Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

    ЧАСТ 1

    Събота е. Оказва се, че ще разполагам с 4/5 свободни часа в жегата, а веригата на мотора е смазана и кончето кротко си седи и ме чака. Отдавна имам мерак да посетя скалния комплекс край село Ангел Войвода, та не губя време в чуденe за дестинация. Целта ми е най – малкото да намеря пътеката, която води към върха Хасара или Асара над селото.Там има скални ниши, шарапани, крепост и раннохристиянска църква и да преценя за колко време може да се стигне до върха. Мисията ми е уж проучвателна. Маршрутът е Пловдив- Садово- Поповица-Първомай-Бяла река- Върбица- Горски извор. От там в дясно към Светлина- Сусам J-Минерални Бани-Спахиево-Караманци. От там в дясно към Боян Ботево, след което е Ангел Войвода. Само шосе, при това доста скучни прави участъци. За сметка на това за любители на Родопа ще се насладите на прекрасни гледки към северните и склонове. За мотористи търсещи много завои съветът ми е да минете през Асеновград- Комунига и след това в ляво да търсите отбивката за Лясково. Ангел Войвода ще ви дойде от ляво при Караманци. Асфалтът по тоя маршрут е сравнително лош.
    От други пътеписи, които прочетох, до светилището някой се качват за 30 минути, други за час и половина, споменават се различни маршрути за атака на върха, и затова най – добре беше да се отиде и провери на място. Последно минах през Ангел Войвода преди 2 години, но тогава в самото село обърках пътя и вместо към скалното светилище поех към село Винево. После не ми се връщаше пак, но поне вече знаех къде съм объркал. Та, като влезете в Ангел Войвода си карате по „главния път“, който извежда до джамията в селото. От там карате направо, има табела, пътят влиза в следващата махала на Ангел Войвода и почва да катери, като свършва с малък паркинг, където има автобусна спирка, в подножието на върха Хасара. Моята пътека за върха започна от там в дясно от паркингчето по улицата.
    Но, да си караме по ред: Ето пристигам.


    Вече е над 30 градуса, а аз съм добре облечен, подобаващо за случая.


    30 метра преди въпросния паркинг за който споменах на улицата има магазинче. Пред него бяха седнали няколко мъже и пиеха биричка, а край тях се мотаеха деца. Спрях мотора и поздравих, а те радушно започнаха да се надпреварват да дават акъл от къде да мина да стигна върха. Питам, мога ли да мина напряко по стръмнината отсреща, а те ми казват, че тъй като съм бил „яко момче“ (как го прецениха незнам) съм щял да стигна за около 40 минути. Един от тях ми викаше, че ако съм баш моторджия ще се кача до върха с мотора направо, път си имало, ама минава от западната страна на върха. Другите се засмиват и му казват да спре с шегите, че ще се пребия някъде. Явно и от мотори разбират, защото единия обяснява на другите, че онези мотори били други и ми намига. Предполагам разни колеги с кросарките са минавали през района и са добре познати.
    Ето спирката на въпросния паркинг или обръщало на автобус или площадче. Нямам идея как точно да го нарека. Там свършва асфалтът.










    Поглед към върха от мястото където оставям мотора.



    От другата страна на улицита има гнездо, което тъкмо снимам с три щъркела в него, а те излитат, стряскам се от плясъка на крилете им, а единия прелита на два метра над главата ми и каца на отсрещния стълб за електричество. Май щъркел чак от толкова близо не бях виждал, та го приемам за добра поличба.





    Скалните ниши в далечината на върха си личат още от тук с просто око:




