Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Армиране на колони и стъпка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Армиране на колони и стъпка?

    Здравейте,
    някой може ли да даде малко информация относно следното. Ще правя колони, които да държат дървена порта около 100кг, може и малко повече да е, няма как да я измеря.
    Та, колоните ще са 20смх20см на 200см височина. Армировка Ф10 4 пръчки и бигли Ф6 15х15 през 30см достатъчни ли са? За стъпките- каква армировка ми трябва и как се прави, т.е. с каква форма е и колко на колко е добре да са стъпките, или да направя една цяла за двете колони. Само едната ще носи тежестта на портата. Също така ме интересува армировката горе, между двете колони, т.е. на плочата, как да я направя. Ще отлея първо колоните и после плочата(силно казано плоча, защото ще е с ширината на колоните).
    Да кажа, че след въпросната колона, на която е хваната портата, ще зидам дувар, като и за него ще правя основи, та трябва ли да оставя наколко сръчащи пръта от стъпката/стъпките на колоните за портата, към които да хвана прътите от основата на дувара?Натиснете снимката за да я уголемите

Име:колони порта.jpg
Прегледи:1
Размер:44.3 КБ
ID:6159021

  • #2
    От: Армиране на колони и стъпка?

    В колоните биглите през 20 см поне, може и 15.
    Самата колона тръгва поне 60-80 см. под земята.
    Свързването долу - и то е като колона, само дето е легнала
    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

    Коментар


    • #3
      От: Армиране на колони и стъпка?

      Т.е. и стъпката ще е с размери 20смх20см? Не трябва да е по-дълбока? Как е добре да се направи връзката на арматурата между колоните и стъпката? както и на колоните с "плочата"(пиша го в кавички, понеже както споменах не е плоча, а по-скоро колона свързваща двете вертикални колони, но не знам как се нарича).

      Коментар


      • #4
        От: Армиране на колони и стъпка?

        Сложи поне 4 N14 в колоната, за ригела може 4 долу и 2 горе за да не провисне, предполагам и шапка ще има. Фундамента е да е на здрава почва, може да му подложиш чакъл. Наставяш поне 10d. Все пак не е толкова отговорно

        Коментар


        • #5
          От: Армиране на колони и стъпка?

          От метал е по-евтино, здраво, лесно, трайно, подлежи на тунинг(смениш вратата- ти отеснее или просто ти омръзне да я гледаш).
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • #6
            От: Армиране на колони и стъпка?

            Абе човека стъпката пита бе а не друго.
            Стъпката със сигурност трябва да е по голяма.Сега колко точно не мога да кажа- защото зависи от здравината на почвата.Мога да дам предварителни ориентири!
            Трябва да има надлъжна и напречна устойчивост.Един вид на кръст. Едната ти устойчивост е естетвено направена -няма как да падне или да се пречупи колоната остава другата..
            Според мен на два метра височина следва минимим един метър широка стъпка. Не метър на метър ами аз бих я направил метър и двайсе примерна напречно.И пак като греда.Получава се Легнала греда с бигли и по средата и излизат чакащи 4броя железа за нагоре за колона. Значи легнала греда с дължина около метър и двайсе на дълбочина около 40-60 санта. Ширина--- колкото дойде... около 40 см да речем
            Така ги правят обикновено...

            Коментар


            • #7
              От: Армиране на колони и стъпка?

              То и за метална колона трябва стъпка- примерно в едно пластмасово кошче за боклук(за конккретните цели).
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • #8
                От: Армиране на колони и стъпка?

                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                То и за метална колона трябва стъпка- примерно в едно пластмасово кошче за боклук(за конккретните цели).
                Твърде малко е ми се струва.Като завали или зимно време ще се килне леко.А случи ли се това вратата вече трудно се отваря или става неизползваема.

                Коментар


                • #9
                  От: Армиране на колони и стъпка?

                  Има напречна греда (за покрива) и зависи колко ще го заровиш в земята.
                  пп личното ми мнение е, че вратата е ниска, малко тясна и всичко носещо трябва да е метално
                  Последно редактирано от veskov; 05-08-19, 22:20. Причина: допълнение
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #10
                    От: Армиране на колони и стъпка?





                    В двата клипа общо взето е обяснена базата по отношение на армирането.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Армиране на колони и стъпка?

                      Колони 20х20 см. ще са слаби , няма да има проблем само когато вратата е затворена , защото тогава свързващата колона ще разпределя тежестта на двете колони. Но когато вратата се отвори , тежестта започва да действа в посока на отварянето.
                      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                      Коментар


                      • #12
                        От: Армиране на колони и стъпка?

                        Колега mybabybook, имаш няколко теми от тебе пуснати, в които питаш за свързани неща. Дувар, снаждане на арматура, трегер над прозорец и т.н. Някои от отговорите на новите ти въпроси са си все там.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Армиране на колони и стъпка?

                          jordanov sv
                          благодаря за насоките, но честно казано, не намирам отговори там. Относно стъпката, пред врата е тротоар, който не ми се ще да разкопавам, за да направя напречни греди в земята, както предлага mishomishev, освен ако не направя окол 40см орпред и останалото отзад, т.е. откъм двора. Иначе идеята от клипа с квадратния фундамент ми допада, само че не съм сигурен дали ще се справя с армирането.

                          ПП все ми се струва, че метална врата с тези размери няма да е по-лека от дървена такава, освен ако не е с винкел и ламарина, защото искам да е плътна.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Армиране на колони и стъпка?

                            И още един въпрос, който е по-скоро по предната тема за дувара, но тъй като е за армировка, питам тук.
                            За основата за дувар 2м висок и 15см широк от бетонни блокчета, арматурни пръти Ф12 достатъчни ли са, или трябва по-дебели?
                            Както и 6х12 за прътите(т.е. по 3 пръта от страна) и бигли 15х55 достатъчни ли са за основа с височина 60см? Или трябва повече желязо.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Армиране на колони и стъпка?

                              Аз не бих сложил повече от ф10, само 4 пръта и бигли през 15см. Средните пръти, ако не ги свържеш с отсрешния, нямат много смисъл.
                              Важното е колко от тия 60см са вкопани в земята.
                              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X