Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български джип "Преслав"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Български джип "Преслав"

    Аз не съм избирал нищо по отношение на задвижване. Мисля, че тук в този форум има достатъчно знаещи и можещи хора в това отношение, които може би биха взели участие в едно възможно бъдещо разработване на български всъдеход. Абсурдно е да се мисли, че човек, който не е сериозно запознат с 4х4 конструкциите (като мен), би могъл да постигне сериозни успехи с подобна кауза. То затова и май имаше едно нещо, на което хората му викали работа в екип. Един е добър в това, друг в онова, и т.н.. А заедно умеят всичко, което е необходимо за успешен завършек на проекта.

    Стефане, а ти за пореден път показваш утвърдения си стил на писане, съпросводен със солидна доза съмнение, в което няма нищо лошо. Чрез съмнение - към достигане до истината. Май нещо такова беше. Което съмнение, обаче, е с право, предвид неуспехите на доста народ в България, тупайки се в гърдите какво могат и ще направят.

    Що се отнася до фотошопчето - на тази програма имам "навъртени" точно десетна минути, и то преди няколко години. Сериозното проектиране с възможно най-голямо отсяване/предотвратяване на възможни грешки се прави с CAD програми. Както и си личи от съкращението - компютърно подпомогнат дизайн. Вярно е, че може да се проектира и на лист хартия, като преди 50 години, но това малко или много е съпроводено с възможни грешки в действителното осъществяване на проекта. говоря за неща от типа на "ама на хартия уж беше идеално, що не пасва тук и там?". За щастие, проектирам шасита и каросерии за поръчкови (спортни) автомобили именно с такива програми. Не че е кой знае какво, но поне като основа, поназнайвам това-онова. А и май някой беше казал, че за да работи нещо както трябва, то трябва и съответно да е проектирано правилно, иначе се получавали проблеми някакви...

    А колкото до осъществяването на такъв проект - основното, на което трябва да се наблегне, е да се учим от грешките на досегашните опити, а не да се опитваме да откриваме топлата вода. Малка мощност? Хубаво, да се избере по-подходящ мотор и гуми с "нормален" размер. Нефункционална конструкция? Добре, да се проектира по-добре. Грозен дизайн? Няма проблеми, да се направи по-добър. Само от финансирането няма как да избягаме, защото си е типично български проблем.
    Формотворец на коли

    Коментар


    • #62
      До: Български джип "Преслав"

      да основния проблем идва от финансирането.много пари се заравят за разработка а кога се връщат.след много време или никога.

      Коментар


      • #63
        До: Български джип "Преслав"

        Модератор, разкарайте тия хора от гроба на тракторчето!

        Коментар


        • #64
          До: Български джип "Преслав"

          А някой да е в течение на нещата, какво се случва с този завод за автомобилни надстройки в град Велики Преслав, където е създаден първият образец на Преслав Автотрак 4х4?
          Формотворец на коли

          Коментар


          • #65
            До: Български джип "Преслав"

            Az още преди това видях чудото българско в двор до радиото.Зелен джип без номера.Собственика каза че е в екипа които го е измислил и че има проблем с узаконяването на модела като цяло.Някой знае ли все пак това возило узаконено ли е колко струва,какви модификации на двигателя има,има ли изобщо.Трябва да кажа че ако е евтино,с удоволствие ще си взема кола само за лов и риболов и то по-различна от нива.
            Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
            NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

            Коментар


            • #66
              До: Български джип "Преслав"

              От много години си има номера. Не се гордея с начина на получаването им.
              Измислянето и началото на строителството на чудото все пак не е моя работа. Виж после ... Но може да забравиш за случая. Няма го, и няма да го има. По такава причина и няма цена. В пари е безсмислена. Говорил съм с мнозина, но не съм намерил човек който да даде примерно милион евро за прототипи, после още един за да се види може ли да има търговски успех, и после евентуално още няколко, за да се прави експериментална малка серия. Околовоенните чиновници също се интересуват от рушвета а не от съществото на темата.
              Това което си видял не е Преслав а Багира. Само кабините са еднакви.
              Двигател може да сложиш какъв да е. Стига да не е по-голям от самото камионче.

              Коментар


              • #67
                До: Български джип "Преслав"

                Незнам дали точно тук е мястото да питам, но все пак дали някой има нещо като тел.№ на тия хора с кабините? Щото от доста време се заглеждам по тия кабини... А почти съм навил един дядо да ми продаде изгнилата си текезесарка, пък ми се търкаля един 1,9 дизел от ситроен.. Пък и ако Стефан каже, че може да разгледам багирата от близо...

                Коментар


                • #68
                  До: Български джип "Преслав"

                  Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                  Говорил съм с мнозина, но не съм намерил човек който да даде примерно милион евро за прототипи, после още един за да се види може ли да има търговски успех, и после евентуално още няколко, за да се прави експериментална малка серия.

