Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Промяна и усъвършенстване на ловни патрони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Промяна и усъвършенстване на ловни патрони

    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
    Иначе тая идея с веригата не е нищо ново. Още преди 7 века са правили гюллета с разглобяема на две черупка и верига, която ги свързва. Ползвали са се във флотската артилерия за отнасяне на платната на врежеските кораби. Против пехота е по-добре да се ползва т. нар. картеч - вместо снаряд, болтове и гайки, който дупчат наред. Оттам идва и името на появилата се по-късно картечница.
    Тая работа става и в днешно време. Взимаш 13/0, разпробиваш ги на бавни обороти и ги връзваш на тройки с хирургичен конец или нещо арамидно. Подреждаш ги в патрона и при всеки изстрел имаш 3 въртележки, които отнасят всичко по пътя. В Латинска Америка пък са ги връзвали и 12-те на една линия и така са си разчиствали пътя, когато не е ставало с мачетета.
    Е те сега вече ме шашна...
    Абе откъде ги знаеш всичките тези неща, кажи да се запиша и аз за това школо......
    Сега ме лиши от сън, как никой не ми е казал тоя номер!!
    Вярно сачмения сноп ще се свие, но идеята е много хитра, ако се комбинира с колиматор!
    Евала Обер!
    Дай да направим консултантска къща, аз ще организирам работата, а ти ще даваш консултациите!

  • #2
    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
    Взимаш 13/0, разпробиваш ги на бавни обороти и ги връзваш на тройки с хирургичен конец или нещо арамидно. Подреждаш ги в патрона и при всеки изстрел имаш 3 въртележки, които отнасят всичко по пътя. В Латинска Америка пък са ги връзвали и 12-те на една линия
    Чакай сега, 3 въртележки с по три сачми са 9 сачми, а в Латинска Америка вече са 12!?
    А как реши колко точно е броя на 13/0 при положение, че не коментираш калибъра?

    Коментар


    • #3
      Говоря за кал. 12х70., ама който знае ще разбере. Вярно, че ако се прави като хората стават 9 на връвта, обаче тези които аз съм виждал бяха 12 броя. А как става ли? Взимаш пушка с по-дълъг патронник, напр. 12х76, и й слагаш нормален заряд и по-тънки обтуратори, като по този начин ти се отваря място за още един ред. Явно изстрелите са им скъпи и затова гонят максимален ефект. Освен това пушките за тази цел са им със скъсени цеви, че отрано да се разлетят встрани. Недостатъкът е, че освен встрани, линията може да се разпъне и вертикално, при което първата се забива и събаря останалите. Затова въртележките са за предпочитане. С такава самозареждаща се пушка, можеш да излезеш срещу 3 мерцедеса мутри или две махали цигани ;-)

      Коментар


      • #4
        Това за вертикалното забиване е глупост, вързали са те, ако хирургически конец може да промени траекторията на изстреляни 13/0, аз съм Мерилин Монро! Още повече при острите ръбове на отвора в сачмите!
        Единствения смисъл е да държи сачмите близо при полет!

        Коментар


        • #5
          Що да е глупост? Ако са навързани на линия и тя не се е оплела, като стреляш близко до земята, за да косиш храсталаците, първата като се забие, ще повлече и останалите. Онези си ги връзваха с някакви арамидни истории, които са доста здрави на опън и на срязване. При това не говоря за една нишка само. Допълнително, скъсените цеви не им задават някаква сериозна групираност. Ся, колко работи не знам. Не съм пробвал да ги навръзвам на линя.

          Идеята на въртележките е да нанасят сериозни поражения. Иначе зависи какво значи да ги държи близо при полет. То нали това им е идеята - да се разпръсват и да дават по-голяма вероятност за попадение. Ако искаш да са на куп и си много точен - има бренекета.

          Щом ти попадне кевларен конец, може да го наплетеш за по-голяма дебелина и да пробваш. Тая работа е ясно, че е яко незаконна, така че по-добре недей. Тук само обменяме мнения и хипотези.

          Коментар


          • #6
            Бренекето и снопа нямат междинно решение, т.е. от 2 метра слиза на 2 см., а това дава кръг 50 см.!
            Освен това, незнам защо мислиш, че съчмите излизат под строй една по една..
            Без шокове /пълен цилиндър/ късата цев ти дава сноп 1,5 метра на 30 метра, ако една от съчмите заоре, ти гарантирам, че другите няма да се завъртят като синджирче около пръста, а ще си продължат с остатъка от връвчицата...или ще срежат сачмата!

            Коментар


            • #7
              Якостта на опън и на срязване са баш характеристиките на арамидите и в частност на кевлара. Малко съм се занимавал с бронетехника и в частта лични защитни средства ги човъркахме тези парцали. Като са на отделни нишки се късат лесно, обаче сумарното им съпротивление на конец става значително. Вече не помня, но имаше статистика колко игли и ножове на кроячни машини дават фира за шиенето на 1 кв. м многослойна броня.

