Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

    Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
    Би трябвало да могат в ИСУЛ, ВМА, Окръжна болница - Св Анна, IV км - Св Наум, Токуда.
    По неофициални данни най-голям брой тромболизи напоследък се правят в Токуда.
    За извън София ще проверя и ще пиша.
    Дали има нова информация относно тромболизите и местата, където могат да се правят?
    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #17
      От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

      От Окръжна определено бегайте, може и да го могат, ама само на книга.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #18
        От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

        Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
        Дали има нова информация относно тромболизите и местата, където могат да се правят?
        Пловдив и Варна. За София със сигурност Токуда. За другите софийски не зная дали се наемат, дори да имат тази КП.

        Коментар


        • #19
          От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

          И Плевенската !

          Коментар


          • #20
            От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

            Това са леки инсулти. При по-тежки, няма усмивки. Има предварителни симптоми, като изтръпване на ръка, кървене от носа и др. Важното е движение, хранене и по-малко стрес.
            Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

            Коментар


            • #21
              От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

              Ако получа тежък инсулт предпочитам да ме оставят кротко да си умра. Баба ми живя 17 години след тежък инсулт, един съсед от няколко години е на легло, пак след тежък инсулт, та знам на какво са подложени близките на болния. Ако ще съм прикован на легло след инсулта-не, благодаря, предпочитам бързата смърт. Така и така ще се мре, предпочитам живота ми да е по-кратък, но без дългата агония на легло.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #22
                От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Ако получа тежък инсулт предпочитам да ме оставят кротко да си умра. Баба ми живя 17 години след тежък инсулт, един съсед от няколко години е на легло, пак след тежък инсулт, та знам на какво са подложени близките на болния. Ако ще съм прикован на легло след инсулта-не, благодаря, предпочитам бързата смърт. Така и така ще се мре, предпочитам живота ми да е по-кратък, но без дългата агония на легло.
                Правилно.....
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • #23
                  От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                  Фибринолитик не съм виждал някой да прави в Бг за инфаркт на сърцето.
                  За мозъчен инфаркт, има клинична пътека за системна фибринолиза. Фибринолитика се въвежда венозно.Проблема е, че от началото на симптомите , до приложението трябва да са изминали максимум 3 часа. Това за жалост се оказа много голям проблем в милата ни татковина, защото просто липсва организация. Като почнем от пациента и близките му , преминем към бърза помощ и завършим с подготвен и компетентен медицински персонал. Група ентусиасти се борихме с перипетите на бюрокрацията няколко години във Варна. Постигнахме някакви успехи. Не кой знае какви. Просто се изисква прекрасна организация и национална политика. Сега идва по-интересното. Ако са минали повече от 3 часа от началото на симптомите , или не е известно началото. И тогава има вариант. Важното е да е ясно какво е състоянието на мозъка, което за жалост не става само с скенер на мозък без контраст. По този начин , просто се изключва пациента примерно да има мозъчен кръвоизлив вместо исхемичен инфаркт и съответно вече да са настъпили необратими промени в мозъка-много напреднали за да се видят по този начин. Ако случая е такъв и се приложи фибринолитик , пациента ще загине от мозъчен кръвоизлив-с извънредно висок процент вероятност. Ако компютърната томография без контраст изглежда ок, за жалост все още не значи че всичко е ок и може да правим смело фибринолитик. Ако територията засегната от инсулта е огромна и голяма част от мозъка захранван от съответната артерия е вече мъртав? Та една голяма скоба май трябва да отворя-при инсулт се изисква време промените да станат видими. КОгато това се случи , нешата са необратими. За да можем да сме сигурни че ще помогнем , а не навредим на такива пациенти има няколко варианта. Ние ползвахме комптъртомографска мозъчна перфузия. Малко е сложно , но крайния резултат е че тези части от мозъка които нямат нужното кръоснабдяване стават видими. Може да се оцени до колко е засегнат мозъчния паренким и може ли относително без рискове да опитаме да спасим пациента. Проблема отново опира да организация , финанси и т.н. изисква се бързина, от влизането на пациента в скенера до наличието на отговор, западняците имат лимит от 15 минути. Ние успявахме за около 12 минути , без организация от централно ниво. Какво последва след това? Венозно 90% фибринолитика няма да има ефект , или поне не достатъчен. Остава варианта фибринолитика да се инжектира интраартериално, директно в запушената артерия или дори директно в тромба. Ефекта е поразителен. Пациенти които при запушване на средна мозъна артерия проксимално или загиват , или ако оживеят остават инвалиди , след няколко дни напускат болницата на собствен ход , сякаш никога нищо не се е случило. Има още много което може да се каже , но това е основното. Ще кажа само , че предвидените интраартериални фибринолизи за цяла Бг за 2010-11г от НЗОК беше... една!
                  Надявам се да съм бил полезен.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                    Направо ни отвори очите че става с много пари и добре организирани специалисти!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                      Първоначално публикуван от kikimora Преглед на мнение
                      Фибринолитик не съм виждал някой да прави в Бг за инфаркт на сърцето.
                      За мозъчен инфаркт, .............. Ще кажа само , че предвидените интраартериални фибринолизи за цяла Бг за 2010-11г от НЗОК беше... една!
                      Надявам се да съм бил полезен.
                      Да не влизаме в професионални спорове, но информацията, която изнасяте е леко неточна. Интравенозната фибринолиза се прави съобразно международните консенсуси - до 4,5 ч от началото, при нормален КТ или такъв с белези на ранна исхемия, заемаща не повече от едиколко си обем. Не е задължително използването на КТ ангио- или МРТ с перфузия. Не зная къде има лимит 15 мин. Средното време от входа на болницата до началото на тромболизата в световен мащаб е около 40 минути. /Данни от преди около 6 месеца/ Стремежа е за намаляване, естествено. Ние сме успявали за около 20 мин. Не е вярно, че венозната тромболиза е неуспешна в 90% от случайте. Има международни статистики, погледни ги. Имам опит за над 60-70 пациента, тромболизирани за последните 2-3 год в клиниката, в която работя. Не само мои пациенти, естествено. Има не повече от 1 екзитус. Хеморагично инфарциране - не-повече от 5%.
                      Интраартериална тромболиза - съгласен, бъдещето е там, да се надяваме до 2-3 год да се подготвят специалисти.

