Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Имахме някога държава и армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Имахме някога държава и армия

    Хахаа, по повод Бай Добри.
    Нашият ротен разправяше, 80-та или 81-а трябва да е било, ВВУ правят поход до Шипка. Пет лъча тръгват от петте училища и се събират горе. Генерал Джуров всеки ден с щаба си се присъединява към някой лъч и върви с тях. Последния ден е с лъча на В.Търновци, ротният учи за граничар и само граничарите са въоръжени, вървят отпред и го играят нещо като предна походна застава. Щом излизат сутринта от бивака, министърът командва на генералите - "Голи до кръста! , Дай тон за песен!"и така леви-десни, леви-десни Любимата му е била "Край Босфора". Забавна гледка е било разни тумбести щабаджии как се напъват завалийките.
    Разбира се, може и да съм позабравил вече някоя подробност...

    Коментар


    • #32
      От: Имахме някога държава и армия

      Много от тактическите прийоми, които видяхме на учението, са от старата школа. Ние и сега сме една крачка по-напред от НАТО. Говоря за тактически умения, а не за техника, където те ни превъзхождат.

      Е да да. Естествено.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #33
        От: Имахме някога държава и армия

        Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
        3 години сама гледа дете, докато са прибрали мъжа й да варди знамето в мирно време.
        Онова мирно време няма много общо с Тато-вото, още по-малко със сегашното. По онези години да се седи със свалени гащи си е било директна покана за онождане, особено на балканите където са се сблъсквали толкова много интереси.
        Life is good... on a dirt bike!

        Коментар


        • #34
          От: Имахме някога държава и армия

          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          Хахаа, по повод Бай Добри.
          Нашият ротен разправяше, 80-та или 81-а трябва да е било, ВВУ правят поход до Шипка. Пет лъча тръгват от петте училища и се събират горе. Генерал Джуров всеки ден с щаба си се присъединява към някой лъч и върви с тях. Последния ден е с лъча на В.Търновци, ротният учи за граничар и само граничарите са въоръжени, вървят отпред и го играят нещо като предна походна застава. Щом излизат сутринта от бивака, министърът командва на генералите - "Голи до кръста! , Дай тон за песен!"и така леви-десни, леви-десни Любимата му е била "Край Босфора". Забавна гледка е било разни тумбести щабаджии как се напъват завалийките.
          Разбира се, може и да съм позабравил вече някоя подробност...
          Това съм го виждал, но не помня да беше забавно. А бай Добри беше последния свестен началник.
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • #35
            От: Имахме някога държава и армия

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            Хахаа, по повод Бай Добри.
            Нашият ротен разправяше, 80-та или 81-а трябва да е било, ВВУ правят поход до Шипка. Пет лъча тръгват от петте училища и се събират горе. Генерал Джуров всеки ден с щаба си се присъединява към някой лъч и върви с тях. Последния ден е с лъча на В.Търновци, ротният учи за граничар и само граничарите са въоръжени, вървят отпред и го играят нещо като предна походна застава. Щом излизат сутринта от бивака, министърът командва на генералите - "Голи до кръста! , Дай тон за песен!"и така леви-десни, леви-десни Любимата му е била "Край Босфора". Забавна гледка е било разни тумбести щабаджии как се напъват завалийките.
            Разбира се, може и да съм позабравил вече някоя подробност...
            Аз вървях 1988 г от стадиона на гр. Елена до Чумерна пред него със знамето на ССВУ .
            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

            Коментар


            • #36
              От: Имахме някога държава и армия

              Ако сега можеха да ни видят нашите дядовци и им разкажем това-онова от родната действителност, нямаше да повярват.

              1. Крава минава сръбската граница и се прибира. Жива.
              2. Строим ограда по границата с Турция, не за да се пазим от турците.
              3. Има държава Македония. И границата ни с нея е чисто формална.
              4. Румънци идват у нас на море.
              5. Пристанището на Солун е собственост на китайци.
              ...
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #37
                От: Имахме някога държава и армия

                По точка две - в най добрите ни години сме съюзници с Османската империя
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #38
                  От: Имахме някога държава и армия

                  Ей ви книжката на моя дядо
                  кефи ме “професията” му
                  селянин-едноличник
                  Прикачени файлове
                  088455338две
                  "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                  Джамбазов 2010г..

                  Коментар


                  • #39
                    От: Имахме някога държава и армия

                    "Идват избори . Много точно си е направил сметката . Тези които евентуално би засегнала такава промяна повечето не гласуват ." - Чудя се дали е възможно всичко това да го правят от чиста злоба. В смисъл който е брал мизерията 2 г. и 3 м. задръжка - завижда на внука си че си гледа образованието и семейството, и не се занимава с глупости. Търтея дето пише кви сме били добри тактици - дори служили по Татово са ми споделяли, че са гръмнали 4 патрона (не пълнителя), и останалото време са си губили времето. Освен това моля за извинение, не намерих тая вечер книжката на пра дядо, ще ровя по-задълбочено. Представям си някой ден моята книжка да я качва някой мой евентуален внук, когото дори не съм виждал, в хиперпространсвената мрежа, след 100 години. Едва ли е дядо е можел да си представи как го дъвчем в нета 100 години след като е взел тая книжка. Вероятно се е гордеел че е излязъл ефрейтор, пък аз се бъзикам с всичко това.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Имахме някога държава и армия