    Пътят за който говорят заобикаля върха от югозапад, но май не ми се търсят пътеки. Някой път тоя метод е много времегубещ. От практиката съм научил или няма да намеря изобщо пътеката или ще са сто пътеки водещи къде ли не и в случай на наличие на пряка визуална връзка по терена предпочитам да атакувам директно обекта, през на-прекия възможен път. Питах изрично за маркировка или табели, казаха, че няма такива. В ляво на хълма, като първа цел е бял скален масив. Бях прочел, че го наричат Рисувания камък. Реших, че е най – добре, ако ще тръгна направо по най – стръмното, първо да стигна до него и от там до скалното светилище на върха. Нямах бинокъл, но реших, че растителността по стръмнината е преодолима и лесно ще стигна до там. Ами, не бях напълно прав. Особено, докато лазех на 4 крака между клони, храсти, шипки и някакви елички, които по дяволите бодяха, адски много, и така на няколко пъти. Та на моменти беше леко закачливо и шеговито докато намеря път през храстите. На есен или ранна пролет, когато все още растителността не е толкова буйна ще да е най добре, да се минава от тук. Но, колкото и да бях набоден, странно за някой може би, тези неща ме връщат някак в детството и по дяволите, човек се чувства жив и истински. В града, в удобната за нас среда, сякаш сме други хора, някак далече от истинската ни същност. Но сам всред природата си просто себе си! Подозирам, че ако ме видят как се усмихвам докато ги върша тия неща, някой хора може и да се уплашат.
    Както споменах, от паркинга в дясно тръгва улица, която известно време върви между къщи, после излиза към тютюневи ниви и си става хубав черен път. От там свих в ляво и се устремих право към Рисувания камък, нагоре по стръмнината. Жега е. Ужасна жега. Почти пладне е. Дългия ми панталон ме убива, но да карам мотор по къси панталони и да ме жили пак оса, не благодаря. За капак, си забравих водата при мотора, но се сетих късно и продължих. Храстите наоколо се сгъстяват и лавирам между тях, като в лабиринт. Спирам от време на време за някоя снимка и да извадя, някое бодилче от ръката ми.
    Ето първата ми цел по посока върха:


    Започвам да изкачвам, а гледките зад мен, стават все по хубави, вече виждам малко от язовир Тракиец, ако не съм тотално сбъркан с географията:




    Теренът става труден и на места губя време да се измъквам от шипове и бодили или да обикалям тея пусти храсти и да търся път между тях. На места губя визуална връзка с Рисувания камък и внимавам да не объркам посоката. За около 15/20 мин стигам до много обрасло място и се чудя накъде да продължа, но от полулегналата си позиция, докато вадя поредното шипче забито в ръката ми, съзирам подножието на скалите. Заобикалям от дясно и излизам зад самата скала Рисуван Камък. Гледката е превъзходна. Зад скалата естествено има пътеки идващи от запад. Предполагам, че ако тръгна по някоя ще излеза или ще пресека пътеката която води до самия връх, заобикаляйки го от към югозапад.






    Снимам, а очите ми почват да се давят и молят за още и още: Прекрасна България се разкрива пред мен. Мале, много съм доволен, че съм роден тук. Щур късмет.


    Ето следващата цел към върха:


    Нишите по скалите в дясно, вече се виждат още по - ясно и с просто око:


    Отново, тръгвам право нагоре и започва едно голямо и епично в моя случай, провиране между храстите, всички клони и шипки и дъб, по дяволите искат да ме прегръщат и постоянно ми дърпат я шапката, я фанелката, я раницата на гърба, я колана на фотоапарата. Тъкмо излизам на едно открито място след като съм преодолял храсталака зад мен, поемам въздух, бърза снимка и продължавам нагоре:


    Докато катеря, минавам през нещо като изкоп, може би от иманяри.


    Ето растителността наоколо:


    След наистина епична борба с наклона, излизам точно в подножието на скалния връх. Виждам първите ломени камъни, вероятно част от крепостта.


    Оглеждам внимателно и се чудя, дали да тръгна да заобикалям от ляво или от дясно. В дясно растителността е много гъста и не виждам добре. В ляво съзирам скала в която сякаш има изсечени стъпала или нещо подобно:


    Качвам се на едно стъпало точно над тези:


    От там се покатервам по скалата и излизам над короните на дърветата:


    Намирам се върху скала, която води май до самия връх. Прилича на застинала излята лава. Хем и се радвам, хем оглеждам за някой змиок, че змията няма да ми се зарадва хич. Змия няма, но виждам прекрасен огромен зелен гущер, но докато реагирам да снимам, той изчезва най - безцеремонно по негови си работи.
    Спирам за кратка почивка и си отдъхвам. От това място зад мен се разкрива прекрасна гледка към пищната снага на Родопа. Малко по надолу е Рисувания камък, където бях преди около 20/30 минути.








