Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дамаска стомана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Дамаска стомана

    може с газ,с масло,олио или вода.с финно машинно масло става най-остро,но най-бавно,а и се образува един черен филм от камъка и маслото които пречи да виждаш какво правиш.полсе трябва да бършеш с парцал.аз ползвам вода.процеса се контролира видио и е лесно,когато те притиска времето
    http://diadoblago.ucoz.net/

    Коментар


    • #32
      До: Дамаска стомана

      Тук продават Арканзаски камък, ама е много скъп.
      http://shop.oragie.com/index.php?cPath=152

      Коментар


      • #33
        До: Дамаска стомана

        Малко оффтопик

        Ето как се прави истински дамаски нож :



        Коментарът :
        Ковачите имат свой район на градския пазар в Хомс. Там са съсредоточени двайсетина ковачници, а пушекът и миризмата от пещите им се стели из околните коридори. Слънцето минава през тесни прозорци високо в покрива и осветява сивия пушек, което и ме привлече към това място. Тук произвеждат всякакви метални предмети - ножове, брадви, инструменти, джезвета и казани и всякакви подобни. Тези двама ковача бяха очевидно много горди с ножовете си и когато проявих интерес към продуктите им с удоволствие ми позираха. Удряха желязото един след друг с невероятна скорост, може би 4-5 удара в секунда, въпреки че по-възрастният в ляво беше с един крак.

        Копирано от
        ЛИНК

        п.с. Авторът ми е приятел и за тази Коледа ходи до Сирия. Доста интересно е било. И на мен ми се ходи

        Коментар


        • #34
          До: Дамаска стомана

          ТТ, не се обиждай на въпроса, но пробва ли с масафче?
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #35
            До: Дамаска стомана

            Първоначално публикуван от Upimen Преглед на мнение
            ТТ, не се обиждай на въпроса, но пробва ли с масафче?
            Че що да се обиждам, ако "масфче" = на "масаТче" значи съм пробвал. Имам такъв масат, на него пише "Солинген, хром ванадии" и никаква работа не върши. За кухненски ножове става , но за друго не. Днес поръчах от линка на колегата Тракторист диамантен масат ( каквото и да е това) плюс арканзаски камък ( малък) за фино заточване - 20 лв.
            За резултата ще ви информирам.
            Поздрави
            Тодор Томов
            =============================
            Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
            Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

            Коментар


            • #36
              До: Дамаска стомана

              Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
              Тук продават Арканзаски камък, ама е много скъп.
              http://shop.oragie.com/index.php?cPath=152
              Проверих - скъпия комплект (90 лв.) вкл. три камъка с различна грапавина + дървена стойка за тях. Има и един камък + стойка - 20 лв.
              Благодаря за линка
              Поздрави
              Тодор Томов
              =============================
              Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
              Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

              Коментар


              • #37
                До: Дамаска стомана

                Първоначално публикуван от diadoBlago Преглед на мнение
                т.т. , внимавай да не ти се смеят,е иначе ще излезе,че не си разбирач
                davc,разбира се,че е двуслоен.това за меката и твърдаъа част са пълни глупости.просто двата компонента са с различна едрина на зърното.камъните ,както шкурките си имат номера според едрината на зарното.иначе най-често материала е един и същ - или алуминиев окис(в добрия случай),или силикаттни карбиди(както е споменатия от мен китайски брус "ориент" за 1.5лв - най-евтиното което върши работа)оцветени различно да не ги бъркат магазинерите дет се смеят що се отнася до естествената белгия,то изкуствена нямабелгия викат на естествени камъни ,които са били внос от белгия.там се среща тоз вид камък.а познаи що на критския му викат критскиима и аризонски и т.н.

