Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

    Момчета това,което пишете е вярно,но само принципно...Момента в,който легнеш в палатката въпроса дали не си се пре...ал плащайки за нещо,което струва почти три месечни заплати изчезва на секундата.Между другото едва ли някой,който си е купил палатката не е бил пред дилемата дали да не си купи(или направи)нещо пъти по-евтино от готовият продукт.Не че не може да се направи подобно нещо-може.Може дори и много по-добро...Въпроса е,че аз нямам уменията,а най-вече и времето за да го направя...Предпочитам за времето,което ще загубя в експерименти да изкарам пари от това,което умея да правя и да си я купя готова...А относно догадките доколко е вятъро и дъждоустойчива,доколко е за нашите географски ширини-просто е евтин популизъм да се говори,без реално да е тествана...Заповядайте ми на гости-огледайте я ,опитайте я,пък и да не ви хареса,поне ще ударим по бира....
    Но:това не е мерене на п...и -важното е ,че има много хора,които харесват да спят на палатка и аз лично много бих се радвал да се срещнем някъде и да си направим купона...а относно кой в каква палатка спи-това е без никакво значение-важните са тези,които са в нея....
    08седемшест5едно513четири

    Коментар


    • #32
      До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

      Палатката е тествана на доста силен вятър и нищо не усетих, дори и заклащания на колата, което много ме учуди, защото си мислях че ще се поклаща поне. Около мен се чуваха дърветата как се гънат яко. Дори вятъра беше страничен, а не от пред, както би било най добре.

      Относно гръмотевиците и карбоновата, и аз си задавах този въпрос.
      Интересно ще е Венци да попита производителите, да видим какво ще кажат по въпроса.

      Коментар


      • #33
        До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

        Първоначално публикуван от fanatic Преглед на мнение
        ... отделна тема за предимствата и недостатъците на палатката, миля че ще е интересна дискусия.
        За предимства и недостатъци на този тип палатки реално ще могат да говорят само притежателите на такива, а останалите само ще теоретизираме.

        Лично за мен едно от основните предимства на тези палатки би си проличало при по-дълги преходи, когато всяка вечер се нощува на ново място. Сигурно защото ежедневното разпъване и събиране на палатката ми беше едно от най-досадните занимания.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #34
          До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

          Първоначално публикуван от sabin Преглед на мнение
          Палатката е тествана на доста силен вятър и нищо не усетих, дори и заклащания на колата, което много ме учуди, защото си мислях че ще се поклаща поне. Около мен се чуваха дърветата как се гънат яко. Дори вятъра беше страничен, а не от пред, както би било най добре.

          Относно гръмотевиците и карбоновата, и аз си задавах този въпрос.
          Интересно ще е Венци да попита производителите, да видим какво ще кажат по въпроса.
          Относно гръмотевиците която и да е палатка има проблем... особено с тези с металните рейки... които са 99%... Проблемът е че дори да сте разпънали палатката до или под дърво и го удари светкавица пораженията са гарантирани... Затова и едни от най-важните съвети по време на буря е да не се стои в близост до нещо което има вероятност да бъде ударено от гръм... най-вече високи дървета и скали... В това отношение по време на буря стандартната палатка на земята е място в което не бива да се стои освен ако не сте 100% сигурни че тя не е нито висока точка нито наблизо има нещо което може да бъде ударено...

          Сега да се върнем на палатките за покрив... При тях проблем ако нещо наблизо бъде ударено няма... никакъв... Проблемът е че са нависоко и това ги прави уязвима цел... Но ако автомобилът е паркиран между високи дървета палатката е относително добре защитена.. Дали покривът е карбонов или не не виждам какво значение има...

          При всички положения по време на гръмотевична буря единствено напълно безопасно и сигурно място е вътре в колата...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #35
            До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

            Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
            За предимства и недостатъци на този тип палатки реално ще могат да говорят само притежателите на такива, а останалите само ще теоретизираме.

