Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Имахме някога държава и армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Имахме някога държава и армия

    Извинявам се,ако не помествам в правилния раздел. Просълзих се като открих военната книжка на дядо ми от 1937г. Когато думи като чест, държава, армия, род са значели нещо в тази територия...Споделям, може на някого да е интересно...


  • #2
    От: Имахме някога държава и армия

    И още няколко странички.

    Коментар


    • #3
      От: Имахме някога държава и армия

      В кръга на шегата “ Щом от Стефан Стамболов евоюлирахме за около 100-тина години до Бойко Борисов...., след още толкоз може амеби да ни управляват....“

      Та било е , за съжаление , било....
      Ама няма да е все така , ще дойдат и по-добри времена .

      П.П. Мразя комунистите и БСП (някой да не си помисли , че ги обичам ) .
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #4
        От: Имахме някога държава и армия

        Много умело са правели нещата тогава , разглеждайки тази военна книжка усетих духа на тогавашното време.
        Време трудно но изпълнено с надежда за по - добро бъдеще , в което нашите родители са вярвали и са отдали силите и живота си за идеята.

        Която за съжаление по-късно всички видяхме как се разви.

        Но книжката наистина просълзява.
        Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
        Място и хора към които да принадлежи ...

        Коментар


        • #5
          От: Имахме някога държава и армия

          През 1937-а "войник" е означавало човек, който или е бил, или всеки момент ще го пратят на война. А някой път и двете. Не си го видял това време. И аз не съм. И не искам да го виждам. Трудно бихме могли днес да вникнем в логиката на тогавашните хора и така лесно да си обясним техния вътрешен свят-такъв, какъвто е бил тогава. Съответно-да си обясним какво са означавали за тях чест, държава, армия и род. Можем да мерим само с нашия си аршин. Обаче няма да е вярно. Войната, за съжаление, има съвсем практически измерения. Деца са оставали без бащите си, майки без синовете си, хиляди хора са поели пътя на спасението в емиграция. В това няма никакъв идеализъм. Има само мъка и болка. За цели поколения.
          Прадядо ми се загинал в ПСВ. Дядо ми е воювал във ВСВ, за което има получени държавни ордени и медали. Това беше и последният човек, преживял война, който познавам. Живя дълго-до 89 години и беше с ясен расъдък, за да може да разказва, а аз-достатъчно голям, за да слушам и да разбирам. Като чуеш думички като "воювахме", "бихме се", "умря", "загина" от човек, който го е преживял наистина, веднага разбираш каква е разликата със "служих", "давах наряди", "бях граничар". Еми нищо общо нямат. Не, че службата е лека. Но няма нищо общо с войната. И е крайно време да спрем с тоя нихилизъм, да наричаме държавата си "територия". Имаме си прекрасна Родина. Ако бяха казали на дядо ти, че трябва да воюва за "територия", едва ли щеше да отиде доброволно на фронта. Вероятно и моят нямаше. Съответно-нас сега можеше и да ни няма или да си пишем на някакъв друг език.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Имахме някога държава и армия

            Дрън-дрън, писаници наизуст от чуто-недоразбрано ...... Е, има и хора в по-съвременната история които са били на война и са контактували с хора, участвали в предишните войни. Няма особена разлика, независимо от няколкото поколения между тях. От първо лице, ед. ч. смея да го твърдя ....
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #7
              От: Имахме някога държава и армия

              Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
              Много умело са правели нещата тогава , разглеждайки тази военна книжка усетих духа на тогавашното време.
              Време трудно но изпълнено с надежда за по - добро бъдеще , в което нашите родители са вярвали и са отдали силите и живота си за идеята.

              Която за съжаление по-късно всички видяхме как се разви.

              Но книжката наистина просълзява.
              Разви се, защото пристигнаха от североизток едни...
              Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

              Коментар


              • #8
                От: Имахме някога държава и армия

                Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                В кръга на шегата “ Щом от Стефан Стамболов евоюлирахме за около 100-тина години до Бойко Борисов...., след още толкоз може амеби да ни управляват....“

                Та било е , за съжаление , било. .
                Извън кръга на шегата, основната разлика между Стамболов и Баце Боце е, че втория няма да го накълцат със саби.

                Отвратително е, дето днешните млади хора са толкова злонамерени и толкова горди с материалните си придобивки. В сърцата на онези, които таят зли помисли, няма място за дълга. А който няма чувство за дълг, той и себе си не уважава...

