Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на масло

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Избор на масло

    Като стана въпрос за съединителя аз мога да споделя моя опит.
    В скоростити/съединителя слагам масло 15/50 или 10/40 висококачествена полусинтетика за мотоциклети.
    Онзиден си отворих съединителя за да си махна оригиналните алуминиеви огледални дискове за да ги заменя със стомянени който хем са по издържливи на тормоз хем са по-тежки и придават по-голям въртящ момент в ниските и средни обороти, нещо което много ми трябва на ендурото.
    Досега незнаех какво е състоянието на дисковете но предполагах че ще има износване понеже зимата в калта и снега не малко пъти му се е вземал акъла. С голямо учудване установих че няма абслютно никакво износване както на феродовите така и на огледалните дискове, което значи че маслото си е вършило работата и е разделяло метал от метал въпреки че понякога съм го карал далеч повече от допустимото.
    Така че както казва Гоблин сменяйте маслата навреме пък ако ще и да са полусинтетични.
    Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

    Коментар


    • #17
      До: Избор на масло

      И аз да се намеся...
      Моторните масла се класифицират по двете им основни характеристики:
      -вискозитет
      -експлоатационно равнище


      За вискозитета в целия свят е приета класификацията по SAE. За експлоатационното равнище съществуват две класификации:

      - на Американския петролен институт (API);
      - на Европейските автомобило производители(ССМС);

      1. Класификация по SAE (Общество на автомобилните инженери).

      По тази класификация моторните масла се разделят на 10 вискозитетни класа: 6 зимни, означени с буквата W и цифрите 0, 5, 10, 20, 25 (0W, 5W, 10W, 25W) и 4 летни, означени с цифрите 20, 30, 40 и 50.

      Критериите за принадлежност към съответния клас на зимните масла са два:

      - динамичният вискозитет, определен в специални апарати, симулиращи въртенето на коляновия вал в лагерите, и изпомпването на маслото от картера до отделните точки на смазване. Температурите при които се извършва това определяне, са различни за всеки зимен клас, но всички са отрицателни. Така например за маслото 5W те са –25градуса и –30 градуса по Целзий, а за маслото 15W- най-подходящото и най-използваното в нашата страна е – 15градуса и – 20 градуса по Целзий. Това означава, че при тези температури нормалния динамичен вискозитет гарантира оптимално съпротивление при първоначалното завъртане на коляновия вал, както и че е гарантирано бързо изпомпване на маслото до отдалечените точки.
      За летните масла критерият за принадлежност към съответния клас е кинематичният вискозитет , определен при 100 градуса по Целзий за всички класове. Колкото цифрата с която маслото се означава е по голяма, толкова маслото е по-гъсто и може да се използва при по-високи температури. В нашата страна при лятна експлоятация най-подходящи са едносезонните масла от клас 30 и всесезонните масла от клас 40.

      ВСЕСЕЗОННИТЕ МАСЛА – са тези, които могат да се използват целогодишно, се означават с дроб. Числителят показва зимния вискозитетен клас а знаменателят-летния(пример 15W40).
      За прецизност следва да се отбележи, че зимните и всесезонните масла имат гарантиран минимален кинематичен вискозитет при 150 градуса Целзий. По този начин е гарантирана без аварийната експлоатация на автомобила при високи температури.

      2. Класификация по (API) Американски петролен институт.

      Към средата на 60-те години Американски петролен институт въвежда класификационна система с кодови букви, означаващи така нареченото експлоатационно ниво. Тази класификация може да се допълва с нови типове масла, като се отчита изменението на конструкцията и условията на експлоатация на съвременните двигатели.

      МАСЛАТА ЗА БЕНЗИНОВИ ДВИГАТЕЛИ се обозначават с буквата S. Първият експолоатационен клас –SA, е бил за моторно масло без присадки. С течение на годините буквите са се придвижвали по азбуката- SB, SC, SD, SF, и сега отчитат повишаването на качеството на маслата. Днес в света е постигнато експлоатационното ниво SG с маслото на Visco 2000 Plus, което отговаря на най-модерните изисквания към този род продукти. То е подходящо както за бензинови така и за дизелови двигатели със стандартно захранване или с свръх пълнене, въобще за всеки вид двигател. Най-новото масло, маслото с експлоатационен клас SH, все още се произвежда от фирмата “BP” с марка Visco 5000. В скоро време се очаква и други фирми да поснат на пазара масло със същото експлоатационно качество.