    Необятно. Облагородяващо. Природа. Птички. Ветрец. Мога да седя само тук цял ден и пак няма да ми стигне. Обичам да гледам Родопа и да ми се давят очите в красотата и. Мирише на гора, на зелено, на небе. Чувам вятъра в клоните, а долу в ниското гледам как разни щъркели пикират над селото. Рая е правен по макет на Родопа сто процента. Тук спокойствието и тишината, може да се режат с нож.
    Продължавам нагоре и само след метър, два вече виждам първите ниши. Гордо позирам за самоснимка с ниша:


    Стигам края на скалата, хващам се за ръба и, на върха съм, още една стъпка и хоп, претълкулвам се и се озовавам точно в голямата шарапана:


    Леко се стряскам, оказва, се че съм се катерил по гърба на скалата в чиито връх е изсечена тази доста голяма шарапана. Дано древните не ми се сърдят, ако съм нахлул в светилището не точно от там от където трябва. От друга страна вътрешно ликувам, че така завършва това пусто катерене. С полуджедайско кълбо в древната вана.
    Ето още няколко снимки на шарапаната:








    Изсичания в левия и край:



    Най ме е яд, че от вълнение забравям да съм рационален и вместо да извада компаса и да видя ориентировката на тази шарапана, тотално забравям за това. Нищо следващия път: По принцип, под шарапана се разбира съд за изтискване на грозде, но за мен лично е трудно да повярвам, че са го ползвали за това. Все си викам, че цивилизация, която е имала такива познания за обработка на камъка, необясними и до днес за науката, да създава тези монументални изсичания в скалите, за да прави просто вино, не ми се връзва. По ми се струва да имат някакви астрономични функции или да мерят времето или сезоните с тях или пък нещо свързано с металургия. Така или иначе, за да правиш вино далеч не ти трябва да сечеш съдове в скалите и то чрез най-вероятно сложна технология. Друга асоциация, която правя, е това да е част от някаква древна металургия и рударска дейност в района и примерно в тези шарапани са изливали и пречиствали злато или други руди и полезни изкопаеми. Тези части на Източните родопи са доста богати на полезни изкопаеми, а както знаем, първите рудари и металурзи в света са траките, а едни от най – старите рудници в Европа и света са в България. Тези части на Източните Родопи са известни с това, че рудодобива е на около 3/4 хиляди години. Силно впечатление прави фактът, че тази шарапана е плитка, за да е съд за вино или пък за мачкане на грозде също не става. Вана или корито за обработка на руди или метали сякаш е по задоволително обяснение за мен. Тук ще спомена, че всеки може да провери в интернет, че най стария рудник в Европа за добив на злато Ада тепе се намира не много далеч от Ангел Войвода, южно от Крумовград, интересно но и най старото обработено злато в света на 8 хиляди години, а именно Варненското златно съкровище е открито също на територията на България. С други думи, знанието за обработка на рудите и полезните изкопаеми и извличането и добива им, започва първо с траките и България и се разпространява из останалите части на Европа. Нима нямаме повод за национална гордост. Не се чудете откъде древна Троя и Микена са имали злато, то идва от нашите земи. Пък да си го кажем, ние сме научили Европа как да се възползва от богатствата на земята. Айде кажете ми къде е започнала Европейската цивилизация и дали случайно не е в България, защото докато скалната култура в България е обработвала камъка все едно реже масло, в останалите части на Европа още са се учули да берат дренки в гората. Тези факти са изключително важни както за историята на Европа, така и за историята на България. Никъде другаде в света няма рударски галерии и мини, които са на 3000 години и са с километри прокопани в недрата на земята. Лошо е, че не се говори за тези неща и не се популяризират за да ги знаят повече българи. Писнало ми е да гледам по Дискавъри или Нешънъл Джеографик, как цивилизацията в Европа почвала с Микена и гърците. Пълни лъжи. Намереното в България е с хиляди години по старо. Та, за тази шарапана както и да я гледам, едва ли е съд за вино.
    Точно срещу шарапаната е тази скала, с подозрителни изсичания, според мен: От двете и страни има издълбани ниши.


    Този ръб в средата, сякаш е изрязан с нещо и загладен:



    В дясно в съседната скала има също изсечени ниши:


    На няколко места около мен има струпани камъни и керамика:



    Три ниши отсрани на скалата:



    В предната и част, също подозрително сякаш някой е започнал да изрязва скалата по подобие на съседната, но не е довършил работата.


    Парче керамика от съд:


    Обхождам скалите от дясно и се натъквам на тази изгладена стена:


    Съседните ръбове също са изгладени и сякаш тази стена е била част от някакво съоръжение: вероятно с допълнителна дървена конструкция:




    Същата стена гледана отгоре. Забележете, идеално изгладения ръб: Също и добро място да се пребие човек ако не внимава, качил съм се на поне 2 метра скала, тясна горе около 50 сантиметра. Ако залитна, ще е много интересно.





