Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Експедиционен бойлер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Експедиционен бойлер

    Първоначално публикуван от haflinger Преглед на мнение
    Единствения ми аргумент срещу газта е, че се каня да ходя към топлите страни...
    това не го разбирам ?
    в няколкото топли страни, в които съм бил, бутилките с пропан-бутан се въргалят навсякъде, а има места, където нафтата си е разправия (Сирия примерно);
    Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила.

    Коментар


    • #17
      До: Експедиционен бойлер

      Първоначално публикуван от haflinger Преглед на мнение
      Ако не беше негативното ми отношение към бутилките с газ, един проточен газов бойлер ме спасява. Ама като съм си казал - нафта и толкова...

      А относно топлообменика от охлаждащата течност - мисля, че няма да има достатъчна топлинна мощност при работа на двигателя на празен ход.
      Излишната топлина от всеки нормален двигател с вътрешно горене е повече от достатъчна за случая - проверено е...

      Няма никакъв проблем с бутилките за газ включително и в Африка. Просто трябва да изберете правилна бутилка и най-вече точен състав на газта... за топки места се използва и само бутан... без пропан...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #18
        До: Експедиционен бойлер

        Имаше една формула: 1кКал повишава температурата на 1мл. вода с 1градус (от 19 на 20гр., ама това не е толкова важно). Това по (далечни) спомени. А 1 кКал е около 1W (ако не ме лъже паметта).Теорията! Теорията! Там е началото за осъществяване на всяка идея.

        А относно газта - не ми се разправя с два вида горива. Пък и цената на цялото оборудване на газ ще е съпоставима. Проточния бойлер с източник на енергия от двигатеря и от отоплителя едва ли ще е по-скъп от проточния бойлер на газ. Ама като му прибавим (на газовия) и цялата автоматика, електроника при условията на експлоатация, имам чувството, че ще се озове в шанеца край пътя на първите 2000 км.

        Та май идеята се избистри: Хоризонтален цилиндричен хромникелов, с обем около 40л. с топлообменник (хоризонтална серпентина по дъното), разположен зад предните седалки (то задните ще си липсват по презумция). Енергозахранване - от отоплител Vebasto Thermo 90S (http://www.rheamp.com) и от двигателя.
        Последно редактирано от haflinger; 17-03-08, 08:18.
        “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
        Б.Франклин

        Коментар


        • #19
          До: Експедиционен бойлер

          Първоначално публикуван от haflinger Преглед на мнение
          ....А 1 кКал е около 1W (ако не ме лъже паметта).Теорията! Теорията! ....
          A така. cal. е мярка за енергия (количество работа, топлина или както искате - в системни единици се използва джаул), а ват W е мярка за мощност... За да ги свържете по някакъв начин двете единици трябва да включите Времето. Работата за едица време се измерва с мощността. P=A/t Т.е. използвайки нагревател с мощност 1 W точно определенo време ще увеличите вътрешната енергия (топлината) на водата с 1 cal.
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #20
            До: Експедиционен бойлер

            Темата придобива интелигентен (а не пожелателен) привкук. 10х
            “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
            Б.Франклин

            Коментар


            • #21
              До: Експедиционен бойлер

              Храна за сметки:

              1 калория = 1 градус промяна в 1 грам течна вода
              1 КИЛО калория = 1 градус промяна в 1000 грама вода (литър)
              1 калория = 4.2 джаула = 4.2 ват.секунда

              Практически:

              с 6 киловата проточен бойлер съм се къпал цяла година в София, температурата на водата на входа е била 5-15 градуса, а на изхода - приемлива за къпане и по температура, и по дебит. Т.е. ако водата изобщо е течна (над нулата), 7 киловата стигат за всякакви практически (хигиенни) цели. Ако трябва и воден масаж, тогава, ... ами не стигат.

              Бойлер от охладителната уредба на автомобила:
              автомобил на празен ход произвежда 2-5 киловата топлина, но основната част от нея излиза през ауспуха. Малка част отива в охладителната уредба, още по-малка - ако е дизел. Значи за проточен бойлер трябват две неща едновременно - топлообменник на ауспуха (не е тривиална задача) и повишаване на празния ход (тривиално, ама трябва да се повиши много). Задачата се усложнява от ниската температура на ауспуховите газове на празен ход.

