Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Мистерия с високо картерно налягане....

    Интересното е че всички са се счупили еднотипно, откъм страната на входящите клапани. А детонационно горене поне по моята логика би-трябвало да тръгва от другата страна откъм нагорещените изходящи клапани.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190916_004448.jpg
Прегледи:1
Размер:196.9 КБ
ID:5820958

    Иначе - действам си:

    ГлЪвЪта, с доволно червено-кафяви налепи, които Meglio, спрей за карбуратори, обезмаслител и няколко разредителя, които имах, не поискаха да свалят до ниво, което ми харесва.

    По подсказка от тук: https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=235387 реших да пробвам смивка за боя, на основа на разтворители (тая на основа на сода каустик/нартиев основа за алуминий не посмях), и резултата е повече от перфектен. Маха налепите с лекота:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190915_181755.jpg
Прегледи:1
Размер:299.1 КБ
ID:5820959

    ...и след 10 минути + водоструене с Meglio:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190915_190908.jpg
Прегледи:1
Размер:290.7 КБ
ID:5820960
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190915_190920.jpg
Прегледи:1
Размер:383.4 КБ
ID:5820961

    Инструментът за бутала:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190916_004224.jpg
Прегледи:1
Размер:254.1 КБ
ID:5820962

    Ето ги нанизани:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190916_004246.jpg
Прегледи:1
Размер:223.1 КБ
ID:5820963

    Правих го с нагряване с газова горелка до 200 - 220 градуса, мерейки с IR термометър (затова съвсем нарочно не съм мил задълбочено мотовилките - трябваше ми матовото кафяво "покритие" от налепите, иначе термометъра ще започне да лъже).

    Идеята за инструмента и алгоритъма на работа - от тук:
    https://youtu.be/CheG1gisYMY?t=695

    ...струва ми се хайманата малко прекалява с греенето, но иначе метода е същия.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #77
      От: Мистерия с високо картерно налягане....

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

      Единствено пукнатините по изходящия колектор ме навяват на мисълта че може


      Преди 2 месеца сменяхме капачка, след това водна помпа. Друго извънредно не е имало. Но колко време е карал със скапана капачка и доливал - не знам.


      , нито някога е имала проблем с радиатор, виско или нещо друго по охлаждането, с изключение на въпросната капачка и водна помпа.

      . 3 двигателя не са никакъв стаж за да имам някаква "база данни" от решени казуси и съответните предположения, извън стандартните.

      Препрочетох по внимателно темата и мисля ,че от тук е започнало .
      Споменавате 3 двигателя,.....не ги броя, но средно да са по 2-3 и повече разглобени на месец , за последните 20-25г..... . си е някакво натрупване.....
      -Та през годините съм се сблъсквал различни "аварии" и не е задължително гарнитурата и главата да се деформират при прегряването.
      -Сега, когато ревизирате двигателя имате възможност да видите състоянието на сегменти,гумички,семеринги,клапанни седла,цвета на металния кант на гарнитурата и т.н. ,което ще даде вярна ориентация.
      Просто без бързане, всичко да се провери и влезе в норма, а тези мотори са от "стария материал" - "катърчета" (по скоро е муле, като характеристики).
      Успех!

      Коментар


      • #78
        От: Мистерия с високо картерно налягане....

        Говоря за точно конкретния мотор. По доволно голяма "база данни" от настоящия и чужди форуми - не търпи никакви неизправности по охладителна система и доволно леко хвърля глава при прегряване. Деформира и блок, мисле между 3-ти и 4-ти цилиндър, поради което ако не се провери и при нужда шлайфа, после духа гарнитура неограничен брой пъти.

        Иначе ако всичко по охлаждането и горивната система се поддържа изправно, наистина си е катър. Просто е пилнат доста и не търпи волности при поддръжката.

        Гарнитурата я гледах, както преди да свяля глава, така и след като свалих, после и след като я махнах от блока физически. Пръстена е бял навсякъде. Гледах МНОГО подробно това. Нула проблеми с пълна убеденост. Водачи в безупречно състояние, седла в почти безупречно, клапани също. Гумичките си бяха еластични, не бяха втвърдили. От семеринги никога не е имало течове, нямаше и сега. Дори гарнитурата на капака на клапаните си е оригиналната, ако помня добре, и от нея не е текло никога. Сегментите изглеждаха също безпроблемни, включитело като луфт в буталото, където не е строшено, и като дебелина по сервизно ръководство. Нямаше спечено - всичко се движеше нормално.

        Единственото "извънщатно" състояние на нещо друго, освен буталата, е нацепения на 3 места изходящ колектор, но без следи от сажди покрай пукнатините, тоест или е от съвсем скоро, или просто не пускат. Двигателя не беше мит отдавна и щеше да си личи.

        Понеже в началото причината за мазалото ми убягваше, гледах наистина подробно всичко, за което се сетих. При изпадналото парче от трето бутало дори ми олекна, нищо че и джобът също. Дори бях приготвил спрейове за пукнатини и щях да пръскам наред и бутала и блок и глава ако се продължеше с мистерията.

        ПП: Впрочем с нож с твърдосплавна пластина няма никакви драми да се пристъргват бутални болтове, или поне тия. Водача, нанизан на инструмента е именно престърган с 2 десети един от старите бутални болтове. А не очаквах да може, поне не и без драми.
        Последно редактирано от sparkybg; 16-09-19, 10:27.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #79
          От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

          С твърдосплавна пластина не можеш да пуснеш стружка само на друга такава и на диамант .
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • #80
            От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

            Абе, с определени неща не е като да не съм вуждал зор.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #81
              От: Мистерия с високо картерно налягане....