      МАСЛАТА ЗА ДИЗЕЛОВИ ДВИГАТЕЛИ се обозначават с буквата С, а втората буква означава експлоатационното ниво. Днес марките СА и СВ са вече остарели. Маслото с експлоатационен клас СС е въведено на пазара към средата на 60-те години и все още се използва при двигателите с стандартно захранване. Маслата за дизелови двигатели от клас CD са предназначени от умерени до тежки режими на работа, те защитават двигателя от ниско температурни отложения и са подходящи за турбо двигатели. Маслата СЕ, най-модерната категория, покриват тежките изисквания на такива фирми като “МАК”, “КАМИНС”, “ВОЛВО”, “МЕРЦЕДЕС” и др. Маслото Visco Diesel, продавано в България, е с най-високия експлоатационен клас –СЕ.

      3. Класификация на Европейските автомобило-производители (ССМС). Освен нормите на (API) Американски петролен институт, съществуват и новите норми на Обществото на Европейските автомобило-производители (ССМС). Тези норми отразяват едно по-високо на минималните експлоатационни изисквания към моторните масла. Комитет е обосновал тези нови норми с по-тежките работни режими в Европа и с някой конструктивни особенности. При тях се отчитат: удължени интервали на смазване, повишени температури на маслото, променени качества на горивата, както и новото развитие на горивата, както и новото развитие на на двигателите. Класификациите на ССМС са пригодени към американските методи на изпитания, но са допълнени с европейски изпитания. Нивата се означават пак с букви G за бензинови двигатели и D- за дизеловите.

      Нивата на маслата за БЕНЗИНОВИТЕ ДВИГАТЕЛИ са следните:
      G4(заменяща G2)- обикновени моторни масла без характеристиките за лесно студено пускане и икономия на гориво. Сравнява се с “SG” по API.;
      G5 (заменяща G3)- масла за лесно студено пускане и повишени натоварвания за всички климатични условия, както и за икономия на гориво. Сравнява се с “SH” по API.

      Нивата на маслата за ДИЗЕЛОВИТЕ ДВИГАТЕЛИ са следните:

      D4 (заменяща D)- моторни масла за всички видове товарни дизелови автомобили с и без турбо и удължени срокове на смяна на маслото, работещи при най-тежки условия на експлоатация. Сравнява се СЕ по API.

      PD2 (заменя PD1)- за всички дизелови леки и лекотоварни автомобили с и без турбо.

      Съгласно изискванията на международните стандарти, на всяка опаковка моторно масло освен търговското наименование, се изписва и техническото наименование на маслото по съответните класификции. Върху тубичката може да открием цифрените и буквените означения на вискозитетната класификация по SAE и на класификацията по експлоатационно равнище- по API или ССМС.
      Например маслото с означения SAE 15/W40, APISG/CD е масло, което може да се употребява в температурния интервал от –20 до +35градуса по Целзий във всички видове автомобили с бензинови двигатели и леки и лекотоварни автомобили с дизелови двигатели, включително и турбо.
      Виден столичен ихтиолог

      Коментар


      • #18
        До: Избор на масло

        Значи какво разбрах: трябва редовно да се сменя маслото каквото и да било за по дългата работа на двигателя. С преоритет са по хубавите марки, но и другите не са лоши ако се сменя често!?

        Коментар


        • #19
          До: Избор на масло

          В общи линии е така, но все пак производителите на двигателите отдават предпочитания на определени марки за съответния двигател, така че не е лошо да се поглежда сервизната документация на съответното МПС.
          От личен опит го казвам - има значение за работата на двигателя дали го караш с препоръчваното от производителя или не. Предполагам, че има някаква разлика в присадките, въпреки, че означенията по API и SAE са идентични.
          За да нямам проблеми например си взех оня ден оригинален кит за смяна на маслото включващ необходимото масло и съответния маслен филтър. Ако бях взел друго масло нито по-евтино щеше да ми излезе, нито намирането щеше да е по-лесно, защото щях да търся отделно масло и филтър.
          Така, че... всеки знае сам за себе си и го прави както предпочита.
          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

          Коментар


          • #20
            До: Избор на масло

            Това за производителите е по-скоро работа на вносителя, тъй че не бих се уповавал прекомерно на него. Tm-ите които внасям в Италия им препоръчват официално Bel Rey, във Франция - Minerva, и т.н. Всичко е до договори и до интереси. Големите производители си имат собствени марки (Honda, Yamalube, Kawachem & Kawasaki) - нито един не си прави сам маслата. Всичко е препакетирана маркова продукция. Маслата за филтър на Хонда и на Ямаха например са No Toil в тяхна опаковка. Няма глобални препоръки дадена марка да се кара с дадено масло - каквото се препоръчва в една държава няма да е същото в друга.

