Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

    Колеги, на няколко пъти вече в различни теми се дискутира какво е необходимо винаги да се носи в джипа – т.нар. бойна готовност. Иска ми се тук в тази тема всеки да сподели той какво носи и какво смята за необходимо. Нека да се базираме на собствения си опит и наличности в колата и да не изкривяваме темата към – „ако имах пари, щях да взема...” или „това трябва да имаш винаги”. Просто споделете какво носите Вие и защо.
    За себе си съм разделил нещата, които винаги са с мен, на няколко групи според предназначението им:

    Инструменти и консумативи за обслужване на колата
    Аз нося голямо комплект тип гедоре, набор гаечни ключове, клещи, комплект отвертки и чук. Винаги имам резервни ангренажен и алтернаторен ремък и малко двигателно масло, ако се наложи доливане. Хай джека не се вади от джипа и е надлежно закрепен зад предната седалка. Естествено имам ключ за гуми и резервен крик тип крокодил. Десетина свински опашки и дъг тейп илииначе казано армиран скоч, също винаги са на разположение. До дни ще добавя набор от гайки, болтове и шайби в малка кутия и няколко намотки от различви по вид и размер кабели. Забравих, имам и усилени и удължени кабели за подаване на ток. Ако се наложи да ме теглят( още нямам лебедка), имам 3 метра корозащитна лента, 7 метра лента за теглене и 3 шегела.

    Инструменти и уреди за разчистване на пътя, осветление и прочие
    Тук на първо място са уредите за сечене. За храсти имам отлично мачете на фирма Окапи, ЮАР, за клони и тънки стволове страхотен сгъваем трион на Хускварна, а за сериозни дървета е налична голямата брадва Фискарс с широко острие за сечене( не с дебелия клин за цепене). На второ място поставям осветлението. Винаги нося челно фенерче Тикка на Петцл и втори малък ръчен диоден фенер. На дълъг път взимам и голям МагЛайт с три батерии. Ако затъна някъде, имам здрава голяма лопата и щатната сапьорска кирка на швейцарската армия. По отношение на възможността да запаля огън, смятам, че съм напълно подсигурен с няколко запалки, кибрити, специални разпалки за камина и добре известната в миналото борина. За хигенизиране държа и няколко сапуна. Естествено, в колата винаги има поне 2 ножа.

    Облекло и допълнително оборудване
    Тук най-важни са две неща – радиостанцията с резервни батерии и ГПС. От последния съм си избрал Гармин ЦеЕсХ60, а станцията е Вертекс Стандарт с обхват до 40 км. при пряка видимост( проверено, от Мургаш си говорих с човек, изкачващ Черни връх от към Скопарника). В колата имам резервен комплект облекло – дебел брезентов панталон, яке с качулка, фланелка, поларено тънко яке и вълнени чорапи. Старите ми армейски кубинки също намериха покой в багажника. Те са от стария, здрав модел, добре разтъпкани и винаги готови за голямата кал. Но за нея има и един много компактни гумени цървули с гумиран плат, които се нахлузват върху обувките и стигат до коляното, където се връзват. И те са от армията, от военен антихимически комплект. Те ми заменят гумените ботуши и са много по-компактин от тях. Тъи като не се знае кога какво ще се наложи, винаги си нося още един армейски сувенир – плътно вълнено одеяло и две брезентови платнища. Едното е обикновенно, а другото гумирано, и девете са са размери към 2х2.5 метра. Нося и 10 метра стандартно въже и намотка сезал, ако трябва нещо да вържа или опаковам. Имам и цял куп от пристягащите се с катарама ремъци за багаж и ластици с куки. В специална кутия нося 3 чинии, малка тенджарка, прибори за хранене, дъска за месо, сол и няколко глътки алкохол. В отделна чантичка за екстремни случаи имам енергийна напитка, силно калоричен шоколадов десерт и пакет бисквити. Последен щрих в оборудването ми е командирски планшет с два тефтера и пълен набор за писане с няколко кламера, елементарни чертожни прибори и скоч.

