Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стойностни книги - препоръки и информация

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стойностни книги - препоръки и информация

    Моля тук всеки да сподели за книгите които би препоръчал и на останалите... Книгите които намира за най-важни и интересни...
    VPetrov.photography

  • #2
    До: Стойностни книги - препоръки и информация

    Аз препоръчвам "Граматика и правопис на българския език"!

    Коментар


    • #3
      До: Стойностни книги - препоръки и информация

      Като че ли ще ми е по-лесно вместо да изброявам заглавия, да изброявам автори. Автори, от чието перо каквото и да е излязло, все е хубаво...

      От българските (подредбата не е класация - кой съм аз, че да кажа кой е по-добър)
      - Антон Дончев
      - Йордан Радичков
      - Николай Хайтов
      - Ивайло Петров
      - Чудомир
      - Емилиян Станев
      - Дончо Цончев
      - ...................................

      От чуждите:
      - Уилям Уортън
      - Екзюпери
      - Хемингуей
      - Фокнър
      - Ремарк
      - Голдинг
      - Конрад
      - Стругацки
      ..........................................

      И горещо препоръчвам на всички българи "Видрица" на поп Минчо Кънчев.
      Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

      Коментар


      • #4
        До: Стойностни книги - препоръки и информация

        Списъкът на книгите които бих препоръчал прекалено дълъг и ще ми отнеме наистина много врем е да го направя. Но ще започна с нещо пък ще го допълвам с времето:

        Към класиката и въобще вечните произведения искам да направя уговорката че те са прекалено много и всичките безкрайно важни за всеки човек който претендира да принадлежи към образованите люде... Затова и такъв списък е много труден и дълъг... ще си позволя само малко, съвсем малко от авторите да спомена... просто тези имена които мигновено се появяват... както изрично подчертавам че е огромен пантеонът на заслужилите прочит...:

        Класика:
        Вазов, Йовков, Христо Ботев, Хайтов,

        Достоевски, Гогол, Бердяев, Балзак, Дикенс, Шекспир, Шолохов...

        Фантастика:

        Айзък Азимов - всичко...! ако на някой му се стори много, то нека почне с цикъла Фондациите... после спиране няма... ако му се види прекалено дебела първата книга да почне със Самите богове...

        Рей Бредбъри... (451 градуса)

        От съвременната фантастика класните автори за съжаление не са много но все пак Дан Симънс... може да му обърнете внимание...


        От българските поредици... навремето имаше поредица Фантастика... добре подбрани и силно препоръчвани от мен книги и автори... Същото важи и за поредицата Класика...

        Съвременни автори, актуално, това което е издадено скоро или съм чел/препрочитал скоро...
        :
        Пушки, Вируси, Стомана... Джаред Деймънд, Войната (Гуин Дайър), Ноам Чомски (всичко което намерите)

        Да прекосиш Африка, от семейство Пусен, Транго Тауър- София Фотева... крайно жизнерадостен поглед върху живота от едно момиче на което не е било съдено да го живее дълго...

        Далаверите на един Водолей... Вовата

        Житие на Баташките Новомъченици!

        Стивън Хокинг... не всичко... само това което можете да разберете... или поне Кратка история на времето...

        Кратка история на почти всичко... един добър опит за популярно представяне на съвременната наука и нейното историческо развитие...
        И много много други... Ще се старая от време на време да допълвам списъкът с интересни книги които са ми попаднали...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          До: Стойностни книги - препоръки и информация

          За мен хубава книга е тази,която мога да прочета с удоволствие повече от веднъж...
          За момента се сещам:
          Ъруин Шоу-Младите лъвове
          Джеимс Клавел-Цар Плъх,Тай-Пан,Гай-Джин,
          Стивън Кинг-Мъртвата зона,То и всичко останало,
          Ерих Мария Ремарк-всичко
          Ще допълня ако сетя(отдавна не съм чел книга)
          0+

          Коментар


          • #6
            До: Стойностни книги - препоръки и информация

            Тези прочетох последните месеци и си струват:
            "Весели разкази"- О. Хенри
            "Очите" - Марко Семов
            "Ангелски езици" - Димитър Динев
            Приятно четене!
            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

            Коментар


            • #7
              До: Стойностни книги - препоръки и информация

              Охаа, тази тема е много обширна...


              Няма да се опитвам да ги разграничавам стилово, ще кажа само част от любимите автори

              Напоследък много се увличам от Тери Пратчет. Следват Кант и Шопенхауер, Маркс, Вебер, Огуст Конт, /хмм като се замисля, много ми допада да чета социология, философия и психология в много и различни варянти/, Фройд, Юнг, Кисинджър, Кастанеда, Карл Май и много други знайни и незнайни.

              Коментар


              • #8
                До: Стойностни книги - препоръки и информация

                За класиците всеки си има собстен поглед,затова и не смея да препоръчвам,но в общи линии по-горе са ги посочили.
                За препрочитане ползвам на Тери Пратчет "Историите за диска" , а и всичко друго от него.Установих,че първо ме успокоява,второ смея се ,а след секунди се замислям-май,няма нищо ново под слънцето и нищо не е преходно ,поне в човешките простотиии.
                Фантастика много ,но трябва да прегледам библиотеката,поне последното от Стругацки-"Обречения град",невероятна е ,и на Б.Стругацки"Търсене на целта"или двадесет и седмата теорема на етиката".По-нататък ще попълвам и аз.
                Поздрави.
                Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                Коментар


                • #9
                  До: Стойностни книги - препоръки и информация

                  1984 - Оруел
                  Малкия Принц - Екзюпери
                  Частицата Бог - Ледерман
                  Колела - Хейли

                  ето някои на тема алпинизъм, които наистина си струва да се прочетат дори и кракът Ви да не е стъпвал в планината
                  Мечта отвъд долините - Людмил Янков
                  Свирепа арена - Джо Таскър
                  Водач на свръзка - Фризон Рош
                  Голямата цепнатина - Фризон Рош
                  Звезди и бури - Ребюфа
                  Категория на трудност - Владимир Шатаев
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #10
                    До: Стойностни книги - препоръки и информация

                    Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                    ... И горещо препоръчвам на всички българи "Видрица" на поп Минчо Кънчев.