    Точно над мен, ниша, тоест няколко:




    Може би, недовърнешена ниша:









    Някой археолози предполагат, че тези ниши са всъщност изсичания в които са поставяни дървени греди. Нямах нужната измерителна техника, но все ми се струваше, че дупките от едната страна на скалата и тези от другата скала хич не си пасват. Не само това, но и разстоянието до другата скала не е малко и гредата щеше да е поне 20/30 метра, а това би предполагало да се ползват много високи дървета за материал, каквито според археолозите, май никога не е имало в района. Възможно е разбира се другия край да е опирал в нещо друго и по друг начин, а не в скалата и то в скално изсичане. Чудя се обаче, дали има логика в това да дълбаеш камъка, за да направиш дупка в която да сложиш дървена греда, на която другия край, не е много ясно къде точно е свършвал и опирал. Другото е, че дупките има определена форма и би следвало и дървените греди да имат същата за да паснат.


    Като гледам най дясната ниша, трудно си представям да служи за опора на дървена греда. В същото време, тук теорията, че в нишите е поставян съд с праха на покойник, и това са своебразни некрополи, също не ми се струва правдоподобна, нишата е сравнително малка и тясна. Личното ми убеждение за момента, като абсолютен любител по темата, а не експерт, е че нишите са кодове информация и показват, указват видовете скали или полезни изкопаеми в района. Факт, е че в този район от Източните Родопи има разнобразни полезни изкопаеми, както и злато, а и тук са едни от най старите рудници в Европа. Според някой геоморфоложки изследвания в недрата на България има тонове злато.








    Керамика, има почти навсякъде явно: Предполагам оставена от археолозите, тъй като са само парчета.




    Изкатервам се по правата стена нагоре и заставам на върха на скалата:
    От страни наистина изглежда като сграда с два реда прозорци:




    Прави впечатление, както и на други подобни обекти, че нишите са в южната част и почти целодневно са огряти от слънчева светлина.


    Гледките наоколо са главозамайващи и ако човек не внимава, много лесно може да си счупи врата от въртене. Съветът ми е да си ударите една застраховка, преди да отидете на толкова прекрасно място, главозамайванията са опасна работа, а тук такива бол. На всичкото отгоре, посещението в рая за този ден се осъществяваше напълно безплатно. Да се чуди човек как някой не е сложил такса. В други страни не можеш да препариш до подобни обекти. Но в другите страни, факт, има много малко подобни обекти. В България е пълно обаче. Сигурно и затова на държавата не и пука особенно за културното ни богатство.









    Поглед към язовир Тракиец.




    [img] https://lh3.googleusercontent.com/_b...E=w853-h640-no [/img]
    Забележете ръба изсечен във вътрешността на средната ниша. Майстори.






    Лява ниша:


    Средна ниша: Май за първи път виждам вътрешен ръб. Поне на око, изглежда идеално прав и прецизно направен.


    Дясна ниша:


    Снимка към шарапаната долу от върха на скалата:


    Навлизам във вътрешността на крепостта: Има зидове, дялъни камъни, ниши, други изсичания, скален часовник, ранно християнска църква. Чудя се кое по напред да снимам и на къде да се обърна. Това място е уникално. Изключително богато на обекти за изследване. Толкова много епохи на едно място. Археолозите са разкрили доста от тези богатства, но предполагам има още много работа и е твърде възможно да се появят нови и интересни находки. Да ви кажа, голям кеф е, че из България има стотици подобни места, и всичките са по стари от Пирамидите примерно. А само какъв кеф ще стане и когато го осъзнаем. С какво разполагаме.


    Почти навсякъде има керамика:


    Обработени камъни:




    Зидове:








    Керамика:




    Забележете гладкото дъно изсечено в тази скала: Другия път, ще взема нивелир: Незнам, какво точно представлява, прилича като да се събира вода в него или друга течност. Над този своебразен басейн има изсечени ниши в скалата:










  • #2
    От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

    ЧАСТ 2
    Наклонът на изсичане на скалата в ляво сякаш е предварително изчислен: Може би над три четири метра скала с идеално изгладена повърхност. Гледам го дълго и не си представям съвременни машини да са в състояние да изрежат скалата по същия начин и да я загладят. Но не съм инженер и може би греша. Но, просто трябва да се види защото изглежда невероятно. Просто невероятно и неумопобиращо се. Ще е интересно да се провери със строителни инженери, ако им дадат задача да издълбаят същите изсичания в скалата, как и с какво биха подходили. Природата е велика сила, но толкова прави линии, ъгли и гладки повърхности на една място, едва ли без чужда намеса ще се получат.