                т.т. твоита чикия се води лос-2.има доста модели,стандартно острие като твоето и различни дръжки.всичките ги водят лос -2(или на руски лось-2),като за протокола различните ножове с това серийно острие са под обозначения:л2к,л2-с,л2-чд и т.н.това е руски промишлен дамаск - кеф ти 5 кила,кеф ти един вагон.не знам какво си правил с него,че вече не реже,но причините може да са 2 - закален до висока твърдост - бързо се изтъпява;съставните стомани са неподходящи.какво са сложили руснаците вътре само те си знаят.по принцип този тип ги водят "подарки мужчинам" каквото и да значи това.
                казвам ти от д-град пазара,защото аз си ги взимам от там.мога да ти кажа къде може да се намерят и в пловдив....а от къде да си купиш в софия...тва май ти трябва да ми кажеш
                п.п. де го колегата Upimen да обменим опит и направим връзка....аз заради него съм тука.току виж някой ме попитал от де да си купи паста за зъби
                Нямам претенции да съм разбирач, просто харесвам ножове, и от време на време си купувам по някой. Купувам и разни справочници ама в тях нищо не пише за заточване на ножовете - само красиви картинки и размери...
                Последната придобивка е нож произведен от Diter - Пловдив, много красива изработка, а как реже ....чак инструкция за изваждане от канията има за да не я срежеш

                Лос-2, руски промишлен дамаск - пак е полезна информация, поне знам че не е нещо специално, но все пак Дамаск. Благодаря за информацията.
                Поздрави

                ПС - ако някой почне да те врънка за паста за зъби - пращай го при мен, имам опит с тия неща.
                Тодор Томов
                =============================
                Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
                Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

                Коментар


                • #38
                  До: Дамаска стомана

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Честито, прекрасен сувенир!

                  .
                  Мерси Колега!
                  Кога имаш имен ден
                  Поздрави
                  Тодор Томов
                  =============================
                  Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
                  Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

                  Коментар


                  • #39
                    До: Дамаска стомана

                    davc, имаш ли някой професионалист точилар да препоръчаш?
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #40
                      До: Дамаска стомана

                      Първоначално публикуван от Upimen Преглед на мнение
                      davc, имаш ли някой професионалист точилар да препоръчаш?
                      И на мен!!!

                      Коментар


                      • #41
                        До: Дамаска стомана

                        Ако си клал и други неща с това ноже, ходи се изследвай за хепатит Б, Ц - един приятел така прихвана тая гад, та от тогава мноого внимавам как си мия ножките и гледам да не се порязвам. Сори за черногледството, ама нали знаеш - който квото му е на главата . Проливането на кръв не-вианги е толкова безопасно колкото ни се иска.
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #42
                          До: Дамаска стомана

                          [quote=Upimen;327483]Ако си клал и други неща с това ноже, ходи се изследвай за хепатит Б, Ц - един приятел така прихвана тая гад, та от тогава мноого внимавам как си мия ножките и гледам да не се порязвам. Сори за черногледството, ама нали знаеш - който квото му е на главата . Проливането на кръв не-вианги е толкова безопасно колкото ни се иска.[/quot/]

                          Без да е във връзка с дамаската стомана, само ще спомена, че за определени неща се ползват само определени инструменти - например "skinera" се ползва само за това, за разфасовка друг и т.н Така само намаляваме вероятността от заразяване. Освен това само с миене на ножовете не става, особено ако след проверка се окаже, че дивечът е заразЕн. Добре е редовно ползваните ножово периодично да се стерилизират т.е. термична обработка при минимум 72 градуса (обикновено изваряване).
                          Поздрави
                          Тодор Томов
                          =============================
                          Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
                          Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

                          Коментар


                          • #43
                            До: Дамаска стомана

                            Малко снимки на ножа който ми ковна дядо Благо





                            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                            Коментар


                            • #44
                              До: Дамаска стомана

                              Ножа изглежда невероятен А и снимките са станали много добри
                              Танки грязи не боятся!

                              Коментар


                              • #45
                                До: Дамаска стомана

                                Ще се радвам да споделите впечатления... точене, рязане и най-вече ако имате сравнение с нещо стандартно...
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X