Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Настройки на предното окачване според теглото на водача.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Настройки на предното окачване според теглото на водача.

    Първоначално публикуван от Daniel Gyorev Преглед на мнение
    Кажи и къде, кой и най-вече колко ти излезе... ще ти бъда благодарен
    Колегата е в Испания, надали информацията му ще е актуална за БГ...Макар, че и на мен ще ми бъде интересно как се настройват амортисьорите според теглото, т.к. поне досега си мислех, че според теглото се сменят пружините...Което и направихме с Кики - поръчахме си и ни доставиха пружини КТМ според таблицата на модела и според теглото на ездача(тук включихме и 5-10 кг отгоре заради екипировката и раницата)...Да бе, що ли тук не се включи Кики със снимки за новите пружини...пък може и да е монтирал вече на някой от КТМ-ите
    Mitsubishi L200 DobbleCab

    KTM XC 450 RW 2009
    KTM 350 SX 2011

  • #2
    До: Ендуро вести от Испания

    ето ви едно калкулаторче за пружини в зависимост от килограмите ви и типа каране

    http://www.mx-tech.com/?id=spring_generator
    Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

    Коментар


    • #3
      До: Ендуро вести от Испания

      Първо искам да попитам ,защо на КТМ сте сменяли,пружини това почти никога не е необходимо и най вече за КТМ.Разберете че пружината се слага зада увеличи въздействието на реглажа на самия амортисьор. Мери се дебелината на стеблото на амортисьора и по него се определя каква пружина можеш да сложиш.Пружината има действие при определен момент,не си мислете че като я затягаш ще стане по добре.Номера при ендурото е амортисьорите трябват да функционират плавно и да поглъщат големите неравности без да се колебае самия мотор.Не е страшно ако потъват почти до долу, лошото е ако се връщат много бързо на горе и за това се учудвам защо сменяте на КТМ пружините те са може би от типа универсал. Колегата пише че са сложили допълнително 5 10 кг защо,така мотора става много твърд и самия мотор се води много по трудно.Много важно е да се сменя маслото всяка година и да се слага определен тип масло SAE 5 мерете нивото на маслото с пружина и сменяте винаги азота в него.При всички амортисьори се счита за добре ако работят първите 45 50 мин след това се променят защото самото масло вътре се загрява и работи по друг начин.
      Лично за мога да направя много неща по амортисьорите но нямам необходимия инструмент,нито бутилка с азот ,нито специални ключове.Предпочитам да си платя между 150 и 200 евро и да ми ги направят за един път в годината не си заслужава да купуваш толкова инструменти и то скъпи.Трябва да знаете че настройките на мотора работят в границите на няколко милиметра както при згаване така и при разгъване.Никога не оставяйте кликовете отворени или затворени до край така те не работят аз съм се убедил в това.Не мислете че супер спортните амортисьори са удобни за каране те с за хора които вървят страшно бързо и имат супер техника при ендурото. Лично за предпочитам плавните реакции ,но не твърди за нивото на каране което имам. Плюс това тук в Испания караме много по камъни ,където не можеш да имаш твърдо окачване(от опит и от хора които карат ендуро от по 20 години знам че за ендуро винаги е по добре да си с по меки амортисьори така и умора та идва по бавно).Утре ще взема моя мотор и ще ви каза как е положението.
      Последно редактирано от iva_kx; 27-12-07, 22:17.
      Живейте и вярвайте в това в което не вярвате. Обичам природата и нейните красоти.
      0887 543 312 ,Land Rover Discovery 300 Tdi, КЛИМАУТО АВТО КЛИМАТИЦИ И ДИАГНОСТИКА.

      Коментар


      • #4
        До: Ендуро вести от Испания

        може би има причина Мики и Кики да си сменят пружините щом са го направили. Или са им меки или твърди или просто не им пасват на стила на каране или навиците. Има хора които са малко кг и обичат да карат с твърди предници, а има и обратния вариант.
        Моето лично мнение е че за ендуро трябва по-мек мотор защото 1-во няма такива скокове като на мотокроса, 2-ро времето което прекарваме на мотора е часове а не един манш 40 мин, и 3-то по-мекото окачване може да се използва за отскок при преминаване на препядствия особено при по трялско каране.
        Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

        Коментар


        • #5
          До: Ендуро вести от Испания

          Още малко дообяснявам когато броите кликовете винаги от крайно затегнато положение и след това ги сваляйте между 10 и 12 клик по принцип там някъде се оставят всички амортисьори след като се направят.Не местете повече от 2 до 3 клика защото вече амортисьорите не са компенсирани със задния(говоря за предницата). Задния амортисьор от долната част го оставете около 25 30 клика от крайно затегнато положение а от горе някъде на половина от всичките кликове. Всичко това е орентировъчно защото всеки от нас е с различен вкус и стил на каране.
          Последно редактирано от iva_kx; 27-12-07, 22:19.
          Живейте и вярвайте в това в което не вярвате. Обичам природата и нейните красоти.
          0887 543 312 ,Land Rover Discovery 300 Tdi, КЛИМАУТО АВТО КЛИМАТИЦИ И ДИАГНОСТИКА.

