Обява

Свий
Няма добавени обяви.

TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

    Една тема, нуждаеща се от отворена бира преди да продължи нататък ...



    Темата е за дискутиране на предимствата и недостатъците на различните двигатели на нова 79-та серия с предназначение универсален експедиционен и т.н. (каквото пише там по хубавите теми от едно време)... за работа и свободно време - с една дума евридейка, ама от хубавите.

    Две думи защо точно TLC 79 - те по принцип не останаха много подобни по магазините...

    1. Въпреки леките промени, това все още е най-разпространения автомобил по далечния свят (7-ма серия по принцип, не точно 79, но те са все едни)
    2. Отлично съотношение собствена маса към полезен товар - около 2 тона Curb weight и над 1 тон полезен товар
    3. Здравина и качество каквото е, но като цяло по-добро от останалите...
    4. Избор от все хубави мотори... някои от които без аналог за нов автомобил в съвременния свят...
    5. Двойната кабина с товарна каросерия ми е мечта за функционалност...
    6. Отлична база за пътешествия със или без допълнителни модификации - за мераклиите има всичко, до (почти) заводски порталнои мостове
    7. Все още може да се купи истинска нова кола от магазина... за сега, ама до кога?

    Да се върна на темата - избор на двигател. Има 3 опции - 1HZ - 4.2 атмосферен дизел от войната, както казва Русев, 1VD - 4.5 V8 дизел и 1GR - 4.0 бензин. И трите отдавна са доказали, че стават. Е един от 30+ години, друг от 10, трети от 15... но все стават, въпроса е кой е най-подходящ.
    Тъй като всичките стават, остава да се сравни всеки със всеки.

    1HZ (t) vs. 1VD
    Двата дизела... 4.2 е толкова доказан мотор, че няма накъде... обаче... както вече цитирах е от миналия век и то не съвсем края му... Имам наблюдения върху натоварена 75 с него - еми върви си 100-120 без проблем поддържа, но все пак е далеч точно от удоволствие, особено по нанагорнище, особено в планината над 2-3 000 м. От друга страна 4.5 V8 не съм карал, но мога да екстраполирам и да предположа, че ще задоволи всички мокри сънища. От трета страна за 4.2 има квалитетни и доказани китове за турбиниране, с или без кулер, с които даже да не стане V8 със сигурност ще отговаря на всички изисквания. И почват въпросите:

    Приемам като начално условие, че и двата имат огромен ресурс, НО кое е по голямата беля - турбинирането на 1HZ или това, че 1VD освен, че е турбиниран има и инжектори с високо налягане необичащи вода и боклуци в горивото... и не малко електроника. Турбинирането със заводски кит (примерно Safari) би трябвало доста умерено да намали ресурса на двигателя (примерно с 15% както декларират), но да го запази все толкова устойчив към всичко останало. От друга страна за V8 има филтри, префилтри, пре-пре филтри всякакви, а и със сигурност тази много електробика освен да дразни die hard членовете на offroad-bulgaria сигурно помага на двигателя да му е добре по-дълго.

    Още нещо, този 4.2 е онзи 4.2, ама... Евро 6... това сигурно е постигнато с глупости главно ЗАД двигателя, но все пак, ако някой е по-навътре... може ли да се доведе лесно до познатия вид и да му се сложи правилната генерация или...

    следва...
    ама чакам коментари
    Последно редактирано от icerunner; 18-09-19, 16:28.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

  • #2
    От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

    За протокола - не звънете веднага в НАП, не съм събрал парите за нова 79... за сега проучвам
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #3
      От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

      Двигателя се избира според където ще караш най много.
      Качество на горивото, запрашеност, ремонтопригодност

      Ти това го знаеш де

      ПП турбото снижава ресурса когато се ползва. Смисъл ако не даваш яко мъгел, няма налягане, няма повече гориво, няма повече греене и всичко лошо свързано с тези неща. Демек при каране с акъл си остава вечен чук.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

        Сашо, ще покараш знаеш кое и ще спреш да се оглеждаш в грешната посока
        Дела трябват, а не думи.

        Коментар


        • #5
          От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Двигателя се избира според където ще караш най много.
          Качество на горивото, запрашеност, ремонтопригодност

          Ти това го знаеш де

          ПП турбото снижава ресурса когато се ползва. Смисъл ако не даваш яко мъгел, няма налягане, няма повече гориво, няма повече греене и всичко лошо свързано с тези неща. Демек при каране с акъл си остава вечен чук.
          ОК, напълно съм съгласен. Така погледнато 4.2 би бил моя избор. Въпреки, че никога няма да достигне параметрите на V8 може да даде достатъчно по моите разбирания (200+ к.с., 400+ Н/м.), като гори произволна смес от нафта, олио, моторно масло и парафин, стига водата вътре да не е повече от 50% . И ако все пак има някакъв проблем всеки дизелджия с гараж може да види какво става... и няма държава в света, където няма такива. Обратно, V8 освен в австралия и близкоя изток ще го гледат като НЛО... от новите. Това е теорията, на практика всички австралийци които са сменили по няколко 4.2 и биха заклели майка си в него, щом пипнат V8 забравят всичко друго. Т.е. теориите са си теории, но ме интересува от конкретните два мотора кой би бил по-надежден или по-скоро много по-голям ресурс ли би имал V8 без да е пипан от турбиниран 4.2, защото по другите критерии - ремонтнопригодност, невзискателност към гориво и липса на електроника определено 4.2 води.
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #6
            От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

