Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

    Става въпрос за една 5-дневна екскурзия из Гърция, с посещение на няколко интересни места. Всъщност реално ефективното време е по-малко, защото само пътуването нататък и обратно отне около ден и половина. Тук е мястото да благодаря на своята майка, която всъщност ми подари тази екскурзия по случай рождения ми ден. Точно кога е рождения ми ден, ще разберете нататък в разказа.
    Предварително се извинявам! Тук там снимките са лоши, но какво може да направи човек с един три мегапикселов ТСМ …

    Дни първи и втори (11 и 12 февруари):
    Потегляме от Бургас в 11 часа вечерта. Автобусът е пристигнал и всички товарим багажа:



    После се качваме вътре. На първата снимка с развеселена усмивка съм хванал нашия оператор, който ни обеща ДВД-та със записи от екскурзията (поне взе парите и каза Ще видим … ). Пред него е застанала майка ми в профил:



    Минибарът е зареден:


    И веднага пристъпваме към консумация:


    Уреден е и въпросът с играта на карти (за пълноценно използване на тоалетната хартия):


    След няколкочасово пътуване минибарът е затворен, поради временна неработоспособност на барманката …


    Тук вече се съмва и автобусът извива снага около коритото на река Струма, която дълго ни преследваше по пътя:



    Малко след Сандански минаваме покрай Кожуха – единственият вулкан в България. Вече е угаснал.

    По пътя имахме няколко спирки, но Кресненското ханче си заслужава да покажа:









    Ето един типично планински изгрев:



    Малко подкрепяне в едно от заведенията:

    и продължаваме.

    Оттам към Кулата, където пресичаме границата. Следваща спирка – Солун.
    В действителност на гръцки градът се казва Тесалоники. В превод – победа над тесалите. Така се и произнася на повечето известни езици. Защо точно в България градът се нарича Солун, не е съвсем ясно. Има теория, че това се дължи на факта, че навремето България е купувала сол точно от това място и така постепенно е станало нарицателно за града. Казват, че гърците ни били много сърдити за това …
    Направихме туристическа обиколка на града през част от забележителностите му. За съжаление в движение снимките стават трудно, а и батериите на апарата започнаха да издъхват, та не можах да направя много. Първото нещо, което ни показаха е едно здание … добре, няма да го кажа веднага кое е, да видим дали ще се сетите вие. Става въпрос за най-желаното и най-мечтаното здание и институция в Гърция. Помислете си, ако не се сети никой, ще пускам жокери по-нататък.
    Следва Бялата кула:


    Навремето тя е била затвор за политически затворници. Доста екзекуции са извършени там, както и мъчения и т.н. Поради тази причина, кулата била „напоена” с кръвта на затворниците и тогава са я наричали Червената кула. По-късно преместват затвора на друго място и кулата си остава така. В даден момент гърците решават, че не е хубаво да стои така с гниещата кръв по стените и я варосват. В този момент името се сменя на Бялата кула. Сега служи като морски ориентир и като туристическа атракция. Предупреждавам, че до нея е забранено спирането и паркирането, защото брегът, на който е построена се руши.

    Продължаваме нататък – следва паметникът на Филип Втори, бащата на Александър Велики. Зад него се вижда Аристотеловия театър, който сега се нарича Национален театър на Северна Гърция:

    За съжаление паметникът на самия Александър Велики не можах да заснема, защото в този момент запецнаха батериите.

    Следва Ортодоксалната църква (не знам дали го произнасям правилно) на Солун:

    Из града са пръснати множество малки църкви. Гърците страшно държат на религията и там основно се изповядва Християнството. По пътя от Кулата до Солун видяхме множество микропараклиси – малка кутия с размерите на американска пощенска кутия и формата на църквичка, качена на пилонче до нивото на кръста на човек. Има си прозорчета и вратичка, вътре се слагат кандило, икона и цветя (на една от снимките от Кренсенското ханче има едно такова, за да добиете представа за какво говоря). Гърците слагат такива на всяко място, където е имало катастрофа, независимо дали е имало загинали или не. При строежа на новите магистрали правителството решило да забрани тези микропараклиси около тях. Гърците веднага се вдигнали в стачка против тази забрана – много държат на тях. Добре – отплеснах се …

    Встрани от тази църква се виждат мандаринови дръвчета:

    Не бързайте да се нахвърляте да ги берете – това е специален декоративен сорт, който не става за ядене. Как разбрах ли ? Уфф …

    Ето тук се вижда сграда, построена в типичен гръцки стил:

    Оградата изглежда сякаш я духа силен вятър, защото снимах в движение. По-нататък ще забележите подобни особености на снимките – по същата причина.

