Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

    Транп, това всичкото е или по желание или е се изисква при професионална работа с лодки, катери, яхти.... Хайде да направим разлика между лодка за разходка, собствена лодка за развлечение, собствена лодка за бизнес и лодка на, която сме наети като капитани да я караме.

    Без да навлизаме в това какво искат от застрахователните компании /могат да си искат каквото им дойде на гумените тикви/ закона е:

    -Лодка за развлечение /собствена или под наем / НИЩО не се изисква освен ракети, светлини, пожарогасител, регистрация на лодката и рог за мъгла

    -Собствена лодка на charter- в зависимост от района на плаване освен горните неща- спасителен сал,Радар, ЕПИРБ, СБ радио, и лицензиран kapitan с радио лиценз /радиото задължително, лиценза и той/...

    -Лодка сертифицирана за над 12 пасажери- всичко по горе посочено + STCW клас+ периодичен тест за наркотици, медицински тест... /при нас искат и ФБИ удобрение.../

    По горе посочените класове са за професионалисти а не за разходкажии. Преподавам подобни неща за Американската Ветроходна Аасоциация. Много компании заради застраховките го искат преди да наемеш лодка. Просто става по лесно като им покажеш бумагите. Не наемаш ли лодка, не правиш ли бизнес с нея не ти трябват никакви бумаги- това включва даже и застраховка.

    Всяка страна отделно може да изисква от поданниците си плаващи в териториалните води на същата страна каквото и скимне. България е типичен пример. Това не е международния закон. Мога да си взема лодка от Турция и да си дойда с нея в БГ и никoй нищо не може да ми каже. Регистрирам ли я в БГ и съм Българин- е тогава ще мрънкат, защото си имат техните измислени правила. По света не искат нищо ако си плаваш за кеф с лодка, това включва и България. Нямат право да мрънкат ако идвам от Португалия например и не съм сертифициран.

    Е това е истината, пък вие ако искате вярвайте.
    Ако някои иска да си наеме 20 метрова лодка и е близо до Сан Диего, му го уреждам веднага. Трябва ми какъвто и да е документ със снимка. И африканска шофьорска книжка става. И Българска, че и от старите става.

    Морския- сигурен ли си, че ако дойда от Флорида до Варна с лодка ще ми трябва кетап за 20 тона? Кой ще ми го издаде, на какъв език ще ме изпитат? Ами ако идвам от Мозамбик например, Китай, Полша...??? И с какво право, ако не е БГ регистрация лодката и аз не съм техен поданник?
    Последно редактирано от NIKSD; 30-03-09, 23:53.
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

    Коментар


    • #32
      До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

      Едно въпросче по темата:

      Документ за квалификация за работа с радиостанции ....... може ли да бъде "заменен" с радиолюбителски инициал ....
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #33
        До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

        Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
        Едно въпросче по темата:

        Документ за квалификация за работа с радиостанции ....... може ли да бъде "заменен" с радиолюбителски инициал ....
        За това не съм сигурен. Съмнявам се. Имам един такъв за VHF станция. Взех го от скука. Изпита е пълен та..к. Взех го за да изглежда добре на резюме а не защото ми трябваше. По горни класове са за SSB до еди каква си мощност и вече за кораби над 50 000 ГТ искаха най горния клас лиценз. Там трябваше да си в час как се поправя... Това всичкото е по спомени от преди 5-6 години. HAM и SSB са различни неща и по логика си мисля, че няма да ти го признаят. Не знам и кого да питаш. В България е толкова оплетено всичко, че и да питаш най много да те излъжат.
        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

        Коментар


        • #34
          До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

          Не знам кой прав кой крив, но факт - миналата година едина група англичани живеещи тук си изкараха капитански за 20 БТ защото в Англия им идвало скъпо.
          Друг факт - преди около 2-3 години един приятел на брат ми си намери работа като капитан на яхта в Истанбул. Швед си купил яхта намираща се там, но турците не му разрешили да отплава без кетап. Нашия човек пък се репатрира от кораб, и за късмет се запознават в кръчма на марината.... и така!

          Имал съм си доста работа с нашата МА, и в интерес на истината като цяло не мога да се оплача в сравнение с други администрации. Има хора разбиращи професионалисти които си вършат работата.
          Като знам каква папеладжииница е шипшинга (и то НЕ измислена в Бг) и че капитаните в днешно време са се превърнали в администратори, билиотекари и подписвачи на тонове хартия, трудно ми е да си представя че някъде нещо може да мърда без някакъв сертификат.

          Коментар


          • #35
            До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

            MAP, ако Англичаните искат да наемът лодка и им иска компанията кетап, нищо чудно да си ги взимат от БГ. С кетап може и да им излезе по ефтинко лодката- застраховката е много по малка в повечето случаи. Колкото до шведите и лодката- повечето големи лодки са на чартър. Като правиш чартъри трябва задължително kapitan с кетап. Другата причина е- нямаш kapitan, нямаш застраховка /упоменато в застрахователната полица на повечето големи лодки/ Нямаш ли застраховка или не влизаш в марината, или ако си вече там не те пускат да излезеш. При маневрата треснеш ли някои ще трябва марината да покрива щетите, за това няма да го пуснат. Това обаче е само заради застраховката. Батак е и то голям. Докато не се знаят подробностти, не може да се каже. Пробвай да отидеш с твоя лодка и никога няма да ти искат кетап.
            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

            Коментар


            • #36
              До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

              Ами въпросния швед вече е станал собственик, но турския харбър мастър не го пуснал да отплава със собствената си яхта заради капитански сертификат. Нашия човек си е носел тапията и така го извел от Турция.
              Турците също мноооого обичат тапиите с печат. Колкото по-голям толкова по-добре

              А за англичаните, и те всички са кандидат-собственици. Сега там било направо кланница. Всичко което преди не са можели да си позволят сега било на безценица.

