Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ППР и налягане

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ППР и налягане

    Напоследък ни налегна поредица от аварии - пукане на тръби за подаване на топла вода след абонатната.

    Тръбите изглеждат така


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2019-08-13_22-16-21.jpg
Прегледи:1
Размер:63.1 КБ
ID:6159127

    По версията на отговарящия за абонатната, причината за поредицата от пукания на тръби било подаването на вода с по-високо налягане (12 атм) от ВиК.

    Ама аз се чудя. Това за налягането - хубаво, ама нали тръбите за топла вода се водят уж за работно налягане до 20 атм?!? Т.е. и 12 да подава Софийска тиня, пак тръбите не би трябвало да цъфтят по този начин? Освен ако при подмяната преди 10-на години не са сложени тръби "по тънката лайсна" ...

    Знаещите биха ли споделили реално какво налягане държат полипропиленовите тръби за топла вода, които на хартия са PN20? И, примерно, производители, които трябва да се избягват на всяка цена?
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    От: ППР и налягане

    Преди да продължи разследването, рязко бих набил един редуцил вентил на проблемното място.

    Коментар


    • #3
      От: ППР и налягане

      Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
      ... рязко бих набил един редуцил вентил на проблемното място.
      Това ясно. Ама и другото ми е интересно.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: ППР и налягане

        Хидрофор има ли? С едно гъзоръко връзване на хидрофор успях да пръсна уплътненията на бойлер. Според сервиза на бойлери съм успял да вдигна поне 25 бара. По ппр тръбите нямаше никакви поражения.

        Както и да е - на мен ми прилича на скапани тръби, но не съм водопроводчик.

        Коментар


        • #5
          От: ППР и налягане

          Според мен това е резултат от стареене на калпав материал. С червена или синя лента са външно ?
          При всички положения са си за смяна .
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • #6
            От: ППР и налягане

            И на мен ми прилича на калпава пластмаса.
            Ако беше от налягането-може би щеше да има една единствена пукнатина, а не множество на брой дребни цепки.
            Според мен е стареене на материала.

            Апропо максимално допустимото налягане във водопроводната мрежа не беше ли 8 атмосфери? Поне така съм чувал от компетентни хора, но беше преди много години.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: ППР и налягане

              Лайстната е била доста тънка!!

              А на входа на абонатната е повече от задължително да има редуцир.

              Коментар


              • #8
                От: ППР и налягане

                Гледам една ф25 в момента. Няма синьо или червено. На нея пише 20 бара- 20 С, 8 бара- 70 С. Българска- на КДН.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #9
                  От: ППР и налягане

                  Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                  ... На нея пише 20 бара- 20 С, 8 бара- 70 С. Б ...
                  Това е интересно. На мен такава тръба ми звучи като само за студена вода. Обаче, ако се води ПН20 ...
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    От: ППР и налягане

                    PP-RC 25/4.2 S2.5 PN 20
                    Sent from my Nokia s fenerche

                    Коментар


                    • #11
                      От: ППР и налягане

                      Пластмасата се е опекла. Налягането само може да ускори датата на спукване, така или иначе ще се случи. Къде пък го намерихте това нялягане? По принцип нормално е 5-7 бара, даже се има за доста добро това. На един строеж в Драгалевци навремето инвеститора ме кара да монтирам редуцир, май някъде на 3-3,5 бара ме кара да му го глася, а бяха 2-3 кооперации.
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • #12
                        От: ППР и налягане

                        Ако е без хидрофор е възможно да минава 10, плюс възд възгл, + Люлин е със силно топлоподаване, + лява тръба...
                        От всичко по малко
                        Малко е частен случай, но принципно е така
                        http://www.flashco.bg/%D1%82%D0%B5%D...ponent&print=1
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #13
                          От: ППР и налягане

                          Червена или синя маркировка маркировка, това е означение за pN16, pN20, мниго пишман водопроводчици бъркат - за студена и топла вода. За топла вода трябва да е с алуминиева вложка, единствено заради разширението. Пластмасата не трябва да има разлика!
                          Проблема идва от високата температура! Има графики който показват живота в зависимост от температурата. При 70 тя пада до 5години.
                          Затова в цивилизовани свят са забравили за полипропилена.

                          Коментар


                          • #14
                            От: ППР и налягане

                            Чавдаре, същият проблем го решаваха наскоро през един вход от теб, и предполагам е поради същите причини, особено ако същите хора са сменявали тръбите и при вас.
                            На Гого съдружника е и домоуправител, та ако искаш мога да те свържа за да ти кажат как си решиха проблема, но този път под техен контрол, а не по преценка на подменящите тръбите.

                            P.S. Ситуацията я помня, защото беше аварийна и трябваше да се реагира съботонеделно.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #15
                              От: ППР и налягане

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Напоследък ни налегна поредица от аварии - пукане на тръби за подаване на топла вода след абонатната.

                              Тръбите изглеждат така


                              [ATTACH=CONFIG]994464[/ATTACH]

                              По версията на отговарящия за абонатната, причината за поредицата от пукания на тръби било подаването на вода с по-високо налягане (12 атм) от ВиК.

                              Ама аз се чудя. Това за налягането - хубаво, ама нали тръбите за топла вода се водят уж за работно налягане до 20 атм?!? Т.е. и 12 да подава Софийска тиня, пак тръбите не би трябвало да цъфтят по този начин? Освен ако при подмяната преди 10-на години не са сложени тръби "по тънката лайсна" ...

                              Знаещите биха ли споделили реално какво налягане държат полипропиленовите тръби за топла вода, които на хартия са PN20? И, примерно, производители, които трябва да се избягват на всяка цена?
                              С метални тръби собствен саморазпад от този вид за десет години е практически невъзможен. Ама с пластмасите горе долу толкова изкарват. Може и да има късметлии с по-дълъг експлоатационен срок, но за мен лично в тоя живот пластмасовите експерименти в тръбните инсталации с налягане и най-вече температурно натоварване приключиха.
                              Последно редактирано от D-MAX; 15-08-19, 14:55.
                              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X