Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на експедиционен джип.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Избор на експедиционен джип.

    Първоначално публикуван от Николай Стефанов Преглед на мнение
    И това би трябвало да свърши работа:

    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...e&pageNumber=4
    Много марки и модели биха могли да свършат работа при добра подготовка. Мисля, че идеята тук не е да цитираме конкретни оферти и модели, а да споделим информация относно планиране, подготовка и др.

    Коментар


    • #32
      До: Избор на експедиционен джип.

      Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
      Ми опитай да го направиш, записваи си разходите в ексел-а (или на лист ако предпочиташ), ще бъдеш Неприятно изненадан от крайният резултат, ако въобще го постигнеш.
      Проблема е че смяташ само цената на частите, трудът става все по Скъп и Недостътен (поне Качественият такъв). Надявам се да споделиш постфактум "разкритията си".
      ......
      Най-вероятно сте прав. В тази съвсем груба сметка съм сложил до колкото мога да преценя цената на автомобила, частите, цената на монтажа до колкото ми е известна (напр. за окачване, лебетка, брони и др.) За някои неща които са на несравнимо по-ниски цени извън БГ съм сметнал "на око" транспорт и Д.Т. Разбира се това са само основните точки по потготовката на такава машина, и до колкото "тунинга никога не свършва", то очевидно същото се отнася и за разходите. Малкия Принц беше казал, че възрастните разбират само от цифри, та затова и аз реших да кажа колко мисля, че ще струва...
      Както и да е, за съжаление скоро няма да е възможно да споделя постфактум развитието на подобен проект, тъй като сегашният ми автомобил, отговарящ на възможностите ми струва 5-6 000 Е. Замяната му с на порядък по-скъп е невъзможна в близките 1-2 години.
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #33
        До: Избор на експедиционен джип.

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Здравейте,

        Злати е започнал една много интересна и актуална тема.

        Аз ще нахвърля набързо още една гледна точка, моята...

        Машината, която бих избрал за дълга експедиция с преобладаващо ОффРоуд каране се нарича УНИМОГ модел 404 или 403 с дизелов двигател.

        Щатни гуми с комплект вериги за кални и снежни терени.

        За проходимост мисля няма нужда да споменавам, всички сте поне чували а аз преди 2 дни и се убедих в това благодарение на колегата КОНОВ от Разград.

        Надежността на машината би бил критерий от първостепенна важност, ами в този случай УНИМОГа мисля се справя добре, повечето 404 са по над 45 годишни и доста добре се справят без да имат няколко осн. ремонта на двигателите си и т.н. просто са мега нечовешко здрави и надежни...

        Особенно полезно качество на УНИМОГа е, че е по-скоро камион отколкото джип, тоест товари почти толкова колкото тежи, незаменимо качество за дълга експедиция.

        Изключително ремонтопригоден, гумите стават 1 към 1 от селскостопански машини, евтини са, по мостовете частите стават и за двата моста, има три 100% блокажа които могат да се включват и в движение.

        Учудващото за тази машина е, че вози много приятно за масата си, окачването е мега просто и ефективно и здраво.

        УНИМОГА може да бъде оборудван с какво ли не и последващите странични ефекти от това като малко по-бавната скорост, могат да бъдат компенсирани от примерно наличието на резервоар за вода, нафта, агрегат, електрожен, хладилник, климатик и т.н.

        Цените на читави машини са в диапазона 5-10 000 евро.

        Оборудването всеки си преценява и каквото и да е то, би било равно и в повече от на кой да е джип.

        Последно но не по значение и важност, УНИМОГ машини има много по ЕВРОПА, има складове с много части, има клубове в почти всяка страна на ЕС и е въпрос на 1-2-3 дни да се намери коя да е част.

        Недостатък е, че кабинките са тесни за 2ма души но това бе могло да се поправи при наличието на желание и сръчни ръце...

        Злати по-горе бе споменал за мечти, ето аз споделих някой от моите с вас...

        Нека мечтите ни по-скоро се сбъднат
        Ще ти е трудно да си намериш с кой друг да правите експедиция някъде... много трудно... Аз общо взето познавам всички които са правили нещо по сериозно като експедиция извън страната с 4х4 и твърдя че едва ли ще намериш някой който да е навит да пропътува много хиляди километри влачейки се след един Унимог...

        Темата е интересна... Icerunner и Веско обаче единствено поставят сериозни въпроси или виждания по въпроса... Съветвам всички които искат наистина да научат нещо сериозно и след това да го напишат тук е да вземат и да прочетат по разните сайтове за стотиците дълги експедиции правени до момента с 4х4... Много хора са си задавали въпроси, много хора са пробвали, бъркали и намирали решенията по трудния начин... Нека първо почерпим опита на тези преди нас пък после и ние да добавим нещо... ако можем...