                      Е, аз като писах, че няма как с днешна дата да вникнем в логиката на тогавашните хора, не го взехте сериозно.
                      Тя и тогава масовата военизация не е станала само с репресии и промиване на мозъци. Пък и средствата за това са били далеч по-скромни от днешните. Друга е била драмата. В това, че чак до 44-та България остава държава с над 80% селско население. Службата в армията е давала право да носиш униформа, оръжие, да минеш някакво военно обучение и ако дойде слука в някоя война-да се проявиш като герой, да те наградят, повишат и в крайна сметка-да се присъединиш към социална категория, по-висока от селячеството.
                      В ония години това не е било толкова лесно. Малко по-лесно става в по-късни години покрай индустриализацията, но още дълго време в личните документи е продължавало да пише "гржданин" или "селянин". И ако днес това става с хващане на рейса за близкия областен град, намирането на квартира и започването на работа в склад или колцентър, то по времето на нашите дядовци за такова нещо е било нужно да си заложиш задника, който в някоя война може и да прострелят съвсем наистина. А войните са следвали сравнително начесто.
                      Да, имало е и патриотизъм-за родината, за царя и т.н. Но е имало и съвсем други подбуди-чисто практини.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Имахме някога държава и армия

                        Първоначално публикуван от ikirov Преглед на мнение
                        "Идват избори . Много точно си е направил сметката . Тези които евентуално би засегнала такава промяна повечето не гласуват ." - Чудя се дали е възможно всичко това да го правят от чиста злоба. В смисъл който е брал мизерията 2 г. и 3 м. задръжка - завижда на внука си че си гледа образованието и семейството, и не се занимава с глупости. Търтея дето пише кви сме били добри тактици - дори служили по Татово са ми споделяли, че са гръмнали 4 патрона (не пълнителя), и останалото време са си губили времето. Освен това моля за извинение, не намерих тая вечер книжката на пра дядо, ще ровя по-задълбочено. Представям си някой ден моята книжка да я качва някой мой евентуален внук, когото дори не съм виждал, в хиперпространсвената мрежа, след 100 години. Едва ли е дядо е можел да си представи как го дъвчем в нета 100 години след като е взел тая книжка. Вероятно се е гордеел че е излязъл ефрейтор, пък аз се бъзикам с всичко това.
                        Аз съм последния набор който служи 2 години набор 1970 . В днешно време като гледам много рядко преди 30 години някой създава семейство така че това няма да е чак такъв проблем .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #42
                          От: Имахме някога държава и армия

                          На дядо ми, както и на баща ми са му подарявали ведомствено жилище в голям град. И познай какво - отказали са. По тяхно решение са обрекли себе си и поколението си на "селячество". По соца жителството е нещо като щампа, имало е кастово общество, напук на идеите за равенство. Три касти - партийци, граждани и селяни. Кастата се предава по наследство. Та предците ми не ги е смущавало да са селяни, а са били със средно образование тогава, нещо като доктор на науките сега. И се чудя с какъв акъл има люде, дето искат да връщат тая институция от феодални времена. Това у века на машините, дето ги управляват от климатизиран бункер. Нито преди век, нито сега има каквато и да е логика за наборна армия, поне аз не виждам такава. Наборната армия засяга както неженените младежи, така и семейните, както и съпругите им. Касае дори времето преди повиквателната, защото на никой не му се запушва работно място, и да го принудят да те чака да отслужиш. Поне да учеха на нещо полезно докато носиш въшкарника, пък то само се чудят как да ти запълнят двете години. Подло някак си - да гласуваш за нещо, дето касае само този, дето още няма годините да гласува. Може да не съм прав за всичко гореописано де, и примерно дядовците да си получат обратно войнишкия, наедно с повиквателната на унуката.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Имахме някога държава и армия

                            Ееееех дупенца розови как не сте били при мене на заставата да правите лицеви опори над дупката на кенефа та да станете истински бойци
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • #44
                              От: Имахме някога държава и армия

                              "Ееееех дупенца розови" - в момента задължителна казарма поддържат само НФСБ, Атака и ВМРО. За други не знам. Чудех се дали тия имат останали някакви фенове, явно да. В момента Воленчо поради настъпилото всеобщо законопочитание и идилия е захванал мантрата с абортите и забраната им. Всичката другата я сколасахме. Прощавай за лирическото отклонение, опитвам да си обясня кой изобщо би искал да набута унуката у принудително безделие. И да нарежда на женската половина какво да прави с тялото си. Стария, а защо трябва да ставаме бойци, според критериите ти? По разни кошери и мравуняци си има отделни индивиди дето това и само това им е работата. Пък ти си решил всички да се научим да козируваме на непознати, налупили фуражка поради липса на алтернатива.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Имахме някога държава и армия

                                Въй, въй,въй, чудех се отдавна какъв бил ключът на възмъжаването. И отде ще намериш казармен кенеф на дупка в тез еврогейски времена? Нема да одобрят евросредствата за построяването и...
                                And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X