            Не знам. Убедил съм се че такива машини 89.54% от живота си го прекарват на асфалта, в нормални пътни условия. Съответно, един модерен двигател печели от всякъде.
            Т.е. чуждия опит който може да получиш е слабо релевантен.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

              Първоначално публикуван от Plamen Alexandrov Преглед на мнение
              Сашо, ще покараш знаеш кое и ще спреш да се оглеждаш в грешната посока
              Пламене, знам. Обаче сравняваме 30 годишни автомобили с такива, които все още излизат от завода. Ако се спра на чисто прагматичната страна на въпроса за около половината от цената на нова тойота може да се купи и реставрира качествено стара кола, ОК. И технически да има някои предимства (новите не са heavy duty). И ресурса след реставрацията може да е около половината от този на новата. Сигурно може да се реставрира и така, че да има ресурс на нова, не споря, но тогава цената ще надхвърли цената на нова кола от магазина със сигурност. И освен парите да го направиш още толкова време... Ако сложим така нещата на кантар остава само още нещо - това че 7-ма серия се продава сега нова (и вероятно поне още 5 години) означава, че свободното разпространение на резервни части ще продължи през поне следващите 20-30. А тези които са спрели производство през 97 се намират все по малко...

              И най-вече - нисан не са направили double cab...
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Не знам. Убедил съм се че такива машини 89.54% от живота си го прекарват на асфалта, в нормални пътни условия. ....
                Оптимист... Американците бяха правили статистика за Hummer H1 - под 1 % са слизали от асфалта някога...
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #9
                  От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                  Има двойна кабина но за съжаление не е цивилна, знаеш за кои говоря.

                  Водили сме го този разговор с теб и аз съм бил в подобна позиция но като тегля чертата не съжалявам за избора. Относно ресурса до някъде съм съгласен до някъде не.

                  Спирам за да не отместя фокуса на темата. Ще си го говорим на събора
                  Дела трябват, а не думи.

                  Коментар


                  • #10
                    От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                    Оптимист... Американците бяха правили статистика за Hummer H1 - под 1 % са слизали от асфалта някога...
                    Да - и аз се зачудих как ще докара 11% офроуд...
                    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                    Коментар


                    • #11
                      От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                      В Австралия има повече места без асфалт. Затова толкова.
                      Ясно е че процента е на око и е само да илюстрация на тезата.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                        Първоначално публикуван от Plamen Alexandrov Преглед на мнение
                        Има двойна кабина но за съжаление не е цивилна, знаеш за кои говоря.

                        Водили сме го този разговор с теб и аз съм бил в подобна позиция но като тегля чертата не съжалявам за избора. Относно ресурса до някъде съм съгласен до някъде не.
                        Точно ти няма как да измислиш за какво да съжаляваш...
                        А точно аз не съм казал, че утре ще отида да си купя 79... обаче ти си изработи с много усилия едно много не-тривиално решение. А да отидеш в магазина и да си купиш нова кола е едно много тривиално решение (без да говорим за пари).

                        А двойната кабина на нисан не става - междуосието е същото като на нормалния, къс идва. Задния мост е точно зад задните врати - не му е там мястото на камион... Освен това излизат само с карбураторни бензини... Да и двигателя може да се смени, и рамата да се удължи... но това е друг филм. Не по-лош, просто друг.
                        Последно редактирано от icerunner; 18-09-19, 16:30.
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #13
                          От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                          4.2 много силно се съмнявам да е едно към едно със стария и да има евро 6. Пипнати са доста неща не само по изпускателната система, помпи, егр и редица други неща няма начин да са старите.
                          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                          Телефон - в профила!

                          Коментар


                          • #14
                            От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                            Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                            4.2 много силно се съмнявам да е едно към едно със стария и да има евро 6. Пипнати са доста неща не само по изпускателната система, помпи, егр и редица други неща няма начин да са старите.
                            Е те т'ва е въпроса, какво са пипали? ЕГР имат всички отдавна. В крайна сметка помпата си е механична, дупката на дюзата (нея са я пипали още началото на века) ама пак си е малко под милиметър... Впръскването си е предкамерно, блока и главата са си чугунии... Какво биха могли да развалят... Не споря, че могат - не знам, затова питам.
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #15
                              От: TOYOTA Land Cruiser 79 - VDJ, GRJ или HZJ

                              V8 , маалко барнат , как ускорява с 35" , и ква усмивка причинява -няма такъв . Бие половината ферарита със сликове .
                              За мен няма съмнение . Не само за конкретните 2 ДВГ . Трудно ще предпочета и 4 цилиндров , пред 6цил двигател
                              TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X