Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

    ИЛИ КАК СЕ НАУЧАВАМ ДА РАЗБИРАМ ОТ ЧАСТИ, СИСТЕМИ И АГРЕГАТИ, БЛАГОДАРЕНИЕ МАЙСТОРЛЪКА НА ГОРЕСПОМЕНАТИТЕ

    Темата е за пуканки и бира, а събитията от преди година

    Увод: Преди 3 години станах горд собственик на Диско 300Tdi. Естествено, първо влезе в сервиз за профилактика и обслужване на системите и окачването. Смяна на разни ролки, спирачни дискове, накладки , семеринги, ремъци, втулки, всякакви течности и куп още неща, чиито имена тогава ми записаха но така и не запомних.

    Покарах 1 блажена година, без да знам кое какво точно върти, натиска или регулира под капака на двигателя.
    Тогава хидравликата на волана реши да откаже. Отивам в избрания сервиз, дигаме капака – големия пистов ремък яко износен от едната си страна … гледа майстора и рече
    – Водната помпа е сдала, трябва ти нова и ремъците. Земи и антифриз, да го сменим.
    Купувам аз нова, два ремъка и антифриз и ги нося нагоре.
    Един зимен следобед телефонът звъни – идвай, колата е готова.
    Отивам, дигаме капака - „Ся, не е водната помпа, в хидравличната е проблема. Водната я върни обратно в магазина. Тоя големия ремък съм го сложил с една писта навътре, да не ти опира някъде докато намериш хидравликата. Въпреки, че и водната ми се чува да е за смяна.“
    -E, аз нали за отказала хидравлика дойдох?-казвам.
    Разплащаме се и потеглям към магазина да върна водната помпа. Две пресечки преди магазина изпод капака се чу силно „Пля-ас“ и после някакво стържене, замириса на гума. Наврях се аварийно пред един офис. Гася колата, слагам челника, вдигам капака и гледам – бял дим, малкия ремък протрит и скъсан стои заклинен между някакви ролки и двига. Големия – пуснал конци на вълма.
    Звъня на майстора: -Така и така, това и това стана. Кажи какво върти малкия ремък за да знам мога ли да карам обратно или ще е фатално?
    „-Сега съм зает, не мога да говоря. Имам работа“
    Аз – Човек, преди 8 минути излязох от сервиза ти с „готова“ кола!!
    „ – Не знам какво върти ремъка, имам работа сега, не ме занимавай“.

    Какво е станало ли? големия ремък, който майстора премести 1 писта навътре изтикал малкия вън от голямата ролка, където двата са един до друг. Малкия излиза, прерязва кабелите на климатика и се заклинва.
    Доста побеснял, звъннах на друг приятел-техник за съвет. След пробата разбрах, че малкия ремък за мой късмет върти само климатика. Върнах водната помпа, купих отново ремъци, отрязах и свалих скъсания и се прибрах.
    В следващите дни търсих хидравлична помпа, и понеже майстора ми каза, че на моята се е счупила оста*, си поръчах нова . След което повторих грешката (ще разберете защо) да се върна на същото място да ми я сложат. Сложиха ми я, платих си и чувам –„ Бе тя и водната ти изглежда за смяна, не знам колко ще изкара. „


    След няколко дена чувам отчетливо квичене и постъргване като от лагер под капака. Този път решавам да избегна въпросния сервиз и ползвам опцията „обади се на приятел“ . Според съвета, взимам шише с помпа, вода и веро, за да локализирам източника на шума. Като пръснах по шайбата на водната помпа – шума изчезва. Яснооо, помпата ще е, прав излезе оня майстор. Бегом обратно в магазина, купувам си отново водната помпа.
    Отивам при приятеля да източим системата и да я сменим. Източваме, свалят се ремъци и авера посяга да развие болтовете на голямата шайба (дето я върти ремъка) към помпата. Слага ключа отгоре, спира, поглежда ме над очилата си и казва: “ -Еееее, не!! Има си хас да ти е здрава помпата, а ****** да е забравил да затегне болтовете и затова да цвили?!“ И доразви трите болта на ръка. Нито един не беше стегнат. После затегна болтовете, сипваме антифриза обратно… и шума изчезна. Всички гимнастики и източване са били излишни, водната помпа си беше ОК. Предполагам, споменавания майстор го е засърбяло някъде. Досрамя ме да връщам новата втори път в магазина в рамките на 2 седмици и си я запазих. Все ще потрябва някой ден. По-късно ми се наложи една по-скъпа преработка на частично изметналата поради незатягането шайба.
    И те така те.
    Следва продължение...