        В тази връзка откривам една нова инициатива: Всеки да помогне на портала с това да седне, намери източници, систематизира и напише статия по даден въпрос... Моля първи BatGeorgeone да даде пример, едно че знае перфектно английски и второ няма затруднения с Интернет... Давай приятелю, седни и почни една сериозна статия в която да се опиташ да включиш де що намериш като дълги експедиции от гледна точка изборът им на машини, мястото на експедицията, силни и слаби страни на машините и изводи... Ще помагам разбира се...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #34
          До: Избор на експедиционен джип.

          Unimog 1250L например мисля, че е една страхотна база за експедиционна машина. Но за машина на базата на камион все пак. А темата е за "джип". Разликите са много фундаментални и става малко безпочвено да се сравняват. Най-малкото всички + и - за дадена експедиция ще са 10 % за възможностите на конкретната машина и 90 % дали камион или джип по принцип е по-подходящ.
          Темата е много хубава, макар да предразполага към търсене на свещения граал. За да бъде четенето по-интересно и приятно за всички имам предложение: Да си направим един конкурс За 1 месец например, всеки прави проект (статия) за построяване на експедиционен джип по неговите разбирания. След това заедно ще им се насладим и може да се измисли и система за излъчване на победител Само награден фонд не предлагам Нека всеки сам избере начина и стила на представяне, аз лично мисля че е добре да се наблегне на технически характеристики и коментари на всяко решение, както и на снимки за да е по-приятно за окото.
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #35
            До: Избор на експедиционен джип.

            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
            ...В тази връзка откривам една нова инициатива: Всеки да помогне на портала с това да седне, намери източници, систематизира и напише статия по даден въпрос... Моля първи BatGeorgeone да даде пример, едно че знае перфектно английски и второ няма затруднения с Интернет... Давай приятелю, седни и почни една сериозна статия в която да се опиташ да включиш де що намериш като дълги експедиции от гледна точка изборът им на машини, мястото на експедицията, силни и слаби страни на машините и изводи... Ще помагам разбира се...
            Без да искам да "изпреваря" никого в случая, по-долу публикувам линкове към две такива статии от мен, писани преди време. Разбира се в идните дни ще се опитам да намеря още.

            Пътешествие из Аляска с LR Discovery I

            Из Африка с LR Defender 110

            Само едно допълнение - реално изводи за силни и слаби страни на машините биха могли да направят хора, които организират или участват многократно в подобни начинания с различни машини.

            Когато говорим за експедиции организирани от ентусиасти (материала с Дискавъри-то по-горе) или от комерсиални организации (материала с Дифендър-а) е трудно и субективно посочването на реално слаби страни. В първия случай най-вече поради големия емоционален заряд на хората за тяхния предпочетен (любим) модел. Във втория - чисто комерсиални и маркетингови причини.

            Коментар


            • #36
              До: Избор на експедиционен джип.

              За да бъде обективна темата, трябва да си забраним да говорим тук за модели и марки на автомобили - само идеи, технически параметри, схеми, списъци, анализи, разбира се с източниците на информация, методика за измерване, снимки и др. за справка.

              Даже анкетата за експедиционен автомобил не й е мястото тук... По скоро в хумора и закачките. Просто няма технологично покритие.
              Show must go on!
              LZ1VES

              Коментар


              • #37
                До: Избор на експедиционен джип.

                От тази тема се присетих за тази http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=6559 така че нека който има реален опит с "джип" и повечко километри, нека сподели

                Коментар


                • #38
                  До: Избор на експедиционен джип.

                  Колеги, отново моля да правим сериозна тема с технически анализи, предложения и параметри а не да прехвърляме към други теми - вече има достатъчно раздели разходки, експедиции, хумор и др ...

                  Така че горните постове с препратки по-добре да се махнат от тук, всеки си знае търсачката и да си търси каквото иска!
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #39
                    До: Избор на експедиционен джип.

                    Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                    Колеги, отново моля да правим сериозна тема с технически анализи, предложения и параметри а не да прехвърляме към други теми - вече има достатъчно раздели разходки, експедиции, хумор и др ...

                    Така че горните постове с препратки по-добре да се махнат от тук, всеки си знае търсачката и да си търси каквото иска!
                    Веско,

                    Не виждам нищо несериозно в препратките към темите, които съм публикувал. И определено не смятам, че имат нещо общо с хумор и т.н. Добре е да се заформи една сериозна дискусия по въпроса за експедицийте, но не е добре толкова да се ограничават потребителите в това какво точно искат да кажат, дали могат да го кажат, как да го публикуват и дали ще е up to the standards на темата?!... Накрая ще пишат двама... То така или иначе реален опит с 4х4 експедиции в този портал и покрай него имат хора най-много на пръстите на едната ръка.
                    Последно редактирано от Yaro; 11-02-08, 14:35.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Избор на експедиционен джип.