    Гледайки ъгъла под който е изсечена тази скала и разположението и, все си мисля, че се е работило от горе надолу. Няма как да я изсечеш отдолу нагоре или най малкото това ще е в пъти по трудоемко. Само се чудя какъв е бил тоя инструмент с който е постигнато това майсторство на сечене на скала. Това и китайците не го могат. Факт е обаче, че тази скална култура е правела с камъка неща, които за днешната наука са пълна загадка.
    Струва ми се че ъгълът на наклона от изсечения горен край на скалата е същият, като ъгъла на наклона от долния край на скалата в която са издълбани нишите, поне на око изглежда да са като успоредни прави.













    Улеи или канал изсечен в гърба на тази скала:


    Заобикалям „басейна“ от другата страна:




    Вероятно това, което аз наричам басейн със стените около му с ниши, е някакво много голямо съоръжение с функция, но какво точно е било и за какво се е използвало само мога да гадая.
    Пристъпвам към един от най интересните обекти тук: Стъпаловидно офермени скали със скален саркофаг в ляво, който също наричат и кенотаф или символичен гроб: Като ги гледах, тези изсечени стълби, първо се сетих за стълбище, после като пловдивчанин се сетих, че всъщност малко приличат като сечени редове за сядане, като на Амфитеатъра в Пловдив. Естествено за редове за сядане едва ли ще се поберат много хора, пък и седнали там какво ли са гледали по посока вътрешността на светилището. По скоро, като се има предвид, кенотафа на върха, е стълбище.







    В най лявата скала е изсечен саркофага:




    Саркофага:










    Подозирам, че другия път, трябва да взема нивелира, тъй като ще ми е интересно да видим дали дъното е водоравно: Интересно ще е да се провери каква точно е ориентацията на този саркофаг по компаса. Язовир Тракиец със сигурност е посока Изток от скалния комплекс, а саркофагът сочи точно натам. Знаете, че християнската традиция повелявя гробовете да са ориентирани по оста Изток Запад (не, че няма изключения), а тук имаме саркофаг или гроб, няколко хиляди години по стар от християнството, ориентиран именно по тези посоки. Дали е случайно. Ориентацията тук е почти същата, като на голямата шарапана, с която започнах разходката из светилището. Тук изникват много въпроси, какво точно е предназначението на този саркофаг или гроб, защо е ориентиран по посоки, характерни за християнската религия, но която е възникнала доста по късно, и като се имат предвид погребалните практики на траките, като трупоизгаряне и трупополагане. Проблем при тълкуването е и че няма достатъчно изчерпателни изследвания именно върху погребалните практики на траките, които в различни периоди са се различавали. Може би, има още много какво да се изследва, за да може да се прави такъв анализ. Факт е, че в България има към 50/60 хиляди могили, от които са проучени около 1000. А какво ли ще бъде открито в останалите и как това ще промените представата ни за траките?!


    Мястото на което съм стъпил е уникално. Някои хора цял живот не могат да стъпят на такова място. Някои не искат, други нямат възможност, трети предпочитат да ядат супа в Хепи и да си правят селфи за Фейса, да ги видят приятелите. Аз ходя в жегата и снимам скали и се боря с храсти. Ама като застанеш на такова място, дето пищната снага на Родопа се е разляла пред теб, почваш да разбираш, че да си роден българин, не е наказание, а си е благословийка. Щур късмет да съм роден пловдивчанин и за има няма 100 километра, като ми е кеф, да си карам мотора директно в рая.
    Ето един заблуден пловдивчанин с шапка идиот:


    Освен стъпала, има изсечени и канали:




    Забележете стъпалото в горния ляв ъгъл на скалата, във форма на триъгълник.


    Снимка правена от мястото на самия Саркофаг:








    Гледките от скалната площадка са безценни. Няма снимки или филм, който да могат да ги пресъздат. Трябва да се отиде и да се изпита. А който отиде и погледне, ще се влюби веднага в Родопа и България. Казват, „отиди еди къде си, че гледката ще ти спре дъха“, е по дяволите, тук очите ми са удавници в синьото и зеленото на хоризонта, а дъх просто нямам да се въртя във всичко всевъзможни посоки и да гледам. Тук, няма какво да мислиш, просто гледай, дишай и улавяй как мирише на България, на хилядолетна история, на бор и ела, на слънце, мирише на необятен простор. Чак космоса, дет се вика, човек може да подуши от тея места. Милиони и милиарди не ми трябват, щастливец съм да мога да посетя с мотора това приказно магично място. Истинска майна, щастливец. Може би щото съм от Локото.









