Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Експедиционен бойлер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Експедиционен бойлер

    Наречете го както искате: Експедиционен, Къмпингов, Бригадирски, Партизански и т.н.
    След проучване от моя страна, се установи, че всички подобни бойлери са стационарни, тип "Юнга" - т.е. имат резервоар с определен обем, и се монтират обикновено на каравани, яхти и т.н. Сложни, скъпи, снобарски.

    Моята идея:
    Преносим, дизелов, автономен, елементарен. Параметри:
    ≈0,5л/сек. ΔТ° ≈ 50°С
    Например:
    Нафтова горелка (ок. 20KW) нагнетяваща пламъковата струя в (около) спираловидно навита тръба (-би)по която тече вода противоструйно. Тука (според мен) има няколко тънкости:
    1. Материал на тръбата (ще е подложена на директно пламъково въздействие). Медната - добра топлопроводимост, но не знам как ще се държи на окислението от пламъка. Хромникеловата - лоша топлопроводимост. Стоманената - не знам.
    2. Диаметър на тръбата
    3. И най-важния детайл: Начина на навиване на серпентината (-ните). Мисля да са две - една с малък диаметър в средата и втора - с по-голям диаметър. Цилиндрично или конусовидно да бъдат навити? И двете монтирани в тънкостенна изолирана външно хромникелова тръба.

    Никаква автоматика. Температурата ще се регулира от дебита на водата (с ръчен кран). За съжаление не мога да намеря нафтова горелка тип "газова пърлачка". Засега.

    Та, ако някой има идей (а защо не и опит) - .............
    “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
    Б.Франклин

  • #2
    До: Експедиционен бойлер

    намираш пароструйка с повредена нагнетителна помпа и си почти готов
    Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила.

    Коментар


    • #3
      До: Експедиционен бойлер

      )))))))) Конгениално!
      Все се сещам за фон Браун, който се спънал с горивните помпи. събрал съвещание, половин час обяснявал къв дебит с кво налягане и колко дребно го иска. Най-накрая казал че разбира, че това сигурно е невъзможно, но много му трябва. А инженерите се почесали и казали че това е много интересен разказ за устройството на пожарникарската помпа))

      Коментар


      • #4
        До: Експедиционен бойлер

        Въпросът с топленето на вода и изобщо къпането при по-дълги експедиции при които няма отсядане в хотел е сериозен. Ние започнахме с идеята да използваме това:


        което е всъщност един добре направен топлообменник при който за източник на топлина се използва охлаждащата течност на двигателя... И когато искате топла вода, палите, загрявате и се къпете колкото вода имате...

        За помпа може да се използва нещо такова:


        Има автоматичен изключвател при достигане на необходимото налягане, сертифицирана е и за морски приложение и работи на 12V.

        Но след доста четене, ровене по форуми и проби стигнах до идеята че най-удобно и лесно за използване е следното решение:



        Изцяло метално тяло, от което при загряване на водата се вади помпата с едно движение. Така тялото може да оставите да се стопли включително и до лагерният огън или просто да накладете под него... Освен това с газова бутилка топли водата до приемлива температура за 5-10 минути максимум. Може да се използва и като ведро за вода, а като се сложи помпата и като пожарогасител. Много е комфортно при използването му като душ защото не изисква много помпане... а водата е достатъчна за къпане дори и на жена ми... За да прецените колко трябва да топлите водата отстрана има залепен термометър...

        Когато не ви трябва просто го прибирате в малко сакче което слагате някъде в автомобила...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          До: Експедиционен бойлер

          Ако не беше негативното ми отношение към бутилките с газ, един проточен газов бойлер ме спасява. Ама като съм си казал - нафта и толкова...

          А относно топлообменика от охлаждащата течност - мисля, че няма да има достатъчна топлинна мощност при работа на двигателя на празен ход.
          Последно редактирано от haflinger; 16-03-08, 17:31.
          “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
          Б.Франклин

          Коментар


          • #6
            До: Експедиционен бойлер

            Идеята за нафтовия бойлер е добра, но все пак с газта е по-добре. Аргументи - миризмата. Майната и, добре! Остват саждите. Колкото и добро да е горенето, при допира на пламъка със студената тръба се образуват смолисти отлагания и сажди. Първите са смес от сярна киселина (от сярата в нафтата) и смоли и разяждат тръбата, а вторите се натрупват и запушват. Не са неразрешими проблеми, но са неприятни.
            А горелки има от нафтови печки (отоплители), някои от които са водни и са готови проточни бойлери Те са измислени и проблемите са решени.

