Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Имахме някога държава и армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Имахме някога държава и армия

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Бог цар отечество.
    В този ред. все пак монархия.

    За доброволното - ми прочетете и втората страница.
    И пак е доброволно, няма заградотряди
    За Отечество нищо не прочетох, използваната дума е отсчество. Види се и в ония славни времена на сбърканата военна клетва се е гледало през пръсти
    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

    Коментар


    • #17
      От: Имахме някога държава и армия

      Първоначално публикуван от kefaes6efa Преглед на мнение
      Но, разглеждайки книжката, аз се замислих, ако днес трябва да направим "книжка" на това, което би ни обединило, на една обща цел, какво ще напишем в нея? Имаме ли нещо, което да ни събере - от мутрата до свещеника, от земеделеца до автоджамбазина?.


      На първа страница трябва да стои най-българският девиз:
      '' еби им майката на другите
      и гледай ти да си добре''

      После - логото на телевизия Планета + някои от вечните хитове.
      За завършек - няколко текста на Цеца Величкович, ''Вставай страна огромная'' … etc.
      /Най-добре да бъде придружена със CD с въпросните обединители (където задължително да е включен парада на Червения площад! В краен случай този на Кадиров на стадиона.) /

      Коментар


      • #18
        От: Имахме някога държава и армия

        Първите редове на тогавашния Устав дори са откровен грях. Заклеват жертвата в името на Бог, че доброволно отива да лъска офицерски ботуши. Може да има някакъв минимален процент доброволци като храбрия и леко луд войник Швейк, ама доброволно да оставиш жена и деца, че да посветиш живота си да вардиш парче плат на трисменен режим... Доброволните изпълнения на заповеди от натрапени непознати също са нещо като дървено желязо. Тази тема ми направи деня. Благодарен съм, че живея у времена дето няма кой да ми натрапва простотии със средствата на Светата Инквизиция. Всъщност имаше такъв период, ама беше само няколко месеца + обилно количество отпуски. Добре, че сега сме пощадени от толкова "чест и достойнство", като някога. Дядо ми почти не го помня, но не беше глупав и няма шанс да е вярвал на тия простотии.

        Коментар


        • #19
          От: Имахме някога държава и армия

          Доброволно е било. Официално. Защото според калузите на Ньойския договор БГ не може да поддържа наборна армия.
          Неофициално не е било точно така. Формите за полулегална военна подготовка са били многобройни и разнообразни. Това създава и бъдещи войници, но създава и огромен брой терористи. Не само комунисти. ВМРО си е държавен проблем почти до началото на 40-те, а комунистите едва успяват да се оправят с горяните.
          Последно редактирано от santaclash; 14-09-19, 13:01.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #20
            От: Имахме някога държава и армия

            Четивото е добро! От него ,нататък.........само дървени философи!!! Или пък сте били съвременници!??? И знаете кое-как!! Човек да не смее да публикува нещо!! Така е било-хубаво-лошо....това е!
            088пет722пет99
            http://www.hydropompi.com/

            Коментар


            • #21
              От: Имахме някога държава и армия

              Военната книжка на пра деда ми е тук, ако искаш да я снимам да сме квит. Пазя си я един ден като дойде време ние да ставаме бежанци - ще доказваме произход с такива неща. Случвало се е. Заглавието на темата внушава носталгия към армията, каквато никой от дядовците ми не е споделял. Ето, по повод тази тема говорих вчера с комшийката ми, гони 90 години. Била е съпруга на такъв войник, 3 (три) години не са го пуснали отпуск, в мирно време. 3 години сама гледа дете, докато са прибрали мъжа й да варди знамето в мирно време. Дано никога повече не се връща това. Каракачанов е засвирил на такава тънка струна в момента, доброволна безплатна служба въвежда, не че няма доброволна платена 15 години вече. Не познавам и един около мен, за който "патриотизъм" да не е мръсна дума. Нещото, дето се крие зад държавата само иска а нищо не дава, стотина и повече години все в групичката на победените и бедняците ни набутва.

              Коментар


              • #22
                От: Имахме някога държава и армия

                Шкембе Войвода свири на струната връщане на наборната армия понастоящем. Баси падението, тоя мех начело на ВМРО...
                And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                Коментар


                • #23
                  От: Имахме някога държава и армия

                  "Баси падението, тоя мех начело на ВМРО..." - то 90% от офицерския състав на българската армия приличат на него. Дано тоя път народецът ни да бъде достатъчно мъдър да спре връщането на тази средновековна повинност и отбиване на номер. Отбиване на служба като понятие дори е вкарано по официалните им документи. Акъл не ми побира дядовците що приказват с носталгия за казармата, след като до един са категорични, че им е било гадно вътре и е простотия.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Имахме някога държава и армия

                    Е, не е баш. Редовно минавам покрай едно от големите все още действащи поделения. Като него не съм виждал. Може би в министерството ще са някъде, зад бюро...
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Имахме някога държава и армия

                      Излиза, че да имаш идеали, в които членовете на въоръжените сили да вярват е отживелица.

                      Много ще ми е интересно да видя още военни документи от онова време, снимай книжката

                      Коментар


                      • #26
                        От: Имахме някога държава и армия

                        Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
                        ...то 90% от офицерския състав на българската армия приличат на него...
                        То, 90% от населението приличат на него. Не само на външен вид...
                        HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                        Коментар


                        • #27
                          От: Имахме някога държава и армия

                          "Излиза, че да имаш идеали, в които членовете на въоръжените сили да вярват е отживелица. " Наборният войник е член на въоръжените сили колкото затворник е член на ГДИН. Оправдава заплатите на тия, дето са го замъкнали вътре. Варди знамето и брои дните до уволджака, щото друга работа той няма вътре. "Много ще ми е интересно да видя още военни документи от онова време, снимай книжката ". Обещавам да я потърся, само да мине активната част от деня! Едва ли ще е нещо много по-различно. У нащо поделение всички заплатаджии си го казваха дикректно - чакаме си пенсията, и това е. Хубавото е, че не ни юркаха за безсмислици. Мързеше ги и да гледат! ЕПП можеха да минат под 10% от офицерите, готов съм да се обзаложа на това. Само един офицер съм виждал през войниклъка си - да се разтича на тактика. Платените при нас бяха повече от наборниците, съвсем буквално, и от 20-тина самолета летяха само 3-4. Всичко това се въртеше около тия машини, няколкостотин човека. Дано никога повече не се връща това. Не мога да ги спра да харчат милиарди че да правят заводи за самолети и работни места на американците, ама поне да не занимават младите с простотиите си!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Имахме някога държава и армия

                            На старшите офицери им е забранено да тичат по устав. Щото бягащ старши офицер във военно време предизвиква паника, а в мирно - смях.

                            Тва в кръга на шегата, да не вземе някой офицер да се засегне.
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Имахме някога държава и армия

                              Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                              ... Щото бягащ старши офицер във военно време предизвиква паника, а в мирно - смях.

                              ...
                              Смях не смях, бай Добри караше полковниците от министерството сутрин на задължителна физическа подготовка. По този повод един пухтящ дедо полковник на пресекулки беше рекъл "Добре, че другарят министър не е боксьор, че щяхме да си строшим носовете"
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Имахме някога държава и армия

                                Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                                Шкембе Войвода свири на струната връщане на наборната армия понастоящем. Баси падението, тоя мех начело на ВМРО...
                                Идват избори . Много точно си е направил сметката . Тези които евентуално би засегнала такава промяна повечето не гласуват .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X