                  Защо пък чак в милиони си говорим? Разрабоката на първият (опитен) образец едва ли би глътнала толкова голяма сума. Като се замисля, в началото са нужни пари за частите + инструменталната екипировка + наем + ток + вода + някоя надница + транспорт.
                  Формотворец на коли

                  Коментар


                  • #69
                    До: Български джип "Преслав"

                    Защото първата работа на американците, които купиха завода в Царево беше да строшат оборудването за производството на тия кабини. Само железарията струва около половин милион долара. Матриците ще струват примерно половин година бясна работа на десетина квалифицирани работници. Проектирането, разрушаващите и ресурсните изпитания струват още поне година ако всичко е наред. Значи две. Това е само началото. Сертифицирането на всичко струва отделно време и пари.
                    Мда. Гаражният тунинг и производството са силно различни неща. Не знам на какво казваш тунингови шасита, но законът си е закон. В частност в Технотест се представят три идентични екземпляра с техническа документация. Значи не просто красиви картинки или работни чертежи за стругарите. А документация. За която си има БДС. Само него да прегледаш струва година.
                    Ей ти пример. Смяната на предните барабанни спирачки с дискови струваше на УАЗ ООО 15 милиона долара. Когато доларът още струваше пари.

                    Да, последно заводът в Царево се казваше Пасат. Но беше отдавна. Имах телефони, но сигурно са остарели. До колкото знам обаче каквото е останало там е все счупено.

                    Коментар


                    • #70
                      До: Български джип "Преслав"

                      Абе, че има телефони някакви, има... ама щом оборудването е прецакано http://passat-europe.bginvent.net/contact.htm

                      И не разбрах, какво точно е това оборудване за половин милион евро? За стоманени матрици за отливане ли си говорим? При положение, че не са от този тип, които са за пресоване на полуготови панели от въглеродни нишки (в смисъл - стъклопласта се полага и маже ръчно), могат лесно да се заменят със стъклопластови матрици, укрепени с тръбна конструкция.
                      Формотворец на коли

                      Коментар


                      • #71
                        До: Български джип "Преслав"

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        Матриците ще струват примерно половин година бясна работа на десетина квалифицирани работници.

                        Защо десетина работници? Точно за половин година аз самият мога да скулптирам макетите с идеално качество, и в последния месец са нужни още двама човека, за отливането на калъпите. Би трябвало и други хора да се справят сами. Цялото това изпълнение гълта, колкото парички за наем на помещение, толкова и за материали.
                        Проектирането на тръбната конструкция (шасито), барабар с изработването на стягата (рамата, служеща за сглобяването на еднакви шасита в множество бройки), отнемат месец работа + материали (тръби) + заваръчен апарат, ъглошлайф с 5-6 диска, бормашина + наем за 1 месец.

                        ПП: Извод - сметките могат да бъдат такива, каквито фирмата ги направи. Ако се пести от банички, почивки и руси секретарки, може да се мине и доста по-тънко от този милион.
                        Формотворец на коли

                        Коментар


                        • #72
                          До: Български джип "Преслав"

                          Голямогабаритните черупки се произвеждат за около 20 денонощия, и после още 20 дозряват на специални стапели при постоянна температура +18 - +23 Ц и с вентилация. И 10 да трябва да направиш - ей ти ги милионите.
                          Заводът се познава много отдалече, още иззад хълмчетата. По това че виждаш нещо диво и неразбираемо. Най-голямата гора от гръмоотводи която си виждал. И каквато обикновенните хора никога в живота си не могат да си представят. Отровно, пожаро-, и взривоопасно производство.
                          Пресите са си преси. Те могат да правят само панели. Това вече не е Багира - Преслав. Ами прост Трабант, Ситроен Мехари или Ламбурджини. Нищо общо. Онова са кръпки. Това е монокок.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Български джип "Преслав"

                            10 каросерии от стъклопласт + разработката на калъпите за тях = 30-40 хиляди долара. Все още не виждам този милион откъде идва. Аз лично, бих оставял каросериите поне 25-30 дни в калъпите, че първите 4 седмици са най-важни за доброто узряване на стъклопласта, а и прибързаното им махане оттам може да изповие стъклопласта. А еднородната каросерия (без съставни панели), си е голям проблем, в случай на удар - тогава не може съответния панел да се замени, ами трябва да се реже и кърпи на място, направо върху каросерията. Единственото предимство е, че се пести тук и там от уплътнения между отделните панели, но това не оправдава липсата на сменяеми панели. Все пак, купувачът би се интересувал и от евтината и лесна поддръжка.
                            Формотворец на коли

                            Коментар


                            • #74
                              До: Български джип "Преслав"

                              в англия има фирма която прави точно такива стъклопластови купета.
                              само купета и ги продава като купе.
                              дребносерийно производство .за коли от типа направи си сам.
                              в цехчето работиха няколко човека.нямаше преси ами тръбни скелета и калъпа на тях.скелето си се въртеше на стънок около оста си.
                              сори ама го гледах отдавна и не помня фирмата.
                              между другото в русе преди години се правеха скутери от стъклопласт.
                              клас даниш с мотор от вартбург.-
                              правеха и малки яхти.май беше към осото.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Български джип "Преслав"

                                Първоначално публикуван от SOR4 Преглед на мнение
                                Абе, че има телефони някакви, има... ама щом оборудването е прецакано http://passat-europe.bginvent.net/contact.htm
                                Линкът дава информация за "Пасат Европа" ООД, но според АПИС в Царево има още три дружества, съдържащи в наименованието си думата "пасат". Т.е. не се знае дали в някое от другите не останало съсипаното производство на купета.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X