            Коментар


            • #7
              До: Експедиционен бойлер

              Единствения ми аргумент срещу газта е, че се каня да ходя към топлите страни...

              Паджеровод, де ги тия проточни нафтови бойлери бе брат
              Щото според мойте бедни понятия по термодинамика ще ми трябват около 20KW. Такава "печка" е доста голяма. Ама май тва ще бъде.
              Последно редактирано от haflinger; 16-03-08, 17:45.
              “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
              Б.Франклин

              Коментар


              • #8
                До: Експедиционен бойлер

                Първоначално публикуван от haflinger Преглед на мнение
                Паджеровод, де ги тия проточни нафтови бойлери бе брат
                Как къде? Викат му предстартов отоплител, печка и какво ли още не. Подгрява антифриза и го върти с помпа и палиш на топъл двигател. Има цяла тема по въпроса. Щом подгрява антифриз и вода за къпане ще може...

                Коментар


                • #9
                  До: Експедиционен бойлер

                  Дали ще работи при налягане на входящата вода 2-3 атм., дебит 1800л/ч (0,5л./сек.) и температура на загряване 40-45 гр.С.

                  Имперично: 6 KW-тов проточен бойлер не върши никаква работа...
                  “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
                  Б.Франклин

                  Коментар


                  • #10
                    До: Експедиционен бойлер

                    Лошото е, че нямам пред мен мощността на такъв отоплител
                    Налягането няма да е проблем - нормално в охладителната уредба е 1-1.5 атм. и повече. Мощността на такъв уред се регулира с промяна да дюза на горелката, но проблемът ще как да вкараш и повече въздух. Това, ако твърдо си решил да е проточен.
                    Ако му сложиш обаче един буферен съд 50 л. и го завъртиш ще стига за къпане отвсякъде.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Експедиционен бойлер

                      На 17 коня 2 цилиндров дизел слагаме топлообенник и топли по около 50 литра вода като дизела бачка на около 2000 оборота.Не е нужно и помпа да има даже.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        До: Експедиционен бойлер

                        Буферния съд е практично нещо, ама мястото започна да свършва. За теглото да не говорим. Бе ще го мислим. Сигурен съм, че темата вълнува доста колеги.
                        “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
                        Б.Франклин

                        Коментар


                        • #13
                          До: Експедиционен бойлер

                          На практика къпането в полеви условия обикновенно е възможно при сравнително топло време и възможност за лагеруване. Това означава, че е напълно възможно използването на слънчевата енергия. Аз неколкократно съм използвал различни типове сгъваеми туби (лесно се пренасят сгънати и имат голям обем). Температурата на водата винаги е била напълно достатъчна за хората с които съм бил. В крайна сметка говорим за експедиция. Практични са съдовете тип "плик" плоски и бързо се затоплят. Аз съм ползвал подобни полеви бани със съд закачен на дърво (повечето джипове с експедиционин багажник са достатъчно високи) но идеята за помпа не е лоша. Досега поне за мен и моето семейство включително детето слънчевата топлина е била достатъчна. Дори да държите на принудителен подгрев не забравяите, че при нормална експлоатация енергията която ще ви е необходима е много по-малко при комбиниран вариант. При всички положения трябва да се има в предвид, че предпусковите подгреватели се ползват при температури под нулата. В крайна сметка вашата цел е да повишите температурата на водата с градуси които при всички положения са по малко от градиента необходим за достигане на работна температура на автомобил при отрицателна такава на околната среда.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Експедиционен бойлер

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            На 17 коня 2 цилиндров дизел слагаме топлообенник и топли по около 50 литра вода като дизела бачка на около 2000 оборота.Не е нужно и помпа да има даже.
                            Ако използваш двигателя по предназначение и като страничен ефект ти топли вода е оправдано. Но да трака двигател само за да топли е като да ковеш пирони с мишката на компа. Не е оправдано да използваш източник на механична енергия за отопление. Според мен. Но пък от друга страна климатикът е точно това - да се отопляваш с компресор...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Експедиционен бойлер

                              Прав си,но това като отговор на коментара ПАЛИШ И ГРЕЕШ,а и като идея колко коня какво могат да топлят и то просто казано.На сьщия принцип се работи и с 1600 коня мотори като така се и охлаждат,на сьщия принцип,пак с топлообменник.Ма да не отнасям темата.

                              Има и сланчеви панели по 7 вата,слабо ма пак вьрши някаква работа,ползвали сме и генераторчета по 1 цилиндьр и 4.2кв,те стават и за климатик да им захраниш,харчи..............1.2 галона на 5 часа.Голямо е колкото 20 литрова туба.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X