    Може би пропускам нещо.Всичко това се побира в една голяма кутия за инструменти, една чанта за инструменти, в една кухина под кората в багажното отделение и в жабките( имам 2 в Рийнджа).
    Много ми е любопитн да разбера какво винаги е с Вас в гората, сигурно всеки има предпочитания и ще излезе интерсна информация според мен.
    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
    www.ADV-Bulgaria.com

  • #2
    До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

    много интересна тема ше се включа в нея но по късно с малко снимков материал
    така ше е много по лесно и по интересно как е събрано в едно джимни което не е лесна задача.
    разбиарм под темата всичко онова което носим при разходка да речем хард защото ако е за ежедневно каране немога да събера нищо.и като се има предвид че някй си се разхождаме самички тогава необьодимоста от всички тези работи е оше по голяма ако приемрно си караме с колегите поне 4-5 джипа..
    поздрави

    Коментар


    • #3
      До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

      Олее,ако покажеш цялата сергия ще е голям сеир.
      Ама без да спестяваш,и тръбата да покажеш.
      Много поздрави.

      Коментар


      • #4
        До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

        Най-после една полезна тема по съществото на форума. Лично за мен ще е много полезна. На всяка разходка която отивам винаги установявам, че не съм взел доста необходими неща. На разходката Хард Априлци маратонките заедно с чорапите ми станаха на.... целите в кал, а от 10на години на тавана ми се мотка един гащеризон "химическа зашита" ама кой да се сети.....
        О899 2б2 1З2

        Коментар


        • #5
          До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване
          • Гедоре, гаечни ключове, клещи, чук, тел, отверки
          • Кабели 500А
          • Хидравличен крик 5т
          • Масла: ATF II, 85W90, двигателно 10W40, грес, флаконче WD40
          • Запалка и кибрит
          • Нож, чаши, канче
          • Две туби с вода
          • Поне една консерва "Русенско.."
          • Цигари
          • Тоалетна хартия (!)
          Каквото и да се случи, поне да хапнем, пийнем и да запалим по цигара...

          Коментар


          • #6
            До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

            Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
            ....
            Каквото и да се случи, поне да хапнем, пийнем и да запалим по цигара.................
            Да. Тези 4тири хубави неща за душата.
            О899 2б2 1З2

            Коментар


            • #7
              До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
              ...резервни ангренажен и алтернаторен ремък ...
              Вече и аз имам такива. Злати, благодаря, подсети ме.
              Последно редактирано от Lazar; 29-04-08, 15:38. Причина: допълнение

              Коментар


              • #8
                До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                Аз пък в първия пост пропуснах малкия флакон с ВД40. По отношение на тоалетната хартия имам нормална и широка ролка от т.нар. домакинска хартия.
                Зенит, дай да видим какво си успял да спастриш в малкия звяр, че там всичко по-голямо от гаечен ключ май е чисто геройство да му намериш място.
                Аз като имам време, ще пусна също няколко снимки на цялото оборудване в събран и в готов за използване вид.
                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                www.ADV-Bulgaria.com

                Коментар


                • #9
                  До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                  До Злати и Лазар ....
                  Не мага да разбера за чий Х.. Ви е ангренажен ремък ... резервен в каляската ....!??
                  Първо ... ако и като, се скъса .... нямаш двигател ... клапани кобилици евнтуално разпределителен вал, може и някое бутало да е с дупка или в най-добрия вариант крива биела......
                  Второ ...Само ми кажете,че ще си ги носите и тях .... и че ще ги смените в гората ...
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                    Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                    До Злати и Лазар ....
                    Не мага да разбера за чий Х.. Ви е ангренажен ремък ... резервен в каляската ....!??
                    Първо ... ако и като, се скъса .... нямаш двигател ...
                    Абсолютно.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                      на бързо ше споделя инструмент който за да събера и да бъде лесно достъпен си направих шкаф с три маки чекмеджета не тежи много но ми събира всичко.
                      отделно имам гедоре без което не тръгвам никаде по някога се сабират и четери крика като серийния само заема място
                      най отдоло в багажника и за до го извадя трябва да си разтовариа целия багажник има и малък хидравличен и друг тип крокодил който естествено не нося винаги най добре се работи с HI-LIFT.и за да привърша с инструментите най важното специално направена скоба за вадене на полуска в случай на чупне също и специален прът с много яки магнити за вадене на евентулно останало парче от шчупена полуоска без да разглобявам целия диф.
                      резервни части най вече четери полуски тампони и стойки за раздатка.2л масло 75-90, 1л сп.течнот и моторно масло.
                      за далги пробези ремъци оптегачи ролки пален коплект водни маркучи и ниакой друг масло бензино устоичив плюс двете помпи на съеденитела горна и долна и спирачна естествено без сервото че мястото е кът