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Интересното е че всички са се счупили еднотипно, откъм страната на входящите клапани. А детонационно горене поне по моята логика би-трябвало да тръгва от другата страна откъм нагорещените изходящи клапани.
              [ATTACH=CONFIG]996114[/ATTACH]

              Иначе - действам си:

              ГлЪвЪта, с доволно червено-кафяви налепи, които Meglio, спрей за карбуратори, обезмаслител и няколко разредителя, които имах, не поискаха да свалят до ниво, което ми харесва.

              По подсказка от тук: https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=235387 реших да пробвам смивка за боя, на основа на разтворители (тая на основа на сода каустик/нартиев основа за алуминий не посмях), и резултата е повече от перфектен. Маха налепите с лекота:

              [ATTACH=CONFIG]996115[/ATTACH]

              ...и след 10 минути + водоструене с Meglio:
              [ATTACH=CONFIG]996116[/ATTACH]
              [ATTACH=CONFIG]996117[/ATTACH]

              Инструментът за бутала:
              [ATTACH=CONFIG]996118[/ATTACH]

              Ето ги нанизани:
              [ATTACH=CONFIG]996119[/ATTACH]

              Правих го с нагряване с газова горелка до 200 - 220 градуса, мерейки с IR термометър (затова съвсем нарочно не съм мил задълбочено мотовилките - трябваше ми матовото кафяво "покритие" от налепите, иначе термометъра ще започне да лъже).

              Идеята за инструмента и алгоритъма на работа - от тук:
              https://youtu.be/CheG1gisYMY?t=695

              ...струва ми се хайманата малко прекалява с греенето, но иначе метода е същия.
              Грее си ги съвсем правилно, топли се до синьо.Далеч по-неприятно е студения бутален болт да спре до средата, после избиването му от ново бутало е неприятно.Инфрачервения термометър не е твой приятел в случая, понеже във времето което губиш за насочване и измерване мотовилката изстива.Аз го правя по следния начин, след разглобяване чистя с телената четка на шлайфа докато побелее метала, после нагрявам с обикновена пропанова горелка, така шанса да се "препече" мотовилката е минимален, а на чистия метал смяната на цвета се вижда много бързо и лесно.От стари майстори съм виждал друг чалъм с малко плюнка по върха на мотовилката, ако подскача по метала значи е достатъчно загрята.

              П.С. Предполагам че предварително си им направил развесовка?

              Коментар


              • #82
                От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

                Не ме е бавило меренето. В едната ръка термометъра, в другата горелката, а буталото и буталния болт, нанизан на дорника на една ръка разстояние.

                Първия заради моя грешка беше с 2мм встрани. Таман взех да правя сметка как ще правя спец инструмент за донаместване и баща ми ми звънна че го прикарал с дорника, навивайки гайката му.

                Буталата бяха точни до 1 грам. Не съм се занимавал с развесовка. Явно късмет.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #83
                  От: Мистерия с високо картерно налягане....

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

                  [ATTACH=CONFIG]996115[/ATTACH]
                  От къде закупи смивката? Не мога да я намеря а не ми се рискува с нещо непроверено. За почти никой от продуктите в нета не пише на каква основа са.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Мистерия с високо картерно налягане....

                    Първоначално публикуван от spirco Преглед на мнение
                    От къде закупи смивката?
                    Бриколаж - Люлин, София.

                    Първоначално публикуван от spirco Преглед на мнение
                    За почти никой от продуктите в нета не пише на каква основа са.
                    Тъкмо обратното - за повечето пише. Трябва да търсиш MSDS документа за съответния продукт.
                    Класическите са с Дихлорметан/метилен хлорид, но вървят слухове че това е канцерогенно.

                    По-новите (включително въпросния) не са с такова.

                    Става пълно мазало и водоструйка под тъка улеснява много нещата после с отмиването. Въпросното е желеподобно и разтваряйки боклуците пак си остава такова. Маже се обилно и се гледа да не засъхне, че трябва да се маже пак, ако изсъхналото не се отмие.
                    Последно редактирано от sparkybg; 27-09-19, 09:32.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #85
                      От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

                      Спарки, до къде я докара? Чу ли и гласа вече?

                      Коментар


                      • #86
                        От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

                        Снощи бръмна. Работи добре, но глъхне при натискане на газта. Взех други свещи, ще пробвам и друга бобина, кабелите, капачка и палец са нови. Ще меря налягане на гориво.

                        Записва грешка 4. Ще сменям датчик. Ще проверявам и делко.

                        Иначе пали лесно и е тих. На първо четене с механиката сме се справили.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #87
                          От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

                          Не се и съмнявам, поздравления!

                          Щом глъхне погледни вакуумите на делкото, да не си ги забравил или разменил....

                          Коментар


                          • #88
                            От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

                            Гледах, разменях, въртях делко - нула промяна. Нещо генерално не е така или със запалването, или с горивото. Тоест или не обогатява при рязко натискане (помпа, регулатор, map сензор), или не може да запали бедна/богата смес (свещи, бобина делко, ако не му работи вакуумния регулатор)
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #89
                              От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

                              Може да е от датчика! Да не си пропуснал да закачиш нещо? Или да си разменил вакууми? Ангренаж?

                              Коментар


                              • #90
                                От: "Мистерия" с високо картерно налягане и "полуосновен" ремонт на Feroza

                                Всичко е вързано и зацепено както трябва. Гледах 58000 пъти.

                                Глъхненето го прави и на топло и на студено. Тоест няма връзка с датчика. И вакууми гледах, а те бяха и белязани.

                                Ще му хванем цаката. Просто иска още малко човъркане.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X