    Новостроящият се музей на изкуствата (ееех, у нас отдавна не са строени музеи … ):


    А тук е телекомуникационната кула с въртящото се кафене. Ама точно като снимах и този … ммм … паметник ми застана пред обектива. Така е – като се появят снимачни екипи, всичко пощурява. Нищо – самото кафене се вижда:


    В Гърция също се използват двуколесни:

    Междувпрочем забелязах, че концентрацията на мотоциклети и АТВ е доста по-голяма, отколкото при нас. Явно са осъзнали преимуществата на тези возила при наситен трафик…

    А това е гръцко гробище. Малко. Представяте ли си – то стои насред града. При нас няма такова нещо … :


    Малко изгледи от града. Заснети са от най-високата част на крепостната стена:



    На последната снимка се вижда един слънчев отоплител за вода (ние ги знаем като слънчеви колектори). Направи ми впечатление, че има много такива по покриви и тераси. Също и много телевизионни антени, тук-там и сателитни антени. Явно си нямат алчни кабеларки, както при нас …
    Друго, което е наблегнато в това отношение е централната газ. Много проточни бойлери, работещи на газ, стоят по терасите.

    Гордата майка:


    Ето и парчета от самата стена. Вижда се една бойна кула, както и един „гребен”:




    И една арка в стената, която навремето е била порта:



    Ето това е ново строителство. В Гърция не се разрешава строеж, по-висок от 4-5 етажа и затова градовете им стават спретнати и уютни:


    Последна спирка за днес – църквата „Свети Димитър”:

    Разбира се, вътре е забранено да се снима, така че няма снимки от вътрешността.
    Вътре има една малка чешмичка, от която тече лековита вода (така поне казват) – аязмо се наричат.

    Накрая се настанихме в хотела в курорта Паралия, в който нощувахме през цялата екскурзия.

  • #2
    До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

    Ден трети (13 февруари):
    На сутринта, кой спал, кой не спал се завлачихме към шведската маса да закусваме:



    На втората снимка, облечен в червено – собственикът на хотела. Три звездички, не повече …

    Закусилите по-рано решиха да разгледат курорта:




    Това е нашият хотел:

    Този синия знак знаете ли какво означава ? Не ? И аз …

    Това да ви е познато … ?


    След закуската, в часа, при градуса (топло февруарско време ) потегляме към Катерини, където се проведе вътрегрупово шопинг-състезание. Победителят спечели най-много торби за носене.

    Вечерта – естествено, таверна !!! Тук е мястото да уточня едно несъответствие в терминологиите. В Гърция таверна означава ресторант. Това, което ние знаем като таверна (гръцка музика, узо и чупене на чинии) се нарича бузуки. Всъщност това с чиниите е издънка на една от традициите – навремето са се чупели глинени грънци, и то в яма, изкопана в земята. Как после това се е изродило в чупене на чинии, това никой не знае…
    Така че ние просто си бяхме на ресторант :






    Накрая всеки поединично или на групи се прибра в хотела и като се забичиха едни дъски …

    Коментар


    • #3
      До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

      Ден четвърти (14 февруари):
      Рано сутрин пак закуска:

      Добре, няма да се повтарям …

      След закуската излизам навън и вижте какво намирам :


      Е, тука АТВистите да кажат това возило дали е хубаво или не, аз не им разбирам …

      Това куче е бездомно:

      Не бихте си помислили това, нали ? Всичките им бездомни кучета са породисти. Видях един ретривър и едно хъски също обикалящи безпризорно. Явно са били изоставяни от стопаните си или нещо такова.

      Тук въздухът е чист и идеално се вижда подножието на планината Олимп.

