Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътен знак Б5

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пътен знак Б5

    Въпросният знак вменява ли ми изрично задължението да спра, или мога да премина през стеснения участък, ако преценя че има място да се разминем. С ясното съзнание, че ако се подпрем - аз ще съм си виновен.
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

  • #2
    От: Пътен знак Б5

    Ми да спреш си требе, оти знако е с червена околожка. От забранително- ограничителните демек.
    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

    Коментар


    • #3
      От: Пътен знак Б5

      Щом знака еБ-е . Спираш
      088455338две
      "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
      Джамбазов 2010г..

      Коментар


      • #4
        От: Пътен знак Б5

        Въпросът е малко дискусионен

        чл. 46 ...
        (6) Пътен знак Б5 указва на водачите на пътните превозни средства, че езабранено навлизането в пътния участък, ако преминаването по него е невъзможно,без насрещно движещите се пътни превозни средства да бъдат принудени да спрат.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: Пътен знак Б5

          Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
          Ми да спреш си требе, оти знако е с червена околожка. От забранително- ограничителните демек.
          Знак Б5 не е забранителен, въпреки червената околожка, а е знак за указване на предимство.

          Т.е. в моето тълкувание - той не ми забранява да премина през стеснения участък, но ме задължава да осигуря предимство на насрещно движещите се, ако няма как да се разминем, без да ги принудя да спрат.
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • #6
            От: Пътен знак Б5

            Трябва да пропуснеш насрещно движещите се, със или без да спираш. Тоя чл. 46 добре че 99% от шоферите не го помнят/вкл. и аз/ че поне 90 % ще преценяват че могат да се разминат и ще стават егати затапванията
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #7
              От: Пътен знак Б5

              Не си длъжен да спреш, но знакът наистина е от "ебливите". И моя инструктор така ме е учил навремето-видиш ли ги тия и ако не си сигурен какво следва, по-добре спри и огледай добре какво се случва пред теб, инак шЪ тЪ ИбЪт...
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: Пътен знак Б5

                Т.е. на участък от първокласен път, където не могат да се разминат 2 влекача (тира), ако се срещнат два мотора - единият ще изчаква?

                Коментар


                • #9
                  От: Пътен знак Б5

                  Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                  Т.е. на участък от първокласен път, където не могат да се разминат 2 влекача (тира), ако се срещнат два мотора - единият ще изчаква?
                  Не, разбира се, но ако влекачът е заел целия път през средата, по-добре не се тикай след знака.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пътен знак Б5

                    Спирането не е задължително, но ако не могат безопасно да се разминат, задължително трябва се осигури предимство на насрещния. Пример, който всички сме виждали - моста над Караагач, южния изход на Китен. Ако пътуващите на юг задължително изчакваха колите на север, през лятото колоната щеше да е до Приморско.
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пътен знак Б5

                      Обаче преценката дали да спре насрещния не е твоя. Т.е. няма как да изискваш от насрещния, че е могъл да премине без да спира.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пътен знак Б5

                        Знакът ти оставя избор как да пропуснеш насрещния. Обаче при избора си трябва да се съобразяваш с това:
                        "Чл. 20.(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с ... с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението."
                        Т.е. пътя го виждаш, ясно е дали има място за две коли да се разминат или не. Този знак няма да е там ако има място за две коли да се разминат нормално. Два мотоциклета може, примерно, те няма нужда да спират. Но две коли няма как да минат без да спрат. Ако пътят се стеснява пред теб и трябва да свърнеш настрани, и да застанеш на пътя на насрещно идващата кола, естествено че трябва да спреш, просто няма друг начин.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пътен знак Б5

                          Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                          Този знак няма да е там ако има място за две коли да се разминат нормално. Два мотоциклета може, примерно, те няма нужда да спират. Но две коли няма как да минат без да спрат.
                          А ако ти кажа, че въпреки знака две коли се разминахме съвсем нормално? Аз бях с Диско 1, колегата отсреща - с някаква малолитражка тип корса. Разминахме се на около 30-40 см разстояние, съвсем спокойно, без да се налага да спираме, намаляваме или да се качваме по бордюрите?

                          Е да, колегата ме освирка, та затова питам и тук.

                          За да не съм голословен - иде реч за един знак на влизане в Пещера откъм Батак - тесен мост на S-образен завой, който на идване от Батак се пада спускане. Знака е съвсем правилно сложен, тъй като ако откъм Пещера (изкачване) идва влекач с полуремарке няма как да се "счупи" и да вземе завоя без да навлезе в насрещното. Това го разбрах, защото два дена по-рано отнех предимство точно на такъв прицеп - наложи се да давам на заден за да може да мине Извиних се на колегата и естествено го пуснах, пепел ми на главата.

                          Но въпросния клаксонист съвсем не го разбрах каква му е драмата? Разминахме се съвсем спокойно....

                          За ето тук иде реч. И да - откъм Батак знака може да е поне още 10 метра по-напред, иначе дава съвсем ограничено време за реакция на спускащите се - моста е закрит от растителност и няма видимост към него.
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пътен знак Б5

                            Около тоя знак трябва да има пояснителна табела
                            "Със изключение на:
                            5 велосипеда.
                            Каруца и мотоциклет.
                            3 мотоциклета.
                            Мотоциклет с кош и малолитражка.
                            Жип и малолитражка.
                            Тир и мотоциклет.
                            Автобус и велосипед.
                            2 баничарки (без ремаркета).
                            ...
                            ...
                            ..."

                            Ако не стигне място на кОла се набива 2-ри, 3-ти .............. кол.

                            БаСи темата
                            Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пътен знак Б5

                              Когато бях млад шофьор още,един бързак не ме изчака,а влезе на мостчето заедно с мен,и се разминахме на 5 см.Стана толкова бързо,че нямах време и да му свиркам

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X