Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За влажността в помещенията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За влажността в помещенията

    Здравейте, колеги!

    Въртят ми се разни мисли из главата и реших да пиша тук, за да получа и други мнения за сравнение.

    В подземен гараж с чиста квадратура от 31 кв.м. имаше висока влажност. Толкова висока, че опаковките от сладки стават влажни и това на допир се усеща. Влагоабсорбаторът показваше 95% влажност. Веднага е пуснат и до днешната дата не е спиран и работи постоянно. На денонощие се изхвърлят по около 4-5 литра вода. Гаражът не е "херметически" затворен, както е при апартаментите. Все пак има врати, през които навлиза влажен въздух от общия подземен гараж.

    Влажността към днешната дата варира между 41% и 45%, при положение, че влагоабсорбаторът постоянно работи. В самия гараж има шкафове, рафтове и други подобни от ПДЧ плоскости.

    Питането ми е следното - ясно ми е, че високата влажност може да навреди не само на плоскостите, а и като цяло. Но ниската влажност може ли да направи поразии? Знам, че между 50% и 55% е нормалната влажност в едно помещение.

    Също така е направена "кутия" за бидон с капацитет от 200 литра. Върху него се поставя влагоабсорбаторът и този бидон върши работата на външен резервоар. Тези 200 литра би трябвало да стигнат за повече от месец, докато се напълни бидонът.

    Другото ми питане е - тъй като вдигна влагоабсорбаторът над бидона и там влажността пада значително, а температурата се покачва и не е толкова ефективен, а трябва да гоня наклони на маркуча, за да действа нормално, та, има ли някакви помпички, ако мога така да се изразя, които да качват водата на 1.5 м височина и тя да влиза в бидона? Целта е да оставя влагоабсорбаторът на земята.

    Надявам се, че успях да горе-долу да опиша ситуацията и също така се надявам, че ще успеете да разберете преплетените ми мисли.

    Благодаря!

  • #2
    От: За влажността в помещенията

    Този гараж няма ли канализация?

    И от къде идва толкова вода?

    Коментар


    • #3
      От: За влажността в помещенията

      Накратко казано - не.

      "Надълго" казано - имало е изградена канализация, но след това ВиК вдигат нивата на комуникацията си около обекта поради независещи от фирмата строител причини и съответно тя, фирмата строител, се налага да си вдигне нивата на канализацията и става като окачена в подземния гараж.

      Коментар


      • #4
        От: За влажността в помещенията

        Влагоабсорбаторът има вентилатор и върти въздуха в помещението. Няма голямо значение къде ще го поставиш.

        Има вариант да му сложиш една гофрирана тръба да смуче въздух отдолу ама не мисля че има смисъл.

        Това с помпичките го забрави. По-добре го нагласи на такова ниво и го свържи така, че да му сработи поплавъкът когато се напълни бидонът и да го изключи. Бидонът има смисъл да е покрит за да не изпарява обратно.

        30-40% влажност в мазе или гараж е мечта. За хора не е приятно ако седят там по цял ден ама влагоабсорбаторите си имат и регулатори. Но ако никой не седи там, по-ниска е по-добре.

        А за какъвто и да е електроуред оставен включен в гаража - вземи радикални мерки за пожарна безопасност. Почни от отделен бушон, че гаражната инсталация не се знае как е.

        Коментар


        • #5
          От: За влажността в помещенията

          Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
          ... имало е изградена канализация, но след това ВиК вдигат нивата на комуникацията си около обекта
          Превод: строителят е дал нужния подкуп и са му утвърдили проекта в този вид, а после е вдигнал нивото на канала за да има някакво оттичане и е оставил хората да се оправят.

          Коментар


          • #6
            От: За влажността в помещенията

            Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
            Накратко казано - не.

            "Надълго" казано - имало е изградена канализация, но след това ВиК вдигат нивата на комуникацията си около обекта поради независещи от фирмата строител причини и съответно тя, фирмата строител, се налага да си вдигне нивата на канализацията и става като окачена в подземния гараж.
            Това ми е адски трудно да си го представя как е станало! Преди даване разрешение за строеж се прави съгласуване с ВИК, Тец,Енерго и какволи още не.
            Да неби по проект да сте били на септична яма?

            Коментар


            • #7
              От: За влажността в помещенията

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Превод: строителят е дал нужния подкуп и са му утвърдили проекта в този вид, а после е вдигнал нивото на канала за да има някакво оттичане и е оставил хората да се оправят.
              Много е вероятно и така да е. Вече нямам грам вяра на думите, изречени от фирмата строител.

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Влагоабсорбаторът има вентилатор и върти въздуха в помещението. Няма голямо значение къде ще го поставиш.

              Има вариант да му сложиш една гофрирана тръба да смуче въздух отдолу ама не мисля че има смисъл.

              Това с помпичките го забрави. По-добре го нагласи на такова ниво и го свържи така, че да му сработи поплавъкът когато се напълни бидонът и да го изключи. Бидонът има смисъл да е покрит за да не изпарява обратно.

              30-40% влажност в мазе или гараж е мечта. За хора не е приятно ако седят там по цял ден ама влагоабсорбаторите си имат и регулатори. Но ако никой не седи там, по-ниска е по-добре.

              А за какъвто и да е електроуред оставен включен в гаража - вземи радикални мерки за пожарна безопасност. Почни от отделен бушон, че гаражната инсталация не се знае как е.
              Аз също си мисля, че няма значение, къде ще го поставя, но не виждам логика да е вдигнат на 1.5 метра височина и да показва 38% влажност, след което да го сваля на земята и да показва 45% влажност.