              Коментар


              • #37
                До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                NIKSD - Абе ти уж си морско лице а говориш такива работи! Как ще управляваш даден морски съд без документи! Точно в твойто San Diego миналата година отнесох такава Port State Control та чак свят ми се зави не стига дето чакахме 3 дни да им влиза самолетоносача ами...хамериканци - Нали това е идеята да имаш свидетелство за правоспособност + всички basic или advanced trainnig course който е признат по STCW 1978 и всякъкви други администрации - то по тая логика всеки полуграмотен идиот може да тръгне по море - то и за това все се давят като мравки!
                А колкото до идването ти във България с яхта или друг съд - АКО има проверка от МА при пристигането ти, едва ли ще ти поискат invoice от шипшандлера или ще ти се усмихват АМИ - Certificate of Competency + всички други необходими документи + Safety Equipment - ако НЕ ти арестуват съда! Присъствал съм не на една две проверки - Повярвай ми тук в БГ сме по католици от Папата стане ли дума документи и последвалия рушвет

                За това не съм сигурен. Съмнявам се. Имам един такъв за VHF станция. Взех го от скука. Изпита е пълен та..к. Взех го за да изглежда добре на резюме а не защото ми трябваше. По горни класове са за SSB до еди каква си мощност и вече за кораби над 50 000 ГТ искаха най горния клас лиценз. Там трябваше да си в час как се поправя... Това всичкото е по спомени от преди 5-6 години. HAM и SSB са различни неща и по логика си мисля, че няма да ти го признаят. Не знам и кого да питаш. В България е толкова оплетено всичко, че и да питаш най много да те излъжат.
                Ей с това вече изби рибата какъв изпит за VHF??? Къде си го взел този изпит? Какво има да му работиш с VHF ?? Това ще е само за американските гъзове! Тук в БГ морските лица сме - GMDSS radiooperator-радиооператор за СМСББ - и радиоелектроник за СМСББ! Какви 50000 GT и SSB-та?
                Fair Wind

                Коментар


                • #38
                  До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                  Morskiq- на лиценза пише "VHF Marine Radio Operator" Издаден е от Federal Comunication Comittion. В San Diego си пристигнал с яхта за разходка и си чакал 3 дни?!? Темата нали е за любителски лодки? Май говориш за различни неща.
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #39
                    До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                    Не не съм пристигнал с яхта а с кораб....И изобщо не говоря за различини НЕЩА!! Документите са си документи!Казах ти как седят нещата в БГ и не само там...Това че се минава метър някъде не ти дава право да управляваш какъвто и да е съд без документи...В по горният ми пост сам написъл че трябва да имаш Серт. за 20 БРУТО ТОНА - твойто любимо GT И това е! Само да те питам кога последно си идвал в БГ с яхта или друг съд без документи? Защо спорим за неща които са ясни и определени?А колкото за VHF серт. предположих че ще е в USA това... И къде ги прочете тези 50000GT и SSB-та? Дай и аз да го прочета...
                    И виж какъв е повода на темата!
                    имам намерение да си купя яхта,не много голяма около 7-8 метра.въпроса ми е трябва ли да се карат някакви курсове за правоуправление,както е при автомобилите.
                    Не се ядосвай за глупости...Попътен вятър!
                    P.S. - Не се качвам на нещо колкото спаситилните лодки...безсмислено е да изгубиш живота си правейки се велик мореплавател...питай Магелан
                    Последно редактирано от Morskia; 02-04-09, 09:56.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                      Пиша от телефона та ще е кратко. Морския- прочети заглавието на темата. STCW 78 и всичко изброено от теб е за професионални моряци. Пак прочети предните ми мнения. За едно си прав- в Бьлгария всички минават под този знаменател. За останалия свят обаче не се изисква ПРОФЕСИОНАЛНА подготовка. По горе сьм го обяснил сьвсем ясно.
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • #41
                        До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                        Ами прочетох и предполагам г-н hamillton няма да я кара в Занзибар....Всичко което съм написъл е с идеята за ПРИДОБИВАНЕТО НА СЕРТИФИКАТ В БГ и последвалите проверки на МА на съда! Стига сме спорили за глупости! Давай рома и лулите Той човека сигурно пишман стана да си взема яхта...с наште документи
                        Жив и здрав!

                        Коментар


                        • #42
                          До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                          Разликата между плаването с кораб и с яхта е... И за документите е...
                          Знаете ли кои са двете най-излишни неща на една яхта? Това са сенокосачка и капитан от флота.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                            Първоначално публикуван от yachtemerald Преглед на мнение
                            Разликата между плаването с кораб и с яхта е... И за документите е...
                            Знаете ли кои са двете най-излишни неща на една яхта? Това са сенокосачка и капитан от флота.
                            Да ама хубавото е че дали на кораб или яхта пак съм си капитан...за разлика от други хора по надолу в Екипажния списък
                            Ама то само с ядене не трябва трябва и ЧЕТЕНЕ

                            Коментар


                            • #44
                              До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                              И аз да питам нещо,че то вашето стана като чат явно сте наясно с материята.Имам скутер с 25 к.с. двигател и си го карам по Дунава(за разодки и риболов от лодка с въдици и за лов на патици) трябва ли ми капитанско карам го вече 2 години никой не ми е направил забележка или ми е искал документ разминавал съм се с големи кораби дори един или 2 пъти съм ги изпреварвал (предполагам така се казва).Скутера ми е 4 метра и според БГ законите не се изисква регистрация на самия скутер.Трябва ли ми Капитанско за него?

                              Коментар


                              • #45
                                До: Необходими ли са някакви капитански права за да караш яхта?

                                Да!!
                                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X