    Поглед от саркофага към вътрешността на крепостта: На преден фон е ранно християнската църка, непосредствено до стълбите изрязани в скалата и самия саркофаг. Смея да твърдя, че дълго църквата и саркофагът са съжителставали заедно, тъй като саркофагът, най вероятно никога не е бил скриван или покриван от нещо, тоест тези ранни християни са имали пряк достъп то тракийски култов обект. Въпросът е не са ли траките първите християни в Европа.


    В дъното се вижда къде е бил олтарът: Също гледа на изток:


    Тухли или керамични плочки за под на църквата:


    Олтарът:





    От дясно на раннохристиянската църква, имаше нещо като гроб. По късно ровейки в нета и четейки оскъдните налични писмени материали се оказа, че това били гробовете на първите свещенници, поне така казват археолозите засега. Плочите отстрани явно са плочите с които тези гробове са били покрити. Ориентацията им е същата като на шарапаната и саркофага изток – запад. Ще трябва да поровя по щателно от къде, как и защо тръгва традицията християнските гробове да са ориентирани изток запад.





    Позволявам си едно лирично отклонение във връзка с раннохристиянската църква. Интересно но факт, много често в България до раннохристиянска църква има тракийско светилище или обратното. Пример имаме тук, друг е Червената църква край Перушчица, на Перперикон има църкви, крепост Цепина, Базиликата край Белово, примерно Созополския Манастир Св. Йоан Кръстител и къде ли още не. Навсякъде из България има множество тракийски светилища в чиито граници или в непосредствена близост се открива и раннохристиянска църква или манастир. Учудващо е как траки и първите християни са почитали едни и същи места и направо се чудя дали именно траките не са първите християни в Европа. Най – старият действащ манастир в Европа е край село Златна Ливада например „Св. Атанасии“ и е също основан край старо тракийско светилище. Силно препоръчвам да се прочете професор Асен Чилингиров по темата за Апостол Павел и Апостол Андрей, които проповядват именно по нашите земи още през 1 век. Като пловдивчанин, интересуващ се от история, отначало се питах защо и как по дяволите в Пловдив и около него има толкова много раннохристияснки църкви, манастири (също основани върху тракийски светилища), поне 20тина. Кои са били тези християни тук още през 3ти, 4ти, 5ти век, строяли са огромни църкви, не по малки от съвременните? С течение на годините и натрупването на знание се оказа, че абсолютно същото се наблюдава практически за цялата територията на съвременна България. Също силно препоръчвам книгата на Димитър Алексеев Димитров за Християнските храмове по Българските земи от 1ви до 10век. Книгата е своебразен каталог на около 300 описани, като самостоятелни обекти, раннохристиянски църкви и манастири за цяла България. В същото време може би имаме същия брой съществуващи църкви в България, също построени върху по – стари раннохристиянски храмове. Бройката е изключително внушителна и археологията показва недвусмислено факта, че населението на България от поне 3 век е християнско. Броят на раннохристиянските църкви, техните размери и пищност като архитектура, хич не са отстъпвали на тези, които може да посетим днес. Ние сме учили, че сме християни едва от 9 век, но явно християнство по нашите земи започва векове по рано. Странното е, че нашата родна наука почти мълчи по тези въпроси. Странно, но ако искате да посетите светилище на древния уж български бог Тангра, няма да намерите такова, за съжаление не само в България, а изобщо, никъде по света, но за сметка на това в България, ще откриете стотици раннохристиянски църкви. Писмените и археологически доказателства, че през 1 век, 2 век и 3 век основно население тук е тракийско са безброй. После древните автори почват да ги наричат, траки, скити, гети, готи, хуни, българи. Сам Паисии пише точно това в своята история, че това са имена на един и същ народ. Днес, бях изключително щастлив, че посетих този обект, той е още едно доказателство, че траките са първите християни в Европа. Може да сме изключително горди от факта, че християнството е първо разпространено из нашите земи. За науката отдавна е известно, че Никита Ремесиански през 4 век, разпрострянява християнството в Родопа, всред племето беси, а за бесите е известно, че са пазители на светилищата на траките и реално жреците, които ги обслужват. Църквата в обекта над Ангел Войвода е горе долу от този период. Последно, само ще спомена, нали не си мислите, че толкова на брой ранно християнски църкви в България още от 3 век, са нямали книжнина, а книжнината не е била изписана с букви. Но, за тази азбука в някой друг пътепис, където изследваме древните надписи.
    Тук свършвам с лиричното отклонение и се връщам към пътеката.