    *Да-бе-да, така се чупи стоманена ос задвижвана от ремък, дебела колкото палец и толкова дълга! Разглобих си хидравличната помпа и проблема се оказа едно износено малко цилиндрично чопче с размери около 3х8 мм, кой знае защо направено от месинг . Всъщност, ясно защо – за да се скапе след време. Но това е повод за друга тема със снимки.
    Последно редактирано от XPainter; 24-08-19, 18:40.
    Ако искаш да караш стара кола, трябва да си или милионер или монтьор. А за някой марки и модели се налага и двете.
    "Хилядолетния Сокол" LR Disco 300TdI '96
    Suzuki DL650 V-Strom

  • #2
    От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

    Ма разбира се, че нарочно с тази цел е направено-да се скапе след време.

    А за другото-за съжаление така е в българските сервизи. Аз и затова си правя колите сам. Щото да си направя всичко както трябва, а ако забравя да стегна нещо(случва ми се по-често отколкото искам)-да знам, че никой не ми е виновен.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

      Поздравления, че се справяш! Аз (все-още) нямам необходимите познания, опит, инструменти, пространство и самочувствие за да го правя. Не че ръцете ми излизат от гъза, по моторите си съм пипал доста. Но като професионалист в моята област, на когото редовно му носят неща върху които един или повече несведущи са се "осрали", предпочитам да се доверя на съответните професионалисти, които все-пак с това си вадят хляба.
      Ако искаш да караш стара кола, трябва да си или милионер или монтьор. А за някой марки и модели се налага и двете.
      "Хилядолетния Сокол" LR Disco 300TdI '96
      Suzuki DL650 V-Strom

      Коментар


      • #4
        От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

        Има много кадърни и свестни момчета по сервизите, но за съжаление твърде много са като твоя приятел - безхаберни. Не че не знаят, но да лъжат и да правят глупости им е по-лесно. Пък и къде ще идеш?

        Затова повечето ми Умнокрасиви колеги с удоволствие чакат да го нашият на сервизите с новия закон. Обяснявам, че то пак на техния гръб ще иде ама не вярват. Всичките са толкова лъгани, че им е все тая.

        Коментар


        • #5
          От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

          Първоначално публикуван от XPainter Преглед на мнение
          Поздравления, че се справяш! Аз (все-още) нямам необходимите познания, опит, инструменти, пространство и самочувствие за да го правя. Не че ръцете ми излизат от гъза, по моторите си съм пипал доста. Но като професионалист в моята област, на когото редовно му носят неща върху които един или повече несведущи са се "осрали", предпочитам да се доверя на съответните професионалисти, които все-пак с това си вадят хляба.
          Поддръжката на повечето съвременни автомобили не е Rocket science. Аз избягвам поради липса на помещение. Иначе инструменти има вече всякакви. Има и литература, има интернет, има изключително много неща в Youtube. Само да ти се занимава.