      Там е най-високият връх в Гърция – Митикас, с височина 2917 метра надморска височина. Има една легенда, че гърците били недоволни от това, че са втори след нас (Мусала е 2925 метра н.в.) и затова тихичко през нощта трупали камъни на Митикас, за да ни надминат. Обаче в даден момент всичко се разкрива и българите също започват да трупат камъни на Мусала и тогава гърците се отказват …

      След това отклонение, около 8:15 сутринта, при градуса (почвам да харесвам гръцката зима) потегляме за Каламбака, откъдето ще се качим при манастирите Метеора. Двама от групата (младеж и девойка) останаха в курорта, за да си отбележат насаме празника на влюбените. През целия път тези двамата изглеждаха страшно влюбени един в друг и да си призная им завидях малко – никога не съм бил така вглъбено влюбен …
      По пътя – каквото имаме за днес:
      Един рожденик:

      И един именник:

      Просто майка ми е била достатъчно пресметлива, за да ме роди на именния си ден, за да може да пестим от празници… Шегичка !
      В този ден имаме и още един именник, но тя така и не влезе в кадър …

      Това вече е подножието на планината Оса (ударението върху О ):



      Такааа – вече сме в Каламбака, на път за селото Кастраки, откъдето минава пътят към манастирите. Част от тях вече се виждат:




      По това време на денонощието (около 11ч преди обед) са отворени само два манастира – женският манастир „Свети Стефан” и мъжкият манастир „Мегало Метеоро”. Тях и ще посетим днес. Няма много снимки, защото не е разрешено
      Първи е женският манастир:




      Вътре е задължително дамите да са с поли, и затова за тези с панталони и къси поли има поли на вратата:


      Следваща спирка – „Мегало Метеоро”. По пътя стигнахме до участък в ремонт и не можахме да продължим. Върнахме се, за да атакуваме от другата страна на хълма, обаче:

      За щастие багеристите казаха, че след малко ще се отдръпнат, така че след кратко изчакване, продължихме. Този път е в пълна изрядност, така че се добрахме до манастира:



      Навремето единствения достъп до манастира е бил с въже с мрежа накрая от специална тераса:

      чрез което вещи и хора са били качвани от тази площадка под нея:

      По-късно е бил построен въжен лифт, чрез който се осъществявала връзката с манастира, а накрая са построени стълби за туристите.
      Първо е малко слизане по стълбите, след това малко тунелче в скалата

      след което диво катерене (стълбите за изкачване се виждат на първата снимка на манастира).

      Терасата с мрежата от друг ъгъл:


      Най-възрастния член на групата се справяше завидно добре с изкачването:


      Въпреки „топлото февруарско време” се срещаше лед тук-там (вижда се и на предната снимка):


      Вече сме в манастира. Ето стълбите, по които първоначално слизахме:


      А тук се вижда насрещната въжена станция на лифта:


      Ето го и лифтът в действие:


      Магерницата на манастира (понастоящем недействаща):




      Следва обиколка из вътрешността на манастира. Там има няколко музея, където също е забранено снимането. Бяхме предупредени, че охранителите на манастира направо изтриват паметта на апаратите, ако ни хванат да снимаме. Направи ми впечатление една картина, на която има изобразен немски войник, падащ от скала. Поясняващият надпис под нея гласи, че въпросният войник бил хванат от монасите в опит да постави свастиката на върха на планината и за наказание бил хвърлен в пропастта.

      В зоната, разрешена за снимки хванах този навес, където бяха събрани много котки и един от туристите ги хранеше:

      След малко придойдоха и още котки (юруш на аванта):


      Една от котките се беше разгонила. Забавно беше да гледаш как тя върви нанякъде и тумба мъжкари я преследват. Тя се чудеше къде да се дене … Раздаваше шамари даже.

      Ето малко изгледи откъм манастира:




      Вече наближава време да затваря манастирът и ние си тръгваме. по пътя видяхме нещо интересно:

      За това място има интересна легенда: Преди много години на една жена с мюсюлманска вяра се разболяла дъщерята. От някаква нелечима болест. Всичко опитвала жената, лекари, знахари, молитви към Аллах – нищо не помогнало. Накрая в отчаяние тя взела една икона на Свети Петър и започнала да се катери по тази скала, докъдето могла. Като не можела повече, тя спряла и замолила Господ на висок глас да излекува дъщеря и и ако това стане, тя ще приеме християнска вяра, след което оставила иконата там. И чудото станало – дъщеря и се излекувала и станала най-здравото дете в селото. За благодарност, майката отново се покатерила на скалата и оставила там забрадката си. Оттогава всяка година алпинисти се качват там и оставят цветни кърпи и забрадки, за да поддържат мястото.
      На връщане се отбихме при скалната църква „Света Петка” или още „Света Параскева” Встрани до нея се намира още едно аязмо:

      което се намира навътре в скалата и до него се стига през тунелче, видно на следващата снимка:

      Тук гордата майка току-що си е измила ръцете с лековитата вода.