            Лично за мен едно от основните предимства на тези палатки би си проличало при по-дълги преходи, когато всяка вечер се нощува на ново място. Сигурно защото ежедневното разпъване и събиране на палатката ми беше едно от най-досадните занимания.
            Всъщност точно след една дузина такива преходи и купени няколко палатки уж коя от коя по-лесни за разпъване аз лично стигнах до тези на покрива... А за експедициите които планираме извън страната въобще не намирам алтернатива...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #36
              До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

              Нещата със системата на покрива са комплексни, ако мога да ги систематизирам:

              1. Бързина на използване- заспиването в палатката е буквално секунди след спиране на колата. Може да се почине пълноценно по време на дълъг преход, пред деня и през нощта. Това дава много за сигурността и безопасността на пътуването.

              2. Независимост от метеорологични условия. Аз бях в контролната група като тествахме за първи път палатките. След дъжда, студа и снега през нощта аз се разболях зверски - в палатката ми - двуслойна, френска, качествена, вътре беше влажно, от конденза станаха локви и въпреки екстрeмния чувал не беше никак комфортно, а гадно. В същото време Сабин беше излязъл от спалния чувал и се беше покрил с него в кревата на покрива.

              3. Качеството на материалите. Конструкцията е много здрава, подобна на яхтите и лодките, оребрена. Стените и входовете са от много дебел и здрав материал. Допълнителния външен термоизолиращ кожух дава наистина перфектна изолация в лошо време - горещина и студ.

              4. Добър ред, хигиена и чистота. Всички долни дрехи и прочие за преобличане си стоят горе, на удобно място. Спалните чували, възглавниците, одеала и каквото трябва за спане си е подредено и чисто горе. Няма как буболечки, клечки, пръст и пясък да се качат там. Не пречат по време на пътуване.
              Последно редактирано от Веско; 16-05-08, 09:04.
              Show must go on!
              LZ1VES

              Коментар


              • #37
                До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                Всъщност Веско засегна един много важен аспект на тези палатки... Подреждането и обема на багажа... Вътре в палатката си стоят и при сгънато положение и възглавниците и спалните чували... Все обемисти неща които реално погледнато заемат по-голямата част от обема ако са вътре в автомобила...

                На едно от пътуванията в Албания се наложи кратък отскок до място където нямаше да се спи и имах възможност да разтоваря палатката и всичко за спане в къща... Еми Нисана (Нисан Патрул - дълга база) се изпразни буквално... А иначе всичко беше пълно и търсенето на каквото и да е си беше страшно ровене... Та подредбата също има значение...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #38
                  До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                  Първоначално публикуван от sabin Преглед на мнение
                  Палатката е тествана на доста силен вятър и нищо не усетих, дори и заклащания на колата, което много ме учуди, защото си мислях че ще се поклаща поне. Около мен се чуваха дърветата как се гънат яко. Дори вятъра беше страничен, а не от пред, както би било най добре.