          Коментар


          • #6
            До: Ендуро вести от Испания

            Първоначално публикуван от pepimotos Преглед на мнение
            Първо искам да попитам ,защо на КТМ сте сменяли,пружини това почти никога не е необходимо и най вече за КТМ.Разберете че пружината се слага зада увеличи въздействието на реглажа на самия амортисьор. Мери се дебелината на стеблото на амортисьора и по него се определя каква пружина можеш да сложиш.Пружината има действие при определен момент,не си мислете че като я затягаш ще стане по добре.Номера при ендурото е амортисьорите трябват да функционират плавно и да поглъщат големите неравности без да се колебае самия мотор.Не е страшно ако потъват почти до долу, лошото е ако се връщат много бързо на горе и за това се учудвам защо сменяте на КТМ пружините те са може би от типа универсал. Колегата пише че са сложили допълнително 5 10 кг защо,така мотора става много твърд и самия мотор се води много по трудно.Много важно е да се сменя маслото всяка година и да се слага определен тип масло SAE 5 мерете нивото на маслото с пружина и сменяте винаги азота в него.При всички амортисьори се счита за добре ако работят първите 45 50 мин след това се променят защото самото масло вътре се загрява и работи по друг начин.
            Лично за мога да направя много неща по амортисьорите но нямам необходимия инструмент,нито бутилка с азот ,нито специални ключове.Предпочитам да си платя между 150 и 200 евро и да ми ги направят за един път в годината не си заслужава да купуваш толкова инструменти и то скъпи.Трябва да знаете че настройките на мотора работят в границите на няколко милиметра както при згаване така и при разгъване.Никога не оставяйте кликовете отворени или затворени до край така те не работят аз съм се убедил в това.Не мислете че супер спортните амортисьори са удобни за каране те с за хора които вървят страшно бързо и имат супер техника при ендурото. Лично за предпочитам плавните реакции ,но не твърди за нивото на каране което имам. Плюс това тук в Испания караме много по камъни ,където не можеш да имаш твърдо окачване(от опит и от хора които карат ендуро от по 20 години знам че за ендуро винаги е по добре да си с по меки амортисьори така и умора та идва по бавно).Утре ще взема моя мотор и ще ви каза как е положението.
            Колега, вероятно за повечето "ездачи" от форума това наистина не е необходимо - като гледам нито ти, нито Краси сте повече от 65-70 кг(поне на снимките)...
            Ще взема да снимам и да измеря какво се случва със "задницата" на КТМ(с оригинални пружини мисля за "до 82 кг.") като на него седне сина ми(50 кг.), Чинела(до 70 кг) или аз, екипиран с моите 105 кг или пък Кики с неговите 190 см и 110 кг..
            ПовЕрвайте ми, нещата видимо са различни...Все пак - аз тук коментирам САМО задната пружина.
            Mitsubishi L200 DobbleCab

            KTM XC 450 RW 2009
            KTM 350 SX 2011

            Коментар


            • #7
              До: Ендуро вести от Испания


              ако респективно 250 4Т е за около 70 кг човек, 450 за около 85-90, какво остава за тия по 100 и над, може би 650 4Т
              Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

              Коментар


              • #8
                До: Ендуро вести от Испания

                Първоначално публикуван от miki64 Преглед на мнение
                ........, Чинела(до 70 кг) .......
                Де да беше така Чинела е 84кг. и на CRFa пружините са настроени фабрично за 80-85кг. което ще рече, че съм роден за CRF Абе перфектният ездач
                А и бях свикнал на твърда предница от предишния ми CRF който беше кросов. Прегледах таблици за настройки на амортисьори и благодаря на бога вписвам се във фабричните норми идеално.
                А при КИКИ и МИКИ на компютъра на КТМ-ите изписваше "НЕ СЕ ВОЗЕТЕ ПО ДВАМА" та затова смениха пружините.

                Коментар


                • #9
                  До: Ендуро вести от Испания

                  Първоначално публикуван от Краси Преглед на мнение

                  ако респективно 250 4Т е за около 70 кг човек, 450 за около 85-90, какво остава за тия по 100 и над, може би 650 4Т
                  За над 100кила 525...
                  MG RACING

                  Коментар


                  • #10
                    До: Ендуро вести от Испания

                    Много сте прави като казвате, че не може да се возим по двама или да се прави ендуро по този начин. В този случай вече не говорим за ендуро а за разходки и това няма нищо общо с реалноста. Като казвате че за 250 едни килограми а за 450 други ами логично е мотора тежи повече и така трябва да се копенсират надвишаващите килограми. А КТМ 525 незнам този мотор за кой е може би за Супермен, аз съм карал такъв и мога да виказа че не виждам кой ще може с този мотор да му използва целия потенциал. Днес си взех моя мотор и мога да ви кажа че съм много доволен излезна ми 145 евро двата амортисьора и клапани за обезвъздушаване на предницата. Не беше нужно да сменям пружини, сменено е маслото отпред SAE 7 за да върви плавно, също направихме и карбуратора по фин така че като цяло съм много доволен. Ще ви пратя и снимки защото мисля в неделя да ходя да карам. Относно килограмите - регулират се чрез пластините вътре и количеството масло,това е тайна на самия майстор.
                    Последно редактирано от Goblin; 28-12-07, 23:49.
                    Живейте и вярвайте в това в което не вярвате. Обичам природата и нейните красоти.
                    0887 543 312 ,Land Rover Discovery 300 Tdi, КЛИМАУТО АВТО КЛИМАТИЦИ И ДИАГНОСТИКА.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Ендуро вести от Испания