              И аз гласувам за пропана и бутана. Ако газта е забранена идеологически, подгряваща автомобилна печка трябва да свърши работа (поне по мощност и базови функции)

              И всичко това предполага, че ще се намери течаща (под налягане) вода. Т.е. или водопровод, или водоем + помпа.

              Коментар


              • #22
                До: Експедиционен бойлер

                Първоначално публикуван от haflinger Преглед на мнение
                6 KW-тов проточен бойлер не върши никаква работа...
                Сега го видях това. Тъй като имам точно обратното наблюдение, питам:

                Ти с боянския водопад ли се къпеш? Или за друго ти трябва?

                Коментар


                • #23
                  До: Експедиционен бойлер

                  Затоплянето на 20 л. с 20 градуса изискват 0.466 КВ/ч енергия.Това означава ,че ако имате инвертор 220В/1000 вата (като мен)
                  с най -обикновен бързовар 1000 вата след 30 мин. ще имате
                  20л топла вода за къпане пране и други неестествени за туризма занимания!
                  Неудобството е че трябва да работи двигателя(1 л нафта напразно! )

                  Коментар


                  • #24
                    До: Експедиционен бойлер

                    Колега, адски много съм против такова използване на техниката. Отвсякъде погледнато това е гавра с труда на инженери и конструктори.
                    Въртиш двигател стотина киловата за да използваш 1, при преобразуването на енергията от химична=>механична=>електрическа=>топлинна имаш загуби в пъти над това, което ще използваш накрая, ако щеш и еколозите ще си скубят косите като видят тази постановка, а да не говорим, че в нашето време на препускащи цени на енергоносителите това си е направо тъпо...
                    Не, че няма да се сгрее водата, но винаги има повече от един начин да се ........... Нека не използваме най-трудния.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Експедиционен бойлер

                      аз мисля че тези тънки сметки при експедиция или инвестиция от такъв порядък са не на място.Аз съшо съм на мнение че агрегата на автомобила е най-надежден.Ровя се доста в този сайт,има доста полезни неща.
                      Прикачени файлове
                      IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                      Коментар


                      • #26
                        До: Експедиционен бойлер

                        дотук съм я докарал само с душ и инвертор....дизела загрява бааавно а и не искам да режа колата засега
                        Прикачени файлове
                        IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                        Коментар


                        • #27
                          До: Експедиционен бойлер

                          Първоначално публикуван от outback Преглед на мнение
                          аз мисля че тези тънки сметки при експедиция или инвестиция от такъв порядък са не на място.Аз съшо съм на мнение че агрегата на автомобила е най-надежден.Ровя се доста в този сайт,има доста полезни неща.
                          Топлообменника и въобще цялата система самоделка ли е? Ако е така може ли малко по-подробно инфо за това как е направено всичко. Благодаря предварително!
                          Only after the last tree has been cut down,
                          Only after the last river has been poisoned,
                          Only after the last fish has been caught,
                          Only then will you find that money cannot be eaten.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Експедиционен бойлер

                            [quote=haflinger;342499]Ако не беше негативното ми отношение към бутилките с газ, един проточен газов бойлер ме спасява. Ама като съм си казал - нафта и толкова...


                            Е, пълно щастие няма.
                            Сложих газова бутилка (на дизел. - така реагираха в сервиза за монтаж на газови уредби ).

                            Сега отново - къв газов. Според мен трябва ва е 10-15KW.
                            Тези от караваните и кемперите не ги знам.

                            И още: Някой запознат ли е със стандартите на накрайниците (преходници или както там са ги кръстили) в различните страни за пълнене на газови уредби. Идеята да мога да пълня бутилката...
                            “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
                            Б.Франклин

                            Коментар


                            • #29
                              До: Експедиционен бойлер

                              Първоначално публикуван от haflinger Преглед на мнение
                              Единствения ми аргумент срещу газта е, че се каня да ходя към топлите страни...

                              В топлите страни две метални туби с вода горе на багажника през деня! Възобновляемият източник си знае работата.
                              Ще се налага и една със студена за разреждане

                              Коментар


                              • #30
                                До: Експедиционен бойлер

                                http://reviews.canadiantire.ca/9045/...2P/reviews.htm

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X