      Ето и самата църква:

      Тя понастоящем е действаща и в нея се провеждат церемонии като сватби, кръщенета и подобни.

      Там наблизо е и изворът на Афродита, който, според легендата, подмладява, ако се изкъпеш във водата, която извира (сори, тук батериите издъхнаха). Доста от групата решиха да опитат. По-късно стана ясно, че няма ефект и накрая взеха решение, че не подейства, защото просто се наплискаха с вода тук-там, а не се изкъпаха наистина.
      Добре – стига толкова за днес. Прибрахме се в хотела и си легнахме рано, за да сме бодри за предстоящото пътуване на другия ден.

      Коментар


      • #4
        До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

        Ден пети, последен (15 февруари):
        След закуската в часа при градуса натоварихме багажа

        и потеглихме. Първата ни спирка беше най-големият мол в Солун, където има много магазинчета с различни стоки. Отново шопинг-състезание. Победителят спечели най-голямата част от багажното отделение на автобуса. След уморителното състезание вече потеглихме за България. Нататък не е интересно …

        Коментар


        • #5
          До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

          Браво , много хубав пътепис!
          А за това
          Първото нещо, което ни показаха е едно здание … добре, няма да го кажа веднага кое е, да видим дали ще се сетите вие. Става въпрос за най-желаното и най-мечтаното здание и институция в Гърция. Помислете си, ако не се сети никой, ще пускам жокери по-нататък.
          отговорът е "Солунската митница" , нали?

          Коментар


          • #6
            До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

            Да - верен отговор!
            По думите на екскурзоводката, ако тази митница поработи дори и само за един ден за България, ще можем да си уредим външния дълг, заедно с лихвите... Смятай за какви постъпления става въпрос (ако е вярно, де) ...

            А, да - благодаря за бравото!

            Коментар


            • #7
              До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

              Браво, добре си го написал!
              Като написа за сградата веднага ми дойде наум митницата, ама Тихомир ме е испреварил. Да, голям оборот минава от там, но ако не ме лъже паметта най-голямо пристаниище на Балканите е Дърес У Албания. Мамалигите имат идея да разширяват Констанца, но засега е само идея...
              Най-интересното е, че Пирея (Атина) е в пъти по-голямо, но то обслужва доста по-голям брой пътници, Солунското е повече за товари - на него пътничската му част е доста смешна .

              Като каза за името се сетих за една много интересна история. Докато живеех там на моя съквартирант на гости му дойде някакъв него приятел от Петрич. На гръцка граница:
              Митничар(М):Къде отиваш?
              Георги(Г): Солун
              М:Тесалоники!
              Г: Солун
              М:Те-са-ло-ни-ки!
              Г: СО-ЛУН!
              М: Сваляй багажа за проверка!

              Случката се разиграва околоо 8-ми Декември 2006г.

              Другпът се качваме със съквартирантите на колата да отидем до Македонското дюти фрий (нали е на 70 км от Со-лун). На Гръцка граница:
              М: Къде отивате?
              Г(Георги, демек аз): Македония
              М застава така, че гърция да му е отдясно, а Македония отляво. Вдига дясна ръка и казва: "Macedonia is here", вдига лява ръка и казва: "Here is FYROM". Аз само се оцъклих, казах "Whatever", но така и не се разбрахме, дали мога да отида да си напазарувам там, даже той беше доста шокиран и взехме, че се върнахме...

              Раздвам се, че си изкарал добре, нали ядохте Гиро (дюнер, най-вкусният на света) в Солун?

