Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на експедиционен джип.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Избор на експедиционен джип.

    Определено теглото е много важно.
    След като има изискване автономност и ремонтопригодност аз бих избрал джип с двигател дизел голям 2.5 3.0 кубика по възможност без електроника.И без автоматични блокировки на мостовете ръчни да.Джипа ще е дълга база с възможно най - простата конструкция и окачване.

    Коментар


    • #17
      До: Избор на експедиционен джип.

      Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
      Именно. И влизаме в любимата тема на Стефан за теглото... Значи редуцираме офроъд възможностите... Затворен кръг
      Офроуд възможностите в каква насока? Мисля, че в случая целим endurance на всички възли и агрегати. Проста механика и як мотор примерно. Е, теглото се жертва, както и неща като ъгли на заход, ходове и подобни. Но те трябват ли при експедиция?

      Коментар


      • #18
        До: Избор на експедиционен джип.

        Абсолютно съм съгласен с горните критерии. При базов автомобил около 2т., съответно празен, но потготвен за тежки условия (лебетки, компресори, окачване, по-големи гуми и т.н) може да се очаква да стане около 2.5т. Теглото на пасажери 150-300 кг, гориво 150-200 кг, бивачни съоръжения - 100-150 кг., провизии, в това число вода - 100-120 кг., инструменти (в това число оффроуд аксесоари) 100-150 кг, втора резервана гума 30 кг., Допълнителен багаж - екипировка, комуникации, батерии, и т.н. 50-150 кг.
        Това са все неща които няма как да се пропуснат при дълга експедиция. Възлизат на около 1000 кг... Харесва ни или не, това е положението. Т.е. това което каза Яро - около 3500 кг е съвсем реалистично. Е от това тегло да се икономисат някакви 100-200 кг. с цената на сериозни компромиси в потготовката на експедиционната машина мисля че е несериозно. Проходимостта се постига с по-големи гуми и клиренс. От там нататък е ясно, че не може да се постигне нищо сравнимо с 1500 кг вранглерче с 37" гуми и ходове по метър, но не е и това целта, нали?
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #19
          До: Избор на експедиционен джип.

          Ето че постепенно дойдохме до същината на въпроса: какво е експедиция с джип

          Има значи няколко видове експедиции и затова няма универсален отговор. Без да се впускаме в продробности:

          -географски район/райони
          -структура на преходите
          -брой пътници
          -цели и задачи на експедицията
          -автономност на автомобила (за единичен преход)
          -структура на бюджета

          Едва след обстоен анализ на тези и на други подвъпроси може да се отиде към предполагаема конфигурация автомобил. И накрая марката.

          Изказвания от типа "тази марка ме кефи" просто не са подход по темата. Прекалено сериозна е!
          Show must go on!
          LZ1VES

          Коментар


          • #20
            До: Избор на експедиционен джип.

            Да допълня към думите на Веско:

            - географския район е от съществено значение. Едно е да се готвим за суровия север, съвсем друго за пустинните жеги.
            - от съществено значение е също така дали експедицията се извършва от сама кола (един джип) или участват няколко. Бюджет, планиране на запаси от части, храна и вода ако щете са съвсем други, когато са двама и когато са 4-5 джипа по двама. При повече коли, особено от една марка и близки модели е много по-лесно запасяването с части, възли, течности и т.н.
            - относно пътници, смятам, че двама човека в дълга база е оптимално.

            Коментар


            • #21
              До: Избор на експедиционен джип.

              Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
              ...Само за редукторните мостове не знам дали си заслужават разхода за нормална експедиция, но са мания!..:
              Звучи малко наивно може би, но мисля, че порталните мостове са най-ефективния (не във финансов план) начин за увеличаване на проходимостта на голяма и тежка машина. Факта, че са произведени специално за модела, а не са ТНТМ ги прави подходящо решение и за експедиции според мен.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #22
                До: Избор на експедиционен джип.

                Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                ....
                - относно пътници, смятам, че двама човека в дълга база е оптимално.
                На няколко пъти Петър Цанов е коментирал, че 4 пасажери са много добър екип в един автомобил. Аз на дълги офроуд експедиции не съм ходил, но съм пътувал до Кавказ и назад с Опел Омега и целия необходим инвентар и провизии за алпийска експедиция (около 6 000 км общо) и съм склонен да се съглася с това.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #23
                  До: Избор на експедиционен джип.