                      повече внимание съм оделил за въжета или колани те надвишават 50м , полистпас ,лопата и подвижната лебедка.
                      ГИП ФРОГ ми подари две много лекички стълби които до сега не съм ползвал но от горе на багажника се събират заедно с моите две които се кривят много лесно.
                      това е което позволява еднин малък джип всичко е влизало в употреба без нищо излишно да има
                      е досега не съм чупил полуоска но предпочитам да ги имам така на много места си позволявам да рискувам.

                      поздрави

                      Коментар


                      • #12
                        До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                        Задължително е да има подходящ КОМПРЕСОР.Моя е 12В/200Вата ,монтиран
                        в двигателния отсек с достатъчно дълъг шлаух да стига до четирите колела.За около 3 мин. напомпва гумата от 0.5 до 2.5 бара-много полезно при пресичане на различни по твърдост терени.
                        Инвертора 12В/220В също е много полезна вещ
                        Допълнение: втори ГСМ апарат-оказва се ,че ГСМ-а изтърван от 12м върху камък се чупи
                        но СИМ картата остава здрава(същото важи и при изтърване във вода)
                        Последно редактирано от nisanterano; 29-04-08, 22:37.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                          Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                          До Злати и Лазар ....
                          Не мага да разбера за чий Х.. Ви е ангренажен ремък ... резервен в каляската ....!??

                          Аз изправям ей тия неща с чука, засичам белезите, монтирам новия ремък и продължавам. Вие не сте ли гледали Кемъл Трофи, а ?!


                          Чак сега се обърнах внимание, че пишело "ангренажен" , а всъщност през цялото време си мислех за алтернаторен.
                          Предполагам, че и Злати така...
                          Последно редактирано от Lazar; 30-04-08, 01:07. Причина: уточнение

                          Коментар


                          • #14
                            До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                            Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                            До Злати и Лазар ....
                            Не мага да разбера за чий Х.. Ви е ангренажен ремък ... резервен в каляската ....!??
                            Първо ... ако и като, се скъса .... нямаш двигател ... клапани кобилици евнтуално разпределителен вал, може и някое бутало да е с дупка или в най-добрия вариант крива биела......
                            Второ ...Само ми кажете,че ще си ги носите и тях .... и че ще ги смените в гората ...
                            Много знам аз как се сменя ангренажен ремък. Но като купих джипа го смених на майстор, сваления се оказа годен за още употреба и си го нося напред-назад. Не заема място, пък ако белята стане например в Пловдив и ме довлекат до сервиз, поне да не давам пари за ремък. Ако стане в Ямбол, поне знам къде да ида
                            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                            www.ADV-Bulgaria.com

                            Коментар


                            • #15
                              До: Кой какво има винаги в джипа - инструменти и оборудване

                              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                              Много знам аз как се сменя ангренажен ремък. Но като купих джипа го смених на майстор, сваления се оказа годен за още употреба и си го нося напред-назад. Не заема място, пък ако белята стане например в Пловдив и ме довлекат до сервиз, поне да не давам пари за ремък. Ако стане в Ямбол, поне знам къде да ида
                              Мда... След, не дай си боже, късането на ангренажен ремък и последвалия ремот за няколко хиляди лева... то всеки 50 спестени лева са си нещо... Само дето много се съмнявам, че ако скъсаш веднъж ангренажен ремък, ще имаш смелоста да сложиш стар такъв в прясно ремонтирания двигател...

                              Ех, до сега ви четях какво носите тези с големите багажници и стисках зъби с неблагородна завист, ама след като се включи и Зенит... вече си образувах комплекси . Ще трябва да пак мисля по-задълбочено .
                              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X