Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на експедиционен джип.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Избор на експедиционен джип.

    ОФФТОПИК: След дълго мислене и аз реших да напиша нещо. Определено тунинга (вкл. и експедционния тунниг) е голяма мания и определено в този форум има супер много информация по въпроса. Толкова много, че почти няма смисъл да се пише вече.
    Според мен обаче има леко залитане по въпроса. Може би породено от западните сайтове, където всички експедиционни автомобили са от натрупфени претруфени, с всевъзможни екстри и безумия - последния пример беше темата за Намибия - където 13! джипа като паниирджииски бараки обикалят из пустинята и си засичат разхода до стотинка. Типично за задняшкия манталитет - но дали това е чак толкова забавно?

    Големите пътешествия са големи не заради схемите, порталните мостове, банята и водния матрак с три степени на твърдост....

    В този ред на мисли смятам, че всяка прилична машина, в която човек има вяра може да бъде експедиционна такава със съвсем малки подобрения. По важни са:
    * добрия екип
    * добрата идея
    * липсата на акъл в главата
    * малко пари в джоба

    Или, ако човек трябва да изибирам пред велеки планове за тунинг и после евентуално пътешествия и пътешествия с каквъто и да било подходящ джип, твърдо избирам второто.
    Повече от съгласен съм със твоето мнение. Разбира се подготовка си трябва но НЕОБХОДИМАТА подготовка обоснована от целите и въз освова на възможната придобита информация ,а не увличане в безмислен тунинг. Въвеждането на конкурс за излишна вещ (тунинг) на която и да е експедиция води до много интересни резултати . Истината за мен е че няма стандартизиране в дестинациите и условията за провеждане на една експедиция. Всичко е толкова разнообразно ,че да правиш универсален модел е безсмислено целта би трябвало да е по възможност да заложиш максимално универсална База за провеждането на експедиции но дори и това е малко в сферата на мечтите.

    Коментар


    • #47
      До: Избор на експедиционен джип.

      Иване, Иване - сети се за нещо в УАЗките ни дето да не е свършило работа. Или в камиона на Венци . Аз не се сещам. Даже и резервната ми гума, дето всички ми казваха че не ми трябва (понеже е оригиналната, по-малък размер) влезе в работа. Стана на закъсалия ЛендРовър със изтъркаляната гума!

      Истината е че имаме набор комплектация, който е модулен и може за минути да променим, в зависимост от разходката - еднодневна или с преспиване в гората.
      Show must go on!
      LZ1VES

      Коментар


      • #48
        До: Избор на експедиционен джип.

        Има, има аз карам един сандък резервни части за УАЗка и все не ги използвам.
        А, сериозно разбира се ,че има излишни неща всеки ако се замисли ще открие такива (например по колко човека спаха в палатка първият път в Албания. Защо насехме толкова храна като там има всичко? И много други дреболии) правилото би трябвало да е че екипировката се изчиства с опит но практиката е показала друго "колкото по-голяма е раницата / джипа толкова повече излишни неща носиш" сигурно е човешка слабост да не оставя празно място. Много пъти сме говорили за възможността да се комбинира екипировката на групата и за мен това е най-правилният вариант както от практическа така и от финансова гледна точка. Най-трудният избор настава когато е една кола.

        Коментар


        • #49
          До: Избор на експедиционен джип.

          Първоначално публикуван от jimmy Преглед на мнение
          ОФФТОПИК: След дълго мислене и аз реших да напиша нещо. Определено тунинга (вкл. и експедционния тунниг) е голяма мания и определено в този форум има супер много информация по въпроса. Толкова много, че почти няма смисъл да се пише вече.
          Според мен обаче има леко залитане по въпроса. Може би породено от западните сайтове, където всички експедиционни автомобили са от натрупфени претруфени, с всевъзможни екстри и безумия - последния пример беше темата за Намибия - където 13! джипа като паниирджииски бараки обикалят из пустинята и си засичат разхода до стотинка. Типично за задняшкия манталитет - но дали това е чак толкова забавно?