          Коментар


          • #6
            От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

            Абонат. Днес ми казаха, че си поръчал ново серво, а 2 часа по-късно намерих моето. Явно не е било писано.
            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

            Коментар


            • #7
              От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

              Първоначално публикуван от Ilia801 Преглед на мнение
              Поддръжката на повечето съвременни автомобили не е Rocket science. Аз избягвам поради липса на помещение. Иначе инструменти има вече всякакви. Има и литература, има интернет, има изключително много неща в Youtube. Само да ти се занимава.
              С интернет и тубата ,автомеханик не се става!Много работа,много нерви понякога ,рутина и усет иииии винаги резервни варианти ,ако неко се случи.Това обаче идва с интензивна практика в сервиз за всякакви модели МПС ,поне 1-2 години,но интензивна,да не знаеш от работа на моменти коя час от деня е!Това го няма в нета и в тубата!
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • #8
                От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                Първоначално публикуван от Ilia801 Преглед на мнение
                Има много кадърни и свестни момчета по сервизите, но за съжаление твърде много са като твоя приятел - безхаберни. Не че не знаят, но да лъжат и да правят глупости им е по-лесно. Пък и къде ще идеш?

                Затова повечето ми Умнокрасиви колеги с удоволствие чакат да го нашият на сервизите с новия закон. Обяснявам, че то пак на техния гръб ще иде ама не вярват. Всичките са толкова лъгани, че им е все тая.
                Бе то точно неговия приятел е в час,а в сервиза не!

                При гаранционна рекламация на предни амортисьори,качват колата на стенд да ги тестват,съответно поради някаква си тяхна система,откачват биалетките заради теста от страната на амортисьора.

                Колата излиза от стенда и ми я карат със думите,амортисьорите ще ги сменят гаранционно,но като пристигнат.

                Аз товаря две дървени ролки кабел общо към 800 кг.и газ от Пловдив до Златни пясъци.Малко преди Шумен ,дясната биалета ,опира в предната гума точно в ръба на джантата и като стругарски нож изяжда гумата и теловете,съответно предна дясна гума гръмна и колата се завъртя с вратите ,по една случайност не се обърнах по таван и не помлях няколко коли отпред.

                Та ремъците бял кахър,само нервите са ти изпилили.

                Винаги има и по лошо!
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #9
                  От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                  Конкретния човек познавах от доста време като кадърен и сръчен, помагал ми е друг път. Но май беше нещо влюбен по това време. Затова и не споменавам имена, искам да запазя отношенията.
                  Понаучавам се в движение, изтеглих сървис-менюъли, партфишове, ел схеми и седмици наред четох челния опит на колеги с подобни на моите проблеми или чаркове. Особено около филма със сервото, изчетох за цялата спирачна система, АБС-а, спирачна помпа , разпределител на налягането, от какво се състоят и как работят. Интересно е.
                  Не знам какъв е този нов закон за сервизите, но със сигурност няма да реши проблема с кадрите и уменията. Само ще повиши крайната цена, за да печели държавата от проблема.
                  Съгласен съм, че само с четене и гледане механик не се става.
                  Ако искаш да караш стара кола, трябва да си или милионер или монтьор. А за някой марки и модели се налага и двете.
                  "Хилядолетния Сокол" LR Disco 300TdI '96
                  Suzuki DL650 V-Strom

                  Коментар


                  • #10
                    От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                    Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                    С интернет и тубата ,автомеханик не се става!...
                    Може и така да е, но много от "техниците" по сервизите и това не го правят. Наглост и простотия цари навсякъде, за съжаление.
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                      Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                      С интернет и тубата ,автомеханик не се става ...
                      Не се става, но помага много Професионалист ще направи същото нещо за 1 час. Аз го правя за 2. Крайният резултат е същия. И понеже съм свикнал да се проверявам по 3 пъти, и понеже имам времето да го направя (ключово важен момент !!!) няма да оставя незатегнати биалетите (като в примера по-горе).