                      Пепи много интересно звучи. Стана ми интересно за маслото, няма ли предницата да стане по-мудна с по-гъсто масло и да регагира по-бавно в първия си ход, особено на каменисти пътища където ударите върху ръцете са изразени в едни постоянни вибрации и след 20 мин си без сила.
                      Нали и затова са измислили twinchamber за да има една камера която обира всичко когато мотора се движи по правите на скорост (първите няколко сантиметра ход на предицата) и втората камера която поема големите копки, удари и скокове.

                      А по отношение на карбуратора какво си правил? С какъв карбуратор е gas gas-a? Данеби да е като на КТМ, Keihin PWK 36? Кажи какви жигльори си сложил, каква игла и положението и. Макар че сега е по-студено и настройките са други.
                      Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                      Коментар


                      • #12
                        До: Ендуро вести от Испания

                        искам да отговоря на Краси за преницата по-принцип оригиналното масло в ктм-а е 10ка аз съм правил микс от 10и15 и работи добре но това за състезателно каране и разбери че мекия мотор изморява повече.Кажи какъв ти е модева аз ще ти пиша какви жигльори да си сложиш;за Пепи настроиките за испания а там доста топло

                        Коментар


                        • #13
                          До: Ендуро вести от Испания

                          Първоначално публикуван от ktm450sxs Преглед на мнение
                          искам да отговоря на Краси за преницата по-принцип оригиналното масло в ктм-а е 10ка аз съм правил микс от 10и15 и работи добре но това за състезателно каране и разбери че мекия мотор изморява повече.Кажи какъв ти е модева аз ще ти пиша какви жигльори да си сложиш;за Пепи настроиките за испания а там доста топло

                          Несъм обърнал внимание в книжката на КТМ какво масло дават, може и 10ка да е.
                          ...за какво каране говорим че изморява мекия мотор? за мотокрос, за скоростно ендуро с елементи на крос, за технично и бавно ендуро или за трялско ендуро?

                          по отношение на жигльорите имам таблица, логиката е проста. По студено време повече гориво, съответно по-голям горивен жигльор. В таблицата има размери на горивния и прилежаща към него игла. Обаче в един щатски сайт видях нещо много интересно като решение. Много голям горивен жигльор 180 със игла за малък жигльор и в същото време иглата е свалена надолу т.е. зегерката е на горно положени, много странна комбинация и се питам какъв е ефекта ?!?!?

                          Мотора ми е КТМ 200 EXC с карбуратор Keihin PWK 36, ако не ме лъже паметта и 250 е със настройки и жигльори като моя
                          Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                          Коментар


                          • #14
                            До: Ендуро вести от Испания

                            Тук в момента е под нулата и не мисля че е толкова топло. Краси сложи му 42 ниски между 170 и 175 високи и иглата на 2 или 3 черта от горе на долу и виж как върви.Не мисля че сме чак с такова ниво че де усещаме такива малки разлики, аз карам цяла година с едни и същи жигльори и нямам проблеми. Маслото което трябва да сложиш на КТМ е модел Whitepower SAE 5 и количеството е около 550 милилитра. Не съм съгласен, че меките амортисьори изморяват.
                            Последно редактирано от iva_kx; 30-12-07, 10:09.
                            Живейте и вярвайте в това в което не вярвате. Обичам природата и нейните красоти.
                            0887 543 312 ,Land Rover Discovery 300 Tdi, КЛИМАУТО АВТО КЛИМАТИЦИ И ДИАГНОСТИКА.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Ендуро вести от Испания

                              Първоначално публикуван от pepimotos Преглед на мнение
                              Tuk v momenta e pod nulata i ne mislia 4e e tolkova toplo.krasi slozi mu 42 niski mezdu 170 i 175 visoki i iglata na 2 ili 3 4erta ot gore na dolu i viz kak varvi.Ne mislia 4e sme 4ak s takova nivo 4e de use6tame takiva malki razliki,az karam ciala godina s edni i sa6ti zigliori i niamam problemi.Masloto koeto triabva da slozi6 na KTM e model waitpouwer sae 5 i koli4estvoto e okolo 550 mililitra.Nesm saglasen 4e mekite amortisiori izmoriavat.
                              Погледна мануала, дават маслото за предницата 5W. Иначе жигльорите ми в момента са както от завода, пилот джета е 42 а горивния 162, иглата съм я сложил на средно положение защото ако я вдигна нагоре започва много да гори, но аз и на това положение съм доволен от мощността. Пепи твоя с 170 горивен колко гори ?!?!?
                              Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X