                  Това лято натоварих Диското с провизии за кръщене /храна и пиене х2/ за около 12 човека, ремонт на дограма /бормашина, пистолет за горещ въздух, зеге и още 1 кофа инструменти/ и осигуровка за 1 месец къмпиране в дивото /вероятно ще пропусна нещо/ - 2 палатки, пиене, кашон консерви, дрехи /синът ми на 1,5г., жена ми и аз/, въдици, плавници и т.н., шанцови инструменти, инструменти за колата, въжета, вода около 30л. /за на първо време/, камера, фотоапарат, гърнето на малкия /което заема изключително много място, защото кухините му не се запълват/, три лежанти, 3-4 спални чувала и още ситни-дребни, за които не се сещам. Така бяхме натоварени, че по пътя си купихме 1 бутилка вода и от немай-къде да я сложа я пъхнах под ръката си. Това всичко го събрах без допълнителен багажник. Бяхме синът ми, жена ми и аз.
                  Дифендър 110 ще събере много повече със сигурност, но лично на мен ми е тесен.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Избор на експедиционен джип.

                    Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                    Ето че постепенно дойдохме до същината на въпроса: какво е експедиция с джип

                    Има значи няколко видове експедиции и затова няма универсален отговор. Без да се впускаме в продробности:

                    -географски район/райони
                    -структура на преходите
                    -брой пътници
                    -цели и задачи на експедицията
                    -автономност на автомобила (за единичен преход)
                    -структура на бюджета

                    Едва след обстоен анализ на тези и на други подвъпроси може да се отиде към предполагаема конфигурация автомобил. И накрая марката.

                    Изказвания от типа "тази марка ме кефи" просто не са подход по темата. Прекалено сериозна е!
                    Още в първото си мнение, структурерайки темата, съм задал конкретни параметри на експедицията - район( до Будапеща и обратно през Карпатите), типа преходи, броя участници. За бюджет и дума не е ставало, очаквам всеки да сподели опит или идеи. А ако са идеи, те може и да са най- необузданите, стига да са аргументирани. Това е смисъла на тази тема, да извлечем полза от опита и мненинето на всички.
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • #25
                      До: Избор на експедиционен джип.

                      Предложения от мен "проект" , във вариянт 4.2 бензин, по съвсем груби сметки със всички описани аксесоари може да се вмести в бюджет около 35 000 Е. Скромно нали
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #26
                        До: Избор на експедиционен джип.

                        Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                        Предложения от мен "проект" , във вариянт 4.2 бензин, по съвсем груби сметки със всички описани аксесоари може да се вмести в бюджет около 35 000 Е. Скромно нали
                        Ми опитай да го направиш, записваи си разходите в ексел-а (или на лист ако предпочиташ), ще бъдеш Неприятно изненадан от крайният резултат, ако въобще го постигнеш.
                        Проблема е че смяташ само цената на частите, трудът става все по Скъп и Недостътен (поне Качественият такъв). Надявам се да споделиш постфактум "разкритията си".
                        Не ме разбирай грешно - не се заяждам, просто от известно време, правя експерименти в подобна посока (не точно Експедиционен, но подобен) и проблема е Голям, освен ако не си Майстор със Собствен сервиз и неограничени средства и време (а и НЕРВИ)

                        Злати, до Будапеща, ти не требе "Джип" и лека кола ще стане, експедициите за които се говори в темата са за по-диви места и в зависимост от конкретното място е и подготовката на колата (судено/топло, влажно/сухо, сложни терени/дълги преходи...), общите неща са НАДЕЖДНОСТТА и Вместимостта (аз бих добавил и елементарният лукс). Освен споменатият Патрул (готина машинка), аз бих добавил и Тойота 80, при която "подходящият" двигател се намира Мнооооого по-лесно (мака и малко по-скъпо), климатика е включен (почти винаги, ако не винаги) и опита ми с нея показва Перфектни резултати.

