Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Странна идея за лебедка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Странна идея за лебедка

    Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
    ... и доказано безполезна в реални условия.
    Като ти видях поста се разсърдих...

    5-6 часа по-късно, след полунощ, след половин ден умуване и един ден затриване с тая "лебедка", се оказах в гората в типично реални условия. Включените блокажи не помръдваха джипа, освен настрани. Вързах се за дървото. Грешката ми беше, че правих системата за дясно колело (а гумите ми са с посока), и докато се тегля не мога да виждам точно какво става. Като взех да буксувам, предницата се отнесе на една страна и се изгуби линията към дървото. Все пак се нави малко въже, минах 3 метра нагоре. Обаче джипа така се отнесе настрани, че навиването беше невъзможно. Колкото можах се опитах да въртя към дървото, нали на предното колело съм вързал макарата, но при включен блокаж, теглещо те настрани въже, и тежкия терен, засвириха ремъците отпред, предния мост се затормози яко откъм управление, волана накъдето си иска... от тия неразбории. Оказах се в такава ситуация - нито напред, нито назад. Навил си се донякъде и не можеш да се откачиш, всяко движение напред опъва въжето, назад да се върнеш пак не може, щото пак се опъва (от разликата в диаметрите на гумата и на макарата). И както се бях засукал, а въжето минаваше през борда на макарата, огъна борда, въжето се поскъса и някак си се охлаби, аз това и чаках. Отидох и се отвързах от дървото, набутах системата в джипа, и си тръгнах разочарован. Прибрах се към един и нещо, пих две чаши червено вино и се трупясах. Ама не можах да спя много. Сега отивам и ще сложа макарата на задното колело, а на предницата на джипа ще вържа някъде една макара, та да се получи водене на въжето и да не излиза от макарата. Остава проблема с момента на прекратяването на издърпването. Освен ще вържа за дървото ръчната лебедка, та да мога да отпусна като реша да не се навивам повече.

    Бе, с две думи, прав се оказа.
    Без блокажи си за никъде. :D
    Без лебедка, хептен...

    0887 731062 - Цецо

    Коментар


    • #17
      От: Странна идея за лебедка

      Напълно прилична идеология. Даже понякога работи на равнинни терени.
      А защо е изоставена още в началото на 50-те, ще ви разкажа утре, ако днеска си изядете цялата закуска. Или си включите телефоните в голямото междучасие, или каквото друго там поръчват на децата в днешно време.

      Коментар


      • #18
        От: Странна идея за лебедка

        Ето снимки, да не са само сухи обяснения.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0508.jpg
Прегледи:1
Размер:243.9 КБ
ID:5259073Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0509.jpg
Прегледи:1
Размер:208.8 КБ
ID:5259074Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0510.jpg
Прегледи:1
Размер:245.0 КБ
ID:5259075
        Без блокажи си за никъде. :D
        Без лебедка, хептен...

        0887 731062 - Цецо

        Коментар


        • #19
          От: Странна идея за лебедка

          Още по-мокри се получават с гуглене по двускатни колела, и кабестанни лебедки.
          Между другото, веднага става ясно, защо въпросната технология не е масова.

          Коментар


          • #20
            От: Странна идея за лебедка

            Хм, то въпросната система не става ли кабестан, джипа като полегне на врати?

            Коментар


            • #21
              От: Странна идея за лебедка

              А защо си представяш кабестаните само вертикални?

              Коментар


              • #22
                От: Странна идея за лебедка

                Това е интересен въпрос... ами защото само такива съм виждал, вероятно..
                А къде може да се видят такива с хоризонтална ос?
                Другите са ясни.

                Коментар


                • #23
                  От: Странна идея за лебедка

                  На горната палуба, близо до носа, понякога и близо до кърмата. Зависи какъв е кораба.
                  Обикновенно са двойни.
                  Използват ги като нас - за буксиране. Или за резервните котви, за пускане и обиране на траловете, за каквото друго ги мързи да теглят на ръка. Моряците са много мързеливи, като джиперските щурмани. Нищо и никаква лодка, половин милион тона, няма даже цял милион, и пак не си мръдват пръста ни да я изкопаят от морето, ни да я дръпнат на ръка. Закачат я на кабестаните, а сами стоят отстрани с ръце в джобовете, зяпат в небето, и се потриват.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Странна идея за лебедка

                    Ей, дялан камък си..
                    Верно - виждал съм, ама въобще не се сетих.

                    Благодаря ти!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Странна идея за лебедка

                      Днес пак се дръпнах три метра и отново малка спънка. Но следващия път вече, мисля всички проблеми ще са отстранени и ще се самоизтеглям без проблеми. Тогава ще взема някой да направи клипче.
                      Без блокажи си за никъде. :D
                      Без лебедка, хептен...

                      0887 731062 - Цецо

                      Коментар


                      • #26
                        От: Странна идея за лебедка

                        Сиромашка лебедка.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT4831.jpg
Прегледи:1
Размер:135.9 КБ
ID:5261189
                        ... информацията влиза в главата му и отчаяно търси мозъка ...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Странна идея за лебедка

                          Това вероятно е използвано за хаспел .
                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • #28
                            От: Странна идея за лебедка

                            Вярно изглежда доста недодялано, но вероятно работи.Така мисля заштото сам виждал на няколко пъти колесната лебедка колегата Тарга, в деиствие.
                            ... информацията влиза в главата му и отчаяно търси мозъка ...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Странна идея за лебедка

                              Вчера пробвах лебедката с дълго въже в повече от реални условия. В гората право нагоре десните колела на джипа затънаха така, че не се виждаха и болтовете. Върнах надолу, за да ми се открие джантата, че засега имам възможност само на задна дясна на слагам макарата. Сложих я, и започнах да се лебедкирам. Неминуемо навлязох в току-що изкопания коловоз, джипа силно наклонен в коловоза, левите колелета чисти и на сравнително твърдо. В тази ситуация, ако си бях приготвил и другата джанта за монтаж на макарата, изтеглянето щеше да е вън от всякакъв риск. В случая обаче, макарата заора в земята и докато минавах коловоза дълъг 4-5 метра макарата не се виждаше, само че системата си работеше под земята и джипа си вървеше нагоре. Като излезе на бял свят, поизчистих калта, размотах въжето и видях, че всичко си е здраво и на място. "Хвърлих" още две лебедки, и се прибрах, този път доволен. При малко свободно време ще си заваря болтове и на другата задна джанта и няма да има проблем.
                              Вярно, че работата не е от най-бързите и удобните, но определено си върши работа. А и да се счупи нещо, няма скъпи елементи .
                              Като наглася и другата джанта ще продължа с опитите, че това вчера си беше душманско...

                              Искам съвет, ако някой може да помогне:
                              Сега, като стигна до края на въжето, и съм все още по склона, за да мога да го отхлабя, предварително съм го закачил на една ръчна лебедка и я отпускам нея, иначе няма откачване - и напред, и назад въжето все е опънато. И по принцип тегавото на цялата система е това мъкнене на ръчната лебедка с всичките синджири напред-назад...
                              Последно редактирано от The Bear; 17-03-11, 19:53.
                              Без блокажи си за никъде. :D
                              Без лебедка, хептен...

                              0887 731062 - Цецо

                              Коментар


                              • #30
                                От: Странна идея за лебедка

                                Ама снимай де.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X