          Големите пътешествия са големи не заради схемите, порталните мостове, банята и водния матрак с три степени на твърдост....

          В този ред на мисли смятам, че всяка прилична машина, в която човек има вяра може да бъде експедиционна такава със съвсем малки подобрения. По важни са:
          * добрия екип
          * добрата идея
          * липсата на акъл в главата
          * малко пари в джоба

          Или, ако човек трябва да изибирам пред велеки планове за тунинг и после евентуално пътешествия и пътешествия с каквъто и да било подходящ джип, твърдо избирам второто.
          Доста съм сколонен да се съглася с Митко. Факт е, че добрите машини и добрата им потготовка са си цяла наука за някои и вечно хоби за други. Факт е, обаче и това, че много сериозни неща хората правят със средно ниво на техническата база, а други наточени возила завинаги си чакат да станат още малко по-добри. Венци може да каже какво е било състоянието на 160-тката която отиде и се върна до Магадан, и дали тук във форума няма по-добре потготвени машини. За да не цитирам Шекспир "Да имаш или да Бъдеш", ще цитирам Джером К. Джером "Един велосипед може или да бъде идеално потдържан или каран, но никога тези две неща заедно!"
          Това разбира се не считам по никакъв начин, че прави смешна или безсмислена дискусията за най-добрата потдготовка за експедиционните автомобили. Просто въпросите са съвсем различни и пресечната им област е много тясна и по-скоро философска Може би скоро трябва да направим и дискусия на тема "Каква експедиция сме склонни (можем да си позволим) наистина да направим в обозримо бъдеще (тази година например)"
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #50
            До: Избор на експедиционен джип.

            Първоначално публикуван от Иван Алексиев Преглед на мнение
            например по колко човека спаха в палатка първият път в Албания.
            Какво все намекваш Ако искаш следващия път да спиш в моята палатка, трябва поне брадата да обръснеш Не че имам нещо против брадите, ама по една в палатка стига
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • #51
              До: Избор на експедиционен джип.

              Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
              Доста съм сколонен да се съглася с Митко. Факт е, че добрите машини и добрата им потготовка са си цяла наука за някои и вечно хоби за други. Факт е, обаче и това, че много сериозни неща хората правят със средно ниво на техническата база, а други наточени возила завинаги си чакат да станат още малко по-добри. Венци може да каже какво е било състоянието на 160-тката която отиде и се върна до Магадан, и дали тук във форума няма по-добре потготвени машини. За да не цитирам Шекспир "Да имаш или да Бъдеш", ще цитирам Джером К. Джером "Един велосипед може или да бъде идеално потдържан или каран, но никога тези две неща заедно!"
              Това разбира се не считам по никакъв начин, че прави смешна или безсмислена дискусията за най-добрата потдготовка за експедиционните автомобили. Просто въпросите са съвсем различни и пресечната им област е много тясна и по-скоро философска Може би скоро трябва да направим и дискусия на тема "Каква експедиция сме склонни (можем да си позволим) наистина да направим в обозримо бъдеще (тази година например)"
              Става въпрос аз тази машина:



              Случаят познавам доста добре и с информация от първа ръка! По тунинга на конкретната машина бяха похарчени ~30 000лв. Доста погрешно при това. Просто хората които се бяха заели с Веско и Петя уж да им помагат свършиха точно обратното... Но въпреки това машината все пак беше с тунингово ново окачване, нови гуми, шнорхел, експедиционен багажник, лебедка, броня и т.н.

              И това че тази машина отиде до Магадан беше заслуга само и единствено на екипажа и стотиците руснаци по пътя които дадоха всичко от себе си. Недейте вади погрешни изводи от тази експедиция. Ако някой от вас ще тръгва по този начин с надеждата че видите ли Веско и Петя отидоха да знае че със същият успех може да потегли и само с едни джапанки и на стоп... Ако е човек на място в Русия ще му помогнат! Те на Веско там му бяха подарили и верижен трактор...

