желателно бутилката да е в добро състояние и проверена. С тия работи шега не бива. Мисля си за нещо от сорта на 8-10 литра.

                  Всъщност сега се сещам че бутилка имам. Ама е мъничка май. Иначе издържа май до 300 атм. При това е от лека сплав. От изтребител някаква. Обаче не знам дали ще има кой да ми сложи нужните джаджи отгоре.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                    То Leader 200 и 250 са по 170А... Сякаш са поскъпнали. С бутилката шега не бива, да.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                      Всъщност не са. Това е времето на работа в проценти при 170А. Тоест при 10%, ако работиш една минута, трябва след това да почиват 9 минути. Това няма пряка връзка с това колко им е максималния ток.

                      За мойте цели от 10% нагоре е прилично, от 20 нагоре е екстра. При това като работиш на по-малък ток, процентите се увеличават.

                      За ръчни заваръчни апарати повече от 50% май няма особен смисъл - представи си как се заварява и сам ще видиш че е почти невъзможно да ги натовариш в повече от 50% от времето.

                      Имат си термозащита, и изключват, когато прекалиш и прегреят. Тогава просто ги изчакваш малко, и после пак.

                      За ламарини само дори и най-малкия 150 амперов става. Това, което ми обясни човека от Струна беше че грубо за добър провар трябват по 40А за всеки милиметър дебелина. От тук за 5мм - 200А. С малко запас - 250. То може и да се наварява постепенно едно върху друго и с по-малък ампераж, ама вече си е циганска работа май. Нямам сериозен опит, затова и питам колегите.

                      И... май нещата отиват към 250А. Разликата между двете е 5 кила. Като размери са еднакви. Даже и външно са еднакви.

                      А дали са поскъпнали не знам. Напоследък всичко поскъпна - и медта и алуминия. А те имат добро количество вътре и от двете.

                      А се изкушавам и за трифазен. Ама пусто нямам трифазен ток навсякъде....
                      Последно редактирано от sparkybg; 09-05-08, 14:23.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                        Здравей колега.Ако се колебаеш за коя БГ марка,сьвета ми е вземи си редко 170-200 амперов.Натройките са доста добри,а и рькохватката е по -удобна /по принцип е немска/.С редко работя от няколко години,по малките модели си имат проблеми,докьто големите не,поне аз не сьм разбрал от колеги.Но ако заваряваш дебели планки не мисля че телоподаващото е по удачния вариант от електрожена,има и други марки аз например сьм фен на кемпи,малко е известна сред колегите,но повярвайте ми това е една 'глезотия' за заварчика.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                          Ами проверява ли в GMC (на гара искър май бяха) нащо е от там (150А е) и си бачка доволно и вече не може да си преброй изкърпените коли, тръби на гърнета и пр. Иначе аз лично съм на мнението... колкото повече-толкова повече (щом парите не са най-решаващия фоктор), според мен вземи по-мощното все ще се намери нещо което по-малкото няма да направи във света, че ще е слабо.
                          Иначе в Редко като ходихме преди няколко месеца просто ей така да разгледаме там бяха много любезни, обяснява на дълго и на широко кое какво как и защо.
                          А за бутилката, тестването й е 15лв. в дружба,а крана още 25лв. Така, че за 40лв. ако имаш пожарогасител ще стане за бутилка в СО2 за заваряване.
                          Иначе карантийте които се махат, е една тръба, която стига от крана до дъното. Като разглобвах на скоро един 1,5кг. пожарогасител за да си го направя на колектор и му свалих крана и тази тръбичка беше закачена директрно на крана, незнам вече на по-голямите бутилки дали е така.
                          Моите снимки...
                          https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                          https://500px.com/ivankoo

                          Коментар


                          • #14
                            До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                            Колега, не съм работил с правотоково телоподаващо, но имам доста голям опит на ръчно електродъгово заваряване, където предимствата на правотоковите машини пред променливотоковите са огромни. Затова си мисля че това инверторното трябва да е някакъв връх.
                            Ако нямаш проблем с парите взимай инверторния, ако не ти се дават и 170А ще свърши работа.
                            Андро.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                              Първоначално публикуван от Tsvetan Преглед на мнение
                              Най добре си вземи Leader 200.Все някога ще се появи някое по дебело желязи и ще си иска повече ток.

                              Пък и по силното работи и на малък ток така,че ... 2 в 1 както се вика
                              Преди месец си купих Лидер 200 и да ти кажа работи перфектно.Спокоен съм че е "Made in BG", има резервни части и сервиз, а за нуждите ми който са кърпене на ретро коли и други неща за мен е напълно достатъчно.
                              DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                              Skype: pach_bs

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X