                      Накратко - в световен мащаб това е стандартното лечение на инсулт към момента.
                      Има няколко болници, в които се прави.
                      Не губете време с личен лекар, бърза помощ и прочие. Ако човека е в съзнание - мятайте го в колата и тръгвайте.
                      И дано не се налага на никой от тук четящите.
                      Поздрави.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                        Първоначално публикуван от kikimora Преглед на мнение
                        Фибринолитик не съм виждал някой да прави в Бг за инфаркт на сърцето.
                        Ако спорите понеже споменах инфаркта на баща ми - съвсем не мога да твърдя че става въпрос точно за това. Лекарите с половин уста казаха че имали лекарство/лечение, с което инфаркта можел да бъде избегнат, но струвало 1500 лева и затова не го ползвали. Забележете - имали го налично и не го ползвали! Без дори да попитат дали пък случайно нямаме 1500лв. И това пост фактум - 2 дни след инфаркта, който баща ми твърди че е станал след като е постъпил в болницата, при това не иде реч за 10 минути. През тия 2 дни лекарите твърдяха дори че няма инфаркт.

                        Бе, не ми се горови... Пък и няма значение вече. Баща ми още си е жив и търчи по баирите. И само с диета и без медикаменти има изследвания, по-добри от други, пиещи по 2 шепи лекарства. Иде реч за невероятен инат!
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          Още веднъж, за София Токуда ли остава мястото, към което да се кара, недай боже.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                            Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение
                            Още веднъж, за София Токуда ли остава мястото, към което да се кара, недай боже.
                            Със сигурност е едно от местата.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                              Не е съвсем в контекста на темата, но е важно и мисля ще е полезно. По отношение на кардиохирургията в Токуда, нещата вече май не стоят съвсем добре. Наскоро се появи информация /за съжаление не мога да я намеря/, че целия екип от кардиохирурзи, правещи инвазивна кардиохирургия, начело с шефа им Иво Петров са се изнесли от там и са отишли в друга нова болница - Сити Клиник, на околовръстното. Но инфото е сигурно, защото го знам и от вътрешен човек.
                              BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
                              LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
                              Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Три стъпки, които спасяват живот при ИНСУЛТ

                                Не знам дали дадената първа помощ, действа и да ли е пробвана. Това да го каже някой доктор или специалист по алтернативна медицина.
                                Ако този метод действа може да се помогне на човек,който е далеч от лечебно заведение.


                                Китайски начин на първа помощ при мозъчен удар

                                Китайски начин на първа помощ при мозъчен удар. С игла може да се спаси живота на пациента от инсулт. Този съвет е от един китайски професор.
                                Съхранявайте в къщата си игла или игла от спринцовката. Това е един невероятен и не традиционен начин за спасение на човека от инсулт. Прочетете го и го изпратете това писмо чрез пощата, за да може - този съвет да помогне на някой, който да оцелее!
                                Запазете спокойствие. Независимо от това къде се намира пострадалия, не го премествайте /движете/. Защото, ако преместите болния, капилярите могат да се спукат, и ще има кръвоизлив в мозъка! Помогнете на пострадалия да седне, за да се предотврати повторното падане на земята, а след това може да започне това, което ние говорим тук - самостоятелно кръвопускане Ако в дома си имате една спринцовка за инжектиране, това ще бъде най-добре, в противен случай - с шевни игли или други игли също така ще свършат работа.
                                1). Задръжте иглата - острието над огъня /на запалка или свещ/, за да се стерилизира и след това да се използва за пробиване на върха на всичките 10 пръста.
                                2). Няма специфични акупунктурни точки, само убождане в mm от нокътя.
                                3). Убодете така, така, че кръвта да потече.
                                4). Ако кръв не започва да капе, затегнете /стиснете/ около пробива на пръста с пръстите си.
                                5). Когато всички 10 пръстите кървят по малко, изчакайте няколко минути - ще видите, че жертвата ще се съвземе!
                                6). Ако устата на жертвата е изкривена в спазъм – дръпнете и масажирайте ушите му, докато те станат червени - следователно, към тях приижда кръв
                                7). Тогава убодете всяко ухо в меката част два пъти, по две капки кръв от всяко лобче. Няколко минути по-късно устата му вече не е изкривена /крампирана/ и жертвата трябва да дойде на себе си..
                                Изчакайте, докато жертвата ще дойде към нормалното си състояние, без никакви необичайни симптоми, а след това го изпратете в болницата. В противен случай, /преди тези процедури/ ако той/тя, бъде откаран в болница с линейка на бърза помощ, - от друсането, когато пътувате, ще доведе до факта, че капилярите в мозъка на жертвата се разкъсат.

                                източник: интернет публикация.
                                Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                                Dacia Duster 4WD

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X