              Аз мое участие в експедиция разбирам така:

              Трябва да проектирам оборудването и екипировката така че ад бъда максимално автонономен и да намаля доколкото е възможно шансовете за провал на експедицията поради технически проблеми при мен. Оборудването ми трябва да позволява в максимална степен да съм независим от места помощ и инфраструктура... Пък ако я има добре дошла... Подготовката ми както физическа така и психическа трябва да позволява да не съм в тежест на останалите а точно обратното и винаги да мога да помагам ако се наложи. Случва се дори някой да е зле и неразположен. Тогава всички други всъщност карат с неговите възможности а не с техните... Еми понякога се налага човек да стисне зъби и да се постарае да не ощетява другите!

              Пожелавам на всички пътешественици безоблачно пътуване и никакви премеждия и аварии... Но според моите разбирания аз се готвя на най-тежките условия пък ако не ми се случат може само да се радваме...
              Така разбирам аз нещата. Който иска да тръгне по едни джапанки му пожелавам успех, но просто няма да съм в неговата група... Не забравяйте че в една експедиция общият резултат винаги е равен или по-малък отколкото на най-неподготвеният и зле екипиран участник. Нямам разбира се нищо против хората които не споделят моята философия за подготовка. Просто с такива хора не ходя никъде и по никакъв повод. А на мен специално разбира се ми изглежда напълно в реда на нещата да потърся помощ на местно ниво ако се налага. Но представете си ме изправил се насред тайгата на 500км от каквото и да е село молейки за една заварка? Ще ми помогнат със сигурност... само че как ще обяснявам на тези хора че съм тръгнал ей така без дори да помисля че може да ми потрябва заваръчен апарат? Не ми е в разбиранията нито в стила. Свикнал съм че всеки първо трябва да направи всичко което му е по силите и после трябва да се надява на помощ отвън... На другото му викам готованщина!
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #52
                До: Избор на експедиционен джип.

                Първоначално публикуван от Иван Алексиев Преглед на мнение
                Има, има аз карам един сандък резервни части за УАЗка и все не ги използвам.
                А, сериозно разбира се ,че има излишни неща всеки ако се замисли ще открие такива (например по колко човека спаха в палатка първият път в Албания. Защо насехме толкова храна като там има всичко? И много други дреболии) правилото би трябвало да е че екипировката се изчиства с опит но практиката е показала друго "колкото по-голяма е раницата / джипа толкова повече излишни неща носиш" сигурно е човешка слабост да не оставя празно място. Много пъти сме говорили за възможността да се комбинира екипировката на групата и за мен това е най-правилният вариант както от практическа така и от финансова гледна точка. Най-трудният избор настава когато е една кола.
                Съвършено вярно е това за раницата. Като почвахме с по-големите преходи на 16-17 раницата на гърба ми ако нямаше 35 кг ми се струваше, че нещо не е наред. Ама това се лекува с времето. Сега ми се струва, че нещо не е наред ако не мога да си метна раницата на гърба с една ръка
                Когато багажа не се носи на гръб, а на колела, може би малко по-бавно поумняваме

                Венци, твоята визия за нещата напълно споделям, и смятам че всеки искащ да организира ЕКСПЕДИЦИЯ, а не хипарска разходка, трябва да подхожда много сериозно към тези неща. Въпрки това смятам, че с повече потготовка и организация може да се постигне много, дори и при по-скромна материална база. Ти си последния тук, който се заблуждава за това колко струва една наистина перфектно потготвена докрай машина. Сигурно е доста над 100 хиляди лева. Е очевидно е, че това е във възможностите на единици. Това не означава, че е табу за останалите да търсят възможните начини за осъществяване на проектите си. През първите години от студентството си не разчитах на никакви сериозни доходи, но с малко повече желание успявах да се снабдя с минимума екипировка за сериозно катерене. Днес въпреки, че не мога да си позволя джипа за който пиша в една друга тема, мога да си купя почти най-хубаварта екипировка за алпинизъм, но се катеря 10 пъти по-малко.... За това става дума. Не, че не трябва да се потготвя сериозно всеки аспект на експедициите, и машините включително. Просто трябва да се внимава с това да не си останем вкъщи само защото имаме информацията, че някъде има по-добре потготвена машина от нашата. Само се замисли за това какви са били техническите средства с които са се правили експедициите преди едва 20 години? Прибави един GPS и един сателитен телефон и вече си напорядък по-осигурен и обезопасен! И можеш по-спокойно от онези хора да предприемеш пътуване където и да е. Е ако те е срам да не се изложиш като не изпълниш плановете си, това е друг въпрос. Те приключенията в голяма степен затова са приключения, защото има неизвестни....
                Последно редактирано от icerunner; 14-02-08, 12:55.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #53
                  До: Избор на експедиционен джип.