            Производителят единствено може да препоръча дадена марка ако има някоя врътка която не иска да обяснява на клиента в подробности. Примерно, Хонда може да препоръча за CRF-а Honda Moly или как беше името, понеже съдържа молибден. Няма какво да обясняват "Слагайте хонда моли в црф-а, понеже в него може да се сипва масло с молибден поради отделното мазане на съединителя, но не го слагайте в друг мотор понеже там съединителя е в една маслена баня с двигателя и от молибдена ще приплъзва"
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #21
              До: Избор на масло

              В книжката на BETA-тата пише MOTOREX 15W40. Това е доста конкретно!!! Аз лично не съм доволен от тази марка масла но за ATV-то.
              Иначе сега съм сложил MOTUL от които съм много доволен - поне засега! С него обслужвам и ATV-то, за две години както го сипя така го изтачам и ми казват че и своиствата са се запазили.

              Коментар


              • #22
                До: Избор на масло

                Първоначално публикуван от Desislav Преглед на мнение
                В книжката на BETA-тата пише MOTOREX 15W40. Това е доста конкретно!!! Аз лично не съм доволен от тази марка масла но за ATV-то.
                Иначе сега съм сложил MOTUL от които съм много доволен - поне засега! С него обслужвам и ATV-то, за две години както го сипя така го изтачам и ми казват че и своиствата са се запазили.

                колега а колко пари е 1л от това масло Мотул ?
                YAMAHA XTе 595 cm3 1991g.

                Коментар


                • #23
                  До: Избор на масло

                  Айде и аз да задам тъп въпрос:
                  На Кавазаки-то му препоръчват 10W40 а аз го карам с 15W50. Има ли проблем (моля за компетентно мнение).Ямахата я карах само с такова и съм супер доволен.
                  offroad фен
                  1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
                  TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

                  Коментар


                  • #24
                    До: Избор на масло

                    Първоначално публикуван от joreto666 Преглед на мнение
                    колега а колко пари е 1л от това масло Мотул ?
                    50-55лв. не си спомням точно, но това е за 4л. туба. Според мен не е скъпо за хубаво масло!?

                    Коментар


                    • #25
                      До: Избор на масло

                      Първоначално публикуван от Desislav Преглед на мнение
                      50-55лв. не си спомням точно, но това е за 4л. туба. Според мен не е скъпо за хубаво масло!?
                      50-55 лв за 4 л. е подозрително евтино.Сигурно става въпрос за Motul 5100.
                      300 V Factory Line което топ маслото е 35 лв литъра
                      offroad фен
                      1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
                      TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

                      Коментар


                      • #26
                        До: Избор на масло

                        Първоначално публикуван от Гълъбин Колев Преглед на мнение
                        50-55 лв за 4 л. е подозрително евтино.Сигурно става въпрос за Motul 5100.
                        300 V Factory Line което топ маслото е 35 лв литъра
                        Toва масло 300 V e120лв туба 4л и е мисля най доброто за момента.
                        Даже ми направи впечетление че на световното в Севлиево повечето тимове караха с такова масло.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Избор на масло

                          Имам един въпрос отностно маслото
                          сега съм с REPSOL 15W 50 JASO T 903-98
                          TYPE MA, API:SG, HONDA SPEC
                          и незнам какво е минерално или полусинтетика
                          защото мисля да го сменя със MOTUL 3000 4T 20W-50 4 L
                          Масло за всички 4- тактови мотоциклетни двигатели с вградена скоростна кутия, с подсилващи добавки специално за скоростни кутии. Стандарти: API SG, JASO MA. Mineral.
                          или да купя полусинтетика MOTUL 5100 4 T 10W-40 4 L
                          Мотоциклетно масло, създадено специално за 4тактови двигатели с вградена или не скоростна кутия /мокра или суха/. Euro 2 / Euro 3 двигатели. Предназначено за пистови и кросови мотоциклети, мотопеди и др. С и без катализатор. За всички условия на употреба: градско, извънградско, магистрали, off road. Стандарти: API SL / SJ / SH / SG, JASO MA. Technosynthese.
                          кое ще е по добре ?
                          мотора ми е YAMAHA XT E 600 91 година
                          YAMAHA XTе 595 cm3 1991g.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Избор на масло

                            И минералното ще ти е предостатъчно.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #29
                              До: Избор на масло

                              Днес случайно се сетих за добавки към маслото, понеже мотора ми е вече за бутало/сегменти, харчи маслото и припушва като го изрежа, има ли такава добавка, която може да облекчи донякъде състоянието ми?
                              KTM Fen

                              Коментар


                              • #30
                                До: Избор на масло

                                Не!
                                Повечето от присадките са разработвани за автомобили и не са предвидени за съединители в маслена вана. Най-вероятно съдържат молибден и тефлони и ще направят повече поразии отколкото ще дадат положителен ефект.
                                Път без препятствия обикновено не води до никъде.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X