                  Относно гръмотевиците и карбоновата, и аз си задавах този въпрос.
                  Интересно ще е Венци да попита производителите, да видим какво ще кажат по въпроса.
                  Важат правилата за използване на мобилна техника - радиостанции, свързочни коли, ПТС, антенни системи.
                  Заземяват се за отвеждане на ел.заряд.
                  В най-горната част на палатката се завинтва плочка или къс щифт с благородно покритие, от който с подходящ кабел се заземява с кол в земята. Просто и сигурно.
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #39
                    До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                    Както писах по-горе палатката е особенно подходяща за пътуване и екскурзии с едно-две преспивания. Далеч не съм богат но смятам ,че бързо ще си я изплатя най-вече с това ,че сравнително често, почти всяка събота и неделя я ползвам. Повече от двадесет години спя често по палатки и съм далеч от мнението ,че има универсална такава. Съществуват палатки за лято и зима за високата планина и за морето, за къмпинг или еднодневно преспиване и всяка си има свойте предимства и недостатъци. Аз лично въобще не съм се отказал от другите си палатки (иглу Ферино за високата планина и тристаен апартамент за къмпинг или море) просто тази мобилната ми е по-удобна когато съм в движение с джипа. Никой не обръща внимание на едни други качества който в същност при мен пребориха цената:
                    1. Палатката е разкошен багажник всички обемни багажи от типа на дрехи спални чували и др. са вътре. Дори съм се замислял при по-дълги пътувания когато наистина трябва да се носи много багаж да заменя луксозният дебел дюшек на палатката със самонадувните шалтета на "Мамут" и големите възглавници с калъфите на спалните чували с дрехи което автоматично вдига полезния обем много и горе спокоино може да се вози както експедиционния инвентар така и много друг личен багаж. (Огледаите се за цените на добрите експедиционни багажници да не говориме за затворените такива с подобен обем и аеродинамика).
                    2. Голям плюс при пътуване е ,че пристигаики на практика лагера ти е готов отваряш палатката и вътре всичко е подредено за спане. Това е ексра която много облекчава както когато си по график и имаш малко време за спане така и ако си се скапал от многочасово пътуване ,а знаеш ,че на другия ден те чака същото. Да ако отиваш за 3-4 дена на някои язовир си заслужава да разпъваш стандартна палатка на ака 10-15 дена пътуваш и трябва да разпъваш всяка вечер и събираш сутрин писва , поне на мен въпреки, че разпъвам Фериното за под 5 минути.
                    Както писах няма пълно щастие и всеки трябва да си прави преценката дали му трябва и дали може да обслужва подобна палатка(някъде по-горе съм писал ,че има проблем с мястото за съхранение и качването от сам човек)

                    Коментар


                    • #40
                      До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                      Гледам, че почти всички сте с модели Колумбос. Някой има ли впечатления от този, който се сгъва на две? Мисля, че беше Овърленд. Загледал съм го него, защото покривите ми са все малки .
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                        Е всички не са, ама аз още не съм я изкарвал моята която е точно модела Overland... Тъй че даже можеш и да я видиш ако искаш... Спрях се на нея заради най-големият размер ширина 1.8м... на единият от моделите... и поради това че няма да ми закрива прозореца на покрива
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #42
                          До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                          Но от друга страна макар че събира спалните чували и възглавниците е далеч от обемът който могат да съберат другите... Въобще Autohome не случайно имат толкова модели... всеки си има някакви предимства и недостатъци...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #43
                            До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                            Аз малко по-различно подходих към закачането на палатката(времето ще покаже дали не съм в грешка,разбира се...).Обикновено целта е палатката да е максимално близо до покрива(предполагам за да не се завихря прекалено много въздух т.е.- аеродинамични съображения),но тъй като едни приятели ми подариха чудесен оригинален багажник от land rover на thule реших първо да опитам с него.Освен ,че е доста висок е и доста широк,но смятам,че това е повече предимство от колкото недостаътк,защото по този начин се получи един голям затворен обем(между палатката и покрива отгоре и отдолу и между щатните релси на покрива от двете страни)който при моята къса база е идеален за транспортиране на голееми плоски детаили като пласмасова маса,шезлонги,гребла и всякакъв друг инвентар,който иначе не влиза в джипката...Разбира се широчината не е проблем да се намали,но пък там ще закача две тенти(като тези над заведенията) а и идеално пасват вантите...
                            Та :приемам идеи и съвети
                            Прикачени файлове
                            08седемшест5едно513четири

                            Коментар


                            • #44
                              До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                              Намали ширината. Поне в началото няма да си свикнал с увеличаването на ширината в горната част и при преминаване под надвесени дървета над пътя или над тесни деренца може да я удариш. Аз така чукнах заключващото устроиство на моите греди (при мен то е най-широката част) за късмет с минимални последствия. Въобще не се бях усетил колко се е увеличили габаритите горе. Височината е проблем при ниски клони в гората (често срещано) и при страничен наклон. Моят избор е максимално близо до покрива.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Няколко дена с палатка на покрива -теста продължава

                                На сухи тренировки опитах да е с две "ванти"на страна-едната пази колонката на колата,втората (между двете напречни дъги) пази палатката (а и става за простор )
                                08седемшест5едно513четири

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X