                  Колеги, нека да разделим категорите на експедиции, понеже виждам че говорим за едно и също но с различни думи и порядъци. Нека уточним границите на: малка, голяма / лека, средна, тежка, екстремна/ европейска,африканска, руска, азиатска/ и още колкото трябва категории...
                  Всичко е компромис - и живота е такъв в крайна сметка. Но е добре да знаем колкото се може по-точно за цената на компромисите. В света който ни заобикаля е много трудно да се формализират всички процеси, но в подготовката на експедиции е много по-лесно. Има доста хора, всеки специалист в дадена област, използвали аналитични и статистически инструменти и публикували своите резултати. Тук заедно може да систематизираме материята, привеждайки технически и научни факти и да стигнем до някакъв използваем алгоритъм за оптимизане на превозното средство, екипировката и всичко останало.
                  Да даваме готови примери кой каквото направил не e правилен подход.
                  Все пак човек може да извлича знания и от науката, не само от грешките си
                  Последно редактирано от Веско; 14-02-08, 15:24.
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #54
                    До: Избор на експедиционен джип.

                    По повод казаното от Icerunner за раницата. Да така е, ама не точно. Аз съм на принципа че раницата трябва да съдържа точно това което е необходимо... колкото и да тежи... ако не мога да си я нося значи просто това място не е за мен и там нямам работа... Аз и затова не ходя на Еверест... не защото не бих могъл да се вмъкна и да си платя да ме качат а защото смятам че или се качвам както си трябва със собствената ми раница на гърба или не ходя там за където явно не ми стигат силите...

                    Същото важи и за навсякъде... Всичко това което се носи и вози със сигурност едва ли ще влезе в употреба на 100%. Но ако се наложи ще го има...

                    Веско правилно насочва разговора към някакво систематизиране... Аз в тази връзка ви давам като идея какво разбирам под сравнително универсален автомобил за пътешествия... Върху тази основа може да се развие и диалог относно конкретика свързана с определени пътувания а със сигурност ще има и още идеи свързани с конкретни маршрути които съм сигурен че много хора тук обмислят...

                    Статията: Проект за експедиционен автомобил на база Тойота ЛендКрузер 80
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #55
                      До: Избор на експедиционен джип.