    Точно зад олтара се пада пилона на който някога е имало цял флаг на България, сега има, само онова, което е останало от целия флаг, тънка линийка бяло, зелено, червено. Та в ляво от знамето, ако сте с лице към него, а църквата е зад гърба ви, тръгва пътека надолу, която след има няма 50 метра ще ви изведе до следващия изключително интересен обект от светилището. Започва да ми се върти свят и не мога да повярвам, колко много има за виждане тук. А аз уж дойдох, ей така да проверя пътеките. Буквално на всеки няколко метра изскача нещо интересно.
    След може би по - малко от 50 метра в ляво от знамето по пътечката, откривам така наречения „слънчев часовник“:







    Виждат се различни изсичания във вътрешността му, но също така има и мъх и явно и атмосферните условия са оказали влияние:


    Ръба на този скален часовник, погледнат от страни:




    На мен ми приличаше сякаш е паднал на сегашната си позиция: А може и винаги да е бил там: Но, има изсичания и по скалата над него, като канал и се чудих дали това е всъщност съоръжение от две части, часовника и скалата зад него:





    В момента този часовник е под ъгъл около 40 градуса, дали е паднал от скалата над него или нарочно е поставен така, ориентиран е почти североизток, но за пореден път забравям, че имам компас, който мога да ползвам и бързам да снимам, да гледам, пак да снимам.
    От това място на слънчевия часовник, отново се разкриват уникални гледки, а пред мен има две скали, където би трябвало да има изсечени още ниши, но явно трябва да се спусна и да ги заобиколя отдолу за да видя нишите. Е, така и правя.
    Това са скалите пред мен, а нишите за да бъдят видяни, трябва да се спуснете и заобиколите скалата. Спускането е 20/30 метра, преди да имате видимост към нишите:






    Ето скалата от лицевата и страна гледаща към Ангел Войвода:


    Още два метра и виждам нишите:












    Започвам да заобикалям скалата: От другата страна има още ниши:











    Тази скала се вижда още от село Ангел Войвода където оставих мотора: Но, изглежда изключително внушително и респектиращо, когато застанеш непосредствено под нея:


    Ниши близък план: Прави впечатление, че от вътре сякаш стените на нишите, са идеално гладки, сякаш полирани.









    Слизането да снимам тази скала и качването пак до скалния часовник, почти взимат и последните ми сили. Не съм забелязъл заради адреналина и вълнението може би, но лявата ми обувка е тотално разпрана и почвам да се чудя ще мога ли да сменям спокойно скоростите на мотора с нея, наобратно. Теренът не е много да си шляпаш със скъсани обуща. Добре, че в раницата с която съм се мотае стара фанелка, която късам на лента и омотавам около скъсаната ми обувка. Така закрепил положението и обхождащ без почивка от няколко часа, усещам, че имам остра нужда от сянка и вода. Лошото е, че сянка имаше, но водата си ме чакаше чинно долу при мотора. Голяма моя грешка. Най – смешното е, че ми остана още един скален масив с ниши, който искам да изследвам и снимам, но и времето напредна. В Пловдив жена ми и десетмесечната ми дъщеря, скоро ще имат нужда от мен. Така или иначе бях решил днес само да проуча пътеките, а то какво стана, бях обиколил почти всичко вече. Решавам, че само ще видя накъде отива пътеката, да знам за следващия път и тръгвам по нея. Лявата ми обувка издава забавен шум.
    След 30 метра в дъбова горичка се натъквам на скала с една ниша издълбана в нея:


    В долния и край има изсечен малък правоъгълник:




    След още толкова виждам скалния масив, който искам да изледвам, но тъй като нишите отново гледат към Ангел Войвода, реално пак трябва да се спусна надолу и да заобиколя скалите, за да застана с лице към тях. Като се има предвид умората, жегата, липсата на вода и най вече пустата ми издаваща вече доста смешни звуци разпрана лява обувка, решавам да си тръгвам обратно към мотора, като ще се опитам да намеря пътя, който заобикаля светилището от югозапад и за който отначалото споменаха мъжете в Ангел Войвода.
    Всъщност пътя, няма какво да го търся, пада се в посока запад, минавам пак покрай църквата, покрай изсечения басейн и от там се вижда ясно пътеката надолу. Достатъчно широка е да мине кола, но много ронлива и стръмна. Със сигурност с мотора нагоре щях да се кача, но надолу щеше да е голямо приключение, най-вероятно завършващо с търкаляне.