              ПП. Сега видях че сте ходили и до Mediterranean Cosmos, това е един невероятен магазин. Аз последния уикенд като бях там с приятели един от тях каза: " Георги, разбирам защо идваш да пазаруваш в Солун". По време на намаленията там се чуствам като дете в огромен Лего магазин

              ПП2. Къде е тази църквичка Св. Петка
              Последно редактирано от Георги-trimata; 01-03-08, 09:14. Причина: доп
              Георги Гатев

              Коментар


              • #8
                До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                Да - забравих да разкажа за Медитераниан Космос. Много голям търговски център със самостоятелни магазини, закрит фонтан и киносалон. Има и заведения за хранене. Това, което на мен ми направи впечатление в този център са макетите на различни космически апарати и съоръжения. Имаше макети на Международната Космическа Станция, руската станция Мир, совалката Атлантис, която в момента обслужва МКС и дори на Делтаглайдера, който още е само проект на НАСА за комбиниран въздушно-космически летателен апарат. Видях макет на телескопа Хъбъл в размер 1 към 3 и макети на две тренировъчни камери та работа в безтегловност в размер 1 към 1. Имаше и някакви мадами, облечени в оранжеви костюми, както се обличали космонавтите на НАСА. Разбира се моето посещение не се изчерпваше с разглеждането на макетите.

                Църквата Света Петка е на 20-на км южно от Лептокария по права линия. Като драснеш по пътя оттам на юг, влизаш в долината Темпи и някъде между 25 и 26 км от Лептокария има отбивка. Най-близкото населено място, което виждам на картата е Темби, което е на 5-6 км по-нататък в същата посока. На около 3 км северозападно по права линия от църквата пък се намира друга обител - Свети Теодор. Не знам дали е църква или манастир, но до нея се стига само пеш.

                А това за Македония - вероятно митничарят е имал предвид гръцка Македония. Докато пътувахме, в даден момент екскурзоводката ни заяви, че се намираме в Македония. И още преди да успеем да се учудим поясни, че ставало въпрос за географското понятие Македония ... Нищо не разбрах и запомних от обясненията, които последваха после, та само това мога да кажа. Допълвам, че географски гърците са силно ограничени и са склонни да спорят за неща, за които те са очевидно и доказано неправи ...
                Последно редактирано от optron; 01-03-08, 10:12.

                Коментар


                • #9
                  До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                  Значи тези са църквички са около Метеора . Темби я знам, минавал съм от там десетки пъти...

                  Mediterranean Cosmos - сега това е някаква временна изложба.

                  Колкото да Македония - те не признават това име и имат многогодишна вражда...

                  Оправи си правописа - Паралия не е отделен град, паралия означава плаж, бряг, крайбрежна ивица. Ако искаш да има Паралия, то най-вероятно е паралия катерини, а не Паралия, Катерини
                  Георги Гатев

                  Коментар


                  • #10
                    До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                    В случая не говорим за град - става въпрос за курорт, който носи името Паралия. Така е обозначен на всички карти, които имам за Гърция. Вярно е, че е разположен близо до Катерини. Непосредствено до него е Калитея.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                      Добре Колега, постарал си се! Много снимки, много нещо, но имаш и една уникална - първата ти снимка на Бялата ( или още кървавата) кула - излязла е като кулата в Пиза
                      Поздави
                      Тодор Томов
                      =============================
                      Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
                      Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

                      Коментар


                      • #12
                        До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                        Това се получи от една особеност на апарата - той сканира матрицата и преработва информацията поредово, а не покадрово. И така, ако снимаш в движение, всички обекти стават наклонени. На тази и други снимки случаят е точно такъв...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                          Първоначално публикуван от trimata Преглед на мнение
                          Браво, добре си го написал!
                          Като написа за сградата веднага ми дойде наум митницата, ама Тихомир ме е испреварил.
                          Още Алеко е сложил в устата на Бая Ганя израза "бе ти на мен ми дай солунската митница, друго не ми трябва".

                          А пък аз като живеех там, идва майка ми на гости, с разни официални документи снабдена ама след Солун, Тесалоники, Солун, Тесалоники - пак така - слизай отваряй багажа...
                          И за гирото си прав, да не отварям дума за шкембе чорбата, обикновено рано сутринта.....
                          Поздрави
                          Последно редактирано от T.T; 01-03-08, 17:34. Причина: тая Виста ми взе здравето
                          Тодор Томов
                          =============================
                          Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
                          Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

                          Коментар


                          • #14
                            До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                            Хубав пътепис!!!
                            Ето, къде си се изгубил в средата на февруари ...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Екскурзия до Гърция (Солун, Паралия, Катерини, Каламбака)

                              Ми че мен около рождения ми ден не ме търси ... Освен ако не съм те поканил ...
                              Шегичка!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X