              Идеята на помпичката е да държа влагоабсорбатора на земята, защото, съдейки по информацията от горния ред, влажността на земята е по-висока, поне според показанията на уреда. Иначе "системата" е така направена, че влагоабсорбаторът да стои над бидона и водата сама да се стича.

              Значи го оставям да работи и да държи ниска влажност.

              Гаражната инсталация е проектирана и създадена в края на миналата година, както и самият гараж. Различните контакти, ключове и консумативи са на отделни бушони. Е, не са 20 бушона, но има едни 7-8 бушона за целия гараж. Откъм пожарна безопасност има изградена пожароизвестителна система, която се надявам в скоро време да бъде пусната в експлоатация. Иначе си има пожарогасители както в общия, така и във въпросния гараж. Надявам се да не се налага да бъдат ползвани.

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Това ми е адски трудно да си го представя как е станало! Преди даване разрешение за строеж се прави съгласуване с ВИК, Тец,Енерго и какволи още не.
              Да неби по проект да сте били на септична яма?
              Ако тръгна да ти разказвам, какви преживявания сме имали с тази нова сграда, ще те заболи главата. Но това е друга тема.

              Благодаря за отговорите! За момента ще се държи на земята и редовно ще се изхвърля водата, а, ако се наложи по-голямо отсъствие, тогава ще се ползва бидонът. Щом няма вреди от ниска влажност, нека да абсорбира влагата.

              Коментар


              • #8
                От: За влажността в помещенията

                Влагоуловителите/и/,това е най-ефикасното решение!Аз използвам вкъщи ,използваме и в бачкането,караме и на клиенти с вътрешни басейни!Настройваш процента на влажност ,каквато искаш да постигнеш ,пускаш и единствено си взимаш решение ,дали ти ще изхвърляш събраната вода или ще го отведеш някъде като дренаш.Всички влагоуловители/влагоабсорбатори / ги имат и двете опции ,резервоар или дренаж!
                Последно редактирано от faster; 15-09-19, 13:41.
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • #9
                  От: За влажността в помещенията

                  Имам едно подземно помещение, и подобен проблем. Не съм ежедневно там. Там на място има нет, през който управлявам вентилатор, вкарващ топъл въздух отвън. Най-обикновено вентилаторче за баня, вързано през ел. крушка, за икономия на ток и ресурс на вентилатора. Сървърчето дето командва вентилатора мери и влага на въздуха, както и има датчик за наводнение. Пускам го в топлите дни, спирам го като вали или е студено. Има и възможност да се самоуправлява по дадени проценти на влага, ама не ги ползвам. В момента ми показва 65 % влажност на въздуха. Струва към 70 лева цялата тая играчка, и е единственото дето ми свърши работа. Важно е вентилаторът да духа топлото към пода, това стана през тръби за въздуховод. Влагоабсорбатор също имам, ама дърпа едни 300 ли 500 вата ли беше, и ако го ползвам постоянно ще ми е по-евтино да си купя нова стока, не да съхранявам тази. Освен дето ме е страх да не подпали нещо, както вече споменаха.

                  Коментар


                  • #10
                    От: За влажността в помещенията

                    Пуснах го (вентилатора) като писах предния пост, за 40 мин. е смъкнал влажността с 2 %. Това на 10 вата електрическа консумация. Просто изкарва влагата от вентилираното помещение обратно към общите части.

                    Коментар


                    • #11
                      От: За влажността в помещенията

                      Имам един друг въпрос. Наясно съм, че зависи от много фактори, но ако може да се даде средностатистически отговор, би било супер.

                      Взимайки данните от първия пост, колко време според вас ще е нужно, докато влагата трайно надмине 70% влажност?

                      Уточнение: не визирам след три дни уредът да покава 80% влажност. Защото тези проценти ще се свалят за по-малко от две денонощия. Говорим за трайно настаняване на над 70% влажност.

                      Коментар


                      • #12
                        От: За влажността в помещенията

                        Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                        Имам един друг въпрос. Наясно съм, че зависи от много фактори, но ако може да се даде средностатистически отговор, би било супер.

                        Взимайки данните от първия пост, колко време според вас ще е нужно, докато влагата трайно надмине 70% влажност?

                        Уточнение: не визирам след три дни уредът да покава 80% влажност. Защото тези проценти ще се свалят за по-малко от две денонощия. Говорим за трайно настаняване на над 70% влажност.
                        Така и не сподели от къде се взима тази влага. И защо въобще я има.

                        Коментар


                        • #13
                          От: За влажността в помещенията

                          Помислих, че се разбира от първия пост, тъй като е подземен гараж. Предполагам, че е заради това. Друго обяснение нямам.

                          Коментар


                          • #14
                            От: За влажността в помещенията

                            Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                            Помислих, че се разбира от първия пост, тъй като е подземен гараж. Предполагам, че е заради това. Друго обяснение нямам.
                            Аз имам два подземни гаража, ама влага - йок.
                            Намерете от къде иде тази вода, бих казал, щото това Вашето не е влага.
                            В другите гаражи - как е?

                            Коментар


                            • #15
                              От: За влажността в помещенията

                              Всички подземия, в които съм влизал имат влага. В моя конкретен случай няма и капка течове отвън. Въздухът дето влиза отгоре топъл - като се охлади надолу и му се покачва относителната влажност. Дори имах случай да прекрачи точката на оросяване - малка локвичка в/у теракота, това само от въздуха.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X