Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
    През `72-ра у нашенско ...

    ..пак по това време "Балканчето", дето колегата Гогов е ходил с него на даскало, струваше 300 кинта . Средната заплата на нормално бачкащ пролетарий (в смисъл нетарикат) и следователно средностатистически българин (в Епохата на равенството) беше 145-150 лв.
    .
    86-та смених три работни места в коренно различни сектори на социалистическата икономика и на всякъде бях на заплата под цитираните. Отделно дето от заплата 120 едва вземах 90. През април 87-ма си купих мечтания "турист" със четири скорости за 135 лева плюс бутилка коняк "Слънчев бряг" рушвет за да си го купя

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Мъййй, покрай juwela и kenton се присетих за АРДА целофан- някъкъв експортен остатък към 1985-6 година. Бяха доста по 'арни от класиката, ама зор се докопваха в Габрово.
      Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Всичко можеше. Селената беше подобрен версиЙ на ВЕФ. Имаше позициЙ FM-KW1-KW2-KW3-MW-LW и ловеше всичко, вкл. мЕлицьонерските радиостанциЙ. Имах и съученик-тЕрикат, дето ги отваряше, вътре някакви потенциометри въртеше с отвертка, че да фащат и сръбско и не знам още какво. Домашната мисля, че не съм му давал да я пипа, но тя си ловеше всичко.
        Ти сега да не си помисли, че сме нямали 'Веф' или пък 'Селена' ? 'Селената' още я има дори. Но без да се връткат вътре някои работи, едното не ловеше.
        Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
          Мъййй, покрай juwela и kenton се присетих за АРДА целофан- някъкъв експортен остатък към 1985-6 година. Бяха доста по 'арни от класиката, ама зор се докопваха в Габрово.
          А 'Ту 144" кой е пушил?
          Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
            86-та смених три работни места в коренно различни сектори на социалистическата икономика и на всякъде бях на заплата под цитираните. Отделно дето от заплата 120 едва вземах 90. ...
            Баш през 1985-1986 комшийката от 1-я етаж в "Люлин" (настанени там по програма за интегриране на циганите), която метеше улиците в столичната "Чистота" взимаше 250 лв. По същото време за "млад специалист" с висше и чужд език щатът беше 195 (180 + 15 за езика).
            А, между другото, някои от тия с ниските заплати по ведомост през 90-те отведнъж се оказаха с най-много пари и станаха видни арендатори и приватизатори ...
            Последно редактирано от Чавдар (V93); 27-01-19, 12:59.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
              През `72-ра у нашенско още немаше VEF 206, а едва VEF 201. На този последния (точно от тогава) бате ти Владко слушаше вражески радиостанций- "Свободна Европа" и ВВС. И разбира се румънския "Метроном" с водещ Корнел Киряк (когото пък Секуритате го гръмна директно като подарък за рождения ден на Чашеску , без да се лигавят с разни чадъри като нашите служби).
              ... а нощно веме : на средни вълни "Рейдио "Лаксембърг" с актуалните рок хитове на Европа. Звукът се носеше/заглъхваше на вълни и требеше радиото да се върти в разни посоки като сателитна чиния (не че тогава Народа е сънувал дори такава)...
              В петък “Поп албум“ ?
              Дизелов Jeep, не е Jeep.

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Виниловата плоча се оказа най-добрият звукозаписен носител. Възпроизвеждала от 30 Hz до 30 000 Hz нещо, което нито магнитните, нито оптичните и прочие дигитални носители не можели.
                Не знам кой те е облъгвал, ама те е пратил в царевицата. 192 000Hz на 24 бита хич не е нещо невиждано и то от много време. Не че можеш да намериш твърде много наистина използващи това записи. Защото какво може носителя е едно, какво е записано върху него второ, а какво излиза от колоните и ти стига до ушите - съвсем трето нещо.

                А плочата на повече от 15-ина никаква я няма. И то читава плоча с читава доза, които към момета са едни силно неприлични пари. И дори при тия честоти какво ще излезе силно зависи и от това колко пъти си слушал плочата.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Не знам кой те е облъгвал, ама те е пратил в царевицата....
                  Звукът е аналогов сигнал и затова цифровите носители слабеят (било с бинарен, било дори с "хексадецимален" код) и не могат да го запишат в пълнота, поне на този етап от развитие на "нАучно-техническия прогрес". Трето и четвърто вече е как и с какво ще бъде възпроизведен.
                  Това за 30 Hz - 30 kHz съм го чел някъде и нямам никакво намерение да споря с форумни специалисти.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    Това за 30 Hz - 30 kHz съм го чел някъде и нямам никакво намерение да споря с форумни специалисти.
                    Просто не си чел на правилното място, а именно учебниците по електроакустика и звукозапис за ВМЕИ.

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      Баш през 1985-1986 комшийката от 1-я етаж в "Люлин" (настанени там по програма за интегриране на циганите), която метеше улиците в столичната "Чистота" взимаше 250 лв. По същото време за "млад специалист" с висше и чужд език щатът беше 195 (180 + 15 за езика).
                      ...
                      От края на януари до края на април бях в завод "Г. Димитров" шлосер-монтьор на 140 основна, после до към септември телеграфен пощальон в пощата на 125, от септември докато ме изгониха в края на 89-та - работник в ателие за рекламни изработки на ДП Реклама на 120 основна. Не съм се сетил да пробвам като чистачка за 250.

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        ...Това за 30 Hz - 30 kHz съм го чел някъде и нямам никакво намерение да споря с форумни специалисти.
                        Остави ги специалистите. Чети Гогол. Той знае правилните отговори.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                          А 'Ту 144" кой е пушил?
                          Аз 86год. в Череповец.

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            Остави ги специалистите. Чети Гогол. Той знае правилните отговори.
                            Със сигурност знае повече от спецЯлисторите от Таатовото МеЙ.
                            Ибо НЯМА ПО-ГАДЕН ЗВУК от този на български филм (вкл. и след ТЗВ, ма тогава бяха хептен еталон за лошо качество на звука), нито ПО-ГАДЕН ЗВУК от записите на "Балкантон".
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ...А плочата на повече от 15-ина никаква я няма. И то читава плоча с читава доза, които към момета са едни силно неприлични пари. И дори при тия честоти какво ще излезе силно зависи и от това колко пъти си слушал плочата.
                              То и работещо ухо за над 15к трудно се намира, та оттам и легендите

                              Гагич, дай те черпя една аудиграма?
                              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                              Суперспам - спама на суперите

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                                То и работещо ухо за над 15к трудно се намира, та оттам и легендите

                                Гагич, дай те черпя една аудиграма?
                                Мани ме мен - мойто ухо едното е повредено от изстрел с РПГ и несработил "шлемофон", а другото - от продължителен разговор по "Бенефон" в "лихие девяностые".
                                А за звуците - има си разни "психо-модулатори" (дискотечно оборудване) и се харчат като топъл леб. Ибо са установили съдържателите на такива "локали", че инфра- и ултра-звуците въздействат на публиката (консумира повече алкохол, идва в по-големи количества и т.н.). Така, че не е без значение диапазонът, а както знаЙм от времето на славните дисководещи от ТЗВ (пАклон) - големият честотен диапазон на техниката и носителя на звукозапис позволява възпроизвеждане БЕЗ ИЗКРИВЯВАНИЯ в средния (чуваем) такъв.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X