                      Далеч съм от това да твърдя, че знам повече от професионален механик. Но с внимание, мислене и помощ от приятел човек е напълно в състояние да си свърши много от нещата. При това не по-зле. Особенно ако му се занимава и има необходимите знания за това.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                        Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                        Абонат. Днес ми казаха, че си поръчал ново серво, а 2 часа по-късно намерих моето. Явно не е било писано.
                        Реших да помисля по-трезво - сервото се оказа доста позната болежка, защото много се търсят а малко са работещи. Правени са на конвеир, по едно и също време с разлика от 5 години. Щом моето издъхна, логично е това да очаква и мембраните на останалите работещи в най-близко време. При други части втора употреба може би си струва, но в този случай даже да не ме бяха лъгали 4 пъти, цената не заслужава качеството.
                        Да не говорим за това, че от Англия после го намерих, заедно със спирачната помпа + доставката на цена по-ниска от тази която ми обадиха тук само за сервото (първото неработещо) Естествено след часове някой го клъвна.

                        PS: Използвам случая да благодаря на "авера" от първия пост пред форума!
                        Последно редактирано от XPainter; 24-08-19, 21:24.
                        Ако искаш да караш стара кола, трябва да си или милионер или монтьор. А за някой марки и модели се налага и двете.
                        "Хилядолетния Сокол" LR Disco 300TdI '96
                        Suzuki DL650 V-Strom

                        Коментар


                        • #13
                          От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                          Първоначално публикуван от Ilia801 Преглед на мнение
                          Не се става, но помага много Професионалист ще направи същото нещо за 1 час. Аз го правя за 2. Крайният резултат е същия. И понеже съм свикнал да се проверявам по 3 пъти, и понеже имам времето да го направя (ключово важен момент !!!) няма да оставя незатегнати биалетите (като в примера по-горе).

                          Далеч съм от това да твърдя, че знам повече от професионален механик. Но с внимание, мислене и помощ от приятел човек е напълно в състояние да си свърши много от нещата. При това не по-зле. Особенно ако му се занимава и има необходимите знания за това.
                          +1

                          Виж ми снимката на профила )

                          Има малоумни механици, които "от трийсе години" само коли поправят а заслужават някой да им строши ръчичките и да ги пусне само улици да метат или да берат орехи покрай пътя за друго нищо не стават, съдейки по:

                          накладки монтирани на обратно(с феродото от към спирачен цилиндър)
                          смяна на ангренаж и после 1/4 от болтовете незатегнати и някой дори НЕдозавити
                          липса на ВД40 или малка горелка но смело боравне с ъглошлайф при всеки малко по-запекъл болт/гайка
                          смяна на всички масла (без да се развиват пробки, тоест крадене на масло и лъжа, че са сменили същото)
                          боядисване на автомобил БЕЗ да се облепят прозорците/стъклата, то за един калник само бе ко ши му стане аз от 30 години пръскам коли...
                          механик, който не може да смени крушка на Вранглер Сахара щото не можал да я свали, тъпака няма акъл да види в тубата как се отваря мигача
                          след смяна съединител задна не влиза след по-малко от 4-5 опита
                          и още стотици други премеждия от профи механици

                          Та докато има туба ще се увеличаваме хоби механиците и гъзоръките в сервизите е редно да намаляват
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                            За съжаление не само в автосервизите е така. Сега трябва да ставам кофражист, бетонджия и "кърти, чисти, извозва", че на село никой не му се занимава да ми свърши работа. По-точно от два града ми отказват. Добре, че днес поне кадърен багерист ми свърши работа. Ама вместо да ходя да си върша работата, сега ще трябва да взимам отпуска и с клипове в тубата и гугъл да си направя ремонта. С 124-ката ми беше писнало да се правя на диагностик и да ходя в сервиз, да му кажа прави това, че иначе не знае какво да я прави.
                            Ford Maverick II 2.3 XLT
                            Ford Mondeo MK5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Животът и чудните приключения на Disco300tdi в страната на сервизите и майсторите

                              В тоя ред на мисли - едва ли съм единственият, който си е купувал конкретна марка автомобил, имайки предвид точно кой ще я поддържа... Без да ми се влиза в пререкания - съвсем не малка част от механиците тип "праим сичко" са трагични.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X