Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Безопасност при ползване на лебедка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Безопасност при ползване на лебедка

    Писал съм го поне 2-3 пъти, ама в тази специализиране тема ще "повторя", за мен има САМО синтетика:
    1.много по-леко е
    2.не реже ръцете докато се работи с него!!!
    3.При скъсване няма пострадали - ПРОВЕРЕНО, още си спомням Яро и Дани който седяха до въжето когато се скъса в дълбокият и тежък сняг на Рила, ако бях със Стоманено, можеше само да си ги спомням сега
    4.много по-лесно за работа, много по-малък щанс да си СЧУПИТЕ лебедката ако се навие в единият край (със Стоманено това се е случвало нееднократно!)

    Предпочитам да си купувам въже на година - две (за сега от 5 лебедки имам само едно скъсано синтетично въже, за 4 години) от колкото да пострада някой!!!

    Много внимавайте къде и как закрепвате КУКАТА (тя не е синтетична) НА патриот-а в задната врата имаше вдлъбнатина именно от кука която беше излетяла с част от дърпаното возило (Не бях аз, а моят майстор докато ми оправял колата), не ми се мисли ако е бил човек на това място

    Винаги връзваите въжето МАКСИМАЛНО Ниско на дървото (ако се теглите за дърво) и избирайте по-дебели дръвчета, защото и паднало отгоре ви дърво не е приятно преживяване

    Симтетиката има Шлаух който я пази от претриване - ползвайте го по предназначение т.е. където има опасност въжето да се трие в земята, дърво или не дай си боже камък - слагайте шлауха - помага

    Коментар


    • #17
      До: Безопасност при ползване на лебедка

      Събуждам темата с една интересна снимка

      Не е ли малко рискована тая операция?
      Прикачени файлове

      Коментар


      • #18
        До: Безопасност при ползване на лебедка

        Първоначално публикуван от robkobg Преглед на мнение
        Събуждам темата с една интересна снимка

        Не е ли малко рискована тая операция?
        След като въшката успява да направи "корем" на въжето значи не е натегнато и не е опасно да в близост. Снимката е на състезание а там знаем е друго. Това се прави за да се навива въжето правилно на барабана без да увисва и натрупва на лебедката.

        Коментар


        • #19
          От: Безопасност при ползване на лебедка

          Макар, че ръкавиците нямаше да му пречат ...
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #20
            От: Безопасност при ползване на лебедка

            Да попитам и аз понеже нямам опит с лебедка,как става така ,че при теглене въжето да се навива правилно .Ако е под ягъл и намитките се катерят една върху друга си е пробем.Защо ли още не са измислили един червяк който да се движи наляво и надясно и да подрежда въжето

            Коментар


            • #21
              От: Безопасност при ползване на лебедка

              Първоначално публикуван от pifco Преглед на мнение
              Да попитам и аз понеже нямам опит с лебедка,как става така ,че при теглене въжето да се навива правилно .Ако е под ягъл и намитките се катерят една върху друга си е пробем.Защо ли още не са измислили един червяк който да се движи наляво и надясно и да подрежда въжето
              Колега, питаш как да се навива правилно или се оплакваш, че не е измислена система за редене


              Сега да ти кажа от моя опит:

              - За това как да стане - при стандартно монтирана лебедка на предната броня няма начин да не се получи това, което описваш. Заради това при теглене се наблюдава въжето и когато навие в единия край на барабана се спира, развива се, навива се на противоположният край и после пак се теглиш.

              - За устройство, не е като да няма, ето един пример:

              https://www.youtube.com/watch?v=zAKIiwefbsg
              Toyota Land Cruiser 80, 1FZ-FE
              BMW F650CS
              Радо о885 5о 59 5о

              Коментар


              • #22
                От: Безопасност при ползване на лебедка

                Първоначално публикуван от pifco Преглед на мнение
                Да попитам и аз понеже нямам опит с лебедка,как става така ,че при теглене въжето да се навива правилно .Ако е под ягъл и намитките се катерят една върху друга си е пробем.Защо ли още не са измислили един червяк който да се движи наляво и надясно и да подрежда въжето
                Такова устройство за подреждането на въжето има на Краз-овете. При тях обаче лебедката е много далеко от валяците , ъгъла спрямо оста на лебедката е близък да 90градуса(почти право е като при телферите. Руснаците имаха едно устройство което обаче не се е наложило специално на джиповете
                Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                Дий Снайдер

                Коментар


                • #23
                  От: Безопасност при ползване на лебедка

                  Мдааа ,това имах предвид като устройство ,но явно не е внедрено за малки лебедки като на джипки.Иначе имах предвид правилното навиване по време на теглене,но мерси стоплих.С една дума тегля и гледам и като навие отгоре спирам ,развивам ,навивам правилно до където съм отпуснал и пак тегля ясноооо

                  Коментар


                  • #24
                    От: Безопасност при ползване на лебедка

                    Това е правилното решение, наблюдаваш барабана и пренареждаш като има нужда.
                    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                    Дий Снайдер

                    Коментар


                    • #25
                      От: Безопасност при ползване на лебедка

                      Най-важното ,нещо е една ,каишка като при Лорна,да държиш въжето за нея а не директно с ръка въжето.Щото наскоро стана в нашата група един сакатлък и откъснахме средния пръст на едно момче с лебедката.В Пирогов,въобще не направиха опит да го зашиват така беше размазан.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Безопасност при ползване на лебедка

                        Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                        Най-важното ,нещо е една ,каишка като при Лорна,да държиш въжето за нея а не директно с ръка въжето.
                        Като при кое?

                        Относно размотаването на купа въже, пренавиването му на другия край, и пак навиване-става, ама само ако джипа може да стой статично без да се осланя на въжето.
                        Демек-ако е в блато, ако е на баир, ама спирачките го държат, и т.н.
                        Ако е на много стръмно-ай си отпуснал въжето-ай си тръгнал да се свличаш на шейна надолу.
                        Тогава решението е достатъчно дълги колани. Вързваш се да висиш на тях, и вече въжето е свободно за манипулации. Ама си трябват колани, шегели, дупе, и опит в офроуда.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Безопасност при ползване на лебедка

                          Бай,бабо,да не те среща мечка,в гората.Всичко си беше както казваш,колани,шегели,опит и то много,но момчето остана без един пръст на ръката.Даже,още не мога да повярвам как се случи,при положение че е правено безброй пъти.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Безопасност при ползване на лебедка

                            Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                            Бай,бабо,да не те среща мечка,в гората.Всичко си беше както казваш,колани,шегели,опит и то много,но момчето остана без един пръст на ръката.Даже,още не мога да повярвам как се случи,при положение че е правено безброй пъти.
                            Практиката показва, че инцидентите се случват при рутинните дейности на които след време обръщаме по-малко внимание, а те са си все така опасни. Най-много злополуки според статистиката има при ходене, точно по тази причина. Опитните шофьори имат карането като инстинкт също като ходенето(нещо като срастване с колата) и предизвикват нелепи на пръв поглед инциденти, не винаги тежки.
                            Лебедките са много опасни също като ъглошлайф да речем и могат да доведат до нараняване при най-малкото подценяване. Никога не трябва да се подценяват!
                            Един колега миналата година много нелепо почти си беше отрязал двата пръста. Режел някакви дъски с шлайфа, оставил го за секунда и видял че е забравил да отреже нещо, посягайки да го вземе той все още върти диска и му хваща пръстите. Всичко се случва за секунда, много нелепо.
                            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                            Телефон - в профила!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X