    Тръгвам надолу по нея, а от страни в шубрака подплашвам сърна, която виждам как бяга през стволовете на дърветата и след секунди се изгубва.
    Малко гледки надолу по пътя:




    За около 20-25 мин, стигам благополучно до мотора.
    Изпивам литър вода на един дъх и искам още, но за жалост магазинчето не работи, а на звънеца, поставен от вън, никой не реагира. Няма жива душа по улицата или по дворовете. Добре, че точно там, където е лампата от уличното осветление с щъркеловото гнездо се оказа, че има чешма, тя е под нивото на улицата и не се вижда на снимката.


    Починах си, пих водичка, после запалих мотора и на излизане от Ангел Войвода, спрях край една черница, а подухваше блажен вятър, където под прекрасната сянка, с кеф изпуших един тютюн:




    Седя, пафкам си, жега е, ама лъха прекрасно, зад мен из двора на къщата шета една жена, която поздравих и май нижеше тютюн, когато изневиделица от отсрещната нива се появиха поне 20 пуяка и директно се насочиха към мен: Явно беше, че съм им заел любимото място където си кълват изпадалите черници и определено им личеше, че не обичат мотористи. Отначало бяха по кротки и любезни, но със всяка минута вдигаха все повече врява и приличаха на банда хулигани, които се готвят всеки момент да ме нападнат и ограбят, та не ги чаках набързо навлякох якето и каската и в юлската следобедна жега поех към Пловдив. Усмивката от това прекрасно приключение, дълго не слезе от лицето ми. Нямам търпение, скоро да се върна пак тук, за да направа някой замервания и да довърша обиколката.

    Да живее България!

    Драгомир Желев

    Коментар


    • #3
      От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

      Благодаря а споделеното.

      Коментар


      • #4
        От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

        Евала, ще ме накараш и аз да се интусиазирам и да почна като теб
        JEEP Grand Cherokee WK2; 184kW (250 PS), 2017 г.
        Тел: +359 887 847261

        Коментар


        • #5
          От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

          Според мен някои от стъпалата и правите линии са следи от каменодобив. Отворите - също. Техниката вероятно е дървени клинове заливани с вода, отделно и отвори за закрепване на някакви лостови дървени системи.

          Коментар


          • #6
            От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

            Много емоционално описано! Благодаря за снимките и думите към тях.

            Коментар


            • #7
              От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

              Наистина благодаря за топлите коментари.

              Късмет и здраве на всички желая!

              Драгомир Желев

              Коментар


              • #8
                От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

                Колега, преди столетия хора с дух като Вашия са търсили " Елдорадо " нейде из Южна Америка. Какво са намерили да казват историците, аз казвам искрено БЛАГОДАРЯ, че открихте и споделихте с нас нещо много по-красиво и по-истинско из нашата си държава.

                Коментар


                • #9
                  От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

                  Благодаря за споделеното!
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • #10
                    От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

                    Много увлекателно разказваш! Благодаря за разказа и снимките! Между другото някой виждал ли е гнезда на птици в тези ниши? Аз не съм! А ми се струва,че по принцип са удобни за тази цел - на високо и запазени от хищници. Интересно ще е ако наистина нито в една няма гнезда!
                    Б. Бонев
                    0осем88две6шест71три

                    Коментар


                    • #11
                      От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

                      Първоначално публикуван от Scotland Преглед на мнение
                      Мястото на което съм стъпил е уникално... Аз ходя в жегата и снимам скали и се боря с храсти.
                      Благодаря за прекрасния разказ и за повдигане на интереса към мистиката на тези земи

                      Коментар


                      • #12
                        От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

                        В пътеписа ми за Пармак Кая има снимка на едно гнездо в една ниша. https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=234530

                        Коментар


                        • #13
                          От: Скален комплекс при село Ангел Войвода и тайните на Родопа.......

                          Чел съм пътеписа за Пармак кая, но съм пропуснал снимката с гнездото! Може би щото увлекателно разказваш и чета на един дъх! Thx!
                          Б. Бонев
                          0осем88две6шест71три

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X