                      Венци, твоята визия за нещата напълно споделям, и смятам че всеки искащ да организира ЕКСПЕДИЦИЯ, а не хипарска разходка, трябва да подхожда много сериозно към тези неща. Въпрки това смятам, че с повече потготовка и организация може да се постигне много, дори и при по-скромна материална база. Ти си последния тук, който се заблуждава за това колко струва една наистина перфектно потготвена докрай машина. Сигурно е доста над 100 хиляди лева. Е очевидно е, че това е във възможностите на единици. Това не означава, че е табу за останалите да търсят възможните начини за осъществяване на проектите си. През първите години от студентството си не разчитах на никакви сериозни доходи, но с малко повече желание успявах да се снабдя с минимума екипировка за сериозно катерене. Днес въпреки, че не мога да си позволя джипа за който пиша в една друга тема, мога да си купя почти най-хубаварта екипировка за алпинизъм, но се катеря 10 пъти по-малко.... За това става дума. Не, че не трябва да се потготвя сериозно всеки аспект на експедициите, и машините включително. Просто трябва да се внимава с това да не си останем вкъщи само защото имаме информацията, че някъде има по-добре потготвена машина от нашата. Само се замисли за това какви са били техническите средства с които са се правили експедициите преди едва 20 години? Прибави един GPS и един сателитен телефон и вече си напорядък по-осигурен и обезопасен! И можеш по-спокойно от онези хора да предприемеш пътуване където и да е. Е ако те е срам да не се изложиш като не изпълниш плановете си, това е друг въпрос. Те приключенията в голяма степен затова са приключения, защото има неизвестни....
                      Е това вече наистина е до конкретен човек и неговите приоритети... Защото според мен се рискува само там където е необходимо... Тъй като аз не съм нито Колумб нито Магелан и рискувайки при една експедиция няма да донеса нищо нито на себе си, нито на човечеството в частност подхождам съвсем прагматично към една подготовка... От друга страна съм последният който ще съди някой на който целта в живота му е да прекоси Африка да кажем и е тръгнал по едни джапанки... защото няма възможност за друго... Ако не е поел други обществени и семейни ангажименти и това е важно за него защо не... Само че тази концепция е леко неприложима за мен... твърде много други неща съм принуден да балансирам и осигурявам... Затова универсална рецепта няма. Всеки сам намира баланса... смисълът на дискусията тук е размисъл върху елементите и променливите които го формират...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #56
                        До: Избор на експедиционен джип.

                        Първоначално публикуван от Николай Стефанов Преглед на мнение
                        И това би трябвало да свърши работа:

                        http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...e&pageNumber=4


                        За лек тип походи и същевременно скоростни бих предпочел тази машина. Изключителни удобства и приемлива проходимост.
                        LZ1VMH

                        Коментар


                        • #57
                          До: Избор на експедиционен джип.

                          Първоначално публикуван от GOLDY-Владиан Христов Преглед на мнение
                          За лек тип походи и същевременно скоростни бих предпочел тази машина. Изключителни удобства и приемлива проходимост.
                          Ами силно зависи от района в който се провежда експедицията. Като цяло на дълга експедиция е ясно че се кара по пътища, в най лошия случаи лоши пътища. Оффроуда идва когато има проблем на пътя - липсващ участък, река, свлачище и т.н. Ако експедицията е в район където обиколни пътища няма - сибир, африка, големи райони в азия и мн. др. стигнеш ли такова препятствие единствения избор е да го преминеш. А това без потготвена сериозна машина няма да стане.
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • #58
                            До: Избор на експедиционен джип.

                            Специално за Венци:
                            “Две са най-важните неща във всяка полярна експедиция – правилния избор на маршрута и на екипировката за преминаването му. В подготовката трябва да се предвидят всички възможни изненади. Пропускането на най-незначителната на пръв поглед подробност и разчитането на късмет или на шанс са фатални”.
                            Амундсен
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #59
                              До: Избор на експедиционен джип.

                              Колеги, още с пускането на темата зададох ясни критерий - "европейска" експедиция. Опита, идеите и мечтите на всеки от Вас за такава. Сашо разви темата и тя прерасна в конкурс. Така че давайте да видим кой какво кара или за какво мечтае, а не да теоритизираме що е експедиция.
                              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                              www.ADV-Bulgaria.com

                              Коментар


                              • #60
                                До: Избор на експедиционен джип.

                                Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                                Колеги, още с пускането на темата зададох ясни критерий - "европейска" експедиция. Опита, идеите и мечтите на всеки от Вас за такава. Сашо разви темата и тя прерасна в конкурс. Така че давайте да видим кой какво кара или за какво мечтае, а не да теоритизираме що е експедиция.
                                Злати, там е проблема - в Европейския съюз не може да се кара никъде извън пътя законно, още по-малко пък организирана експедиция. Значи всякакъв обемен автомобил, ван или кемпер са добър вариант.

                                Ако се движим по трасето на състезанието, трябва да се съобразяваме с изискванията на организаторите, тоест да знаем всички подробности.

                                Ако е извън Европейския съюз, трябва да се знае къде и как, затова трябва да се систематизира подхода.

                                Иначе става тема "мечти и блянове"
                                Show must go on!
                                LZ1VES

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X