                Цитатът е от "Хагакуре", настолната книга на японските самураи. Публикувана еее.. през 1701- та година, бай дъ уей Та не са се променили толкова времената, просто одъртяваме
                And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                Коментар


                • #9
                  От: Имахме някога държава и армия

                  Големи сте идеалисти. Между другото, тази книжка е от "новите". Преди 1937-а са подменени, тъй като тогава е възстановена и армията след Ньой. До тогава тя официално се е сътояла от гранични войски и няколко незначителни военни контингента вътре в страната. Неофициално...е била в ход подготовка за възстановяването и. Новите бойни знамена са връчени от царя на Гергьовденския парад през 37-а. Формален акт, демонстриращ скъсването с договореностите от Ньой. Но новите книжки са започнали да ги издават 3-4 години по-рано и наистина са имали символно значение. Като например включването на текста на "Съюзници-разбойници" вътре. В изключително гадна атмосфера са живели нашите дядовци, случили да се родят след 1913-та. Атмосфера на войнстващ национализъм и шовинизъм. Цялата система е възпитала едно военизирано поколение, възпитано в крайна омраза срещу съседите. Войната и военщината са били в ежедневието и съзнанието на всички. Те са знаели, че рано или късно пак ще воюват.
                  Заради това и днес е трудно да разберем представите на ония хора за ред, родина, достойнство и бъдеще. Виждаме ги извън войната, а то друго освен война в главите им не е имало. Резултатът от това е обезценяването на човешкия живот до нула. Факт, печално известен от цялата ни история на политически убийства и преврати от 20-те години нататък.
                  Заразата от североизток е фактор, но и той брутално надценяван днес, пак по идеологически причини. Защото не Червената армия е създала лагерите в Скравена и Белене. Те комунистите, с техните методи на работа, не са паднали на голо поле от небето. Резултат са на процеси, започнали поне 20 години преди 44-та.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Имахме някога държава и армия

                    "Ако бяха казали на дядо ти, че трябва да воюва за "територия", едва ли щеше да отиде доброволно на фронта. Вероятно и моят нямаше."Кой е ходил доброволно да се сражава за хитлеристка Гемания, примерно? Дядо ми по майчина линия за малко му се е разминало. А семейството на зет ми са носили щампата "неблагонадеждни", защото именно са ги юркали да помагат на Хитлер. 3 години служба е влачил дядо ми, като се прибрал в отпуск и детето му ревнало. Не го познава. Просълзявам се, как да не се просълзявам... кой ще бичи сега двучасови наряди пред знамето, кой! Добре, че го махнаха туй нещо от главите на младите!" Съответно-нас сега можеше и да ни няма или да си пишем на някакъв друг език."Нещо македонците не се оплакват много много от тоя факт.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Имахме някога държава и армия

                      Santaclash е много прав за войната и отражението и върху обществото. Но, разглеждайки книжката, аз се замислих, ако днес трябва да направим "книжка" на това, което би ни обединило, на една обща цел, какво ще напишем в нея? Имаме ли нещо, което да ни събере - от мутрата до свещеника, от земеделеца до автоджамбазина? В юридическия факултет клиширано ни учеха, че държава е единство на територия, народ и власт. Да приемем с известни условности това определение - какво единство имаме сега между народ и власт например? Това ми е болно и затова, разлиствайки книжката, си пожелах да имаме обединителни символи като едно време Шуми Марица, чистотата на военната клетва и дори ако щете реваншизма спрямо "съюзниците". Сега, ако тръгнем да браним България с оръжие в ръка, съм сигурен че ще обърнем оръжието към тези, които са ни го дали.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Имахме някога държава и армия

                        Втрещен съм като прочетох първата страничка на тогавашния Устав. На 2 места изрично е упоменато доброволността на постъпване в армията, и доброволността на изпълнение на заповеди. Аз като служих поне тая нагла демагогия я нямаше. Истинска доброволна армия имаме точно в момента, и нещо не се прехласвам по едновремешните доброзорни изпълнения със срок докъм 3 години.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Имахме някога държава и армия

                          Епа доброволно си е било, ако не щеш доброволно- на военен съд
                          П.П. Гледам клетвата на войника е да служи на царя. Нема народ, нема отечество. Та няма повод за особено прехласване, прочее, бай Тошо поне не ни заклеваше лично в себе си.
                          And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Имахме някога държава и армия

                            Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                            Епа доброволно си е било, ако не щеш доброволно- на военен съд
                            П.П. Гледам клетвата на войника е да служи на царя. Нема народ, нема отечество. Та няма повод за особено прехласване, прочее, бай Тошо поне не ни заклеваше лично в себе си.
                            Бог цар отечество.
                            В този ред. все пак монархия.

                            За доброволното - ми прочетете и втората страница.
                            И пак е доброволно, няма заградотряди
                            Последно редактирано от turtey; 14-09-19, 11:59.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Имахме някога държава и армия

                              Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                              Епа доброволно си е било, ако не щеш доброволно- на военен съд
                              П.П. Гледам клетвата на войника е да служи на царя. Нема народ, нема отечество. Та няма повод за особено прехласване, прочее, бай Тошо поне не ни заклеваше лично в себе си.
                              Царят тогава е символизирал държавата и единството между народ и владетел. При демокрацията не е тъй, при бай Тошо по-тъй беше

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X