              Стефане, Захари Стоянов беше описал "теллия куршума", а и в училище засякох да се споменава писъка му в едно стихотворение, ама вече не помня кое...

              Волк, за установяване на истината си требе експериментална постановка, подкрепена с вино и суджук! Въртележките стават много добре, ама свърших конеца...



              Ефектът с двете попадения е открит от американците още през 60те когато са се задълбочили в изследването на пулсациите на времмените кухини. Сетили са се, че ако има две такива в близост, те влизат в резонанс и фронът се разкъсва, което води до рана, нетипична за огнестрелно оръжие. За целта попаденията тряба да са в рамките на не помня колко милисекунди и да не са в една точка. Нервната система не е целта в случая, а масираният вътрешен кръвоизлив. Ако те ударят в дланта, ще се оправиш. Всички в последствие имат разработки на тази тема, вкл. и споменатият Абакан. И Хеклеровият G11 разчита на този ефект. Само че, досега нищо конкретно. Аз лично не сменям нищо за АК47 и като гледам сложния двупосочен затвор на Абакана, по-добре друг да се пробва с него. Отделно, за да се получи резонансният ефект е необходимо стреличките или куршумчетата да са с голям скорост на срещане с преградата, т.е. с ниска маса. Седователно и храстите стават за укрития. Това е бил другият проблем във Виетнам - 5,56 не може да се сравнява с 7,62 при бой в растителност. За часовникарската прецизност на AR15 не говоря. Много приятен и точен автомат, но да не ти зависи животът от него.

              Това пък за руската военна доктрина откъде го измисил? Баш в техните учебници по боеприпасно проектиране си пише за предназначението на калибрите и как атака се спира най-лесно като натръшкаш само ранени, а настъпление се затлачва като им напълниш полевите болници. То затова и противопехотните им мини (особено касетъчните) преимуществено късат стъпалото, а не убиват. Честито на противниковата икономика и социалното й осигуряване. Мините са друга тема, която ми е отвратна.

              Коментар


              • #8
                А по наште земи на това му викат ...
                Боже, в устата ми е и не мога да го кажа, думата ми избяга. Хайдутите още са слагали по два куршума отлети с телче което ги свързва в шишанетата и са се кефели как срязва заптието. Като лети пищи особено, не свири като единичен куршум. От там му е и името.

                Той, той! Точно теллия! Ей, като ми изчезне така някоя дума и направо побеснявам.
                Ами то това е файдата от вързаните куршуми - ударената площ е много по-голяма.
                Всички твои колеги които познавам (в смисъл работят това) като гледат Никоновия казват съвсем едно и също, без да се познават. Каквото и ти Много е хубав, по-добро няма да има още сто години. Просто не става за нищо, това му е единствения кусур.
                Да бе, верно картечниците задавят атаката, а нощеска стоят още и дежурни картечари, та да не могат да приберат ранените. И противопехотните мини ги направиха като кибритени кутии, за кво да му късаш цялото стъпало, като и със счупена пета не може да ходи. Обаче във всички устави пише че противника се унищожава, което се и наблюдава на практика. И поне на мене за "Пленници да не се вземат!" в края на бойната заповед друго не ми се е случвало, освен да ми размахат пръст. Ако наоколо има друг голям началник. Айде, на руснаците им е трябвала работна ръка, вземали са. Да си чувал за проблем като пленнически лагери по наште земи?

                Коментар


                • #9
                  Е, ся... Говоря за доктрините на големите блокове, където войната е на изтощение на противника. Именно те и правят оръжията. Ние сме брутална пасмина, така че не сме мерило. Чупенето на петата не стига. Трябва да не може да се върне на войната, пък у тях да се разорят от протези и от пенсии...

                  Иначе, теллията има 2 разновидности - две сачми отляти с тел, навита на пружина или една отлята със сноп телове през центъра й, които стърчат в двете посоки. Това нещо като се забие, теловете късат всичко наоколу.

                  Коментар


                  • #10
                    За храсталаците у наше село връзваха съчмите с една тъничка тел ... Използва се при риболов (на щуки) - дебелината и е около 0.20-0.25 и е някаква легирана стомана - неръждаема и доста жилава ...

                    То по онова време май никой не е споменавал съществуването на арамидните влакна в БГ ...

                    Действително "изобретението" датира от минали векове ...
                    Път без препятствия обикновено не води до никъде.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Промяна и усъвършенстване на ловни патрони

                      характерен почерк на италианските коза ностра-едри съчми навързани с тънк ател-целта,летят на група,дори и оплетени,летят като едно голямо бренеке,а отрязаната лупара е имала за цел да убива отблизо.поздрави
                      куче или вълк?
                      в клетка ,или свободен?
                      въпрос на личен избор.
                      Вихрен Илиев
                      0888249888
                      blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
                      Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X