                    Да! Тя несъмнено е сред книгите, които би нарекъл Български Библии, заедно със "Записките" на Захарий Стоянов и "Строителите на съвременна България" на Симеон Радев. Не съм правил списък на "Библиите", но даже пред себе си съм много взискателен към книгите, които бих допуснал в него. Сред тях определено са "Време разделно" на Антон Дончев, "Железният светилник" и следващите от серията на Талев, и "Българският Великден..." на Тончо Жечев. Но има и други.

                    Поздрави!
                    Искам България чиста!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Стойностни книги - препоръки и информация

                      Моите любими жанрове са фантастика и фентъзи. Познатите ми много ме поднасят за това, защото ме знаят като прагматичен и делови човек, а вкусовете ми са в явно противоречие с това...Във фантастиката за мен №1 са братя Стругацки, особено - "Трудно е да бъдеш Бог", "Пикник край пътя" и поредицата им за "Прогресорите и Странниците". Много обичам и "Понеделник започва в събота" /не знам защо като я препрочитам напоследък, все се сещам за Стефан от този форум - има нещо в атмосферата на книгата, нещо хубаво от онова време и от годините, когато човек можеше да прави нещо стойностно , без непременно да смята парите/. За фентъзито - "Властелинът на пръстените", "Колелото на времето" на Р. Джордан и - разбира се - Тери Пратчет и "Пътеводител на галактическия стопаджия" на Дъглас Адамс. Уфф. Има и още. Клифърд Саймък и "Резерватът на таласъмите", "Градът". Спирам, защото мога дълго да изброявам и ставам отегчителна.
                      P.S. Някой да има впечатления от книгите на убития Георги Стоев? Аз не съм ги чела, но мои познати, чийто вкус е доста добър, ми казаха, че не стрували. Чудя се дали да си ги купя.Дайте инфо!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Стойностни книги - препоръки и информация

                        Ще дублирам Спасс55, но ми взе думата от устата:

                        -"Записките по българските възстания". Неграмотното овчарче от Медвен само петнайсетина години, след като се е разделило овцете, ни е оставило българската "Илиада"! В години, когато се е оформял книжовният български език. Едва-едва.

                        -"Оптимистичната теория..." на Иван Хаджийски. Той е загинал на фронта 1944 година на 34.А, значи, е писал по-рано. На 32-33 години. Невероятно наблюдателен.

                        -Всичко от Марко Семов - другият Иван хаджийски.

                        -Достоевски. Тук автора само назовавам. Един от най-големите познавачи на човека!

                        Нищо че е поезия: имаме два жалона, признати в световната класика като звучене, мелодичност:

                        -"Над сънния Люлин, прибулен с воала на здрач тъмносин (не ви ли настръхва кожата?)
                        Безоблачен залез запали сред своите тайнствени зали пожар от злато и рубин..." Христо Смирненски. и

                        -"Настане вечер, месец изгрее (колко "е" станаха?)
                        Звезди обсипят свода небесен..." още един Христо. Ботев.

                        Тези двама Христовци са писали горното на по 23-24 години!!!

                        Запазвам си правото да допълвам. Страхотна рубрика ще стане!

                        -
                        Последно редактирано от Симеон; 04-05-08, 18:23.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Стойностни книги - препоръки и информация

                          Първоначално публикуван от penka Преглед на мнение
                          ...Някой да има впечатления от книгите на убития Георги Стоев...
                          Абсолютна манипулация!
                          Какво очакваш...
                          Мое мнение де...и не съм чел нищо
                          Забравих да пиша по темата, но едва ли може да се пише. Всеки ще предложи нещо според личните си предпочитания и щом е така:
                          Серията на Томас Харис за Ханибал Лектър, всичко на Ремарк, книги на съдебна тематика, будизъм...още много... и не съм ги степенувал!
                          Последно редактирано от bojitch; 04-05-08, 21:07.
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • #14
                            До: Стойностни книги - препоръки и информация

                            Всички автори писали преди девети ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.След девети от Тошовите хранени хора Ивайло Петров и някои други изключения от блатото.Чуждите автори са толкова много че не мога да ги изброя.Четенето за мен е болестно състояние видя ли хубава книга се скривам и отдавам на удоволствието.Задължително за всеки нормален човек трябва да прочете Операция буря от Игор Бунич и всичко от Виктор Суворов .За отдих много обичам ГРУ Спецназ поредицата от Лев Пучков и Сергей Самарьов .И за последно ви препоръчвам Кокаин от Наско Панайотов трите книги и много ЗАЩО на тези дето не са в час ще им изчезнат не че не го знаем но човека го е написал.Поздрави
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • #15
                              До: Стойностни книги - препоръки и информация

                              Последното нещо което прочетох и бих могла да нарека стойностно.
                              Не е книга (буквално) нито авторът му се има за писател.
                              Уеб блог на един програмист , пътуващ и работещ по целия свят .

                              Дневникът на Племето
                              http://www.panev.info/blog/

                              Възхити ме вдъхновението което авторът намира в днешният ден , а когато спрях да чета със зачервени очи , знаех че това ми е любимият съвременен автор.
                              Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X