                      Споредм мен ви трябва просто един технически изправен автомобил. Все пак трасето на Сериите е скоростно, а не екстремно, и се предполага, че паралелните трасета, от които може да се стига до точки за гледане и т.н. ще са предимно асфалт или черен път, а не траяли...

                      Коментар


                      • #41
                        До: Избор на експедиционен джип.

                        Имаше идея това да е сериозна техническа тема: "Оборудване, екипировка и машини за експедиции"
                        Не описание на самите експедиции, разходки и др.

                        Нарочно провокирам, за де се изчисти темата от излишен спам и повторения още в началото.

                        Който има какво да пише конкретно ще е добре. А за лафове си имаме предостатъчно теми
                        Show must go on!
                        LZ1VES

                        Коментар


                        • #42
                          До: Избор на експедиционен джип.

                          Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                          Имаше идея това да е сериозна техническа тема: "Оборудване, екипировка и машини за експедиции"
                          Не описание на самите експедиции, разходки и др.

                          Нарочно провокирам, за де се изчисти темата от излишен спам и повторения още в началото.

                          Който има какво да пише конкретно ще е добре. А за лафове си имаме предостатъчно теми
                          Ако визираш мен, извинявам се, че бозавя темата. Но мисля, че дадох конкретен отговор на запитването на Злати. Наиситина, ако се следва един рали рейд, просто трябва здрава кола заради дългите преходи. Никой организатор няма да сложи глава в торбата, знаейки, че вежи и невежи ще се пуснат по стръмно и опасно, за да видят ралито. Справка - Бреслау и доста състезания от нашия шампионат...

                          Коментар


                          • #43
                            До: Избор на експедиционен джип.

                            ОФФТОПИК: След дълго мислене и аз реших да напиша нещо. Определено тунинга (вкл. и експедционния тунниг) е голяма мания и определено в този форум има супер много информация по въпроса. Толкова много, че почти няма смисъл да се пише вече.
                            Според мен обаче има леко залитане по въпроса. Може би породено от западните сайтове, където всички експедиционни автомобили са от натрупфени претруфени, с всевъзможни екстри и безумия - последния пример беше темата за Намибия - където 13! джипа като паниирджииски бараки обикалят из пустинята и си засичат разхода до стотинка. Типично за задняшкия манталитет - но дали това е чак толкова забавно?

                            Големите пътешествия са големи не заради схемите, порталните мостове, банята и водния матрак с три степени на твърдост....

                            В този ред на мисли смятам, че всяка прилична машина, в която човек има вяра може да бъде експедиционна такава със съвсем малки подобрения. По важни са:
                            * добрия екип
                            * добрата идея
                            * липсата на акъл в главата
                            * малко пари в джоба

                            Или, ако човек трябва да изибирам пред велеки планове за тунинг и после евентуално пътешествия и пътешествия с каквъто и да било подходящ джип, твърдо избирам второто.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Избор на експедиционен джип.

                              С горното не съм съгласен. Аз от много време насам издирвам и чета почти всичко за големи пътешествия което мога да намеря. Като се почне от древността та до днешни дни... с кораби, лодки, яхти, каруци, пеша... и т.н. И това което е общото между всички успели (те са по-малката част) е перфектната подготовка и огромните усилия хвърлени в проучване и екипиране... По-голямата част са тези които просто са тръгнали... и от тях по-голямата част въобще не са се върнали...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #45
                                До: Избор на експедиционен джип.

                                Да, това е истината. На никой не му трябва уникален автомобил, който обаче може да се счупи по уникален начин

                                За това е и тази тема! Какво всъщност и за къде подготвяме. Много варианти са и няма еднозначен отговор. А и целите са различни - рекламно пътуване, почивка, фотопътуване (фотосафари на суахили) или друго. В много случаи може да се комбинират два или три елемента за да се получи съответния бюджет.

                                За Намибия не си съвсем прав в техническо отношение - рисковете от спане на земята (в палатка) са много големи в Африка. Дребни животни, скорпиони, змийчета, насекоми че и по-голями гадини... Прави се палатка в палатка, задължително на походно легло в комарник. Обаче разгъването на това съоръжение отнема 2 часа. За преход с единична нощувка е супер уморително и на практика никой не го прави. Затова са и палатките на покрива - имаш всичко това за 2 минути!!! Особено ако са 2-ма мъже, единия може и да спи в колата, ама другия си отива на покрива и т.н. Пък и за семейство с 1-2 деца пак не става в колата.

                                Хората не си оборудват автомобилите от капризи - живота го налага.

                                Нека по-методично подредим условията на възможните експедиции, след това ще коментираме в подробности - тук имаме хора, пътували стотици хиляди километри из интересни континенти, всеки може да даде практически съвети и идеи!

                                Какво е експедиция с джип?
                                Show must go on!
                                LZ1VES

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X