                        И в заключение ще цитирам един познат (по памет) "за да докараш Стара кола до добро състояние - трябва да дадеш пари като за нова..." жалко, но е близко до истината, а надеждността се определя освен от конструкцията (важен показател) и от ВСЕКИ един компонент, който след 10-20 години, НЕ Е в същото състояние каквото го е мисли конструктора в МОМЕНТА на производство, но пък съвременните возила стават все по далечни на търсената концепция, така че пак сме в Компромисно състояние, жалко

                        Коментар


                        • #27
                          До: Избор на експедиционен джип.

                          Да, аз половин година умувах и търсих подходящ автомобил втора употреба в Германия и Швейцария. Всичките ми познати там обиколиха къде що има автокъщи и собственици (общо над 14 бяха) да гледат за автомобили, направо си е тема за разказване, но резултата беше - купих си нова кола (иначе казано - джипка)

                          Няма значение каква, знам че още толкова пари ще трябват за да стане поне до Сибир или до нос Добра Надежда - според сезона...

                          Важното е какво искаме да правим и с кого, както казаха по-горе колегите.

                          По-скоро се радвам, че намерих кола, която лесно да може да се моделира и надгражда според нуждите, ще ми спестява време (много точно го формулира Алекс!!!) което ми е все по-малко...

                          Идеален вариант няма и няма да има Но всеки може да избере оптималния за него си!
                          Show must go on!
                          LZ1VES

                          Коментар


                          • #28
                            До: Избор на експедиционен джип.

                            за разходка през Карпатите и Унгария, аз бих взел нещо такова: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=25564

                            Няма какво да се лъжем, в Европа не ти трябва супер-проходимост - пътища има достатъчно /вкл добри черни / горски/...
                            помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                            Коментар


                            • #29
                              До: Избор на експедиционен джип.

                              Здравейте,

                              Злати е започнал една много интересна и актуална тема.

                              Аз ще нахвърля набързо още една гледна точка, моята...

                              Машината, която бих избрал за дълга експедиция с преобладаващо ОффРоуд каране се нарича УНИМОГ модел 404 или 403 с дизелов двигател.

                              Щатни гуми с комплект вериги за кални и снежни терени.

                              За проходимост мисля няма нужда да споменавам, всички сте поне чували а аз преди 2 дни и се убедих в това благодарение на колегата КОНОВ от Разград.

                              Надежността на машината би бил критерий от първостепенна важност, ами в този случай УНИМОГа мисля се справя добре, повечето 404 са по над 45 годишни и доста добре се справят без да имат няколко осн. ремонта на двигателите си и т.н. просто са мега нечовешко здрави и надежни...

                              Особенно полезно качество на УНИМОГа е, че е по-скоро камион отколкото джип, тоест товари почти толкова колкото тежи, незаменимо качество за дълга експедиция.

                              Изключително ремонтопригоден, гумите стават 1 към 1 от селскостопански машини, евтини са, по мостовете частите стават и за двата моста, има три 100% блокажа които могат да се включват и в движение.

                              Учудващото за тази машина е, че вози много приятно за масата си, окачването е мега просто и ефективно и здраво.

                              УНИМОГА може да бъде оборудван с какво ли не и последващите странични ефекти от това като малко по-бавната скорост, могат да бъдат компенсирани от примерно наличието на резервоар за вода, нафта, агрегат, електрожен, хладилник, климатик и т.н.

                              Цените на читави машини са в диапазона 5-10 000 евро.

                              Оборудването всеки си преценява и каквото и да е то, би било равно и в повече от на кой да е джип.

                              Последно но не по значение и важност, УНИМОГ машини има много по ЕВРОПА, има складове с много части, има клубове в почти всяка страна на ЕС и е въпрос на 1-2-3 дни да се намери коя да е част.

                              Недостатък е, че кабинките са тесни за 2ма души но това бе могло да се поправи при наличието на желание и сръчни ръце...

                              Злати по-горе бе споменал за мечти, ето аз споделих някой от моите с вас...

                              Нека мечтите ни по-скоро се сбъднат
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Избор на експедиционен джип.

                                И това би трябвало да свърши работа:

                                http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...e&pageNumber=4

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X