Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

    Здравейте!

    Със семейството ми искаме да изкараме курс за водач на кораб до 40 бт. Ще запишем курс, но преди това ми се искаше да попрочета някое друго помагало, за да се подготвим за листовките. Знам, че на курса вероятно ще покрием материята, но все пак. Обиколих всички книжарници из София, Славейков и т.н., но за съжаление никъде не успях да намеря нещо подобно. Препоръчаха ми "Наръчник за капитан на кораб до 40 БТ" на кап. Костадин Костадинов, но съжаление не мога да я намеря никъде.

    Някой може ли да ми препоръча нещо подобно? Ще съм много благодарен и ако има нещо подобно, да споделите с мен.

    Благодаря!

  • #2
    От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

    Курсовете за море се различават от тези за Дунав, например... За Дунав ти трябва Правилник за плаване в българския участък на р. Дунав. Отделно има много хубава книга Корабоводене (речно за Дунав). Птрдполагам същото го има и за морското корабоводене. И да - на курса освен, че ще ти кажат важните неща, но и ще ти дадат необходимите материали.
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

    Коментар


    • #3
      От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

      Привет! Много благодаря за правилника. Точно такова четиво ми трябва, но за морско корабоплаване.

      Коментар


      • #4
        От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

        Обади се на Карела,те правят такива курсове и направо ги питай какво да четеш докато ти се чете преди курса,къде се купува и дали те го имат в наличност.Кажи им,че Венци Малкия те праща
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #5
          От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

          https://www.marad.bg/sites/default/f...T_14012016.pdf

          Коментар


          • #6
            От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

            Благодаря! Определено полезно четиво. Като ги разгледах, бая пъти трябва да ги прочета, за да ги запомня,

            Коментар


            • #7
              От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

              Ето и един стар учебник. Струва си да се прочете поне.

              ЛИНК

              pdf - обаче е малко над 300 мб !!!

              Коментар


              • #8
                От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                На онова горе ако ме хванат ще ме скъсат,учебника пък съвсем няма да го отварям ма иначе имам половин милион километра в морето / нищо не са еле с 10км/ч колко му е /.

                Майтап да няма,добре е да се чете,но наблегни после на практиката,правилната.

                Добро инфо
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #9
                  От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                  Първоначално публикуван от boje Преглед на мнение
                  ... Препоръчаха ми "Наръчник за капитан на кораб до 40 БТ" на кап. Костадин Костадинов, но съжаление не мога да я намеря никъде.
                  Аз мога да ви я дам. Също така можете да си я закупите директно от капитана.
                  Адреса му е: София, ж.к. "Сердика", бл. 19.... номера му е: 088 седем 42505осем

                  Коментар


                  • #10
                    От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                    В този въпросник нещо има объркано или аз бъркам.
                    На въпрос № 286 правилният отговор е "Кораб, по-къс от 50 метра влачи друг кораб."
                    На въпрос № 300, който е със същата цветна схема като № 286 правилният отговор е "Кораб, по-дълъг от 50 метра влачи друг кораб."


                    П.П. понеже копирах от ПДФ не мога да се оправя с големината на текста.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      В този въпросник нещо има объркано или аз бъркам.
                      На въпрос № 286 правилният отговор е "Кораб, по-къс от 50 метра влачи друг кораб."
                      На въпрос № 300, който е със същата цветна схема като № 286 правилният отговор е "Кораб, по-дълъг от 50 метра влачи друг кораб."


                      П.П. понеже копирах от ПДФ не мога да се оправя с големината на текста.
                      Във всички листовки има грешно показани "правилни" отговори, не се притеснявай.
                      Когато аз карах курсовете, грешките бяха общо 8, дори имаше и две в учебника.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                        Огромни благодарности за информацията! Още днес ще се свържда с капитана, за да закупя учебника.

                        А иначе, пуст мерак - за съжаление лодката е на морето и не се очертава да мога да практикувам следващите месеци. За през зимата теорията, а живот и здраве на пролет - наблягаме на практиката.

                        Поздрави!

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                          Ако е за вземането на изпита, чети само листовките на сайта, друго не е нужно.
                          Ако искаш да знаеш как стават нещата на практика трябва си някой дето знае и може да ти покаже на живо.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            В този въпросник нещо има объркано или аз бъркам.
                            На въпрос № 286 правилният отговор е "Кораб, по-къс от 50 метра влачи друг кораб."
                            На въпрос № 300, който е със същата цветна схема като № 286 правилният отговор е "Кораб, по-дълъг от 50 метра влачи друг кораб."
                            Отговорът е верен, на практика две различни ситуации могат да изглеждат по един и същ начин. Ако знаеш за какво са светлините, нещата се изясняват. Червено и зелено са светлините отстрани, те не се менят. Въпросът е за белите светлини горе:

                            - Кораб с двигател (не ветроход) и под 50м дълъг задължително слага една бяла лампа на мачтата. Обаче може по желание да сложи и две. Кораб над 50м задължително качва две. Т.е. две бели светлини може да значат и под 50м и над 50м.
                            - За теглене се добавят още светлини, броят им зависи от дължината на въжето - една, ако е под 200м и две, ако е над 200м дълго. Това не е упоменато във въпросника, но може лесно да се ориентираш кой отговор е верен по това че другите възможни отговори съвсем не пасват на картинката.

                            - т.е. ако кораб под 50м тегли с късото въже, ще има една задължителна, една по желание и една за теглене, т.е. три бели лампи. Това е отговорът на 286. Същите светлини ще има и кораб над 50м теглещ със такова въже - две задължителни плюс една за теглене с късо въже, което е отговорът от 300.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Курс за водач на кораб до 40 бт - помагало за листовки

                              Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                              Отговорът е верен, на практика две различни ситуации могат да изглеждат по един и същ начин. Ако знаеш за какво са светлините, нещата се изясняват. Червено и зелено са светлините отстрани, те не се менят. Въпросът е за белите светлини горе:

                              - Кораб с двигател (не ветроход) и под 50м дълъг задължително слага една бяла лампа на мачтата. Обаче може по желание да сложи и две. Кораб над 50м задължително качва две. Т.е. две бели светлини може да значат и под 50м и над 50м.
                              - За теглене се добавят още светлини, броят им зависи от дължината на въжето - една, ако е под 200м и две, ако е над 200м дълго. Това не е упоменато във въпросника, но може лесно да се ориентираш кой отговор е верен по това че другите възможни отговори съвсем не пасват на картинката.

                              - т.е. ако кораб под 50м тегли с късото въже, ще има една задължителна, една по желание и една за теглене, т.е. три бели лампи. Това е отговорът на 286. Същите светлини ще има и кораб над 50м теглещ със такова въже - две задължителни плюс една за теглене с късо въже, което е отговорът от 300.

                              Това на теория. На практика :

                              Нощ, тъмница, нещо голямо се движи перпендикулярно на твоя курс. Ламби много.
                              Взимаш му пеленг, ще минеш след него. Там тъмно, обаче гледаш радара 2 точки се движат задно.
                              Потиш се 3-4 пъти и слизаш да питаш Бенцбоса "кво правиме?".
                              Той ядосан, че го будиш от нежна дрямка между 2 х 800 коня дизели, вика - бегай далече..
                              Биеш успоредно на точките и понякое време се вижда , че тоя идиот отпред големия..
                              влачи 300 метрова баржа на буксир без кьорава светлинка.
                              И от тогава не им гледаш светлинките. Има ли нещо, бегаш далече.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X